Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Чому молодь все частіше обирає IT: історія підлітка, який заробляє одразу після школи

Опубліковано

Юрій Іванчук, як і тисячі інших абітурієнтів, завершив навчання в школі досить несподівано — за кілька місяців до ЗНО через карантин опинився сам-на-сам з зошитами та ноутбуком вдома. Часу дарма не гаяв: вже через тиждень вступив на курси програмування, а  через три — переїхав в інше місто і вийшов на роботу. Сімнадцятирічний юнак розповів, як після школи отримав високооплачувану посаду і чому молодь зараз вважає сферу IT такою привабливою.

Юрій Іванчук

Юрій Іванчук

17-ти річний web developer, випускник Mate academy

Робота роботою, а вступ до ВНЗ — за розкладом

У моєму рідному місті — Червонограді Львівської області —  з опцій навчання після школи є тільки технікум, більше після 11 класу немає куди піти. До карантину готувався до ЗНО і думав, що як і всі ровесники — чекатиму вересня, а потім поїду до Львова і буду вчитися чотири роки у політехніці. 

А вийшло ось як: замість підготовки до тестування — навчався з ранку до вечора, а замість літнього відпочинку — вже проходжу оплачуваний випробувальний термін в IT-компанії. Попри стрімкий початок кар’єри, іспити таки довелося скласти. По-перше, для мами та бабусі це дуже важливо. І по-друге, від вступу до ВНЗ я також відмовлятися не збираюсь.

Здобуття вищої освіти — це хоч і довгий, але потрібний для подальших можливостей в обраній спеціальності процес. Не хочу, щоб одного дня довелося шкодувати, що не маю диплома,  коли це буде необхідно для якоїсь топової пропозиції в глобальній українській компанії або за кордоном. 

Щодо поєднання full-time роботи і стаціонару — проблеми взагалі не бачу. Мені казали, що університет від школи відрізняється тим, що за твої “хвости” тобі ніхто нагадувати не буде, ти повинен закривати їх сам. Тому буду якось поєднувати.

Мріяв стати або айтішніком, або кухарем

Шлях до айті почався ще до карантину. Крім школи я завжди займався багато чим активним: тенісом, баскетболом, плаванням, у походи ходив. Але часу все одно вистачало ще і на додаткову освіту. Так я ще пару років тому проходив кілька платних IT-курсів, читав книжки, спілкувався з більш досвідченими друзями. Батьки підтримували у цьому завжди, особливо тато: він шукав знайомих, з якими можна було поговорити, платив за перші курси. 

А от 4 місяці навчання в Mate academy, куди я потрапив на карантині, були безкоштовними до працевлаштування. Рідні спочатку не дуже вірили в систему післяплати.

У Mate academy спочатку вчишся безкоштовно, потім тобі допомагають швидко знайти роботу, а після цього вже треба платити відсоток від зарплати.

А тато сказав, що варто спробувати, бо все одно немає чим зайнятись на карантині, а якщо не вийде — просто піду вчитись в університет і все, і нічого не втрачу, навіть якісь знання отримаю.

Про IT замислювався ще з класу другого чи третього, а після того побажання змінювалися: то думав кухарем стати, то бабуся мріяла, що я лікарем буду. Але інтерес до розробки взяв гору і мрія збулася навіть раніше, ніж очікувалось. 

Читайте також: ІТ-освіта для людей з інвалідністю: як працює проєкт BeQA

Я розмістився на багатьох ресурсах для пошуку роботи, виконував тестові, проходив співбесіди і отримав оффер від аутсорс компанії, що працює з німецькими замовниками. Зараз переїхав до Львова і працюю в офісі над проектом-агрегатором для машин. Це такий собі OLX з пошуком, категоріями, фільтрами, а я там допилюю всякі штучки. 

Фото з першого робочого місця в Львівському офісі, липень 2020

Чому підлітки все частіше обирають IT

Мої ровесники постійно цікавляться цією сферою. І статистика це підтверджує: ще два роки тому в Dell дослідили, що 80% представників покоління Z прагнуть працювати з технологіями, і 38% з них планують побудувати кар’єру IT-розробників. 

Мій особистий ТОП-10 причин, чому це так привабливо для юного покоління:

1. Низький поріг входу

Як показує мій досвід, за 3-7 місяців навчання реально знайти роботу, а попит на ринку неймовірний. Навіть зараз кількість вакансій на DOU досягла вже докризового рівня. До того ж на ІТ-шника дуже легко вивчитися онлайн, адже у вільному доступі є багато джерел, книжок та відео. Звісно, складно структурувати інформацію самостійно, але для цього є багато онлайн курсів, які на карантині не припиняли роботу.  У моїй Mate academy дистанційно було дуже круто навчатись —  учні були активно залучені до процесу, було багато дзвінків з менторами та інтерактивів.

2. Можливість кар‘єрного росту

В IT швидко можна підвищувати свою кваліфікацію. Ти точно знаєш, чого ти хочеш досягти через певну кількість років в розробці, і практично немає зовнішніх чинників, які тебе можуть загальмувати. Все залежить від твоїх вмінь, бажання та наполегливості.

3. Можливість переїзду за кордон

Це цікаво, навіть коли ти не плануєш пов’язати своє життя з конкретною країною. Деякі розробники взагалі подорожують світом і працюють дистанційно, а потім згодом повертаються в Україну з новим досвідом та крутими ідеями. Власне, навіть засновник академії, де я навчався, поїхав працювати в Google у Нью-Йорку, а потім повернувся і заснував компанію в Україні.

Читайте також: П’ять українок, які примусили ІТ-технології працювати на суспільство

4. Особлива спільнота

Ком’юніті розробників — це щось особливе.  Я це відчув вже за кілька перших тижнів роботи в команді. Програмісти з усього світу — це велика родина енергійних спеціалістів,  в якій допомагають один одному. Локально, в офісі, завжди є до кого звернутися по допомогу. І в Інтернеті є багато ресурсів, де всі діляться досвідом та підказками.

5. Актуальність

Я можу впевнено стверджувати, що сфера інформаційних технологій стрімко розвивається і попит на спеціалістів росте. Ми це бачимо своїми очима: на додачу до закордонних компаній, що все більше співпрацюють з українськими розробниками, в Україні поширюють діджиталізацію на державному рівні. 

6. Постійний розвиток

Я дуже ціную можливість кожен день розвиватися та вивчати нові для себе сучасні технології, і на роботі я це відчуваю як ніколи. Зараз я виконую завдання по Angular 10, який на курсах я не вивчав, і мені дуже подобається процес роботи з ним. Впевнений, що тут не може бути періоду, коли буде нудно або все знайомо — нові виклики і невідомі проблеми будуть з’являтися завжди.

7. Можливість створювати щось своє

Я щасливий, коли будую проєкт з маленьких незалежних один від одного фрагментів і одразу ж бачу результат на екрані. Іноді трапляються ситуації, які не мають єдиного правильного рішення, тому що варіантів виконання може бути тисяча. У такому випадку ти обираєш щось більш ефективне.

8. Твоїм продуктом користуються люди.

Праця задля високої мети дуже надихає: ти не просто пишеш твір, який нікого, крім вчительки, не цікавить, а робиш те, чим будуть користуватися тисячі юзерів. Уявляєте різницю? Це класно усвідомлювати. Ти думаєш, якби можна було покращити досвід взаємодії клієнтів із сайтом або додатком. З часом з‘являється увага до дрібниць і думки, які фішки треба додати, щоб навіть люди з обмеженими можливостями могли повноцінно використовувати сервіс.

9. Комфортні умови праці

В багатьох компаніях можна вибрати як працювати тобі комфортніше — дистанційно або в офісі.  До працівників дуже добре ставляться та цінують їх, а в офісах є усілякі “плюшки”: обладнання, обіди, зони відпочинку. Це, звісно, не найголовніше, але дуже круто, коли немає зайвої офіційности, а від комфортної праці нічого не відволікає.

10. Заробітна плата

Про гроші хочу сказати окремо. Середні зарплати в ІТ дійсно великі — я орієнтуюся на статистику від DOU. В середньому, залежно від посади та міста, в Україні розробники заробляють від $700 до $5000, і багато кого приваблює лише це:

Середня IT зарплата в Україні згідно з даними опитування за червень 2020 року, DOU

Хочете стати IT-шником? Ось вам три поради

По-перше, не сидіть зі своїм бажанням без діла. Пробуйте щось, шукайте можливості, робіть щодня хоча б невеликий крок вперед.

По-друге, спілкуйтесь із людьми в цій сфері і знаходьте менторів, бо самому вчитися дійсно дуже важко. Не завжди зрозуміло, в якому напрямку необхідно рухатися, коли можна пробувати свої сили на ринку праці і як оцінювати свої знання. На курсах мене ніби вели за руку і дуже допомогли з працевлаштуванням і навичками, з якими одразу можна було шукати роботу.

Читайте також: Шість ІТ-шників, які пішли в крафтовий бізнес і не пожалкували

По-третє, не зупиняйтеся і не здавайтеся. Я сам через це пройшов: закидав програмування декілька разів, коли ще паралельно зі школою займався самостійно. Навчання — це великий труд, але структурованість знань і практичні навички дають набагато більше впевненості у собі при пошуку роботи.

04.09.2020

Суспільство

У Києві запрацювало соціальне таксі для дітей з інвалідністю

Опубліковано

У Києві запустили пілотний проект соціального таксі для перевезення дітей з інвалідністю до:

  • реабілітаційних центрів,
  • медичних шкіл,
  • спеціальних навчальних закладів.

Про це повідомили у пресслужбі КМДА.

«Це унікальний проект не тільки в Києві, а й в Україні. І норм, стандартів, як це має працювати, також немає. Саме тому проект працюватиме в пілотному режимі. Щоб зрозуміти потребу, кількість годин, розробити якісну логістику. У нас майже 12 тисяч дітей з інвалідністю. З них – близько 5 тисяч потребує послуги соціального таксі», – йдеться у повідомленні.

Також відомо, що поки соцтаксі перевозитиме 170 дітей з інвалідністю. Це діти, які мають рухові порушення, ментальні, тобто ті, через які вони не можуть пересуватися у громадському транспорті.

Читайте також“В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола”

Проект у режимі «пілота» працюватиме до Нового року. Перевезення відбуваються силами комунальної організації «Київмедспецтранс», яка переобладнала автомобілі швидкої медичної допомоги спеціально під транспортування людей з інвалідністю. Також під час перевезення із дитиною перебуває супроводжуюча особа. Персонал таксі навчений надавати першу домедичну допомогу та має в наявності відповідний набір ліків.

Наразі використовується 12 автомобілів: 10 седанів і 2 карети, які обладнані спеціальними кріпленнями для крісел колісних. Також є кілька резервних автомобілів, які за необхідності можуть вийти на маршрути. 

Реалізація послуги відбувається у відповідності до міжнародних стандартів та європейських практик.

Читайте такожЗабиваємо баки: як на Донеччині активісти навчають людей сортувати сміття і заробляти на цьому

Нагадаємо, у Хмельницькому придбали два авто для «соціального таксі».

Як ми повідомляли раніше, перша громада на Запоріжжі отримала “соціальне таксі”.

Головне фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Музей авіації поповнився новими експонатами (ФОТО)

Опубліковано

Державний музей авіації Національного авіаційного університету додав до експозиції зразки керованих ракет, блоки некерованих ракет, два види знімних рухомих гарматних установок ЗРГУ-22-01. 

Про це повідомили у пресслужбі музею.

На виставці можна ознайомитися з бетонобійною авіаційною бомбою вільного падіння БетАБ-500. Її основним призначенням є ураження укріплених бетоном та залізобетоном об’єктів.

До колекції фугасних авіаційних бомб додали зразки ФАБ-250 та ФАБ-500.

Читайте також“В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола”

Унікальним експонатом стала малогабаритна вертолітна телекерована протичовнова торпеда ВТТ-1 (Т-67) «Стриж», призначенням якої є ураження підводних човнів.

Читайте такожКоманда моєї мрії. 6 ефективних порад, як знайти людей для свого бізнесу

Нагадаємо, у Прип’яті з’явиться музей техніки ліквідаторів.

Як ми повідомляли раніше, в Україні з’явився перший мобільний фармацевтичний музей.

Читати далі

Суспільство

Українки відкрили в США перший у світі магазин цифрового одягу

Опубліковано

У США українки Дарія Шаповалова і Наталія Моденова створили стартап Dress X і продають одяг, що наявний лише в електронному вигляді.

Про це пише Укрінформ.

Сукні для соцмереж

«Сукні, до яких не можна доторкнутись, але які можна одягнути для виходу у соцмережі. Інноваційний фешн — стартап Dress X – це онлайн-бутік, де продають одяг, що наявний лише в електронному вигляді», – йдеться у повідомленні.

За словами співзасновниці Dress X, з початком коронавірсу і локдаунів вона усвідомила, що працювати у традиційному роздрібному продажу не має жодного сенсу і настав час саме для того, щоб запустити перший у світі магазин діджітал-одягу.

Як скористатися?

Аби вдягнути цифрову сукню, потрібно зайти на сайт, вибирати фасон і заплатити. Також потрібно завантажити свою фотографію.

Важливо, щоб на фотографії було хороше світло і щоб ви собі на ній подобались, зауважує інша співзасновниця стартапу Наталія Моденова.

Після завантаження фотографії чекаєте 1-3 дні, поки для вас, тобто для вашої фотографії, готують нову сукню. Розробниці гарантують — одяг ідеально сяде на будь-яку фігуру.

«Цифровий одяг сідає на всі фігури, підходить для будь-якого віку, для будь-якої статі, все це ми можемо одягнути на будь-яку людину», – каже Моденова.

Який асортимент?

Серед одягу багато суконь від українських дизайнерів. Частина з них існує лише в цифровій версії, а частина – в реальності, однак коштують вони в рази дорожче за цифрові версії.

Киянка Юлія Довгаль, уже два роки мешкає у Лос-Анджелесі. Під час карантину створила свій блог. За шість місяців на її сторінку підписалися 400 тис. людей. Довгаль навчає, як креативно себе фотографувати й створювати унікальні образи.

Читайте також7000$ та виклик від Родрігеса: як це знімати фільм із людиною з ДЦП у головній ролі

«На сьогодні серед блогерів дуже велика конкуренція. Мені важливо зацікавити свою аудиторію, щоб сподобався мій образ, музика, косметика та одяг» – розповідає блогерка.

Коли Довгаль дізналась про Dress X, одразу зрозуміла — це те, що їй потрібно. «Я за раціональне споживання, не хочу витрачати багато грошей на одяг, який буду одягати лише один раз, тому Dress X – це дуже класна альтернатива – з’являтися в новому образі кожного дня», – додає блогерка.

Довідка

Цифровий одяг — це абсолютно нова філософія моди. Шаповалова і Моденова вже не перший день працюють в індустрії моди. Вони були власницями кількох модних бутіків у Парижі й Лос-Анджелесі. Та новий стартап не потребує ані оренди приміщення, ані закупівлі самого одягу, ані жодних ресурсів на виробництво.

Читайте також: Обираємо пальта від українських виробників (ВІДЕО)

«Модна індустрія забруднює середовище відходами. Ми бачимо, що у світі йде криза великого масштабу, тому треба змінювати поняття  швидкої моди, коли одяг купують і зразу викидують на сміття, зробили фотографію – і він вже не потрібен людині. Цю звичку треба змінити», – вважає Шаповалова.

Читайте такожДе знайти роботу без досвіду? Історія студентки, яка стала економісткою у головному офісі UKRSIBBANK

Нагадаємо, в Україні з’явився бренд, що переробляє одяг із секонд-хендів: які ціни.

Як ми повідомляли раніше, на Вінниччині на старовинних верстатах створюють чохли для ноутбуків.

Усі фото: dress-x.com.

Читати далі

Суспільство

На Буковині відкрили сучасний спортмайданчик у селі

Опубліковано

На Буковині у селі Бояни відкрили новий сучасний спортивний майданчик.

Про це повідомили у пресслужбі Чернівецької обласної держадміністрації.

Зазначається, що це спортивний майданчик зі штучним покриттям та огорожею.

Читайте також“В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола”

Тепер 543 учні цього навчального закладу, а також діти та молодь села Бояни мають сучасну та безпечну локацію для занять фізичною культурою та спортом.

Нагадаємо, в Ірпені на Київщині відкрили спортивне містечко.

Як ми повідомляли раніше, найбільший спорткомплекс Кривого Рогу планують реконструювати.

Усі фото: facebook.com/cvODA.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.