Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Замість “гранатометної курки”: як ветерани АТО створюють м’ясні консерви та чим вони особливі

Опубліковано

Армійське тушковане м’ясо називають “гранатометною куркою”, адже рештки птиці нагадують те, що залишається після прямого влучення гранатометного пострілу. Невелика команда бойових побратимів місяцями харчувалася такою їжею. Після демобілізації вони об’єдналися, аби розробити смачні і натуральні м’ясні консерви в м’якому пакуванні.Зараз ветерани створили власний бренд з виробництва тушкованого м’яса I’MREADY. Компанія армійських друзів допомагає побратимам коштами та мріє, щоб їх продукт офіційно потрапив до солдатського раціону.

Дмитро Загородній

Дмитро Загородній

Закінчив НПУ ім. М.П. Драгоманова. З початком воєнних подій пішов на фронт добровольцем. Служив у Золотому та Попасній 13 місяців. Після мобілізації приєднавсяя до побратимів, з якими створив компанію I’MREADY.

Консерви на війні з жиром та обрізками, а ми робимо з м’яса

Наша продукція — це базовий набір для військових чи туристів. М’ясо є завжди необхідним та дає більше енергії, ніж каша. Ми ставили собі за мету зробити дійсно якісний продукт. Бо те, що ми їли на фронті — просто жах. Коли ти вже добу як голодний, то десь під ранок, у тиші відкриваєш ту банку і сподіваєшся нарешті поїсти. А там чекає просто шматок жиру, якісь обрізки. І може десь на дні маленький шматочок м’яса.

Ми вирішили зробити справді м’ясний продукт. У наших консервах 97% м’яса. Все інше — лише спеції. Ми не використовуємо згущувачів, підсилювачів смаку, стабілізаторів, регуляторів кислотності. М’ясо закупаємо на офіційних бойнях з санітарними сертифікатами. 

Пакет з телятиною коштує 133 грн, зі свининою —  125 грн, куркою — 105 грн

Також ми довго підбирали необхідні спеції до м’яса, тривали час експериментували. От, наприклад, телятина має важкий аромат. Зазвичай, виробники забивають його лавровим листом. Тому часто люди вважають, що якщо багато спецій, значить м’ясо неякісне. Ми ж зупинились на розмарині, який прибирає важкий аромат і залишає смак м’яса. Для свинини використовуємо соєвий соус, а для курки — каррі та куркуму.

Читайте також: Як кавою лікують посттравматичний синдром. Ветеранська історія з Краматорська

На війні падали на залізні банки

Для продукту ми вибрали не лише якісне м’ясо, а й інноваційне пакування — м’яке! Чому саме так? На війні ми зіштовхувались з тим, що постійно доводилось брати їжу кудись з собою. А у військових штанах є такі великі кишені біля стегна, куди зручно покласти банку консервованого м’яса чи бичків. І коли траплялись критичні ситуації, то ми падали на ногу, де лежали ці жорсткі консерви!

Пакунок I’MREADY в сім разів легший за жерстяний аналог і відкривається без додаткових інструментів

Така ситуація траплялась і зі мною, і зі співзасновником бренду Юрою. На війні бувало всяке: зі зброєю у руках падали, вилітали з КАМАЗів і травмували собі ноги цими банками. У Юри взагалі була величезна гематома, через це погіршився і його емоційний стан: уявіть, боєць кульгає — від банки консервів! І я також не міг нормально рухати ногою після падіння. У такі моменти думали: чому ж не можна зробити цю банку м’якою?

Окрім того, для пакування використали фольгу з монолітним шаром. Це дає можливість розігрівати їжу на відкритому вогні чи навіть двигуні автомобіля. Це безпечно і зручно, адже не потрібно тягнути ще додатковий посуд.

Разом працювати — відповідально

Наша команда — це п’ять ветеранів АТО з перших хвиль мобілізації. Всі познайомились на війні. Ми пішли на фронт, залишивши бізнеси та високі посади. 

Мрія створити справжнє військове консервоване м’ясо народилась саме на війні, напевне, у кожного з нас. Ще коли ми вперше отримали тушкованку, то думали про те, чому ж немає справді якісних продуктів. Коли демобілізувались, то об’єднались у Київській міській спілці ветеранів АТО і вирішили спільними зусиллями створити якісний продукт.

