Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як стати еко-френдлі: правило “п’яти R”

Опубліковано

Чи задумувались ви над тим, який шлях проходить кожний використаний предмет? За останні 100 років кількість відходів на землі збільшилась майже в 10 000%. Тож, саме час задуматись і про те, чим ми можемо допомогти нашій планеті не потонути у океанах сміття.

На щастя, тренд еко останні роки все частіше проникає у наше повсякденне життя: з’явилось безліч організацій, еко-активістів, а на полицях магазинів все частіше можна знаходити еко-товари українського виробництва. А ви ще досі купуєте поліетиленові пакети? Щоб зрозуміти, яким чином ми можемо допомогти природі, ми поспілкувались з еко-активістками Іванною Давиденко та Анастасією Мартиненко. 

Іванна Давиденко

Комунікаційна менеджерка громадської організації “Україна без сміття”. 

Анастасія Мартиненко

Голова громадської організації О.ЗЕРО, а також Zero Waste Alliance Ukraine. 

З чого почати?

Зараз часто зустрічається словосполучення еко-френдлі у щоденних розмовах, назвах магазинів, чи кафе. Це означає бути дружелюбним до навколишнього середовища і не шкодити йому. Щоб це зробити, варто привчити себе до звичок, які будуть позитивно впливати на планету.

На перший погляд, це може здатись надто складним і вклад однієї людини – незначний. Звичайно, якщо дивитись у межах всього світу, то здається, чого там варта, наприклад, одна моя відмова від пластикової трубочки. Але якщо порахувати, що в Києві викидають близько одного мільйона одноразових стаканів в день і кожна людина відмовиться один раз від цього стакану, то це буде на один мільйон менше.

Читайте також:Без синтетики: П`ять доступних брендів української натуральної косметики

Треба розуміти, що це така поступова подорож. Ви щодня дізнаєтесь щось нове і намагаєтесь змінювати своє життя. Наприклад, ви зрозуміли, що поліетиленові пакети – це погано, бо його може з’їсти собака,  або продукти, які ви купуєте контактують з поліетиленом і потім стають шкідливими для вас. Ви шукаєте якусь альтернативу і виявляється, що є якісь мішечки. І ось ви вже зробили один великий крок.

Насправді, на різних людей впливають різні фактори, чому вони стають більш екологічними. Когось хвилює власне здоров’я та їх дітей, когось економічна складова, майбутні покоління, хтось вважає це модним і теж слідує тренду. 

Правило п’яти “R”

У еко-активістів є правило п’яти R”- Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. Це така піраміда з правилами свідомого споживання, про яку нам розповіла Іванна Давиденко. Ти відмовляєшся від надлишкового споживання, зменшуєш, використовуєш повторно, переробляєш, компостуєш органіку.

  • Refuse – відмовитись. Щоб почати свій екологічний шлях для початку варто відмовитись від простих речей: пластикових стаканчиків, трубочок, чеків, пляшок, одноразового посуду. Це ті речі, без яких можна обійтись, а замінники їм знайдуться. 
  • Reduce – зменшувати. Культура споживання стосується, в першу чергу, одягу. Якщо ви переберете свій гардероб, то зрозумієте, що 70% власних речей ви вже давно не носите і навряд чи носитимете. 
  • Reuse – повторно використовувати. Спробуйте хоча б ще раз використати той самий поліетиленовий пакет. І зараз є багато організацій, куди можна віддати свій старий одяг чи техніку. Знайти пристосування старим речам легко. Наприклад, не викидайте старі речі, а зробіть з них підстилку для тварин, чи ганчірки для прибирання будинку. 
  • Recycle – переробити. Це переробка саме вторинної сировини, матеріалів із старих на нові, частина циркулярної економіки. Дерево, метал, папір, пластик – відправляйте на переробку всі відходи, яким можна дати друге життя. 
  • Rot – компостувати органіку. 40-60% відходів на звалищах – це органіка. Через те, що органічні відходи знаходяться під завалами без доступу кисню, починає утворюватись метан, який стає причиною пожеж на звалищах. Під час пожеж горять пластики і всі інші відходи прямо на відкритому повітрі, а потім виділяється дим, частки сажі і інші продукти горіння, в тому числі і канцерогенні речовини.

Є такий лайфхак, якщо ви зробили щось на шкоду природі, наприклад, купили пластиковий стаканчик, то перерахуйте 10 гривень в організацію, яка займається садінням дерев, захищає тварин чи займається переробкою.

Читайте також“Матеріал для тканини виловлюємо з дна океана”: як бренд продає сукні зі сміття

Що змінити ?

Екологічний спосіб життя – не дешевий. Але органічні продукти швидко окупають себе, тому що служать набагато довше. То ж які звички вам потрібно привити, щоб стати еко-френдлі? Про це нам детально розповіла Анастасія Мартиненко.

Відходи 

  • Заведіть два сміттєвих відра. В одне складайте все сухе і чисте, а в інше – вологе і брудне, тобто залишки їжі. Швидше наповниться брудне відро. Коли наповниться відро з пакуванням (сухе), то зробіть аналіз та проведіть аудит сміття. Навіщо це робити? Ви зрозумієте, що у вас знаходиться всередині. Наприклад, у вас багато пластикових пляшок, тоді може саме час завести свою пляшечку, бажано скляну? Ще допоможе розібратись в тому, що ви споживаєте. Сировину з другого відра варто відправити на переробку: знайти поблизу пункт прийому або відвезти на спеціальну станцію, їх з’являється все більше у містах України.
  • Купіть собі скляну чашку або чашку з харчової сталі. Це допоможе зменшити відходи паперових горняток з шаром поліетилену, який при контакті з водою виділяє шкідливі речовини. Власна чашка швидко окупиться, бо деякі кав’ярні навіть роблять знижку, коли клієнт купує напій у власну чашку. 
  • Замініть пакет на авоську. Ви можете знайти вдома якусь торбинку або придбати ту, яка вам подобається. Краще мати кілька штук і розкласти по своїх сумках, щоб ви могли обійтись без великого поліетиленового пакету.
  • Не пийте з пластикових трубочок. Це шкідливо для організму. Просто не купуйте соломинку.

Читайте також: Прикраси зі сміття: як соціальний бізнес піклується про екологію

Одяг

Є сумна статистика, що 80 % нашого гардеробу висить десь у кутках, а 20% ми активно використовуємо. Тому що ми часто купуємо речі імпульсивно, які не підходять один до одного, або чекаємо, коли схуднемо і тд. Через це багато відходів. Як це виправити?

  • Запитуйте себе перед покупками, чи справді це мені потрібно. Якщо порахувати, що на виготовлення однієї білої футболки витрачається 2700 літрів води на полив бавовни, а ще забруднюються річки, якщо футболки фарбують – то може третя мені не так-то і потрібна. 
  • Переберіть ваші речі. Ви зрозумієте, що більшу частину не носите. Тому віддайте їх близьким, родичам, друзям, або влаштуйте вечірку обміну одягом. У вас точно знайдеться те, що б взяв собі ваш друг. 
  • Використайте речі повторно. Якщо якісь старі речі не придатні і для того, щоб віддати, то використайте їх повторно. Елементарно – зробити ганчірки, для прибирання у будинку. Є магазини, які приймають текстиль з будь-яких видів волокон. Потім вони відправляють його на переробку, а з отриманих матеріалів знову шиють речі.

“Ми вирішили з друзями пошити крісло з речей, які не можна вже віддати. Це буде м’яке крісло, набите старими речами, яке несе щось важливе і має друге життя”, – Анастасія.

Читайте такожБізнес на брухті: як сміття може допомогти стати дизайнером

Особиста гігієна

  • Замініть зубку щітку. Можна замінити свою щітку на бамбукову, але знайти відповідальні варіанти, де ви щось знаєте про виробника. Вушні палички теж можна замінити на бамбукові в картонному пакуванні. 
  • Не використовуйте пластикові тюбики зубної пасти. У нас є український виробник пасти в алюмінієвих тюбиках, або скляних баночках. 
  • Не використовуйте пластикову зубну нитку. Її часто викидають в туалет, вона потрапляє у водну систему, а ми потім п’ємо ж цю воду з мікро-пластиком. Є замінники, а також можна використати звичайну ниточку від шовкової тканини.
  • Купіть шампунь без пакування. Часто у них навіть кращий склад, ніж у звичайних. 

Побут

  • Замініть губку. Основні речі, які стають сміттям – це губка, адже паралон не розкладається і не переробляється. Її можна легко замінити на звичайну люфу. Вона продається навіть у  переходах. Відрізаєте шматочок і використовуєте як губку. Один такий шматочок може жити більше місяця.
  • Не використовуйте хімічні засоби. Можна мити посуд содою, яка змішана з гірчицею. Це збереже ще і красу ваших рук. Є ще й спеціальні мила для миття посуду на маслах, з хорошим складом. Та й взагалі, щоб прибирати у домі нам не потрібні окремий засіб для підлоги, вікон, унітазу та ванни. Це все можна легко мити содою, лимонною кислотою і оцтом, які не шкодять природі, а ми не дихаємо шкідливими речовинами і не використовуємо зайве пакування.

Читайте також:Бізнес на палаючому поліні. Власник Vogner про те, як поєднати прибуток та екологічність

Робота

  • Не використовуйте пластиковий посуд. Скажіть своєму босу про те, що це шкодить здоров’ю, а багаторазовий посуд – економніший. 
  • Влаштовуйте екологічні ініціативи. Можна обмінюватись книжками, або влаштовувати вечірки обміну одягом. 

Все це маленькі кроки на шляху до чистого довкілля. Але якщо ви хоч щось з цього вже зробили, або тільки починаєте – ви вже рятуєте планету. Якщо кожний буде змінювати свої звички і більш відповідально ставитись до своїх дій,  тоді ми всі будемо жити з кращим здоров’ям, кращою екологією і щось залишимо майбутнім поколінням. 

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі