Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

Опубліковано

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке не просто освітлює їхні кімнати, а й живить увесь дім енергією. Зараз, коли через російські обстріли Україна живе в умовах постійних блекаутів, люди знаходять вихід із ситуації — вони об’єднують зусилля, збирають гроші чи звертаються до інвесторів і встановлюють сонячні панелі. Так багатоповерхівки стають енергонезалежними. 

ШоТам взялися дослідити цю тему й поспілкувалися з жителями одного з таких будинків в Одесі, головою ОСББ та фахівцями з відновлюваної енергетики. Їхній досвід показує: якщо сильно захотіти — можна стати повністю автономними. 

200 панелей на одеській дев’ятиповерхівці 

Проєкт «Сонячне місто» в Одесі запустили завдяки фінансовій підтримці інвесторів, а не за кошти самих жителів. Інвестори вкладають свої гроші в будівництво сонячних електростанцій та отримують прибуток від продажу згенерованої електроенергії за «зеленим тарифом».

Так, сонячні панелі вирішили встановити на даху одного з 9-поверхових будинків. З урахуванням ремонту покрівлі, кінцева вартість склала трохи більше 2 мільйонів гривень.

«Ці гроші пішли на закупівлю всіх систем та проведення капітального ремонту даху будинку. У результаті нам вдалося створити ефективну й надійну електростанцію з 204 сонячних панелей», — каже мешканець будинку Юрій Липовський.

Загальна потужність станції — 56 кіловат. Уже за перший рік вона згенерувала електроенергії на майже 280 тисяч гривень!​ Домовласники швидко помітили переваги: рахунки за електроенергію зменшилися, а від централізованих систем вони більше не залежать.

«Домофон працює, ліфт теж, світло є завжди, а холодильник не вимикається. Це просто супер, особливо зараз, коли на вулиці спека. Я працюю з дому й не турбуюся про поганий інтернет. Насос для води працює, тож у нас завжди є вода», — каже Лідія Радченко, яка живе в цьому будинку.

Джерело: одеська міська рада

А деякі навіть стали отримувати додатковий дохід.

Як це працює? Сонячні панелі генерують електрику, яку використовують для потреб будинку, а надлишок відправляється в загальну електромережу, за що ОСББ отримує 25% грошей від держави за «зеленим тарифом». Інші 75% прибутку справедливо йдуть до кишень інвесторів.

Джерело: одеська міська рада

Технічні нюанси

Що ж до технічних аспектів, то встановлення сонячних панелей вимагає ретельного планування та професійної допомоги. 

«Спочатку треба порахувати, скільки енергії потрібно будинку й на який час автономності. Далі фахівець проведе заміри та визначить найкраще місце для встановлення панелей. Компанія розробить проєктну документацію: план розміщення панелей, схему підключення, розрахунок кабелів та інших матеріалів. Вона врахує, як найефективніше закріпити панелі на вашому даху», — розповів експерт з відновлюваної енергетики Андрій Петренко.

Джерело: Freepik

Після затвердження проєкту замовляють обладнання. Знадобиться кілька основних компонентів.

  1. Перш за все, це самі сонячні панелі, які перетворюють сонячне світло на електричну енергію. 
  2. Для того, щоб їх надійно закріпити на даху, використовують спеціальні монтажні системи.
  3. Необхідним є також інвертор. Цей пристрій перетворює постійний струм від панелей на змінний струм, що використовують мережі будинку. 
  4. Якщо ви плануєте зберігати електроенергію, щоб користуватися нею вночі або коли немає сонця, то потрібні акумуляторні батареї.
  5. Для підключення всіх компонентів необхідні якісні кабелі та конектори. 
  6. Важливим є також електричний лічильник. Він потрібен, аби вимірювати вироблену та спожиту електроенергію. 
  7. Система заземлення захистить від перевантажень.
  8. Спеціальний щит допоможе розподілити електроенергію між різними частинами будинку.

А поки обладнання доставляють, можна починати підготовчі роботи на об’єкті. 

«Треба оцінити стан вашого даху. Він може бути такий пошарпаний, що просто не витримає вагу панелей і всього обладнання для монтажу. Якщо щось не так, то треба відремонтувати покрівлю. Також електрична система має бути готова до підключення сонячних панелей. Якщо це старий будинок, то, можливо, доведеться щось оновити чи провести нові кабелі», — додав фахівець. 

Після доставки обладнання його монтують і підключають. Воно проходить тестування, щоб переконатися, що все працює, як слід. Ваша компанія проведе інструктаж, як користуватися системою, щоб всі мешканці знали, як це працює.

Джерело: Freepik

Юридичний аспект 

Щоб усе пройшло гладко, треба ознайомитися з усіма юридичними вимогами та отримати необхідні дозволи: 

  • якщо у вас є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, необхідно отримати згоду всіх співвласників на встановлення сонячних панелей шляхом голосування​;
  • слід отримати технічний висновок про можливість підключення сонячних панелей до загальної мережі. Для цього необхідно звернутися до енергетичної компанії;
  • інсталятор (компанія, що встановлює панелі) підготує креслення розташування та кріплення обладнання й електричну схему підключення, щоб система працювала правильно;
  • якщо сонячні панелі будуть підключені до загальної електромережі для продажу надлишкової енергії, то необхідно укласти договір з енергопостачальною компанією.
Джерело: Freepik

Ціна питання

Вартість розрахувати дуже складно, адже все залежить від потужності системи, типу обладнання та додаткових витрат на монтажні роботи.

Однак експерти кажуть, що для встановлення автономної сонячної електростанції для будинку на 100 квартир з безперебійником, який автоматично перемикає живлення від мережі на СЕС під час відключення, потрібно витратити приблизно 350-400 тисяч гривень.

Такої системи вистачить на кілька годин роботи важливого обладнання, такого як освітлення під’їзду, домофон та індивідуальний тепловий пункт. Однак краще одразу звернутися до компанії, яка займається встановленням сонячних панелей, і попросити її розрахувати вартість обладнання, яке буде найбільш ефективним саме у вашому випадку.

Досвід українських міст

Не тільки в Одесі багатоповерхівки стають енергонезалежними. Наприклад, Львові на вулиці Торф’яній також встановили автономну сонячну електростанцію на даху будинку. У цьому мешканцям допоміг відділ супроводу ОСББ міської ради, який зв’язав їх з литовською компанією Global Bod Group. Так сонячні панелі жителям безкоштовно передала литовська компанія, а решту обладнання ОСББ закупило самостійно. 

За словами голови об’єднання Олега Панчишина, 36 панелей забезпечують електрикою місця загального користування, зокрема, сходові клітки. 

«Забезпечити квартири електрикою неможливо, але на кожному поверсі є розетка, від якої можна запустити газовий котел у разі блекауту», — пояснює чоловік.

Джерело: Суспільне Львів

Натомість кияни скористалися програмою співфінансування «70/30%». На даху будинку вони розмістили сонячні панелі та гібридні інвертори, які забезпечують автономне живлення. Індивідуальний теплопункт може автономно працювати від батарей до 48 годин. Освітлення в під’їздах, коридорах, на сходах і зовнішнє освітлення забезпечується батареями на 24 години. Якщо підключити ліфт, то його автономна робота триватиме до 12 годин. Усе це коштувало 8,8 млн гривень, з яких 6,6 млн покрила міська влада. 

Фото: КМДА

Програма співфінансування 

В Україні діє програма «GreenДІМ» від Фонду енергоефективності, яка допомагає мешканцям багатоквартирних будинків зекономити на встановленні сонячних панелей. Вона пропонує гранти для ОСББ та ЖБК, які покривають до 70% витрат на обладнання та необхідні сертифікації. Так можна отримати до 1 мільйона гривень на встановлення сонячних електростанцій. Грошей вистачить на таке обладнання, як гібридні інвертори, сонячні панелі та акумулятори.

З чого почати? Спочатку проведіть загальні збори мешканців і зафіксуйте рішення встановити СЕС у протоколі. Виконайте енергетичну сертифікацію будинку. Підготуйте паспорти на обладнання, яке будете використовувати, в також фото будинку та місць для встановлення панелей. Зберіть документи на особу, яка підписуватиме заявку, і подайте витяг з протоколу та інші документи до Фонду.

Отже, якщо ви мешкаєте в багатоквартирному будинку й думаєте про встановлення сонячних панелей, є багато можливостей отримати фінансову підтримку! Кияни, про яких ми писали вище, брали участь у програмі «GreenДІМ» 5 разів, і лише на п’ятий раз їм пощастило виграти грант. Вони стали прикладом для інших будинків, надихнули сусідів і довели, що разом можуть подолати будь-які труднощі.

Коментарі

Технології

Українці запустили гру «Гуркіт на болотах», де можна спробувати себе в ролі оператора дрона

Опубліковано

Благодійний фонд «Сучасна Україна» оголосив збір «Гуркіт від ГУРу» на сучасний український дрон Magura V5. Мета кампанії — зібрати 10 мільйонів гривень для підтримки українських розвідників.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці фонду.

«Українські морські дрони вже змінили ситуацію в Чорному морі. Надводний дрон Magura V5 — справжня «гроза» моря, яка знищила найбільше російських кораблів», — зазначають організатори збору.

Читати також: Німеччина передасть Україні новий пакет військової допомоги: 77 танків Leopard 1A5 та 12 гаубиць PzH 2000

У рамках кампанії презентували гру «Гуркіт на болотах», де кожен може спробувати себе в ролі оператора дрона Magura V5. Також планується створення муралу «Мудрий панує над зірками» у Києві, присвяченого розвідникам. Над ним працює художник Володимир Манжос.

Зробити донат можна на цю банку.

Нагадаємо, що український інженер створив візуалізацію тривалості повітряних тривог в Україні: як це працює.

Фото: «Сучасна Україна».

Коментарі

Читати далі

Технології

Український інженер створив візуалізацію тривалості повітряних тривог в Україні: як це працює

Опубліковано

Володимир Агафонкін, український інженер та розробник бібліотеки Leaflet для інтерактивних мап, представив свій новий проєкт з візуалізації тривалості повітряних тривог у різних містах і регіонах України. Проєкт охоплює дані за останні п’ять місяців і наочно демонструє вплив повітряних тривог на повсякденне життя українців.

Про це повідомляє Володимир Агафонкін.

фото: Володимир Агафонкін

Як виглядає візуалізація

Візуалізація представлена у форматі таблиці, де стовпчики відображають години доби, а рядки — дні у часовому поясі UTC+3. Червоні блоки на графіку показують періоди повітряних тривог, а синьо-жовте тло ілюструє цикл день/ніч. Таким чином, користувачі можуть побачити, як часто і в який час доби відбуваються тривоги в різних містах, таких як Київ, Суми, Харків та інші.

Читати також: В Україні створять «Міністерство повернення українців»: що відомо

Принцип роботи

Проєкт базується на зібраних Володимиром даних сповіщень про повітряну небезпеку з різних застосунків і Telegram-каналів, починаючи з 15 березня 2022 року. Хоча повномасштабні повітряні атаки почалися ще 24 лютого 2022 року, надійні та узгоджені дані цифрових сирен почали надходити лише з середини березня. Візуалізація охоплює лише ті регіони, де було зафіксовано значну кількість попереджень про повітряну небезпеку.

фото: Володимир Агафонкін

Мета проєкту

Агафонкін зазначає, що попередження про повітряні тривоги не завжди відповідають фактичним повітряним атакам; вони вказують на загрозу російських ракет, безпілотників або бомбардувальників у певній зоні. Інженер наголошує на тому, що повітряні тривоги серйозно порушують сон і можуть мати помітні наслідки для здоров’я, особливо серед дітей.

Нагадаємо, що у Музеї війни відкриють виставку про Курщину та операцію ЗСУ.

Фото: Володимир Агафонкін.

Коментарі

Читати далі

Технології

У застосунку «Армія+» стартувало нове опитування

Опубліковано

5 вересня Міністерство оборони України оголосило про запуск другого опитування у застосунку «Армія+», присвяченого досвіду використання цифрових бойових систем на фронті.

Про це інформують в Міноборони.

Навіщо це потрібно?

Цифрові бойові системи, як-от DELTA, дозволяють військовим фіксувати цілі та планувати операції з високою ефективністю. Щомісяця лише у DELTA створюється до 100 000 місій БпЛА. Такі системи допомагають скласти повну картину на певній ділянці фронту і приймати більш виважені рішення. Саме тому Міністерство оборони прагне дізнатися, які системи найчастіше використовуються, що подобається військовим, а що можна покращити.

Читати також: Міноборони кодифікувало нову модульну кухню для військових: характеристика та фото

Деталі опитування

Опитування триватиме до 20 вересня і складатиметься з семи запитань. Серед них:

  • Як часто ви користуєтесь бойовими ІТ-системами?
  • Для чого ви використовуєте бойові системи?
  • Які бойові системи використовуєте регулярно?
  • Яких функцій не вистачає для повноцінного використання?
  • Де ви дізнаєтеся про оновлення бойових систем?

Військові також можуть залишити власні пропозиції щодо розвитку цифрових бойових систем. Зворотній зв’язок дозволить Міністерству оборони краще розуміти потреби захисників і вдосконалювати інструменти для більш ефективної роботи на полі бою.

Нагадаємо, що у застосунку «Армія+» з’явиться новий документ: який саме.

Фото: «Армія+».

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство2 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

РЕКЛАМА: