

Суспільство
“Один сталевий монстр з’їв кілька алмазних стрічок”. Ветеран АТО робить надміцні ножі
На Чернігівщині Денис Мостович робить ножі зі сплавів металів за технологією, яку використовували ще у 15 столітті для виготовлення лицарських мечів.
На Чернігівщині Денис Мостович робить ножі зі сплавів металів за технологією, яку використовували ще у 15 столітті для виготовлення лицарських мечів.
У місті Корюківка працює кузня, у якій народжуються клинки із “дамаської сталі”, а коштують такі вироби від $100.

Денис Мостович
У складі 13 окремого мотопіхотного батальйону “Чернігів-1” протягом 2014-15 років воював на Донбасі. Під Вуглегірськом отримав контузію від розриву міни. Потім з іншими військовими витягував побратимів під Дебальцевим.
У мирному житті працював на Корюківській фабриці технічних паперів. За освітою електрик-зварювальник. “Маю схильність до інженерних рішень, як то кажуть “Божу іскру”. Думаю, що це через високий IQ (сміється)”.
Сталевий монстр за $700
Ножі роблю з 2016 року. Якось отримав ексклюзивне замовлення, думаю, що клієнт був мільйонером. У нас була угода приватності: домовилися, що фото готового виробу я не поширюю в соцмережах і повторювати такий же ніж не буду. Замовник хотів, аби річ лишилися ексклюзивною.

Дорого, бо довелося міксувати матеріали. Для руків’я використав бивень мамонта, зі срібла робив гард (упор-обмежувач на ручці, щоб рука не зісковзнула на клинок) і тильник (край руків’я). А сталь була найкрутіша – американська rex 121, замовляв її зі Штатів.
То надтвердий матеріал. Пояснюю: зазвичай майстрові вистачає шліфувальної стрічки, щоб заточити 10 ножів. А клинок із американської сталі “з’їв” декілька алмазних стрічок. Бо 60 одиниць по шкалі Роквелла – шкрябають скло, а той клинок мав цілих 72 hrc.
Читайте також: Українець виготовляє унікальні ножі, які продає в 35 країн світу
“Дамаська сталь”
За книжками німецьких сталеварів опанував технологію “дамаської сталі”. Раніше з такої робили мечі для лицарів, проте “рецепт приготування” було втрачено. У ХХ столітті його відновили. І щоб отримати сплав, як 600 років тому, потрібно змішати три види сталі і зварити ковкою.

Майстри, які займаються ковальською справою понад 10 років, вміють робити мозаїчний “дамаск”, тоді виходить чудернацький малюнок зі сплавів. А технологія малюнку така, як в калейдоскопі – як сталь крутонеш, такий візерунок і вийде.
Читайте також: “П’яний посуд” із Харкова конкурує з ІКЕА та продається в Омані
100 тисяч на майстерню і станки з металобрухту
Усе обладнання і станки зібрав своїми руками: гідравлічний прес, горн, муфельну піч, шліфувальний станок та решту. По-перше, мені це подобається, по-друге, почуваюсь Кулібіним від народження.
Читайте також: Бізнес на палаючому поліні. Власник Vogner про те, як поєднати прибуток та екологічність
Хоча і додатково вклав ще до 100 тисяч гривень, усе, що десь підзаробив – витратив на матеріали. Суттєво зекономив на матеріалах для обладнання, бо багато деталей знаходжу на прийомці металобрухту, яку тримає мій близький товариш. Але дещо доводиться і купувати – один електродвигун на станок коштує три тисячі гривень.
Ножі у цифрах це:
- Щоб виготовити один ніж потрібно використати матеріалів на $70.
- Розпалити горн і розігріти його до 1000 градусів – це година часу, при цьому вигорає 1,5 літри газу (кузня на газу).
- Заготовки роблю партіями. У горн одразу закидаю пакет для “дамаску”, із якого виходить 5-6 клинків, які одразу кую і закаляю.
Не роблю “аби як”, бо вважаю, що потрібно робити або якісно, або не братися.
Ціни від $100
Коли тільки починав робити ножі – рахував їх, давав їм імена. А потім від тих сентиментів відійшов і зробив за чотири роки до 400 виробів. Щоправда, це не лише ножі, а й клинки, які продаю іншим ковалям, щоб ті могли з них оформити свої вироби.
Читайте також: Сім українських ювелірних брендів, які роблять прикраси “з душею”
Вважаю, що хороший ніж не може бути дешевшим за $100. Бо в ціну закладено не тільки роботу майстра і матеріали, а й вартість помічника. От це зараз проблема.

Навчатися ковальству дуже дорого. Здається, що всі, хто міг працювати – виїхали, а лишились з двома лівими руками. От кума свого люблю і поважаю за золоті руки. Його про що не попросиш – усе вміє. А дай учневі шматок срібла, так зіпсує його і влетиш на 1000 гривень своїх грошей.
Клинки майстра на передовій
Військовим продаю ножі за ціною матеріалів, але виріб віддам не будь-якому. Принципово нічого не роблю для аватарів. А ті хлопці, які підписали контракт і зараз на передку – їм же потрібен нормальний ніж, щоб підстругати щось чи відкрити консерву. Тому їм і знижки.
Читайте також: Каберне Совіньйон за 90 гривень. Власник винарні про те, як роблять справжнє вино
На передовій зараз моїх 10 ножів. Але інші майстри, які купували в мене клинки і доводили їх до ладу, теж передавали. То таких відправили близько 5 кілограмів, а це ще десь 30 штук.
Холодна зброя чи кухонний прилад
У ножа одна задача – різати. А вже як його назвеш чи класифікуєш, для мене має не таке велике значення.
В Україні досі немає нормального закону про зброю. Знайомий робить ножі кукрі (бойовий ніж воїнів Непалу). Експерт з Києва дав один висновок, а з Харкова сказав, що це таки холодна зброя. Кожен трактує, як хоче.
А сам я “чоботар без чобіт”. Користуюся ножем, який придбав на виставці за 300 гривень. Він у мене і мисливський, і рибальський, і ковбасу порізати.
Суспільство

Один із найкращих ортопедів Європи, француз Стефано Романо, вже всьоме приїхав до Львова, щоб допомогти українським захисникам. Упродовж п’яти днів він разом з українськими лікарями проконсультував понад 80 пацієнтів і провів 15 операцій, серед яких — дві надскладні на плечовому сплетенні.
Про це повідомили в реабілітаційному центрі UNBROKEN.
Романо працює в Парижі в одній із провідних приватних клінік та лікує футболістів французького клубу «Парі Сен-Жермен». У Львові він співпрацює з лікарями Лікарні Святого Пантелеймона. Цього разу разом з українськими колегами він виконав унікальні втручання, які допомагають повернути рухливість пораненим.
Один з пацієнтів — 46-річний військовий Юрій Лютий. Він долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабного вторгнення та служив у 117-й механізованій бригаді. У січні на Донеччині отримав важке поранення: кілька куль влучили у плече та руку, внаслідок чого пошкодили аксілярний нерв.
Читайте також: «Раз на мільйон випадків»: 11-річному підлітку зі Львівщини видалили рідкісну пухлину
Під час операції хірурги провели нейротизацію — пересадили гілку здорового нерва до пошкодженого. За словами завідувача ортопедії Василя Рокити, це дає шанс на відновлення чутливості й рухливості руки. Зараз Юрій проходить реабілітацію у центрі UNBROKEN. Повну ефективність операції можна буде оцінити лише за рік.
Наступний візит Стефано Романо до Львова запланували за два місяці. Французький фахівець спільно з українськими медиками вже готується до нових операцій.


Нагадаємо, що нобелівський лавреат Кіп Торн та його дружина-нейробіологиня відвідали центр Unbroken (ФОТО).
Фото: сайт UNBROKEN
Суспільство

Аби бути супергероєм, не потрібні суперздібності. Достатньо стати донором плазми, адже кожна четверта людина щонайменше раз у житті потребувала чи потребуватиме переливання компонентів крові чи препаратів на їхній основі.
До Всесвітнього дня донора ШоТам разом з компанією Biopharma Plasma, яка першою в Україні почала виготовляти з донорської плазми ліки, що рятують життя, розробили тест. Усього 5 хвилин, і ви виявите, які хибні переконання щодо донації плазми ви маєте та про які бонуси для донорів ще не знаєте.
1. Як проходить донація плазми?

2. Хто може бути донором плазми?

3. Як часто можна здавати плазму?

4. Що таке взагалі ця плазма крові?

5. Чому донорство плазми таке важливе?

6. Чим можна замінити донорську плазму крові при виготовленні ліків?

7. Як плазмаферез впливає на наш організм?

8. Як довго відновлюються наші запаси плазми після донації?

9. З донорської плазми виготовляють препарати, такі як імуноглобуліни та фактори згортання крові. Як гадаєте, чиї життя рятують ці ліки?

10. Чи правда, що за донацію плазми можна отримати грошову компенсацію?

Йой, ми виявили у твоїх відповідях чимало шкідливих упереджень! Але головне, що в тебе є бажання дізнатися більше на таку важливу тему, як донорство плазми крові. Можливо, ти раніше зовсім нічого не чув/не чула про донацію компонентів крові або ж це були вигадки чи відверті жахайки на медичні теми, яких, на жаль, вдосталь у мережі. Але тепер ти точно знаєш, що:
— донорство плазми, як і донорство крові, рятує людські життя;
— при донації плазми донор зберігає всі свої червоні кров'яні тільця, а натомість його кров очищується від токсинів;
— донором може стати кожен повнолітній, хто має вагу більше 50 кг, добре самопочуття та бажання рятувати життя;
— аби відновити об’єм плазми, нашому організму знадобиться всього 1-2 доби. Головне пити достатньо чистої води та не забувати споживати білки;
— донори плазми можуть отримати безкоштовні консультації лікаря та пройти медичні скринінги в центрах Biopharma Plasma в різних містах України.
Детальніше про умови тут. Мапа центрів Biopharma Plasma — за посиланням.
Ти ще маєш трохи сумнівів: а може, плазма не така потрібна, як кров? Чи дійсно вона когось рятує? Чи справді донація плазми безпечна для донора? Настав час поповнити свою базу знань, аби стати амбасадором донорського руху в Україні! А почати можеш із цієї пам’ятки:
— донорська плазма життєво необхідна тим, хто бореться з онкологією, імунодефіцитом, важкими опіками та пораненнями;
— донорство плазми приносить користь самому донору: під час процедури плазмаферезу його кров очищується від токсинів та «омолоджується»;
— аби відновити задоначений об’єм плазми, нашому організму знадобиться всього лиш 1-2 доби! Головне пити достатньо чистої води та не забувати споживати білки.
Донори плазми можуть отримати безкоштовні консультації лікаря та пройти медичні скринінги в центрах Biopharma Plasma по всій Україні! Детальніше про умови тут. Мапа центрів Biopharma Plasma — за посиланням.
Нічого собі, ти знаєш так багато про донорство плазми крові! Схоже, ти вже маєш досвід у цій важливій справі.
Австралієць Джеймс Гаррісон першим увійшов в історію як «Людина з золотою рукою» — за своє життя він пожертвував плазму крові 1 173 рази та врятував життя більш ніж 2 мільйонів новонароджених. Можливо, саме ти підхопиш цю супергеройську місію та станеш новою «Людиною з золотою рукою» та легендою донації з України? Ділися своїми результатами в соцмережах — не для того, аби похвалитися, а щоб твої друзі знали, до кого можуть звернутися по пораду як до досвідченого донора!
Ну а бонусом для них буде мапа центрів Biopharma Plasma, де всі донори можуть отримати тут.
Поділіться своїми результатами:
Фото: Biopharma Plasma
Суспільство

У Галицькому національному природному парку зафіксували найбільшу на заході України колонію рідкісних птахів. Науковці нарахували десятки гнізд та сотні пташенят представників родин Ібісових і Чаплевих, які занесені до Червоної книги України.
Про це повідомили на сторінці Галицького національного природного парку.
На початку червня дослідники провели облік у полівидовій колонії птахів, щоб зрозуміти масштаби явища. У парку виявили близько 25 гнізд Косаря білого, у яких — 36 пташенят. Загальна кількість цих птахів у парку близька до 90. Зазвичай цей вид мешкає вздовж Чорноморського узбережжя, і востаннє у Галицькому нацпарку його гніздування фіксували 15 років тому.
Серед інших рідкісних птахів — Чепура мала (29 гнізд, 101 пташеня) та Квак звичайний (52 гнізда, 168 пташенят). Їхню чисельність у парку нині оцінюють в 160 та 270 особин.
Читайте також: Щоб зберегти рідкісні рослини, у лісах Хмельниччини створили три охоронні зони
А ще дослідники помітили Коровайку буру — одного з найрідкісніших птахів для Опілля. В Україні цей вид трапляється лише в кількох локаціях на півдні, тож, за словами орнітологів, його поява на Івано-Франківщині — надзвичайна рідкість.




Нагадуємо, що на Поліссі втілять найбільший в історії України проєкт по відновленню боліт у заповідниках.
Фото: фейсбук-сторінка Галицького національного природного парку