Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де провести вихідні? Сім незвичайних місць Рівненщини, про які ви не чули

Опубліковано

Досить вам вже планувати подорожі за кордон – відкривайте для себе Україну. Щоб побачити красиві гори, чисті озера, місця, де починали свою історію перші цивілізації… не потрібно кудись їхати! Кожна область має унікальні місця, від краси яких просто затамовується подих. От, наприклад, що ви чули про Рівненську область? Чи знали що тут є власна Швейцарія? Пропонуємо вам познайомитись з незвичайними місцями для відпочинку у Рівненській області, про які ви точно не чули.

1. Надслучанська Швейцарія

Ландшафтний парк “Надслучанська Швейцарія” є одним зі ста чудес природи України. Знаходиться ця місцевість в долині річки Случ, що на Рівненщині. Тут можна чудово провести час, насолоджуючись незрівнянними краєвидами. На території знаходиться безліч заказників та пам’яток природи місцевого значення. Також тут розташований Губківський замок. Ландшафтний парк площею в 1721 га був створений у 2000 р. До нього увійшли 6 заказників, 1 заповідне урочище та 7 пам’яток природи. Тут домінують поліські соснові та дубово-соснові ліси.

Ходять легенди, що багато років тому місцевий князь одружився з красунею зі Швейцарії. І батьки нареченої після візиту в гості на березі річки Случ здивовано вигукнули “Яка ця чудова Швейцарія”. Та й справді, чим не “Швейцарія” – схили зі степовою рослинністю, ліси, унікальна флора та фауна, чудесні води р. Случ.

Як дістатись: їхати по київській трасі до смт Соснове.

2. Базальтові стовпи

В урочищі Іванова Долина, поблизу сіл Базальтове, Берестовець, Новий Берестовець Костопільського району Рівненської області розташоване унікальне природне диво – Базальтові стовпи. Це унікальна споруда із базальтових стовпів-багатогранників, що вишикувані стрункими рядами і вражають своєю монументальністю та стрункістю геометричних фігур.

Читайте також: Не тільки море: 8 унікальних місць Одещини, які варто відвідати кожному туристу

Цей заказник також входить до 100 чудес природи України. Загалом “Базальтові стовпи” являють собою природні колони, що мають чотири, а то й вісім граней. Висота цих колон – від 0,6–1,2 м, висота – від 3–30 м.

Цікавою властивістю стовпів – прямий рівний розкол. Частина кар’єрів вже підтоплені. Зокрема таким є кар’єр № 3 – основний в заказнику. Відомий цей кар’єр своєю мальовничістю: базальтові стовпи та вода посеред якої виділяється у формі серця острівець, названий місцевими “Островом кохання”.

Як дістатись: з Рівного автобусом чи авто – до м. Костопіль (35 км), а потім – до с. Базальтове або Берестовець (20 км).

3. Волинські Афіни

Про давній Острог ви, напевне, чули зі шкільних уроків історії. Упродовж багатьох століть це місто було культурним центром українських земель. З XIV по XVII століття ним володів найвпливовіший і найбагатший рід князів Острозьких, який і зробив з Острога потужний освітній, науковий та культурний центр Східної Європи.

Саме тут був перший вищий навчальний заклад у Східній Європі – Слов’яно-греко-латинська академія. В Острозькому культурному осередку разом з академією виникло найпотужніше тогочасне видавництво — кирилична друкарня Івана Федорова. Тут побачили світ греко-слов’янський “Буквар” — перший український підручник та перша друкована повна слов’яномовна Острозька Біблія.

Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

А ще тут збереглися унікальні пам’ятки історії та культури, серед яких Кругла, Луцька і Татарська вежі, Богоявленська церква та Свято-Троїцький Межиріцький монастир-фортеця. Ці мури збереглись у “Волинський Афінах” ще з часів Острозьких.

Як дістатись: можна залізницею (тоді вам доведеться маршруткою проїхати кілька кілометрів до центра міста), автомобілем або маршруткою, рухаючись трасою Рівне-Хмельницький.

4. Руїни замку в Губкові

На скелястому березі річки видніються руїни могутнього замку. Там, де колись місці стіни служили обороною, тепер панує тільки дика природа. І ці руїни – це Губківський замок на березі річки Случ, який був побудований у 15 столітті. На той час це була найбільш укріплена споруда Волині. Чотири кутові вежі, стіни з бійницями, в’їзні ворота і підйомний міст утворювали собою величезну фортифікаційну систему. Він витримав багато нападів та оборон – його брали і татари, і козаки під проводом Наливайка, і російські війська, і шведи. З того часу він і руйнується повільно, але невпинно.

Є навіть легенда, що стіни замку досі стоять, бо під час будівництва у цемент кидали курячі яйця, які збирали у вигляді податку з населення.

Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Доступ до замку вільний, тому сюди приїжджає багато туристів. Хтось хоче доторкнутись до частинки історії, а хтось хоче насолодитись неймовірними краєвидами на річку Случ.

Як дістатись: дістатися до Губкова можна автобусом з Рівного.

5. Біле озеро

Є у Рівненщини ще одна прикраса – Біле озеро. Свою назву водойма отримала через біле дно. Вода тут дуже прозора – легко можна розглянути риб і водорості. У водоймі живуть бобри, ондатри, дикі качки, ящірки та інші представники фауни Полісся.

До озера їдуть не тільки за красою, але й за зміцненням здоров’я, бо вода тут має лікувальні властивості. Існує легенда, яка пояснює, чому це місце є лікувальним. Кажуть, що колись на місці озера було село з церквою. Його затопило, а храм з хрестами та іконами так і залишився на дні. Тому і вода тут як свята.

Озеро живиться переважно карстовими джерелами, завдовжки і завширшки воно до трьох кілометрів. Береги низькі, піщані, місцями поросли осокою і очеретом. Максимальна глибина досягає 25 метрів. Сюди можна приїхати і влаштувати з базами відпочинку поруч, або влаштувати собі незабутню відпустку і зупинитись тут з наметами.

Як дістатись: маршруткою з Рівного або Вараша.

6. Юзефінський дуб, якому 1300 років

Ви колись обіймали в дитинстві дерева? Щоб охопити могутній стовбур Юзефінського дуба потрібно, аби за руки взялось п’ятеро людей. Його називають патріархом, бо вважають, що дереву понад 1300 років. А ще місцеві мешканці вірять, що це віковічне дерево їх оберігає.

Цей дуб є справжнім природнім скарбом і через свій поважний вік входить у Книгу рекордів України.

Місцеві кажуть, що дуб був свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги та навіть має відповідне прізвисько “Дуб князя Ігоря”. У дерево часто потрапляла блискавка, а один з найпотужніших ударів розколов його до землі! Це було в червні 1997 року. Тоді ж учені-дендрологи визначили вік дуба-патріарха.

Читайте також: 7 неймовірних озер в Україні, про які ви не чули

У селі Глинне, біля якого знаходиться дуб, існує повір’я, що дерево допомагає у народжуваності дітей. Тому одружуючись молоді в день свого весілля обов’язково повинні обійняти дуба.

Як дістатись: Доїхати до цих місць можна на автобусі, із Рівного до м. Рокитне. Потім з райцентру маршруткою або автобусом слід їхати у напрямку сіл Вежиця, Переходичі або Дроздинь. Виходити на найближчій зупинці, на 40-му км від Рокитного, біля жіночого монастиря Іверської ікони Божої Матері. Дуб росте поруч із трасою.

