

Суспільство
Прийшов з війни – став бізнесменом. Сім надихаючих історій ветеранів
Повернутися з війни і одночасно знайти своє місце в новому світі.. Розповідаємо сім надихаючих історій ветеранів, які з поверненням до мирного життя відкрили власний бізнес.
Повернутися з війни і одночасно знайти своє місце в новому світі.. Розповідаємо сім надихаючих історій ветеранів, які з поверненням до мирного життя відкрили власний бізнес.
Беззаперечно, бізнес-ідей, якими вражають бійці більше, ніж можна описати в одному тексті, проте тут ми обрали найцікавіші. А що головне, маємо можливість підтримати бійців покупками.
“Мілітарі кафе”
У Миколаєві боєць АТО Олексій Губський відкрив заклад “Veteran Point”, який входить до “VeteranoGroup”.
“У 2015 році пішов добровольцем на війну, – каже Олексій. – Служив в окремій добровольчій роті “Карпатська Січ”. Повернувся зі служби, вирішив відкрити кафе. Про людей, які прийшли з АТО, існує багато стереотипів. Ми їх ламаємо, показуємо, що ми не якісь психи, а можемо бути нормальними людьми, частиною суспільства”.
Фішка кафе, яка рве шаблони: військовий антураж в інтер’єрі, знижки для ветеранів та їжа, як в армії для тих, хто ностальгує. Кав’ярня у Миколаєві знаходиться за адресою вул. Чкалова 30. Сторінка закладу у соцмережі.
Машинки для татуювань
Андрій Паторжинський, позивний “Поттер”, робить кастомні машинки для татуювань під брендом “BITT Workshop”. В одній із серій навіть був позолочений виріб, яким користується татуювальник із США.
“У 2014 році пішов добровольцем на Донбас, – каже Андрій. – На війні був до 2016-го. Воював у складі “Азову”. Повернувся із зони АТО з рюкзаком та без грошей. Дорогою, з війни у мирне життя, зрозумів, що маю відкрити власну справу, бо не зможу працювати на когось”.
Хоча у Андрія не було коштів, проте мав друзів та цікаві ідеї для втілення. Тепер він виготовляє роторні машинки і корисне приладдя: педалі, перехідники, яке допомагає татуювальникам.
Читайте також: Ветеран АТО створив бренд машинок для тату, які підкорюють світ
Коштують його вироби $250-300. За три роки існування бренду, зробив 80 машинок, які можна переглянути на сайті.
Ножі-монстри з “дамаської сталі”
Денис Мостович робить ножі зі сплавів металів за технологією, яку використовували ще у 15 столітті для виготовлення лицарських мечів. Клинки із “дамаської сталі” коштують від $100, а найдорожчий продав за $700.
“Воював на Донбасі протягом 2014-15 років у складі 13 окремого мотопіхотного батальйону “Чернігів-1”, – каже про бойовий шлях Денис. – Під Вуглегірськом отримав контузію від розриву міни. Потім з іншими військовими витягував побратимів під Дебальцевим”.
Повернувшись до мирного життя, ветеран обладнав власну кузню. Власноруч зібрав обладнання для якого деякі деталі знайшов у товариша, на прийомці металобрухту.
За чотири роки роботи майстер виготовив до 400 сталевих клинків, які можна переглянути на сайті. Інтерв’ю з Денисом тут.
Читайте також: Бізнес із друзями – це можливо. Історія ветеранського СТО
Зелень на гідропоніці
Ілля Волошин разом з батьком та побратимом у Запоріжжі заснував ферму, яка вирощує зелень на гідропоніці.
“На фронті думав про те, чим займатимусь вдома, – каже Ілля. – У зоні АТО служив три роки – з 2014 по 2017 рік. У 14-му році вступив до батальйону особливого призначення “Січ”. Перейшов в добровольчий підрозділ “Карпатська Січ”, який включили до 93-ї бригади. Підписав контракт із ЗСУ. Продовжив службу. З війни повернувся з третьою групою інвалідності”.
На розвиток міні-ферми підприємці отримали грант 15 тисяч гривень. Гроші витратили на обладнання, освітлення. Власноруч зібрали стенди, на яких вирощують зелень. Під міні-ферму обладнали орендований підвал. Зв’язатися з бійцем можна через Facebook.
Читайте також: Українське видання створило мапу ветеранського бізнесу
Равликова ферма
Костянтин Касіч, позивний “Ельф”, заснував екзотичну равликову ферму Ravlikelf.
“До війни був генеральним директором групи компаній, займався будівництвом, обслуговуванням багатоповерхових будинків, лісозаготівлею. Про розведення равликів нічого не знав, – каже Костянтин. – У березні 2014 року мені прийшла повістка, пішов на фронт. Служив в 72 окремій механізованій бригаді, воював на території Донецької області. У 2015 році мене комісували”.
На старт власного бізнесу ветерану знадобилося 20 тисяч гривень. Равликів можна придбати на сторінці у Facebook.
Читайте також: Бізнес на гамаках. Харків’янин продає вироби у Польщу і Туреччину
Переробка рожевої солі
Ветеран Володимир Щербан заснував бізнес на переробці морської солі для ванн та косметології. Його продукція спрямована на допомогу пошкодженому волоссю.
“На війну пішов 2014-го року, служив у 79-й окремій десантно-штурмовій бригаді, – каже Володимир. – А коли повернувся додому, роботу довелося шукати заново. Ідею підказали жінка та донька, бо постійно жалілися на волосся, яке не розчісується і не вкладається”.
Цукати в пам’ять про побратима
Сергій Куршаков продає цукати з овочів та фруктів, м’ясні снеки під брендом WAGNER ecoproduct. Йому довелося втілити ідею побратима, який загинув.
“У травні 2014 року на війну пішов у складі батальйону “Кривбас”, – каже Сергій. – Два місяці в АТО і тяжке поранення на околицях Донецька. Це була граната, яка під час бою вибухнула у мене в ногах”.
Повернувшись з війни, ветеран не лише розвиває бренд на снеках і цукатах, а й допомагає іншим бійцям пройти реабілітацію у заснованому ним медичному центрі. Тут сайт реабілітаційного центру. Переглянути магазин з цукатами тут.
Суспільство

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.
Про це повідомили у центрі.
Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.
Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)
Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.
Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.


Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN
Суспільство

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.
Про це повідомили в ДСНС Львівщини.
Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.
Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини
Суспільство

24 червня в Музеї книги і друкарства України відкриється виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана», присвячена до 315-річчя Конституції Орлика та Дня Конституції України. Уперше у столиці представлять низку експонатів, що мають прямий стосунок до постаті гетьмана.
Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
На виставці покажуть 33 об’єкти, зокрема стародруки, гравюри, мапи, зброя, речі з родинною символікою Пилипа Орлика та Івана Мазепи, а також археологічні знахідки з Батурина.
Відвідувачі зможуть побачити й копії архівних документів зі Швеції, Франції, Польщі та України, які розповідають про життя та політичну діяльність Орлика.
Також відбудеться прем’єра історичного фільму Incognito, створеного з використанням ШІ. Виставка триватиме до 1 грудня.
Читайте також: Христина Скачківська-Сушко: єдина жінка-старшина в армії УНР (ВІДЕО)



Нагадаємо, що історики знайшли нові артефакти Пилипа Орлика та найдавніший козацький документ українською.
Фото обкладинки: портрет, написаний Наталею Павлусенко, 2021, Wikimedia