Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

Опубліковано

Ви вже запланували, куди хочете поїхати цього літа? Поки ситуація з карантином у світі не стабілізувалась, це чудовий час відкривати для себе нові місця нашої прекрасної країни. І сьогодні ми хочемо розказати вам про фортеці й замки, адже подорожі у такі місця залишають неповторні спогади. Монументальні споруди несуть в собі не тільки історію, а й колорит кожної культури та показують, як розвивались різні періоди на території країни. Пропонуємо вам підбірку 6-ти найкрасивіших та найцікавіших фортець та замків України від порталу Vmandry.

Довідка. V-mandry – портал, який пише про популярні туристичні місця України. Засновником є Артем Євтушенко. Хлопець раніше працював в IT, а зараз поєднує роботу з тим, що розповідає українцям про нові маршрути для подорожей. “Ми хочемо описати всі туристичні точки в Україні. Не всі мають можливість подорожувати Європою, але це не привід не подорожувати зовсім”, – каже Артем.

1. Фортеця Тустань – одна з найстаріших в Україні

Знаменита фортеця Тустань розташована у Львівській області Сколівського району. Її особливість в розташуванні. Вона збудована і міцно тримається на скелях сотні років. Унікальність місцевості навколо Тустані полягає і в тому, що серед всіх скель, які є на території Карпат, саме тут знайшли найбільше наскельних зображень. Найунікальнішим з них вважають людське обличчя, яке викуте на камені і сягає 2 метрів. Фортеця створена в середині 9 ст. племенами Білих Хорватів. Завдяки цьому місцю охороняли кордони Київської Русі, а пізніше Галицько-Волинського князівства. Також фортецю використовували як митний кордон в Карпатському краї.

Біля укріплення ходить багато легенд. За однією з них, це місце пов’язане з Велетнями, які населяли цю територію. Вони мали можливість говорити з нечистою силою. Один із велетів попросив у диявола створити для них величезний палац. Той погодився і виконав прохання, але попередив, що за це потрібно буде дорого заплатити. Так і сталося: як тільки вранці з‘явилися перші промені сонця, і сам велетень, і замок перетворились на великі кам‘яні скелі.

Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Сьогодні цю місцевість дуже люблять туристи, адже мають змогу подивитись на рештки стін і коридорів, давні печери, криницю. В самому селі можна відвідати стару дерев’яну церкву та музей, присвячений фортеці Тустань.

Найцікавішим та наймасштабнішим видовищем цих місць являється фестиваль “ТуСтань”, де вам розкажуть про фортецю у різні періоди.

Як дістатись до фортеці? Від Львова через Східницю. Протяжність такого маршруту – 110 км. Ті, хто їхатимуть трасою Київ-Чоп, подолають 118 км. Їм потрібно доїхати до повороту на Дубину й проїхати до селища Урича ще 20 км. Скелі фортеці можна спостерігати при виїзді з с. Уричі, з лівої сторони. Курсує також громадський транспорт з м. Стрий, але виїхати можна і з Трускавця, Східниці, Сколе.

2. Аккерманська фортеця — місце, що бачило Олександра Македонського

Якщо почитати історію Аккерманської фортеці, то можна подумати, що мова йде про Рим, Пекін чи Єреван. Адже їй майже 2500 років. Сюди доходили війська Олександра Македонського та проходив “Шовковий шлях”.

За легендою, фортецею керував правитель Молдовського князівства Олександр Добрий. У нього була донька Тамара, яка окрім своєї краси, відрізнялась жорстокістю – грабувала і знущалась з свого народу, влаштовувала розбої. І якось на гроші батька дівчина побудувала вежу в мурах фортеці, з якої вела розбійні напади на своє населення. Коли батько приїхав і дізнався про її дії, то прокляв доньку. Як тільки прокляття торкнулося до її вух – вона заснула. Під час того як дівчина спала, її принесли у вежу, яку вона ж і побудувала та замурували заживо. Зараз місцеві розповідають про те, що інколи бачать Тамару в цій вежі. Кажуть, що її дух назавжди залишиться серед мерців старої фортеці.

Сьогодні це місце дуже популярне серед туристів. На території Аккерманської фортеці проводяться лицарські турніри та яскраві театральні вистави. Тут можна відчути славне героїчне минуле та неповторну атмосферу. Фортеця завжди відкрита для відвідувачів. В літній період музей в фортеці працює з 8:00 до 20:00.

Як дістатись? Дістатися до Білгород-Дністровського можна на власному авто (віддаленість від Одеси – 80 км.) по трасі Е87. Від Одеського залізничного вокзалу в Білгород-Дністровський ходить громадський транспорт.

3. Тараканівський форт — найзагадковіше місце в Україні

Якщо ви любитель загадок та містики, то вам точно варто відвідати Тараканівський форт. Побудували його у 1890 році для захисту залізничної колії Львів – Київ. Але форт став воєнним складом та в’язницею для полонених. Рівно через 10 років, у 1900 році російська влада вирішила, що ця споруда немає ніякого сенсу і залишила її. Деякий час форт просто стояв і не приносив жодної користі. А згодом австрійські та польські війська забрали його під власний контроль. Зрозуміло, що росіянам це не сподобалось і вони вирішили повернути Тараканівський форт.

Тепер біля цього місця витає багато легенд. Місцеві кажуть, що тут легко можна зустріти привидів. Бо душі австрійських військових не можуть заспокоїтись.

Читайте також: Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати

Є багато цікавих фактів про форт. Під час війни в підземеллях німці проводили тут експерименти над людьми. У той час тут безслідно зник не один десяток людей. А ще сюди приходять вмирати тварини. Вони лежать, як правило, в покинутих арках форту.

Як дістатись? Вам потрібно доїхати до містечка Дубно. Тут зупиняються електрички і потяги, що їдуть з Києва. Далі краще взяти таксі або попросити місцевих, щоб “підкинули”.

4. Олеський замок – найстаріший замок України

Це один із найдавніших замків в нашій країні. Ймовірно, був збудований князем Галицько-Волинської держави Юрієм І. Зараз ця місцина фактично заново відроджена з попелу, проте до сьогодні зберігає дух старовини. Олеський замок уперше згадується у літописах із 1327 року.

Існує цікава розповідь про народження майбутнього короля Польщі Яна ІІІ Собеського. Він народився під час грози, коли на Олеський замок здійснило напад татарське військо. Коли новонародженого поклали на мармуровий стіл, то з’явився сильний грім і стіл розколовся на дві частини. Тоді з’явилось пророцтво, яке свідчило про те, що новонароджений хлопчик буде неординарною людиною. А ще ходять легенди, що у стінах замку був захований скарб, який випадково замурували в одній з кімнат.

Як дістатись? З Львова до замку краще всього вирушати з автостанції №2. Звідси автобуси у потрібному напрямку вирушають досить часто.

5. Замок Любарта — місце, де ллється джаз

Цю твердиню було побудовано на місці дерев’яних укріплень руських князів. Розпочав будівництво литовський князь Любарт (саме тому замок і має його ім’я), а продовжували Вітольд і Свидригайло.

Сьогодні замок Любарта відносять до 7 чудес України. На його території є музей дзвонів, книги, друкарства і Луцький художній музей. А ще тут часто проводять джазові фестивалі. Кажуть, що атмосфера цього замку сприяє тому, що джаз тут просто ллється рікою. На території є інструмент, на якому може зіграти кожен охочий.

Якщо хочете отримати неймовірні краєвиди та краще оглянути замок – підніміться на його мури. Зараз Луцький замок є лише маленькою частинкою укріплення,  яке стояло тут в середньовіччі. Якщо подивитись на замок з висоти пташиного польоту ви побачите рівносторонній трикутник, а відстань між його вежами 100 метрів.

Як дістатись? Замок Любарта знаходиться за адресою вул. Кафедральна, 1A.

6. Підгорецький замок: кажуть, що тут живуть привиди

Історія Підгорецького замку сягає своїми коренями XVI століття. Саме тоді тут існували укріплення. Коронний гетьман Станіслав Конєцпольський придбав замок у 1633 році у родини Підгорецьких. У часи лихоліть Другої світової війни будівля постраждала. З 1949 року аж до проголошення незалежності України тут розташовувався протитуберкульозний диспансер. Лише у 1997 р. приміщення замку було передане Львівській картинній галереї. Нині в ньому тривають реставраційні роботи. Відкрито лише кілька зал.

Читайте також: 7 неймовірних озер в Україні, про які ви не чули

Легенди Підгорецького замку вражають своєю містичністю. Одна з них про Северина Жевуського. У нього було неймовірне захоплення – алхімія. У своїй таємній лабораторії він займався виготовленням містичного еліксиру, який би забезпечував довголіття. Також тут він працював над пошуками так званого філософського каменю, з якого можна добувати золото.

Не можна не згадати і про привид Білої пані. Її постать виринає з темряви підземелля під музику, від якої холоне кров. Виникнення цієї легенди Підгорецького замку пов’язують із драматичною історією, що дійсно мала місце. Молода дружина уже немолодого господаря замку була жертвою ревнощів чоловіка. За його наказом вона була живою замурована в стінах. Її душа ніяк не могла знайти прихисток, тому блукала коридорами та алеями.

Як дістатись? Якщо бажаєте потрапити до замку на власному авто, слід їхати по дорозі Київ–Чоп, автошлях М 06. Біля міста Броди буде поворот на Золочів. Можна дістатися і громадським транспортом.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі