Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Креветки зі Жмеринки: як працює єдина українська креветкова ферма

Опубліковано

Королівські креветки made in Жмеринка. Ні, це зовсім не жарти. У Жмеринці на місці колишнього хутряного заводу запрацювало єдине в Україні підприємство з вирощування креветок.Власником ферми є ТОВ «Акваресурс +».

У величезних акваріумах зараз живе понад 400 тис. мальків та уже дорослих десятиногих раків, які дихають за рахунок альтернативної енергетики. А коштує така українська креветка 500 гривень за кілограм. Про функціонування ферми нам розповів менеджер з маркетингу Василь Никиторович. 

Відновили зруйновану фабрику

Ми є єдиною креветковою фермою в Україні та однією з найбільших в Європі. Фабрика, у якій ми відкрили підприємство, до цього пустувала 10 років, і все було зруйновано. Ми відновлювали фабрику близько двох років, а саму бізнес-ідею з вирощення креветок втілили у життя після того, як побачили подібне за кордоном. На “реанімацію” приміщення та запуск ферми витратили близько 2,5 млн євро.

Ми закуповуємо креветок в Малайзії, звідки доставляємо на літаку. Приймаємо в себе і,після проходження акліматизації, запускаємо в наші резервуари. Коли креветка доростає до товарного вигляду (5-6 місяців), ми реалізуємо її клієнту.

Кілограм креветок коштує 500 гривень, що є дешевшим, ніж купувати за кордоном.  За тиждень продаємо 50-100 кг. Головною нашою фішкою є те, що ми ні в якому разі не заморожуємо її, а доставляємо охолодженою. Поки купують десятки вінницьких ресторанів, але плануємо вийти на більш широкий ринок. 

За нашими прогнозами, окупиться ферма приблизно через 5-7 років. А поки ми не вийшли на достатній рівень прибутку.

Жмеринський Тихий океан в акваріумі

Будівля підприємства має три поверхи. Тут встановлене обладнання – великі резервуари, заповнені водою. Робота повністю автоматизована, але підприємство дало роботу більше 35-ти працівникам. Для креветок важливий особливий догляд та умови. Вода повинна мати температуру 29-30 градусів, а температура приміщення завжди має 33-34 градуси тепла.

У нас повністю закрита циркуляція води. Ми один раз набираємо воду в резервуари, підготовляємо її, тобто встановлюємо достатній вміст алюмінію, кислотність та жирність води. Потім насипаємо туди сіль, на тонну води витрачається 30 кг солі. Для креветки створюється мікроклімат, тобто у нас така сама вода, як і в Тихому океані.

Тільки після всіх цих процесів запускається креветка. Далі вода просто проходить постійні очищення за допомогою фільтрів і постійно подається кисень. Якщо 3-5 хвилин не буде кисню, то креветка помре.

Зараз у нас заселено приблизно 400 тисяч малька. Одна поставка з Малайзії – 180 тисяч. Зараз ми розробляємо інкубатор, і йдемо до того, щоб самим вирощувати малька.  

За кордоном чумка, тому робимо корм самі

Для того, щоб годувати наших креветок, ми купували корми з Бельгії, але виявилось, що там почалась креветкова чумка, тому поставку кормів закрили. А потім така сама історія трапилась і в Малайзії – там ми не зможемо закуповувати корм до 2020 року. 

Щоб креветки не померли від голоду і фабрика не втратила кошти, ми змушені були шукати варіанти. І прийшли до того, щоб робити корм самим. До нас прилітав спеціаліст з Філіппін, який займається вирощуванням креветок і дав нам необхідну рецептуру. До складу корму входять: борошно, крохмаль, яєчний білок, риб’ячий жир і полівітаміни. Виготовлення власного корму значно здешевить вартість і дасть нам змогу контролювати якість на 100%.

Щоб виростити кілограм креветок – до 36 штук, потрібно 4 кілограми корму. Одна креветка за життя з’їдає всього від 111 до 177 грамів.
Корми для креветок відрізняються вмістом поживних речовин і білка. Адже для росту маленьких креветок потрібно більше білка.

Креветки з сонячними панелями

Креветкам необхідна постійна подача кисню і тому безперервна робота електроенергії є важливою. Ми перестрахувались і зробили три дизельні генератори та поставили сонячні панелі. Якщо в місті відключать електроенергію, то  ми перейдемо на сонячну. 

У листопаді 2018 року запустили в експлуатацію дахову СЕС потужністю 600 кВт, зараз будуємо наземну сонячну станцію потужністю 200 кВт. Вироблена станціями електроенергія дозволить покрити до 25% енергопотреб підприємства.

А у подальших планах вирощувати власного малька і виводити українську  білоногу креветку на закордонний ринок.

Коментарі

Суспільство

Вийшов трейлер українського анімаційного серіалу «На краю Світів»: відео

Опубліковано

На екрани вийшов трейлер нового українського анімаційного серіалу «На краю Світів». Історія розповідає про родину, яка приїжджає на канікули до старого будинку в Запорізькій області, де зустрічає духів і містичних істот.

Про це повідомляють Patron The Dog.

Несподівані пригоди в загадковому будинку

Головні герої серіалу дізнаються, що не єдині мешканці дивного будинку. Кожної ночі будинок перетворюється на готель для міфічних створінь. Звичайні канікули несподівано перетворюються на пригоди, де персонажі стикаються з загадковими істотами.

Ідея серіалу та творчий підхід

Режисеркою «На краю Світів» стала Олександра Рубан, відома своїми анімаційними проєктами «Мавка. Лісова пісня» та «Пес Патрон». Вона зазначила, що серіал присвячений дитинству та тим часам, коли світ був наповнений радістю, пригодами та відкриттями.

«Коли маленькою я приїжджала на канікули до бабусі з дідусем, то все навколо для мене було великим: дерева, паркан, будинок. І весь світ для мене був дивовижним і захопливим. Дитяча фантазія наповнювала звичайний побут всілякими чудинками та несподіванками. Я в усьому бачила краплинку таємниць і магії», — ділиться Олександра Рубан.

фото: «На краю Світів»

Читати також: Які рекомендації МОН щодо викладання у школах у 2024/2025 навчальному році: деталі

Символізм та міфічні істоти

Особливу увагу творці серіалу приділили символізму, образам та талісманам. Спадковий будинок розміщений прямо у стовбурі величного дуба, а сигналом до прибуття духів є стара розпалена піч. Серед таємничих мешканців будинку герої зустрінуть Домовика, Лиха, Шишимору, Мотанку, Вія, Вовкулаку, Упиря, Троля та інших.

фото: «На краю Світів»

Саундтрек і прем’єра серіалу

Головний саундтрек «На краю Світів» створив галицько-донбаський гурт NAZVA. Пісня має однойменну назву та увійде до майбутнього документального альбому гурту про дім.

Прем’єра першої серії анімаційного серіалу «На краю Світів» відбудеться 13 вересня на YouTube-каналі Patron The Dog.

Нагадаємо, що у Луцьку відкрили кафе, 80% чистого прибутку якого йтимуть на громадські проєкти.

Фото: «На краю Світів».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА: фото повстанських табличок

Опубліковано

У селі Ощів Горохівської територіальної громади знайшли металеві таблички, які, ймовірно, належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА та використовувалися з 1943 року.

Про це повідомив Олег Дергай, директор Берестечківського народного історичного музею, виданню «Район.Історія».

фото: «Район.Історія»

На табличках містяться заклики до свободи та незалежності, зокрема, вони закликають боротися з радянськими та німецькими окупантами.

фото: «Район.Історія»

Як знайшли таблички?

Таблички випадково знайшли під час будівництва на одному з дворів, вони пролежали в землі на глибині 1,5 метра понад 80 років. Олег Дергай припустив, що ці таблички розміром 53 на 23 см використовували для нанесення текстів на стінах урядових установ. Це підтверджують цвяхи різних розмірів, призначені для кріплення.

фото: «Район.Історія»

«Для цього одна або декілька людей прикріплювали табличку в обраному місці, замальовували її фарбою та швиденько втікали», — зазначив Дергай.

Читати також: У Луцьку відкрили кафе, 80% чистого прибутку якого йтимуть на громадські проєкти

Що відомо про написи?

Написи на табличках виконані українською та російською мовами, адже деякі з них призначалися для росіян із закликами повалити більшовицьку владу та створити свою незалежну державу. Історик звернув увагу на особливості шрифту та граматичні помилки: замість російської літери «и» часто використовували українську «і», що свідчить про те, що людина, яка виготовляла трафарети, погано володіла російською мовою.

фото: «Район.Історія»

Пошкоджені або невдало написані літери зміцнювали алюмінієвими й мідними дротиками, а також металевими заклепками.

В якому стані знахідки?

Через довготривале перебування під землею частину написів важко прочитати. Директор музею власноруч спробував реставрувати таблички, які «свого часу мали досить велику силу».

фото: «Район.Історія»

Трафарети були загорнуті в домоткане полотно або мішковину, на що вказують залишки ворсу. Фарба на лицьовій стороні схожа на саморобну ґрунтовку для металу, яка змивається водою.

фото: «Район.Історія»

Зараз ці унікальні таблички стали експонатами Берестечківського народного історичного музею.

Нагадаємо, що Нацбанк і Superhumans Center запускають благодійну акцію для підтримки поранених військових.

Фото: «Район.Історія».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили маркетплейс з українськими товарами для дітей

Опубліковано

Батьки та діти тепер мають новий ресурс — маркетплейс Kashtanchik, що спеціалізується на товарах лише українських виробників.

Про це повідомляє Kashtanchik.

фото: Kashtanchik

На платформі представлено понад 20 тисяч товарів і послуг для дітей до 12 років від більш ніж 150 українських брендів і виробників. Користувачі можуть знайти широкий асортимент: одяг, взуття, аксесуари, текстиль, іграшки, меблі, декор, харчування, косметику, продукти гігієни, книжки та товари для творчості.

фото: Kashtanchik

Читати також: Фільм «Ля Палісіада» представить Україну на «Оскар»

Крім товарів, на сайті доступні послуги в сферах онлайн-освіти, творчого розвитку, догляду за дітьми, а також консультації психологів, логопедів і нутриціологів.

Для зручності користувачів платформа пропонує особистий кабінет, де можна переглядати історію замовлень, збережені товари та перевіряти статус замовлень. Доставка здійснюється як по Україні, так і міжнародно.

фото: Kashtanchik

Бренди і виробники, які бажають приєднатися до проєкту, можуть подати заявку на участь за адресою: info@kashtanchik.com.ua.

Нагадаємо, що український розробник створив сайт з дитячим контентом українською мовою.

Фото: Kashtanchik.

Коментарі

Читати далі