Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Луцьку відкрили мурал за мотивами Марії Примаченко

Опубліковано

У Луцьку у суботу, 11 січня, презентували мурал за творами знаменитої української художниці Марії Примаченко.

Про це повідомили у пресслужбі Луцької міської ради.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

За даними пресслужби, мурал упродовж чотирьох місяців малювали молоді художники проєкту Magic Art Group.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Міська влада має надію, що розпис стіни у народному стилі стане туристичною цікавинкою Луцька, і кожен турист зможе ближче познайомитися з творчістю Марії Примаченко.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Що таке муралізм

Слово muro з іспанської означає «стіна», від нього походять слова muralismo – «настінний живопис», та mural – настінне зображення, фреска. Але далеко не всі зображення на стінах вважатимуться муралами. Муралізм – це не тільки жанр, але й напрямок мистецтва, для якого характерна певна форма та певний зміст. Якщо говорити про муралізм як явище, то у культурологів є дві думки, звідки воно бере свій початок.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Прихильники першого напрямку говорять про те, що сучасні художники, створюючи свої твори, відштовхуються від класичних грецьких і римських фресок. Мовляв, саме шедеври Рафаеля і Тиціана – це і є перші мурали, а нині просто часи інші, і зображення найчастіше стосуються не релігійних тем, а соціальних.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Протилежний табір погоджується з тим, що майстри минулого, звичайно, генії, але коріння слід шукати в ХХ столітті і вказують на революційні події в Мексиці в 1920-ті роки.

Мурал у Луцьку за мотивами української художниці Марії Примаченко

Починалося все з того, що мексиканський живописець Дієго Рівера разом з Давидом Альфаро Сік’єросом та Хосе Клементе Ороско заснували «Синдикат технічних працівників, художників і скульпторів». Згодом вони стали трьома найсильнішими представники мексиканського муралізму.

Читайте також: Хто ви з сучасних українських письменників? Тест

Молоді митрі були натхненні новими перетвореннями в післяреволюційній Мексиці та поставили собі за мету направити всі зусилля на створення мистецтва для народу. Це мистецтво мало говорити мовою, зрозумілою всім. Воно мало бути найбільш масовим і дієвим. Тому мексиканці хотіли знайти такий стиль, який був би близький і зрозумілий звичайним людям, а тому головною його формою стали розписи громадських будівель.

Мексиканський мурал

Вони звернулися до художньої спадщини цивілізації доколумбової Америки, ацтеків і майя. Водночас сприйняли досвід нідерландського та італійського живопису епохи Відродження. Також багато внесли свого. Як наслідок, вийшов неповторний стиль, глибоко національний і звернений до всього людства, новаторський та одночасно, який своїм корінням входить в глибину століть. Революційні художники повністю відмовилися від написання картин на користь муралів. Вони вивели живопис з музеїв і галерей на вулиці і майдани, туди, де кожен міг побачити це мистецтво цілком безкоштовно. І те, що звичайні мексиканці бачили – не могло залишити їх байдужими.

Мексиканський мурал

Українська школа муралізму

Але чи все так однозначно з Батьківщиною муралізму? І чи зародився цей напрямок на початку ХХ століття лише в Мексиці? Насправді історія мистецтвознавства недвозначно вказує на існування двох шкіл монументального живопису: української та мексиканської. В 1919 році художник Михайло Бойчук та 200 його учнів розписують чотириповерхові приміщення Луцьких казарм у Києві на вулиці Дегтярівській.

Розпис Михайла Бойчука

Потім були розписи Харківського оперного театру, Одеського санаторію. На початку 20 століття були всі підстави для того, аби в світовому монументальному мистецтві одне з перших місць посіла школа українця Михайла Бойчука, так як це сталося згодом з мексиканцем Дієго Ріверою.

Читайте також: Найкрасивіші станції метро в Україні та їхня історія

На початку 30-х років ХХ століття через протиріччя з владою мексиканські муралісти змушені емігрувати. Вони переїжджають переважно до США та продовжують свою роботу зі створення грандіозних картин на стінах. Бум муралізму продовжується в Нью-Йорку, Сан-Франциско, Лос-Анджелесі. Ставлення до муралістів поступово змінювалося. Нині ж в окремих містах вони є шанованими митцями. Їх, як і архітекторів, запрошують на всілякі наради із затвердження генеральних планів.

Розпис Михайла Бойчука

Зміст муралів теж змінився. Якщо в 20 столітті, під впливом мексиканців, картини на стінах закликали до боротьби за класову рівність, то вже в цьому столітті мурали стали більш позитивними. Їхні творці дедалі частіше звертаються до нейтральної тематики або національних мотивів, поєднуючи в своїх роботах минуле і майбутнє народів і держав.

Сучасний мурал у Нью-Йорку

Натомість в Україні в 1937 році за внесення національних та християнських мотивів у фрески Михайла Бойчука арештовують та розстрілюють. Якщо у Мексиці та США нині мурали є національним надбанням, чимало міст пишаються, що видатні автори-муралісти працювали в них, то в Україні всі стінописи Михайла Бойчука були знищені.

Читайте також: І Азія, і Європа у захваті. Шість українських брендів, що підкорюють світ

Активного розвитку муралізм в Україні здобув в 2010-х роках. А з 2014 року в рамках різних проектів художники з України, Іспанії, Аргентини, Австралії, Німеччини, Великої Британії, Португалії та інших країн розмалювали кілька десятків будинків у країні. Причому, цей тренд триває – мурали без перебільшення вже стали справжньою окрасою України і мають всі шанси стати її візитною карткою.

Нагадаємо, у Краматорську з’явиться скульптура, присвячена українській Художниці Марії Примаченко.

Також, як ми повідомляли раніше, мурал у Краматорську претендує на місце у Книзі рекордів України.

Суспільство

“Щоденник нареченої Христа”: документальний фільм про черниць зʼявився на Takflix

Опубліковано

Фільм Марти Смеречинської побудований на основі дворічних спостережень за життям понад 100 українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України.

Про це повідомило Divoche.media.

Про фільм

Повнометражна стрічка режисерки Марти Смеречинської ґрунтується на дворічних спостереженнях за життям понад сотні українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України. Серед них також була молодша сестра режисерки, Настя. Марта Смеречинська вивчає цю спільноту, взаємодіє з черницями та розвиває нові стосунки із близькою людиною.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Фільм “Щоденник нареченої Христа” отримав дві нагороди на фестивалі Ukrainian Doc Preview Docudays UA 2020: East Silver Caravan Award та DOK Leipzig Award. Презентація стрічки відбулася на Marché du Film — Festival de Cannes у рамках секції Cannes Docs. Зараз його можна переглянути у всьому світі з англійськими субтитрами.

Онлайн-кінотеатр Takflix передасть 10% з кожного квитка фонду “Повернись живим”, ще 50% — творцям кіно. Дивитися «Щоденник нареченої Христа» можна тут

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Щоденник нареченої Христа

Читати далі

Суспільство

В Києві в ботсаду зацвіли півонії: фото

Опубліковано

У ботанічному саду імені Гришка квітковий рай. Бузок уже вибухає яскравим цвітом, а недавно розцвілися півонії.

Про це повідомили на офіційній сторінці ботсаду в інстаграмі.

Головним партнером бузку є півонія деревовидна, яка квітує одночасно з бузком. Це дозволяє підкреслити враження від квітування бузку та заповнити сад барвами та ароматом. Квіти півонії деревовидної мають діаметр близько 30 см, що сприяє підсиленню інтенсивності загальної кольорової палітри.

фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад

Фото: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Про устрій дендрарію в ботсаду

Сезонність та динамічність парку можуть проявлятися найбільш повно, коли певні його ділянки, завдяки великій кількості квітучих рослин, перебувають у центрі уваги, а потім змінюють своє положення. Концентрація на певних ділянках одночасно цвітучих рослин дозволяє викликати у відвідувачів сильні емоційні враження. Цей прийом успішно використовував Леонід Іванович при створенні дендрарію. Кожного сезону тут відвідувачів очікує нова композиція барвистих квітів і листя.

У травні у сирингарії розцвітає понад півтори тисячі кущів бузку і деревовидних півоній.

Нагадаємо, що в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Також ми повідомляли, що коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Фото: ботсад

Читати далі

Суспільство

В Дніпрі запрацювала дитяча залізниця: ціни та розклад

Опубліковано

Сьогодні, 4 травня, під звук станційного дзвону розпочався літній сезон на найстарішій в Україні і другій за віком у світі дитячій залізниці.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Дніпровська дитяча залізниця, відкрита у 1936 році, припиняла рух поїздів лише у кілька разів: під час Другої світової війни, карантину та у перший рік широкомасштабного вторгнення.

650 юних залізничників з Дніпра під наглядом інструкторів будуть керувати поїздами, перевірятимуть стан колійної мережі, працюватимуть в якості дикторів, касирів та чергових на станціях.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Подробиці

Дніпровська дитяча залізниця працюватиме:

  • у травні, вересні та жовтні – у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • у літні місяці – щоп’ятниці з 12:00 до 18:00,  у вихідні дні з 10:00 до 18:00.

Вартість дитячого квитка – 50 гривень, дорослого – 62 гривні.

Адреса: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 95д.

Нагадаємо, що послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії.

Також ми повідомляли, як військовому отримати відпустку закордоном.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: