Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Cozy Farm: як молоде подружжя наважилось покинути місто і відкрити козину ферму у селі

Опубліковано

Андрій та Галина Маланчаки чкурнули з міста та переїхали в закинуте обійстя у село Когути. Молоде подружжя хотіло, аби їхні діти могли зростати на природі і тут же досліджувати світ. У селі Андрій та Галина облаштували козину ферму Cozy Farm та еко садибу – мають вже 50 кіз та щодня приймають натовпи туристів. Долучитись до екотуризму приїжджають українці з різних куточків. А ще тут святкують дні народження та навіть весілля! Про те, як перетворити ферму на туристичну перлину розповів Андрій Маланчак.

Андрій Маланчак

Андрій Маланчак

Навчався в Українському католицькому університеті, спеціальність “соціальна педагогіка”. Працював відеографом у KUNETS FILM. Переїхав у село Когути і заснував еко-ферму Cozy Farm.

Переїхали в село поближче до природи

Cozy Farm – це сімейне господарство, яке ми ведемо разом з дружиною Галиною. Ми вирішили переїхати за межі міста, коли готувались до батьківства. Хотілось, щоб наші діти зростали на природі, могли легко контактувати з навколишнім світом та дихати чистим повітрям. А крім того, хотіли жити окремо від батьків. Ну і проживання тут значно дешевше.

Ми переїхали жити у село Когути, я випадково знайшов хатину і побачив, що тут велика територія, є стайня. Тому вирішили, що це чудова можливість завести власне господарство. Вирішили зайнятись саме козами, бо у нашій місцевості таке господарство не популярне – більшість тримає корів.

Ще коли не мав кіз, то всім розповідав, що хочу мати власне господарство. Тому першу козу мені привіз двоюрідний брат. А от далі я поїхав на ферму у Центральну Україну і там купив 5 маленьких породистих кіз і дві великі, які давали молоко. А коли люди почали дізнаватись про моє заняття, то ті, хто не мав часу та сил доглядати за тваринами, віддавали їх нам. А ще одне господарство продавало кіз і тих, що не встигли продати – віддавали безкоштовно. Зараз наша ферма налічує 50 кіз таких порід, як англонубійці, зааненці та ламанші.

Кіз пасуть електропастухи та мають gps

Всі працівники на нашому господарстві — я, дружина Галина, донечка Алітея та син Ян. Лише нещодавно ми найняли ще одну жінку, яка допомагає доглядати за господарством.

Кози пасуться на нашій території і там же ночують. Але потрібно ретельно слідкувати, щоб вони не захотіли чогось посмакувати на сусідському городі. Щоб цього не сталося, ми купили електропастуха (легка дротова огорожа, на яку подаються імпульси високої напруги від спеціального генератора. Якщо тварина контактує з неізольованим проводом, то відбувається короткочасне ураження електричним струмом, – авт.) і загородили територію. А ще, щоб вони не загубились і не втекли, я замовив gps для кіз на одному з китайських сайтів.

Читайте також: Сирний бізнес на останні 300 гривень. Історія сироварні “Скажи Cheese”

Щоб прогодувати тварин, доводилось вставати о 6 ранку. А коли я був зайнятий роботою і у нас не було електропастуха, то Галинка брала маленьку Алітею у слінг і йшла в ліс пасти кіз.

Прибуток із ведення козиних господарств можна отримати зі збуту молока та сироваріння. Але, коли ми побачили, що можливості реалізувати продукції немає, довелось “перезапустити” кіз. Тобто вони минулого року просто випасались, щоб зараз давати більше молока.

Кози теж шкоду роблять. Є одна коза, яка навчилася відкривати двері, вона якось язиком гачки відкривала. Тому доводиться шукати спільні межі.

Та було й багато труднощів. Щоб облаштувати ферму довелось взяти не один кредит. На початку ми не зовсім розуміли як піклуватись про кіз, тому вони хворіли і доводилось звертатись до ветеринара. А це також коштує чималих грошей. Та попри всі труднощі, нам подобалось і подобається те, що ми робимо.

Пригощаємо туристів козячим молоком і йогуртом 

Кози у нас дуже щасливі, адже харчуються вільним випасом ( навіть зимою) і завжди перебувають на свіжому повітрі. Тому молочко таке смачне і корисне. Бо перш ніж молоко потрапляє в банку, кізоньки визбирують у лісі та полі, ті трав’яні смаколики, які вважають за потрібне. З молока ми виготовляємо сир, кефір, йогурт, морозиво.

Як я вже казав, можливості збуту продукції не було. Ми залізли в борги і тоді я вирішив, що потрібно щось робити. Тому акцентували увагу саме на туризмі, адже друзі до нас приїжджали і казали, що це хороше місце для відпочинку. Одне одному допомогло. Бо туристи, які приїжджають до нас, мають можливість купити свіжу молочну продукцію – літр молока за 30 гривень, а йогурт зі злаками – 32 гривень. А нещодавно почали співпрацювати з магазином фермерської продукції.

Читайте також: Креветки зі Жмеринки: як працює єдина українська креветкова ферма

Під час карантину, коли туризм і продажі припинилися, а молока було багато, я вирішив віддавати його безкоштовно. Їздив у Новояворівськ, а потім щочетверга привозив молоко у Львів та роздав всім охочим десь 60 літрів. Попереджав про акцію у Фейсбуці. Таким чином ми хотіли підтримати загальний дух людей і чимось допомогти. Не варто забувати, що козяче молоко дуже корисне для здоров’я та імунітету. А ще це допомогло розказати трохи більше про ферму. Вийшла така реклама.

Створив власноруч екстремальні гойдалки 

Наші гості мають можливість на власні очі побачити життя ферми. Коли ми зрозуміли, що молоко та сир особливого прибутку не принесе, то облаштувати територію для екотуризму. Спочатку гостями були наші друзі, які розповідали про нас своїм знайомим, а ті своїм. Уявіть, що нам навіть не знадобилось ніякої реклами — спрацювало сарафанне радіо.

Дітям на фермі цікаво поганятись за курочками та кізочками чи просто побігати на подвір’ї. А от для дорослих хотілось зробити щось цікаве. Зазвичай до нас приїжджали на пікнік, але я вирішив ще й зробити екстримальні гойдалки. Повністю сам вигадав, спроєктував, а саму гойдалку зробила фірма, яка займається виготовленням таких товарів. Одна з гойдалок нагадує ваги — вверх та вниз підіймається і по колу крутиться. Та що там розповідати, краще самим спробувати!

Чому до нас їдуть туристи? Бо їх приваблює атмосфера. Ми хочемо, щоб люди відчували таку свободу, тішились разом із нами, тому й облаштовуємо територію так, щоб цікаво було і дорослим, і дітям.У нас немає таких стосунків, що от я надаю послуги, те коштує стільки, а те стільки, отут можна стільки покататись, а тут стільки. Ми всім раді, всіх пригощаємо, спілкуємось. На гойдалки теж ціни немає — відпочивайте скільки завгодно. А щодо оплати, то у нас є такий пеньок зі скриньками, куди туристи можуть кидати гроші. Зазвичай можемо заробити 100-500 гривень в день. Але все по різному — хтось може 20 гривень залишити, а хтось 100 євро.

На нашій фермі гуляють весілля

От знаєте, всі про нас пишуть – “втекли від міста”. Але ж ми соціальні люди, просто нам прикольно жити на природі і недалеко від міста. Мені подобається спілкуватись з гостями, дізнаватись про їх життя і просто заводити нові знайомства. Часто приїжджають гості, які влаштовують тут не тільки пікніки, а й вечірки.

На нашій фермі навіть святкували весілля. Було таке свято для любителів природи — зробили з тюків сіна столики, облаштували територію, повісили дуже багато ламп. Всі гості були у вишиванках і вийшла така колоритна тусовка.

Ми відкриті для всіх охочих. На фермі часто влаштовуємо фотосесії. Організовуємо навіть благодійні вечірки. От минулого року ми хотіли підтримали 19-річну Юлію Лісень, яка має хворобу печінки. На благодійній вечірці зібрали близько 40 тисяч гривень, які відправили на лікування дівчині.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі