День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке не просто освітлює їхні кімнати, а й живить увесь дім енергією. Зараз, коли через російські обстріли Україна живе в умовах постійних блекаутів, люди знаходять вихід із ситуації — вони об’єднують зусилля, збирають гроші чи звертаються до інвесторів і встановлюють сонячні панелі. Так багатоповерхівки стають енергонезалежними.
ШоТам взялися дослідити цю тему й поспілкувалися з жителями одного з таких будинків в Одесі, головою ОСББ та фахівцями з відновлюваної енергетики. Їхній досвід показує: якщо сильно захотіти — можна стати повністю автономними.
200 панелей на одеській дев’ятиповерхівці
Проєкт «Сонячне місто» в Одесі запустили завдяки фінансовій підтримці інвесторів, а не за кошти самих жителів. Інвестори вкладають свої гроші в будівництво сонячних електростанцій та отримують прибуток від продажу згенерованої електроенергії за «зеленим тарифом».
Так, сонячні панелі вирішили встановити на даху одного з 9-поверхових будинків. З урахуванням ремонту покрівлі, кінцева вартість склала трохи більше 2 мільйонів гривень.
«Ці гроші пішли на закупівлю всіх систем та проведення капітального ремонту даху будинку. У результаті нам вдалося створити ефективну й надійну електростанцію з 204 сонячних панелей», — каже мешканець будинку Юрій Липовський.
Загальна потужність станції — 56 кіловат. Уже за перший рік вона згенерувала електроенергії на майже 280 тисяч гривень! Домовласники швидко помітили переваги: рахунки за електроенергію зменшилися, а від централізованих систем вони більше не залежать.
«Домофон працює, ліфт теж, світло є завжди, а холодильник не вимикається. Це просто супер, особливо зараз, коли на вулиці спека. Я працюю з дому й не турбуюся про поганий інтернет. Насос для води працює, тож у нас завжди є вода», — каже Лідія Радченко, яка живе в цьому будинку.
А деякі навіть стали отримувати додатковий дохід.
Як це працює?Сонячні панелі генерують електрику, яку використовують для потреб будинку, а надлишок відправляється в загальну електромережу, за що ОСББ отримує 25% грошей від держави за «зеленим тарифом». Інші 75% прибутку справедливо йдуть до кишень інвесторів.
Технічні нюанси
Що ж до технічних аспектів, то встановлення сонячних панелей вимагає ретельного планування та професійної допомоги.
«Спочатку треба порахувати, скільки енергії потрібно будинку й на який час автономності. Далі фахівець проведе заміри та визначить найкраще місце для встановлення панелей. Компанія розробить проєктну документацію: план розміщення панелей, схему підключення, розрахунок кабелів та інших матеріалів. Вона врахує, як найефективніше закріпити панелі на вашому даху», — розповів експерт з відновлюваної енергетики Андрій Петренко.
Після затвердження проєкту замовляють обладнання. Знадобиться кілька основних компонентів.
Перш за все, це самі сонячні панелі, які перетворюють сонячне світло на електричну енергію.
Для того, щоб їх надійно закріпити на даху, використовують спеціальні монтажні системи.
Необхідним є також інвертор. Цей пристрій перетворює постійний струм від панелей на змінний струм, що використовують мережі будинку.
Якщо ви плануєте зберігати електроенергію, щоб користуватися нею вночі або коли немає сонця, то потрібні акумуляторні батареї.
Для підключення всіх компонентів необхідні якісні кабелі та конектори.
Важливим є також електричний лічильник. Він потрібен, аби вимірювати вироблену та спожиту електроенергію.
Система заземлення захистить від перевантажень.
Спеціальний щит допоможе розподілити електроенергію між різними частинами будинку.
А поки обладнання доставляють, можна починати підготовчі роботи на об’єкті.
«Треба оцінити стан вашого даху. Він може бути такий пошарпаний, що просто не витримає вагу панелей і всього обладнання для монтажу. Якщо щось не так, то треба відремонтувати покрівлю. Також електрична система має бути готова до підключення сонячних панелей. Якщо це старий будинок, то, можливо, доведеться щось оновити чи провести нові кабелі», — додав фахівець.
Після доставки обладнання його монтують і підключають. Воно проходить тестування, щоб переконатися, що все працює, як слід. Ваша компанія проведе інструктаж, як користуватися системою, щоб всі мешканці знали, як це працює.
Юридичний аспект
Щоб усе пройшло гладко, треба ознайомитися з усіма юридичними вимогами та отримати необхідні дозволи:
якщо у вас є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, необхідно отримати згоду всіх співвласників на встановлення сонячних панелей шляхом голосування;
слід отримати технічний висновок про можливість підключення сонячних панелей до загальної мережі. Для цього необхідно звернутися до енергетичної компанії;
інсталятор (компанія, що встановлює панелі) підготує креслення розташування та кріплення обладнання й електричну схему підключення, щоб система працювала правильно;
якщо сонячні панелі будуть підключені до загальної електромережі для продажу надлишкової енергії, то необхідно укласти договір з енергопостачальною компанією.
Ціна питання
Вартість розрахувати дуже складно, адже все залежить від потужності системи, типу обладнання та додаткових витрат на монтажні роботи.
Однак експерти кажуть, що для встановлення автономної сонячної електростанції для будинку на 100 квартир з безперебійником, який автоматично перемикає живлення від мережі на СЕС під час відключення, потрібно витратити приблизно 350-400 тисяч гривень.
Такої системи вистачить на кілька годин роботи важливого обладнання, такого як освітлення під’їзду, домофон та індивідуальний тепловий пункт. Однак краще одразу звернутися до компанії, яка займається встановленням сонячних панелей, і попросити її розрахувати вартість обладнання, яке буде найбільш ефективним саме у вашому випадку.
Досвід українських міст
Не тільки в Одесі багатоповерхівки стають енергонезалежними. Наприклад, Львові на вулиці Торф’яній також встановили автономну сонячну електростанцію на даху будинку. У цьому мешканцям допоміг відділ супроводу ОСББ міської ради, який зв’язав їх з литовською компанією Global Bod Group. Так сонячні панелі жителям безкоштовно передала литовська компанія, а решту обладнання ОСББ закупило самостійно.
За словами голови об’єднання Олега Панчишина, 36 панелей забезпечують електрикою місця загального користування, зокрема, сходові клітки.
«Забезпечити квартири електрикою неможливо, але на кожному поверсі є розетка, від якої можна запустити газовий котел у разі блекауту», — пояснює чоловік.
Натомість кияни скористалися програмою співфінансування «70/30%». На даху будинку вони розмістили сонячні панелі та гібридні інвертори, які забезпечують автономне живлення. Індивідуальний теплопункт може автономно працювати від батарей до 48 годин. Освітлення в під’їздах, коридорах, на сходах і зовнішнє освітлення забезпечується батареями на 24 години. Якщо підключити ліфт, то його автономна робота триватиме до 12 годин. Усе це коштувало 8,8 млн гривень, з яких 6,6 млн покрила міська влада.
Програма співфінансування
В Україні діє програма «GreenДІМ» від Фонду енергоефективності, яка допомагає мешканцям багатоквартирних будинків зекономити на встановленні сонячних панелей. Вона пропонує гранти для ОСББ та ЖБК, які покривають до 70% витрат на обладнання та необхідні сертифікації. Так можна отримати до 1 мільйона гривень на встановлення сонячних електростанцій. Грошей вистачить на таке обладнання, як гібридні інвертори, сонячні панелі та акумулятори.
З чого почати? Спочатку проведіть загальні збори мешканців і зафіксуйте рішення встановити СЕС у протоколі. Виконайте енергетичну сертифікацію будинку. Підготуйте паспорти на обладнання, яке будете використовувати, в також фото будинку та місць для встановлення панелей. Зберіть документи на особу, яка підписуватиме заявку, і подайте витяг з протоколу та інші документи до Фонду.
Отже, якщо ви мешкаєте в багатоквартирному будинку й думаєте про встановлення сонячних панелей, є багато можливостей отримати фінансову підтримку! Кияни, про яких ми писали вище, брали участь у програмі «GreenДІМ» 5 разів, і лише на п’ятий раз їм пощастило виграти грант. Вони стали прикладом для інших будинків, надихнули сусідів і довели, що разом можуть подолати будь-які труднощі.
Українська гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» за перші два дні після релізу продалася тиражем у мільйон копій. А ще більше користувачів приєдналися до пригод у Зоні через Game Pass.
Ажіотаж довкола «S.T.A.L.K.E.R. 2» позначився навіть на інфраструктурі — українські провайдери Triolan і «Ланет» повідомляли про тимчасове зниження швидкості інтернету через масові завантаження гри.
«S.T.A.L.K.E.R. 2 видав потужність понад 9000 і розковбасив Інтернет на 6 годин», — пожартував директор провайдера «Ланет» Маріан Івасюк.
Нагадаємо, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України.
Фото обкладинки: гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля».
Компанія Buntar Aerospace презентувала новий розвідувальний дрон вертикального зльоту та посадки Buntar-1. Розробка створена спеціально для роботи в умовах сучасного бою, враховуючи реальні потреби військових.
Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.
Про нову розробку
Buntar-1 призначений для розвідки в реальному часі, наведення, коригування вогню ствольної та реактивної артилерії, а також фіксації наслідків ураження. Його тестували на Харківському напрямку, де аеророзвідники відзначили якість передачі відео без затримок та стабільність зв’язку, навіть під дією ворожих РЕБ-систем.
Дрон обладнаний унікальним програмним забезпеченням, яке автоматизує роботу екіпажу та підвищує ситуативну обізнаність. Радіус дії Buntar-1 складає близько 50 кілометрів, а його опанування досвідченими операторами займає всього три доби.
Один із творців дрона є бійцем Сил безпеки й оборони, тож Buntar-1 розробляли з урахуванням бойового досвіду. Завдяки цьому інженери змогли створити систему зв’язку, яка працює навіть в умовах активної протидії РЕБ.
Компанія вже працює над вдосконаленням. У новій версії, Buntar-3, очікується збільшення часу перебування у повітрі до трьох годин, що розширить можливості безпілотника.
Нагадаємо, що Сили оборони отримають всюдихід-амфібію для роботи в екстремальних умовах (ФОТО).
Фото обкладинки: скріншот з відео Міністерства цифрової трансформації.
На Харківщині випробували спеціальні сенсори для виявлення мін. Сапери можуть використовувати цю технологію, аби знаходити небезпечні предмети на відстані.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки Україні.
Особливості нової системи
Завдяки новій техніці сапери зможуть знаходити металеві та неметалеві міни. Також обладнання здатне виявляти і протитанкові міни під шаром ґрунту. Як зазначили у відомстві, цього разу тестували покращену версію системи, у якій додали більше функцій ШІ.
Під час випробувань фахівці продемонстрували новітню систему, котра має таке обладнання:
магнітометр;
георадар;
інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.
Демонстрацію відвідали чотири українські компанії: UADamage, «Поступ», Ailand Systems та Transient Technologies. Захід організували за ініціативи Міністерства економіки України, Харківської обласної військової адміністрації, Центру координації протимінної діяльності при ХОВА та Програми розвитку ООН.
«Подібні тестування дуже важливі для того, щоб зібрати достатню базу для підтвердження ефективності технології. А вже потім на цій основі будуть напрацьовані стандартні операційні процедури, які дозволять інтегрувати інноваційні технології в процес гуманітарного розмінування. Це дозволить більш масово застосовувати методи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів», — сказала проєктна менеджерка з інновацій Команди підтримки протимінної діяльності при Мінекономіки України Катерина Дрозд.
Нагадаємо, що українські компанії об’єднуються задля гуманітарного розмінування.
Коментарі