Суспільство
Де провести вихідні? Сім незвичайних місць Рівненщини, про які ви не чули
Досить вам вже планувати подорожі за кордон – відкривайте для себе Україну. Щоб побачити красиві гори, чисті озера, місця, де починали свою історію перші цивілізації… не потрібно кудись їхати! Кожна область має унікальні місця, від краси яких просто затамовується подих. От, наприклад, що ви чули про Рівненську область? Чи знали що тут є власна Швейцарія? Пропонуємо вам познайомитись з незвичайними місцями для відпочинку у Рівненській області, про які ви точно не чули.
1. Надслучанська Швейцарія
Ландшафтний парк “Надслучанська Швейцарія” є одним зі ста чудес природи України. Знаходиться ця місцевість в долині річки Случ, що на Рівненщині. Тут можна чудово провести час, насолоджуючись незрівнянними краєвидами. На території знаходиться безліч заказників та пам’яток природи місцевого значення. Також тут розташований Губківський замок. Ландшафтний парк площею в 1721 га був створений у 2000 р. До нього увійшли 6 заказників, 1 заповідне урочище та 7 пам’яток природи. Тут домінують поліські соснові та дубово-соснові ліси.
Ходять легенди, що багато років тому місцевий князь одружився з красунею зі Швейцарії. І батьки нареченої після візиту в гості на березі річки Случ здивовано вигукнули “Яка ця чудова Швейцарія”. Та й справді, чим не “Швейцарія” – схили зі степовою рослинністю, ліси, унікальна флора та фауна, чудесні води р. Случ.
Як дістатись: їхати по київській трасі до смт Соснове.
2. Базальтові стовпи
В урочищі Іванова Долина, поблизу сіл Базальтове, Берестовець, Новий Берестовець Костопільського району Рівненської області розташоване унікальне природне диво – Базальтові стовпи. Це унікальна споруда із базальтових стовпів-багатогранників, що вишикувані стрункими рядами і вражають своєю монументальністю та стрункістю геометричних фігур.
Читайте також: Не тільки море: 8 унікальних місць Одещини, які варто відвідати кожному туристу
Цей заказник також входить до 100 чудес природи України. Загалом “Базальтові стовпи” являють собою природні колони, що мають чотири, а то й вісім граней. Висота цих колон – від 0,6–1,2 м, висота – від 3–30 м.
Цікавою властивістю стовпів – прямий рівний розкол. Частина кар’єрів вже підтоплені. Зокрема таким є кар’єр № 3 – основний в заказнику. Відомий цей кар’єр своєю мальовничістю: базальтові стовпи та вода посеред якої виділяється у формі серця острівець, названий місцевими “Островом кохання”.
Як дістатись: з Рівного автобусом чи авто – до м. Костопіль (35 км), а потім – до с. Базальтове або Берестовець (20 км).
3. Волинські Афіни
Про давній Острог ви, напевне, чули зі шкільних уроків історії. Упродовж багатьох століть це місто було культурним центром українських земель. З XIV по XVII століття ним володів найвпливовіший і найбагатший рід князів Острозьких, який і зробив з Острога потужний освітній, науковий та культурний центр Східної Європи.
Саме тут був перший вищий навчальний заклад у Східній Європі – Слов’яно-греко-латинська академія. В Острозькому культурному осередку разом з академією виникло найпотужніше тогочасне видавництво — кирилична друкарня Івана Федорова. Тут побачили світ греко-слов’янський “Буквар” — перший український підручник та перша друкована повна слов’яномовна Острозька Біблія.
Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець
А ще тут збереглися унікальні пам’ятки історії та культури, серед яких Кругла, Луцька і Татарська вежі, Богоявленська церква та Свято-Троїцький Межиріцький монастир-фортеця. Ці мури збереглись у “Волинський Афінах” ще з часів Острозьких.
Як дістатись: можна залізницею (тоді вам доведеться маршруткою проїхати кілька кілометрів до центра міста), автомобілем або маршруткою, рухаючись трасою Рівне-Хмельницький.
4. Руїни замку в Губкові
На скелястому березі річки видніються руїни могутнього замку. Там, де колись місці стіни служили обороною, тепер панує тільки дика природа. І ці руїни – це Губківський замок на березі річки Случ, який був побудований у 15 столітті. На той час це була найбільш укріплена споруда Волині. Чотири кутові вежі, стіни з бійницями, в’їзні ворота і підйомний міст утворювали собою величезну фортифікаційну систему. Він витримав багато нападів та оборон – його брали і татари, і козаки під проводом Наливайка, і російські війська, і шведи. З того часу він і руйнується повільно, але невпинно.
Є навіть легенда, що стіни замку досі стоять, бо під час будівництва у цемент кидали курячі яйця, які збирали у вигляді податку з населення.
Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні
Доступ до замку вільний, тому сюди приїжджає багато туристів. Хтось хоче доторкнутись до частинки історії, а хтось хоче насолодитись неймовірними краєвидами на річку Случ.
Як дістатись: дістатися до Губкова можна автобусом з Рівного.
5. Біле озеро
Є у Рівненщини ще одна прикраса – Біле озеро. Свою назву водойма отримала через біле дно. Вода тут дуже прозора – легко можна розглянути риб і водорості. У водоймі живуть бобри, ондатри, дикі качки, ящірки та інші представники фауни Полісся.
До озера їдуть не тільки за красою, але й за зміцненням здоров’я, бо вода тут має лікувальні властивості. Існує легенда, яка пояснює, чому це місце є лікувальним. Кажуть, що колись на місці озера було село з церквою. Його затопило, а храм з хрестами та іконами так і залишився на дні. Тому і вода тут як свята.
Озеро живиться переважно карстовими джерелами, завдовжки і завширшки воно до трьох кілометрів. Береги низькі, піщані, місцями поросли осокою і очеретом. Максимальна глибина досягає 25 метрів. Сюди можна приїхати і влаштувати з базами відпочинку поруч, або влаштувати собі незабутню відпустку і зупинитись тут з наметами.
Як дістатись: маршруткою з Рівного або Вараша.
6. Юзефінський дуб, якому 1300 років
Ви колись обіймали в дитинстві дерева? Щоб охопити могутній стовбур Юзефінського дуба потрібно, аби за руки взялось п’ятеро людей. Його називають патріархом, бо вважають, що дереву понад 1300 років. А ще місцеві мешканці вірять, що це віковічне дерево їх оберігає.
Цей дуб є справжнім природнім скарбом і через свій поважний вік входить у Книгу рекордів України.
Місцеві кажуть, що дуб був свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги та навіть має відповідне прізвисько “Дуб князя Ігоря”. У дерево часто потрапляла блискавка, а один з найпотужніших ударів розколов його до землі! Це було в червні 1997 року. Тоді ж учені-дендрологи визначили вік дуба-патріарха.
Читайте також: 7 неймовірних озер в Україні, про які ви не чули
У селі Глинне, біля якого знаходиться дуб, існує повір’я, що дерево допомагає у народжуваності дітей. Тому одружуючись молоді в день свого весілля обов’язково повинні обійняти дуба.
Як дістатись: Доїхати до цих місць можна на автобусі, із Рівного до м. Рокитне. Потім з райцентру маршруткою або автобусом слід їхати у напрямку сіл Вежиця, Переходичі або Дроздинь. Виходити на найближчій зупинці, на 40-му км від Рокитного, біля жіночого монастиря Іверської ікони Божої Матері. Дуб росте поруч із трасою.
7. Клеванський замок
Клеванський замок входить в сотню найбільш видатних замків України. Багато років тому він знаходився у володінні князя Чарторийського і виконував функції фортеці. Замок був укріплений ровом і оборонними вежами, були тут і склади зброї. Однак віддаленість від Речі Посполитої поставила під сумнів придатність замку як фортеці. Тому з часом замок віддали єзуїтам як колегії, а потім став гімназією. У воєнні часи він виконував функції госпіталю і притулку для бездомних.
Замок знаходиться на пагорбі над р. Стубла, на заході смт Клевань. Поруч є багато визначних та цікавих місць, наприклад, Тунель кохання. Є ряд легенд про замок. Наприклад, історія про пару закоханих, які хотіли одружитись у замку. Проте князь Чарторийський увірвався в замок і хотів забрати наречену, но отримав відмову. У своєму гніві князь наказав зв’язати пару та живими замурував у стінах Клеванського замку. Тому кажуть, що перебування тут з другою половинкою сприяє зміцненню відносин.
Як дістатись: Дістатися до Клевані можна з Рівного (20 км) маршруткою або залізницею. Маршрутки ходять ледь не кожні 10 хвилин. Ними треба доїхати до кінцевої зупинки і йти вздовж луцької траси в напрямку Церкви Різдва Христового до повороту ліворуч, який і прямує до замку.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі