Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Креветки зі Жмеринки: як працює єдина українська креветкова ферма

Опубліковано

Королівські креветки made in Жмеринка. Ні, це зовсім не жарти. У Жмеринці на місці колишнього хутряного заводу запрацювало єдине в Україні підприємство з вирощування креветок.Власником ферми є ТОВ «Акваресурс +».

У величезних акваріумах зараз живе понад 400 тис. мальків та уже дорослих десятиногих раків, які дихають за рахунок альтернативної енергетики. А коштує така українська креветка 500 гривень за кілограм. Про функціонування ферми нам розповів менеджер з маркетингу Василь Никиторович. 

Відновили зруйновану фабрику

Ми є єдиною креветковою фермою в Україні та однією з найбільших в Європі. Фабрика, у якій ми відкрили підприємство, до цього пустувала 10 років, і все було зруйновано. Ми відновлювали фабрику близько двох років, а саму бізнес-ідею з вирощення креветок втілили у життя після того, як побачили подібне за кордоном. На “реанімацію” приміщення та запуск ферми витратили близько 2,5 млн євро.

Ми закуповуємо креветок в Малайзії, звідки доставляємо на літаку. Приймаємо в себе і,після проходження акліматизації, запускаємо в наші резервуари. Коли креветка доростає до товарного вигляду (5-6 місяців), ми реалізуємо її клієнту.

Кілограм креветок коштує 500 гривень, що є дешевшим, ніж купувати за кордоном.  За тиждень продаємо 50-100 кг. Головною нашою фішкою є те, що ми ні в якому разі не заморожуємо її, а доставляємо охолодженою. Поки купують десятки вінницьких ресторанів, але плануємо вийти на більш широкий ринок. 

За нашими прогнозами, окупиться ферма приблизно через 5-7 років. А поки ми не вийшли на достатній рівень прибутку.

Жмеринський Тихий океан в акваріумі

Будівля підприємства має три поверхи. Тут встановлене обладнання – великі резервуари, заповнені водою. Робота повністю автоматизована, але підприємство дало роботу більше 35-ти працівникам. Для креветок важливий особливий догляд та умови. Вода повинна мати температуру 29-30 градусів, а температура приміщення завжди має 33-34 градуси тепла.

У нас повністю закрита циркуляція води. Ми один раз набираємо воду в резервуари, підготовляємо її, тобто встановлюємо достатній вміст алюмінію, кислотність та жирність води. Потім насипаємо туди сіль, на тонну води витрачається 30 кг солі. Для креветки створюється мікроклімат, тобто у нас така сама вода, як і в Тихому океані.

Тільки після всіх цих процесів запускається креветка. Далі вода просто проходить постійні очищення за допомогою фільтрів і постійно подається кисень. Якщо 3-5 хвилин не буде кисню, то креветка помре.

Зараз у нас заселено приблизно 400 тисяч малька. Одна поставка з Малайзії – 180 тисяч. Зараз ми розробляємо інкубатор, і йдемо до того, щоб самим вирощувати малька.  

За кордоном чумка, тому робимо корм самі

Для того, щоб годувати наших креветок, ми купували корми з Бельгії, але виявилось, що там почалась креветкова чумка, тому поставку кормів закрили. А потім така сама історія трапилась і в Малайзії – там ми не зможемо закуповувати корм до 2020 року. 

Щоб креветки не померли від голоду і фабрика не втратила кошти, ми змушені були шукати варіанти. І прийшли до того, щоб робити корм самим. До нас прилітав спеціаліст з Філіппін, який займається вирощуванням креветок і дав нам необхідну рецептуру. До складу корму входять: борошно, крохмаль, яєчний білок, риб’ячий жир і полівітаміни. Виготовлення власного корму значно здешевить вартість і дасть нам змогу контролювати якість на 100%.

Щоб виростити кілограм креветок – до 36 штук, потрібно 4 кілограми корму. Одна креветка за життя з’їдає всього від 111 до 177 грамів.
Корми для креветок відрізняються вмістом поживних речовин і білка. Адже для росту маленьких креветок потрібно більше білка.

Креветки з сонячними панелями

Креветкам необхідна постійна подача кисню і тому безперервна робота електроенергії є важливою. Ми перестрахувались і зробили три дизельні генератори та поставили сонячні панелі. Якщо в місті відключать електроенергію, то  ми перейдемо на сонячну. 

У листопаді 2018 року запустили в експлуатацію дахову СЕС потужністю 600 кВт, зараз будуємо наземну сонячну станцію потужністю 200 кВт. Вироблена станціями електроенергія дозволить покрити до 25% енергопотреб підприємства.

А у подальших планах вирощувати власного малька і виводити українську  білоногу креветку на закордонний ринок.

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі