Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен

Опубліковано

Війна Росії проти України змусила багатьох громадян задуматися, хто ми насправді й чому ми проявляємо такий міцний опір. Відповіді на ці питання можна знайти у книжках з історичною тематикою. Якщо поглибитись у читання книг про минуле та сьогодення можна зрозуміти – упродовж всієї нашої історії українці відстоюють свою незалежність.

Добірку книжок склала редакція ШоТам.

“Подолати минуле: глобальна історія України”, Ярослав Грицак

фото: видавництво “Портал”

Книга професора Ярослава Грицака відображає його 15-річний досвід та дослідження в глибини історії та сучасності України. Автор пропонує чесну та єднальну дискусію, спрямовану на пошук спільних цінностей і мети, необхідних для виходу країни з кризи та самостійного творення змін. Він просуває ідею відповідальності кожного громадянина перед майбутнім своєї країни та надає читачам глибоке розуміння того, що відбувається в країні сьогодні і як може змінитися майбутнє.

Про автора:
Ярослав Грицак – видатний історик, інтелектуал та професор Українського Католицького Університету. Він є редактором журналу “Україна модерна” і членом редакційних колегій журналів Slavic Review та Ab Imperio. Його публікації з модерної історії України, зокрема книги “Страсті за націоналізмом” (2004) та “Пророк у своїй вітчизні” (2006), отримали визнання як в Україні, так і за кордоном.

“Схід українського сонця. Історії Донеччини та Луганщини початку ХХІ століття”, Катерина Зарембо

фото: видавництво “Човен”

Ця книга розповідає про українські спільноти Донеччини та Луганщини, які існували з початку 2000-х до російського вторгнення 2014 року. Вони були голосами нового, непострадянського Донбасу, вбудованими у загальноукраїнський контекст. Вони символізували пробудження пригнобленого українства. Книга розповідає про культурні простори, студентські середовища, українське село та різноманітні релігійні спільноти. Її мета – зробити відомою хоча б частину історії цих спільнот та підтвердити, що схід – це українська земля, яка завжди боролася й продовжує боротьбу за суверенну Україну.

Про авторку:
Катерина Зарембо – політична аналітикиня, викладачка й перекладачка.
Вона спеціалізується на питаннях зовнішньої та безпекової політики, а також громадянського суспільства в Україні. Крім того, є асоційованою аналітикинею Центру “Нова Європа” та викладачкою в Національному університеті “Києво-Могилянська академія”.

“Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності”, Сергій Плохій

фото: видавництво “КСД”

Захоплююча та доступна книга розповідає про історію України від давніх часів до сучасних подій. Це видання допоможе краще зрозуміти минулі події та їх вплив на наше сьогодення. Автор зосереджується на українцях як на найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Ви дізнаєтеся, як наші предки впливали на історію, борючись за право на незалежність. Як вони проходили через випробування кріпацтва, комуністичного терору, Голодомору та Другої світової війни, щоб нарешті отримати незалежність.

Про автора:
Сергій Плохій – видатний україно-американський історик та письменник, який спеціалізується на вивченні історії України, Східної Європи та холодної війни. Він є професором Гарвардського університету та з 2013 року обіймає посаду директора Українського науково-дослідного інституту в цьому університеті. Книги Сергія Плохія перекладені багатьма мовами, включаючи китайську, естонську, польську, португальську, румунську, іспанську та українську. Його твори отримали численні премії та нагороди за визначний внесок у світову історію та культуру.

“Бунт проти імперії: українські шістдесятники”, Родомир Мокрик

фото: видавництво “Абабагаламага

Ця книга відкриває перед читачем захопливий світ українських шістдесятників – молодих людей, які народили нову культуру в епоху Хрущовської “відлиги”. Вона запрошує в мандрівку світом культурних феноменів, людських доль та літературних творів, що зазнали впливу цього періоду. Поглибитися у цей світ, який, не дивлячись на правила радянського тоталітарного режиму, засновувався на принципах солідарності, взаємопідтримки та поваги між молодими талантами. Книга також пропонує вперше опубліковані фотографії з архівних фондів та сімейних хованок, що додає більшої цінності цій подорожі в минуле.

Про автора:
Радомир Мокрик – відомий український літератор, історик, культуролог та науковець, який працював в Інституті східноєвропейських студій Карлового університету в Празі. Після початку повномасштабного вторгнення агресора він переїхав з Праги до Львова, де викладає в Карловому університеті та Українському католицькому університеті. Книги Радомира Мокрика відомі не лише в Україні, але й отримали визнання у багатьох країнах світу.

“Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР” Валентина Мержиєвська, Діана Житня-Кебас, Олександр Маєвський, Ігор Цеунов, Юрій Шаповал

фото: видавництво “Портал

Ця книга охоплює історію України від закінчення Другої світової війни в 1945 році до відновлення незалежності в 1991 році. Вона пропонує докладний огляд політичних, економічних і культурних подій післявоєнного періоду. Автори вбирають українську історію в більш європейський і загальносвітовий контекст. Вони роз’яснюють долю українських земель після війни та підкреслюють зв’язки між українською культурою, тоталітарним режимом і європейськими революціями 1968 року. До тексту прикріплений психологічний коментар, який описує травми й життєві сценарії, що дісталися нам із радянських часів. Він пропонує способи їх подолання.

Про авторів:

  • Валентина Мержиєвська – освітянка, співзасновниця альтернативної школи БеркоШко, авторка подкастів “ПереФарбований лис” і “Валентність”.
  • Діана Житня-Кебас – психологиня, фахівчиня роботи з дітьми та підлітками, співзасновниця Комунікативного клубу для підлітків.
  • Олександр Маєвський – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, член Національної спілки краєзнавців.
  • Ігон Цеунов – викладач історії в БеркоШко, Альтернативна школа “СОНЯШНИК”, Finka Project School, практикуючий археолог, історик. 
  • Юрій Шаповал – український історик, доктор історичних наук, академік Української Академії політичних наук. З 2015 – головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України.

“Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну”, Володимир В’ятрович

Унікальна збірка щоденників Володимира В’ятровича, видатного історика, чиї наукові інтереси сфокусовані на українському русі опору. Кожен з 45 розділів книги відкриває перед читачем життєво важливі уроки історії, які допомагають зрозуміти історичний контекст та важливість відстоювання незалежності й існування української держави.
Це не лише спогади, а й важливі питання, які стосуються кожного громадянина та визначають майбутнє України. Книга нагадує нам про те, що історія – найсуворіший вчитель, який нагадує про незасвоєні уроки тим, хто не навчився на їх прикладах.

Про автора:
Володимир Михайлович Вятрович – український публіцист, вчений та громадський діяч. У 2002 році заснував Центр досліджень визвольного руху, організацію, яка була присвячена вивченню історії УНР, ЗУНР, ОУН, УПА та інших важливих політичних і військових формувань. Основна діяльність Вятровича пов’язана з дослідженням історії України у XX столітті, зокрема періоду режиму комуністичної диктатури. У 2013 році він ініціював створення Електронного архіву документів радянського періоду, де було зібрано та опубліковано понад 14 тисяч документів.

“Історія України від діда Свирида”, Дід Свирид

фото: видавець Сілаєва О.В.

Ця історична книга викликала справжній фурор серед читачів. Хоча спочатку вона може здатися звичайним підручником з історії, насправді приховує у собі такі “живі” та “об’ємні” постаті, що читачі починає здаватися: це художня література. Але твори в цій серії не є псевдоісторичними. Вони зберігають науковий погляд. Герої книги, такі як князі Острозькі, козацький ватажок Наливайко, хан Тохтамиш та інші, – справжні історичні постаті.

Про автора:
Про блогера Діда Свирида відомо мало. Він набагато молодший за свого персонажа, має дві вищі освіти, щасливо одружений, пройшов через кілька воєн, дотримується здорового способу життя, займається бігом і в повсякденній дійсності нічим не виділяється від інших людей. Крім ведення блогу, пише тексти для “Суті подій” на “Radio ROKS”, гонорари за які відправляє на фронт. Як волонтер підтримує українських військових, перераховуючи гроші і час від часу приїжджаючи з подарунками на передову.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі