Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Чому молодь все частіше обирає IT: історія підлітка, який заробляє одразу після школи

Опубліковано

Юрій Іванчук, як і тисячі інших абітурієнтів, завершив навчання в школі досить несподівано — за кілька місяців до ЗНО через карантин опинився сам-на-сам з зошитами та ноутбуком вдома. Часу дарма не гаяв: вже через тиждень вступив на курси програмування, а  через три — переїхав в інше місто і вийшов на роботу. Сімнадцятирічний юнак розповів, як після школи отримав високооплачувану посаду і чому молодь зараз вважає сферу IT такою привабливою.

Юрій Іванчук

Юрій Іванчук

17-ти річний web developer, випускник Mate academy

Робота роботою, а вступ до ВНЗ — за розкладом

У моєму рідному місті — Червонограді Львівської області —  з опцій навчання після школи є тільки технікум, більше після 11 класу немає куди піти. До карантину готувався до ЗНО і думав, що як і всі ровесники — чекатиму вересня, а потім поїду до Львова і буду вчитися чотири роки у політехніці. 

А вийшло ось як: замість підготовки до тестування — навчався з ранку до вечора, а замість літнього відпочинку — вже проходжу оплачуваний випробувальний термін в IT-компанії. Попри стрімкий початок кар’єри, іспити таки довелося скласти. По-перше, для мами та бабусі це дуже важливо. І по-друге, від вступу до ВНЗ я також відмовлятися не збираюсь.

Здобуття вищої освіти — це хоч і довгий, але потрібний для подальших можливостей в обраній спеціальності процес. Не хочу, щоб одного дня довелося шкодувати, що не маю диплома,  коли це буде необхідно для якоїсь топової пропозиції в глобальній українській компанії або за кордоном. 

Щодо поєднання full-time роботи і стаціонару — проблеми взагалі не бачу. Мені казали, що університет від школи відрізняється тим, що за твої “хвости” тобі ніхто нагадувати не буде, ти повинен закривати їх сам. Тому буду якось поєднувати.

Мріяв стати або айтішніком, або кухарем

Шлях до айті почався ще до карантину. Крім школи я завжди займався багато чим активним: тенісом, баскетболом, плаванням, у походи ходив. Але часу все одно вистачало ще і на додаткову освіту. Так я ще пару років тому проходив кілька платних IT-курсів, читав книжки, спілкувався з більш досвідченими друзями. Батьки підтримували у цьому завжди, особливо тато: він шукав знайомих, з якими можна було поговорити, платив за перші курси. 

А от 4 місяці навчання в Mate academy, куди я потрапив на карантині, були безкоштовними до працевлаштування. Рідні спочатку не дуже вірили в систему післяплати.

У Mate academy спочатку вчишся безкоштовно, потім тобі допомагають швидко знайти роботу, а після цього вже треба платити відсоток від зарплати.

А тато сказав, що варто спробувати, бо все одно немає чим зайнятись на карантині, а якщо не вийде — просто піду вчитись в університет і все, і нічого не втрачу, навіть якісь знання отримаю.

Про IT замислювався ще з класу другого чи третього, а після того побажання змінювалися: то думав кухарем стати, то бабуся мріяла, що я лікарем буду. Але інтерес до розробки взяв гору і мрія збулася навіть раніше, ніж очікувалось. 

Читайте також: ІТ-освіта для людей з інвалідністю: як працює проєкт BeQA

Я розмістився на багатьох ресурсах для пошуку роботи, виконував тестові, проходив співбесіди і отримав оффер від аутсорс компанії, що працює з німецькими замовниками. Зараз переїхав до Львова і працюю в офісі над проектом-агрегатором для машин. Це такий собі OLX з пошуком, категоріями, фільтрами, а я там допилюю всякі штучки. 

Фото з першого робочого місця в Львівському офісі, липень 2020

Чому підлітки все частіше обирають IT

Мої ровесники постійно цікавляться цією сферою. І статистика це підтверджує: ще два роки тому в Dell дослідили, що 80% представників покоління Z прагнуть працювати з технологіями, і 38% з них планують побудувати кар’єру IT-розробників. 

Мій особистий ТОП-10 причин, чому це так привабливо для юного покоління:

1. Низький поріг входу

Як показує мій досвід, за 3-7 місяців навчання реально знайти роботу, а попит на ринку неймовірний. Навіть зараз кількість вакансій на DOU досягла вже докризового рівня. До того ж на ІТ-шника дуже легко вивчитися онлайн, адже у вільному доступі є багато джерел, книжок та відео. Звісно, складно структурувати інформацію самостійно, але для цього є багато онлайн курсів, які на карантині не припиняли роботу.  У моїй Mate academy дистанційно було дуже круто навчатись —  учні були активно залучені до процесу, було багато дзвінків з менторами та інтерактивів.

2. Можливість кар‘єрного росту

В IT швидко можна підвищувати свою кваліфікацію. Ти точно знаєш, чого ти хочеш досягти через певну кількість років в розробці, і практично немає зовнішніх чинників, які тебе можуть загальмувати. Все залежить від твоїх вмінь, бажання та наполегливості.

3. Можливість переїзду за кордон

Це цікаво, навіть коли ти не плануєш пов’язати своє життя з конкретною країною. Деякі розробники взагалі подорожують світом і працюють дистанційно, а потім згодом повертаються в Україну з новим досвідом та крутими ідеями. Власне, навіть засновник академії, де я навчався, поїхав працювати в Google у Нью-Йорку, а потім повернувся і заснував компанію в Україні.

Читайте також: П’ять українок, які примусили ІТ-технології працювати на суспільство

4. Особлива спільнота

Ком’юніті розробників — це щось особливе.  Я це відчув вже за кілька перших тижнів роботи в команді. Програмісти з усього світу — це велика родина енергійних спеціалістів,  в якій допомагають один одному. Локально, в офісі, завжди є до кого звернутися по допомогу. І в Інтернеті є багато ресурсів, де всі діляться досвідом та підказками.

5. Актуальність

Я можу впевнено стверджувати, що сфера інформаційних технологій стрімко розвивається і попит на спеціалістів росте. Ми це бачимо своїми очима: на додачу до закордонних компаній, що все більше співпрацюють з українськими розробниками, в Україні поширюють діджиталізацію на державному рівні. 

6. Постійний розвиток

Я дуже ціную можливість кожен день розвиватися та вивчати нові для себе сучасні технології, і на роботі я це відчуваю як ніколи. Зараз я виконую завдання по Angular 10, який на курсах я не вивчав, і мені дуже подобається процес роботи з ним. Впевнений, що тут не може бути періоду, коли буде нудно або все знайомо — нові виклики і невідомі проблеми будуть з’являтися завжди.

7. Можливість створювати щось своє

Я щасливий, коли будую проєкт з маленьких незалежних один від одного фрагментів і одразу ж бачу результат на екрані. Іноді трапляються ситуації, які не мають єдиного правильного рішення, тому що варіантів виконання може бути тисяча. У такому випадку ти обираєш щось більш ефективне.

8. Твоїм продуктом користуються люди.

Праця задля високої мети дуже надихає: ти не просто пишеш твір, який нікого, крім вчительки, не цікавить, а робиш те, чим будуть користуватися тисячі юзерів. Уявляєте різницю? Це класно усвідомлювати. Ти думаєш, якби можна було покращити досвід взаємодії клієнтів із сайтом або додатком. З часом з‘являється увага до дрібниць і думки, які фішки треба додати, щоб навіть люди з обмеженими можливостями могли повноцінно використовувати сервіс.

9. Комфортні умови праці

В багатьох компаніях можна вибрати як працювати тобі комфортніше — дистанційно або в офісі.  До працівників дуже добре ставляться та цінують їх, а в офісах є усілякі “плюшки”: обладнання, обіди, зони відпочинку. Це, звісно, не найголовніше, але дуже круто, коли немає зайвої офіційности, а від комфортної праці нічого не відволікає.

10. Заробітна плата

Про гроші хочу сказати окремо. Середні зарплати в ІТ дійсно великі — я орієнтуюся на статистику від DOU. В середньому, залежно від посади та міста, в Україні розробники заробляють від $700 до $5000, і багато кого приваблює лише це:

Середня IT зарплата в Україні згідно з даними опитування за червень 2020 року, DOU

Хочете стати IT-шником? Ось вам три поради

По-перше, не сидіть зі своїм бажанням без діла. Пробуйте щось, шукайте можливості, робіть щодня хоча б невеликий крок вперед.

По-друге, спілкуйтесь із людьми в цій сфері і знаходьте менторів, бо самому вчитися дійсно дуже важко. Не завжди зрозуміло, в якому напрямку необхідно рухатися, коли можна пробувати свої сили на ринку праці і як оцінювати свої знання. На курсах мене ніби вели за руку і дуже допомогли з працевлаштуванням і навичками, з якими одразу можна було шукати роботу.

Читайте також: Шість ІТ-шників, які пішли в крафтовий бізнес і не пожалкували

По-третє, не зупиняйтеся і не здавайтеся. Я сам через це пройшов: закидав програмування декілька разів, коли ще паралельно зі школою займався самостійно. Навчання — це великий труд, але структурованість знань і практичні навички дають набагато більше впевненості у собі при пошуку роботи.

04.09.2020

Суспільство

Розпочалось будівництво катерів для української прикордонслужби (ФОТО)

Опубліковано

Закладено перші корпуси катерів українським прикордонникам, повідомили у пресслужбі МВС України.

Зазначається, що реалізація українсько-французького рамкового договору з посилення системи морської безпеки та охорони кордону України переходить в практичну площину.

“Корпуси вже готові на 30-50%. За три роки українські прикордонники отримають 20 суден для охорони кордону, операцій спостереження та протидії ДРГ: 5 з них буде виготовлено в Україні”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Кавовий острівець інклюзії. Як у Вінниці люди з інвалідністю займаються бізнесом

Нині сторони фактично переходять до практичної роботи з будівництва катерів, які вкрай потрібні Морській охороні для забезпечення інтересів держави і суспільства на морі у Азово-Чорноморському басейні. Очікується, що вже на початку весни 2021 року група українських експертів відбуде у французьке місто Ле-Сабль-д’Олон для забезпечення постійного зворотного зв’язку та безперервності процесу побудови катерів.

Українська та французька сторони обговорюють можливість комплектування майбутніх прикордонних катерів певним обладнанням та іншими засобами, необхідними для охорони морських рубежів. Крім того, обговорюються питання навчання технічного персоналу та команд катерів, технічної підтримки і післяпродажного обслуговування тощо. 

Довідка

22 липня 2020 року у Миколаєві на території суднобудівно-судноремонтного заводу «Нібулон» підписано контракт щодо реалізації українсько-французького проєкту посилення системи морської безпеки та охорони кордону України. 

У рамках реалізації проєкту Україна отримає сучасні катери для захисту державного кордону, здобуде сучасні технології в будівництві кораблів. Що в подальшому дозволить  самостійно обслуговувати корабельно-катерний склад та розвивати власне виробництво.

Читайте також: Міжнародний день людей з інвалідністю: як активісти Доступно.UA роблять міста та заклади доступними

Загалом  проєкт передбачає протягом трьох років будівництво і отримання Держприкордонслужбою України 20 найсучасніших патрульних катерів, чверть з замовлення буде виконано вітчизняним суднобудівним підприємством за французькими технологіями. Французька компанія ОСЕА обрала українським партнером суднобудівне підприємство «Нібулон».

Нагадаємо, Військово-Морські Сили відпрацювали управління корабельними групами.

Як ми повідомляли раніше, Київський завод відремонтував чотири прогулянкові кораблі.

Усі фото: mvs.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

В Україні створили електросамокат із датчиками попередження аварійних ситуацій

Опубліковано

Платформа Bolt представила новий електросамокат четвертого покоління, створений на базі інноваційного апаратного і програмного забезпечення. Завдяки цьому Bolt-4 може стати найбезпечнішою моделлю на ринку прокату електросамокатів.

Про це пише Аutogeek.

Новий електросамокат має покращену конструкцію. Вона забезпечує додаткову стійкість і дає можливість безпечного маневрування, що досягається завдяки низькому центру тяжіння, легкій вазі та високому кліренсу ― відстані між асфальтом і платформою самоката.

Читайте також«Самі собі фест»: як 370 харків’ян організували собі фестиваль без держави та інвесторів

Модель Bolt-4 оснащена датчиками попередження аварійних ситуацій, різких гальмувань і небезпечних рухів. Голосові оповіщення дають користувачеві підказки і попереджають пішоходів про можливу небезпеку, що знизить ризик нещасних випадків. У разі потреби команда Bolt також зможе оперативно відреагувати на ситуацію.

Bolt-4 був повністю розроблений спеціалістами компанії Bolt, яка безпосередньо відповідає за виробництво і постачання комплектувальних деталей для цієї моделі. Компанія вже подала заявку на видачу патенту на дизайн електросамоката і унікальне рішення по заміні акумуляторів.

Читайте такожЯк вінницькі школярі рятують місто від сміття

Електросамокат нового покоління Bolt-4 прослужить до 60 місяців. Важливо також відзначити, що ця модель повністю придатна до вторинної переробки. Виробництво такого мікротранспорта здійснюватиметься в рамках довгострокової стратегії «Green Plan» щодо зниження екологічного сліду компанії і транспортної галузі загалом. Раніше компанія Bolt оголосила про свої плани до кінця 2020 року вилучити з атмосфери більше вуглекислого газу, ніж в неї потрапляє при виробництві та експлуатації електросамокатів Bolt.

Bolt пропонує сервіс із прокату електротранспорту в 45 містах 15 країн Європи. У 2021 році компанія планує запустити прокат електросамокатів і електровелосипедів у понад 100 містах Європи.

Нагадаємо, у Києві запустили прокат самокатів Scroll.

Як ми повідомляли раніше, у Львові запустили оренду електросамокатів.

Усі фото: autogeek.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Котлету по-київськи внесли до меню японської мережі магазинів

Опубліковано

Японська мережа цілодобових магазинів Mini Stop з 4 грудня продаватиме українську «котлету по-київськи».

Про це пише Укрінформ з посиланням на пресреліз мережі Mini Stop.

«З 4 грудня AT “Mini Stop” продаватиме традиційну українську страву, котлету по-київськи, адаптовану для зручного куштування, у наших крамницях Mini Stop в Японії”, — йдеться в повідомленні.

Читайте також«Непустир»: як у Добропіллі мешканці перетворили звалище на публічний простір

Інформується, що під час купівлі українського смаколика японці зможуть прочитати на пакуванні таке: “Це страва східноєвропейської країни Україна (столиця – Київ). Ця котлета – обсмажене куряче філе, в яке загорнуте вершкове масло”.

Посол України в Японії Сергій Корсунський висловив подяку компанії за цю новину.

Читайте такожЯк вінницькі школярі рятують місто від сміття

“Дякуємо Mini Stop за те, що ви створили можливість для японців скуштувати українську смакоту. Завдяки вам усім українська культура поширюється в Японії. Дякую!”, — написав посол.

Нагадаємо, показали рецепти, за якими українці готували 100 років тому.

Як ми повідомляли раніше, українка популяризує національну кухню в Америці.

Усі фото: ministop.co.jp.

Читати далі

Суспільство

На Хортиці встановили велостійки (ФОТО)

Опубліковано

На території Нацзаповідника “Хортиця” встановили паркувальні стійки для велосипедистів.

Про це пише Перший Запорізький.

За інформацією, велостійки біля Запорозької Січі на Хортиці встановлені в рамках проєкту “ВелоМіста 2.0”, що реалізовує громадська організація Спільно HUB за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Читайте також«Самі собі фест»: як 370 харків’ян організували собі фестиваль без держави та інвесторів

Читайте такожЯк вінницькі школярі рятують місто від сміття

Нагадаємо, у Києві біля метро облаштують велопарковку на 100 місць.

Як ми повідомляли раніше, в Україні дозволили велосипедистам рухатися смугою маршрутних транспортних засобів.

Усі фото: 1news.zp.ua.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.