Читайте також: Прийшов з війни – став бізнесменом. Сім надихаючих історій ветеранів

Робота з побратимами дуже допомагає, адже у нас є внутрішня відповідальність не тільки за себе, а й за інших. Тут високий рівень патріотичності, і коли тебе оточують такі самі люди, то працювати разом і знаходити взаєморозуміння легко.

Коли ми запускались, то спрацьовувало сарафанне радіо і люди про нас дізнались. Ми продаємо свою продукцію у магазинах з військовим обладнанням, а також у супермаркетах. До речі, першою великою мережею, де ми з’явились, став Епіцентр. Хтось з керівництва побачив наш продукт у свого друга на полюванні і так запросив нас.

Купують і військові, і байкери, і домогосподарки

З самого початку ми орієнтувались виключно на військових та туристів. Після запуску проєкту побачили, що до нас звертаються навіть домогосподарки, які не хочуть витрачати час на приготування їжі. Кажуть: “А що, макарони відварити 7 хвилин, а м’ясо вже готове. Зручно!”. 

Команда I’MREADY зі своєю першою клієнткою

Ще мене здивували одні клієнти — байкери. Ще на початкових етапах вони заїжджали до нас і брали продукцію ящиками. Вони пояснили, що коли їдуть далеко, особливо в Європу, заїхати перекусити десь — дорого. У кофрах (мотоциклетних сумках) не так багато місця, а брати зайвий об’єм не хочеться. Тому вони також відмовились від консервованого м’яса у банках і беруть наш продукт. Купують офісні працівники, щоб замість якоїсь шкідливої піци ситно поїсти. Також співпрацювали з фірмою, яка закуповувала продукцію для далекобійників. 

Допомога побратимам

Наша команда складається з воїнів АТО, тому ми намагаємось допомагати і іншим побратимам. 10% прибутку намагаємось спрямовувати на підтримку соціальних проєктів ветеранської спільноти.

Читайте також: “Один сталевий монстр з’їв кілька алмазних стрічок”. Ветеран АТО робить надміцні ножі

Ми поставляємо продукцію через волонтерів на фронт. Хотіли взяти участь у тендері від Міноборони, але поки у нас не достатні об’єми виробництва. Також ми продаємо м’ясо Збройним силам, Національній гвардії, для тренувальних баз. Для них продукція обходиться майже по собівартості.  

Ми намагаємося допомагати, як можемо, адже соціально відповідальний бізнес має стати підтримкою для громадського суспільства, що бурхливо розвивається в Україні.

Суспільство

Документальний фільм «Да Вінчі» у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові

Опубліковано

У травні покази документального фільму «Да Вінчі», присвяченого пам’яті Героя України Дмитра Коцюбайла, командира батальйону «Вовки Да Вінчі», відбудуться в Івано-Франківську та Львові.

Про це повідомив в ефірі Українського радіо продюсер стрічки Назар Борушок.

«Найближчі покази в Україні відбудуться 14 травня в Івано-Франківську та 15 травня у Львові. В нас актуальна інформація з’являється по ходу, тому що пишуть люди, які хочуть організовувати це в тих чи інших містах чи країнах. І по факту ми вже додаємо актуальну інформацію на нашу сторінку у Фейсбуці», – зазначив він.

Потім, за словами продюсера, буде показ в Угорщині, далі – у 5 містах Великої Британії, зокрема у Лондоні та Манчестері. Вже відбувся показ у Клівленді та Детройті (США).

Читайте також: 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу

«Після чого фільм вийде вже в український прокат, і кожна людина зможе в зручний для себе час відвідати показ у кінотеатрі. Частина коштів із продажу квитків буде спрямована на батальйон «Да Вінчі», – сказав Борушок.

Він нагадав, що стрічка «Да Вінчі» складається передусім з інтерв’ю людей, які його добре знали – це і родина, і його найближчі друзі, і кохана, і побратими, з якими він воював з 2014 року. Також у фільмі використані архівні матеріали.

«Коли я шукав архіви, то теж проробив дуже велику роботу, оскільки я моніторив все, що було з 2014 року. Я заходив буквально у Фейсбук, просто гортав стрічку до найпершого посту Дмитра і вишукував матеріали, які могли забутися. Потім я заходив до всіх його друзів, шукав там матеріали і таким чином знайшов кілька унікальних відео, які вже всі забули і які ми використали», – зазначив продюсер.

Крім того, за його словами, у фільмі родзинкою стали кадри, які взагалі ніхто не бачив. Це кадри з бодікамери з GoPro, яка була на шоломі у «Да Вінчі». Особливо багато цих кадрів було з моменту повномасштабного наступу.

«Тож ми склали стрічку з цих трьох частин: з архівів 2014 року, з інтерв’ю його друзів, побратимів і родичів та з архіву, який він знімав сам на GoPro», – сказав Борушок.

Нагадаємо, анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Фото: Да Вінчі

Читати далі

Суспільство

У виші Києва відкриють школу для підготовки ШІ-спеціалістів

Опубліковано

На базі Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка хочуть відкрити школу для підготовки спеціалістів у галузі штучного інтелекту.

Про це повідомив директор Інституту журналістики КНУ Юрій Бондар, передає «Укрінформ».

«Партнерами школи стануть американські меценати Шелбі й Калеб Ворд (Shelby & Сaleb Wards), які є засновниками першої у світі платформи для ШІ-сторітелерів Curious Refuge. Їхні тренінги застосовують Netflix, Pixar, Google й інші», – розповідає Бондар.

Читайте також: Український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій

Безпосередньо для створення школи партнери можуть залучити до пʼяти мільйонів доларів. Наразі вивчення проблематики індустрії штучного інтелекту впроваджують у навчальні програми й модулі для студентів.

«Ринок штучного інтелекту в Україні сьогодні не досить розвинутий, спеціалісти працюють несистемно. Тож навчальні платформи, як-от школа при КНУ, дадуть можливість підготувати й обʼєднати спеціалістів», – додає Бондар.

Нагадаємо, МЗС України представило ШІ-аватара Вікторію, яка тепер коментуватиме консульську інформацію.

Фото: Укрінформ

Читати далі

Суспільство

До переліку нематеріальної культурної спадщини додали практику охорони гуцульського орнаменту

Опубліковано

Міністерство культури та інформаційної політики України додало до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України нову практику з охорони “Гуцульського орнаменту (узорів) та пов’язаного з ним культурного простору”.

Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики

Практикою з охорони нематеріальної культурної спадщини є комплекс заходів, які провадить організація для охорони елементу нематеріальної культурної спадщини або нематеріальної культурної спадщини в цілому.

Фактично нова практика – це програма, яку представляє Мала академія наук України. Вона розпочалася у 2000 році з ідеї створення підручника “Гуцульський орнамент”. Головна мета цього видання – збереження і розповсюдження знань про гуцульський орнамент, його розмаїття, людей, які його практикують, культурний та соціальний контекст побутування.

На основі досліджень розробили й програму, що передбачала залучення молоді до досліджень, популяризації проявів нематеріальної культурної спадщини, пов’язаних з гуцульською орнаменталістикою.

Читайте також: Джонсонюк, шампанське з чорнобривців, хата з Pinterest та TikTok. Українські блогерки показують чим можна займатися переїхавши у село

Це дало можливість вивчати супутні напрямки, такі як властивості деревини, математичну складову в орнаментах, хімічні властивості барвників, які використовуються у писанні писанок. Базуючись на традиційних знаннях, розвивався напрямок, який поєднує використання народних традиційних мотивів у сучасному дизайні, зокрема дизайні одягу, вкрапленні традиційних мотивів у дизайн інтер’єрів, а також використання в оздобленні просторів як міських, так і сільських, зокрема створення муралів.

Програма складається з кількох напрямків. Серед них дослідження культури гуцульського орнаменту та пов’язаного з ним простору; взаємозв’язок дереворізьблення, в якому втілюється орнамент, та впливу на нього навколишнього середовища, зокрема зміна клімату та знищення лісу.

Також зазначена програма популяризивутиме через створення ігор, написання статей, матеріалів, створення фотовиставок, розповіді про різні напрямки народного мистецтва, в яких використовується орнамент, програми про носіїв-практиків.

Також досліджуватимуть використання мотивів традиційного народного орнаменту в сучасному дизайні та мистецтві.

Ще одним напрямком є програма музейної педагогіки, яка поширюється на дослідження та популяризацію музейних колекцій, в яких є збірки, пов’язані з культурою гуцульського орнаменту.

Завдяки активній роботі в рамках програми та залученню нових слухачів знання про гуцульський орнамент поширюються серед більшої кількості людей, тому кількісні показники постійно зростають.

Нагадаємо, на Фестивалі української писанки в Києві встановили світовий рекорд.

Фото: МКІП

Читати далі