7. Клеванський замок

Клеванський замок входить в сотню найбільш видатних замків України. Багато років тому він знаходився у володінні князя Чарторийського і виконував функції фортеці. Замок був укріплений ровом і оборонними вежами, були тут і склади зброї. Однак віддаленість від Речі Посполитої поставила під сумнів придатність замку як фортеці. Тому з часом замок віддали єзуїтам як колегії, а потім став гімназією. У воєнні часи він  виконував функції госпіталю і притулку для бездомних.

Замок знаходиться на пагорбі над р. Стубла, на заході смт Клевань. Поруч є багато визначних та цікавих місць, наприклад, Тунель кохання. Є ряд легенд про замок. Наприклад, історія про пару закоханих, які хотіли одружитись у замку. Проте князь Чарторийський увірвався в замок і хотів забрати наречену, но отримав відмову. У своєму гніві князь наказав зв’язати пару та живими замурував у стінах Клеванського замку. Тому кажуть, що перебування тут з другою половинкою сприяє зміцненню відносин.

Як дістатись: Дістатися до Клевані можна з Рівного (20 км) маршруткою або залізницею. Маршрутки ходять ледь не кожні 10 хвилин. Ними треба доїхати до кінцевої зупинки і йти вздовж луцької траси в напрямку Церкви Різдва Христового до повороту ліворуч, який і прямує до замку.

Суспільство

«Натівські куратори» в драмтеатрі Чернігова: як білорусь відбілює російські злочини

Опубліковано

«Там були НАТОвські куратори!» — таке й інші виправдовування обстрілу чернігівського драмтеатру чула Таліна. Вона родом з прикордоння Чернігівщини, з дитинства була оточена білоруською пропагандою. Дівчина мріяла навчатися в Гомелі, бо, окрім вірити побрехенькам про легендарну білоруську молочну продукцію, була певна, що білорусь, на відміну від України — країна можливостей.

Її погляди змінила смерть односельця в АТО. Тепер Таліна працює журналісткою в Чернігові й від початку повномасштабного вторгнення висвітлює російські воєнні злочини. Вона нині на власні очі бачить, як білорусь допомагає росії на усіх «фронтах», зокрема, пропагандистському.

Про те, як білоруська пропаганда відбілює цинічні злочини рф проти України, дивіться в новому епізоді проєкту «Мій персональний фейк».

Історія Таліни Тарасенко

Десь хтось сказав, що Лукашенко хоче забрати в склад білорусі Чернігівщину, тобто Чернігівську область. І от що було б круто, якби ми відійшли.

Мене звати Таліна Тарасенко, мені 21 рік. Я з населеного пункту Стольне, це Чернігівщина. Я не можу точно виділити період, коли в моєму житті з’явилось судження, що росія, білорусь – це суперкруті країни. Але я точно пам’ятаю, що увесь свій свідомий вік, підлітковий вік, мені дуже імпонувала ідея того, що я там, коли закінчу навчання в школі, поїду вчитись в Білорусь. Я планувала вступати в Гоміль.

Думки про вступ та пропаганда

Фейки та маніпуляції виводять людей на емоції та збирають лайки. Але водночас можуть підступно красти спокій, дорогоцінний час та навіть близьких. Це зброя шахраїв і пропагандистів, яка допомагає їм впливати на ваші рішення і переконання. Ця пропаганда безпосередньо надзвичайно сильно впливала на мою дитячу підліткову свідомість.

На території Чернігівщини білорусько-російська пропаганда ніколи не була прямою, по типу інформаційних вкидів. Але здебільшого акцентувалися саме на тому, щоб зайти всередину родини. Ми сиділи на кухні з бабусею, і вона мені говорить, що десь хтось сказав, що лукашенко хоче забрати в склад білорусі Чернігівщину, тобто Чернігівську область, і що було б круто, якби ми відійшли. Мене надзвичайно сильно вразив момент, коли один з моїх односельців, який знаходився в зоні АТО, він загинув на фасаді оцієї школи, яка фактично уособлює безтурботність мене як дитини. Там з’являється оця чорна іменна табличка, і навпроти цієї таблички стоїть матір, яка плаче. І ти розумієш, що стоп, щось тут не так.

Читати також: Фермерка з Полтавщини розводить безрогих кіз та варить сири

Обстріл Чернігівського драмтеатру

Після завершення навчання я повернулася в відносно рідне місто Чернігів. Я працюю тут журналісткою вже протягом двох років. Обстріл Чернігівського драмтеатру — це було 19 серпня. За кілька хвилин всі інформаційні пабліки Чернігова почали писати, що приліт в місті.

І в цей момент приходить усвідомлення того, що це вихідний день, це релігійне свято. І, тобто, швидше за все, в цей момент в центрі знаходилось надзвичайно багато людей. Вони говорили про те, що тут в той момент перебували якісь елітні офіцери НАТО, що вони тут всі зібрались для того, аби прогнозувати, як би завдати нових ударів по росії. І це була чисто безпекова операція для того, аби всі, хто перебував у приміщенні драмтеатру, вони там не змогли надалі працювати на боці українських військових.

Те, про що говорили на російських пропагандистських каналах, затранслювали і білоруські підвладні режиму, новиннє видання, ресурси. Вони намагаються виправдати це тим, що тут була виставка дронів. Фактично, жодним чином стосуватись, що відбувається в нашій країні, їх немає. Ми абсолютно окрема країна. Я спілкувалась з рідними загиблих, і я знаю їх історії. І це просто були люди, які того дня з тих чи інших причин знаходились в центрі Чернігова. І всі, хто знаходився в драмтеатрі, вони живі.

Загинули люди, які знаходились навколо, які просто гуляли по місту, повертались з церкви, тому що, знову ж таки, це було релігійне свято.

Замість висновку

Влада цих країн фактично діє воєдино, тому що існувати інакше в сучасних реаліях, як на мене, вони не можуть. Мені доволі складно відокремити білоруську і російську пропаганду, тому що фактично я можу назвати це одним цілим.

росія-білорусь – це одне-єдине терористичне ціле, яке діє в рамках знищення України. Дуже утопічне судження, що всі українці мають знати правила інформаційної безпеки, бути медіаграмотними. Звісно, я усвідомлюю, що це неможливо. Намагайтесь говорити з людьми, які навколо вас, вивчати їх позицію. І якщо в цьому є потреба, якщо ви відчуваєте в собі всередині можливість, то можливо допомогти.

Нагадаємо, що з Києва до Сум запустили додатковий потяг.

Також ми повідомляли, що в Україні запрацювала нова ШІ-платформа для інфлюєнсерів Favikon.

Читати далі

Суспільство

Фермерка з Полтавщини розводить безрогих кіз та варить сири

Опубліковано

Свою першу козу Людмила купила заради доньки з хворим серцем. На вимогу родини знайшла породу без ріг та з молоком без запаху. А тепер має власне стадо та перетворює своє село на маленьку Швейцарію.

Історія власної справи

Людмила Приходько змалку мріяла про ферму в памʼять про розкуркуленого діда.

“Мрія і, мабуть, щось генетично на підсвідомості було, що оце – моє”, – каже жінка.

Коханий чоловік пообіцяв втілити мрію про ферму.

“Кажу: “Людо, ти за мене заміж вийдеш?”.
А вона каже: “Ні, не вийду!”.
“Так я ж тобі, — кажу, – зроблю, щоб і кури з поїлочок пили”, і вона повірила”
, – розповідає чоловік Людмили.

Читати також: В КиївЦифровому запустили нове опитування щодо назви парків та провулку

Фермерувати почали у 2006 році – вирощували овочі на продаж. Невдовзі в доньки Приходьків лікарі виявили ваду серця. Людмила купила козу-нубійку, бо її молоко багате на калій для серця.

“Перша моя коза з’явилася не просто так у нашій родині – вона зʼявилась для підтримки здоровʼя нашої Іринки”, – згадує Людмила.

Повномасштабне вторгнення

Смачне молоко розпробувала не лише Ірина, але й усі сусіди. Людмила завезла також зааненських кіз і джерсейських корів. На початок 2022 року її рогатий молокозавод налічував більше 50 тварин. Коли почалося вторгнення, Людмила думала вести худобу в ліс.

“У всіх на слуху було, як окупанти знущалися саме з тварин: винищували ферми, мінували тварин. Я цього не переживу, бо я їх настільки люблю. Здригалися стіни в сараї, і кози дуже боялись, полохались попервах. Я до них балакала, як до людей, казала: “Дівчата, потерпіть…”, – розповідає Людмила.

Від стресу в Олександра стався серцевий напад, чоловік потрапив в операційну. Людмила сама лишилася на господарстві й почала думати, як утримати бізнес.

“Я вже перестала боятись, перестала в сарай заходити з острахом, а тільки думала, що зробити, щоб покращити свою продукцію, як придбати ще тварин”, – каже жінка.

Отримання гранту та відновлення

Жінка подала заявку на конкурс грантів “Курс на Незалежність” і виграла. Завдяки гранту отримала професійне обладнання для варіння сиру.

Олександр, який більше не може поратися біля худоби, тепер працює в сироварні. Приходьки вже мають кілька видів напівтвердих сирів, а перші тверді ще дозрівають. Ціни принципово тримають нижчими, ніж у магазині.

“Щоб люди мали доступ до цього всього, щоб могли купити всі за доступною ціною”, – відзначають фермери.

Продукцію також безкоштовно передають захисникам у шпиталі та на передову. Запуск сироварні підсилив родинний бізнес і дав нові робочі місця.

А улюблені кози віщують Людмилі ще й омріяну Перемогу!

Нагадаємо, що в Україні запрацювала нова ШІ-платформа для інфлюєнсерів Favikon.

Читати далі

Суспільство

В КиївЦифровому запустили нове опитування щодо назви парків та провулку

Опубліковано

У мобільному додатку “Київ Цифровий” розпочалася нова ініціатива щодо проведення опитування щодо потенційних назв для скверів та провулків у міському парку.

Які саме зміни пропонують

Один із скверів у серці Києва можуть назвати на честь “Українського радіо”, що святкує своє століття з моменту першого ефіру у 2024 році.

Читати також: В Одесі відкрилась виставка унікальних місцевих орнаментів на рушниках

Щодо парку “Юність”, запропоновано перейменувати його на честь Гамбурга, оскільки у місті вже існують два парки з назвою “Юність”. А провулок між вулицями Васильківська і Здановської можуть перейменувати на честь Любомира Бордуна.

Список обʼєктів, які перейменують:

  • провулок між вулицями Васильківська і Здановської пропонують перейменувати на честь Любомира Бордуна;
  • сквер на розі вулиць Прорізної та Євгена Чикаленка пропонують назвати на честь Маґтимґули Пираги;
  • сквер на вулиці Прорізній пропонують дати назву на честь “Українського радіо”;
  • сквер на вулиці Мостицькій пропонують назвати на честь Сергія Васильчука;
  • сквер на розі вулиць Солом’янська та Кочура пропонують назвати на честь Андрія Жованика;
  • сквер “Слава танкістам” на проспекті Берестейському пропонують перейменвати на честь Артема Соханя;
  • парк “Юність” у Святошинському районі пропонують перейменувати на парк “Гамбурзький”.

Взяти участь у голосуванні можна до 24 травня включно у розділі “Електронна демократія” — “Опитування” застосунку “Київ Цифровий”.

Нагадаємо, що активісти обговорюють розвиток Житнього ринку: як долучитися.

Таож ми повідомляли, що на український ринок виходить німецький бренд сільськогосподарської техніки Eisen Löwe.

Фото: з вільних мереж

Читати далі