Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Одещині намагаються відродити популяцію “казкової сови”

Опубліковано

В Одеській області екологи намагаються повернути пугача, занесеного в Червону Книгу України, в дику природу. Про це повідомляє УНІАН

Як зазначають у природоохоронній організації Rewilding Ukraine, минулого тижня почалася програма повернення (реінтродукції) в дельту Дунаю пугача звичайного – величезної сови. 

«Пташеня цього червонокнижного виду оселилося в заповідній зоні Дунайського біосферного заповідника, щоб звикнути до нового дому. Трохи пізніше його випустять у дику природу. Це перша спроба повернути пугача в Придунав’я», – зазначили в організації.

Пташеня з датчиком врятує популяцію

Це пташеня вилупилося в Одеському зоопарку, де його спочатку вирощували батьки-птахи, і дитинча майже не бачило людей. Потім його перевезли в зону суворої охорони зазначеного заповідника – у великий вольєр об’ємом 54 куб. м. Деякий час пташеня житиме у вольєрі, харчуватимется пацюками та іншою здобиччю, міцнітиме.

Передбачається, що через кілька тижнів адаптоване пташеня випустять на волю зі спеціальним датчиком, який дасть змогу відстежувати птаха на певній території.

Читайте також: У заповідник на Одещину завезли водяних “архітекторів природи”

За словами орнітолога заповідника Максима Яковлєва, фахівці розраховують: якщо пугач приживеться, це стане порятунком для багатьох видів птахів, що мешкають у Придунав’ї. Він пояснив, що за останні 10 років пугача тут бачили лише один раз, хоч кілька десятиліть тому особин у заповіднику бачили регулярно.

Чому це важливо?

У результаті зникнення цього виду на приморських косах заповідника пристосувалися жити колонії сірих щурів, які щороку знищують велику кількість кладок багатьох видів птахів, які тут гніздяться.

“Тому дуже сподіваємося, що пугач, у якого щури є улюбленою їжею, стане рятівником. Крім того, жителі міста Вилкове і туристи з радістю зустрінуть такого чудового паха – це улюблений герой наших дитячих казок з його величезними жовтими очима, «вухами» і пронизливим моторошним криком”, – зазначив Яковлєв. 

Буде ще 20 пташенят

В організації додали, що це – перший пілотний проект у програмі реінтродукції пугача в регіоні, реалізується він організацією Rewilding Ukraine спільно з партнерами в рамках проекту «Відновлення водно-болотних угідь і степів регіону дельти Дунаю».

Якщо перше пташеня приживеться, протягом наступних 4-х років ще близько 20 пташенят поселять у заповіднику для створення стабільної популяції пугача в Придунав’ї. 

В організації наголошують, що зараз цей птах рідко зустрічається в Україні, єдина життєздатна популяція є лише на Поліссі. Виконавчий директор Rewilding Ukraine Михайло Нестеренко уточнив, що адаптувати пугача в дику природу – пропозиція Одеського зоопарку. 

«Коли ми збирали ідеї щодо відновлення екосистем дельти Дунаю, відразу сподобалася пропозиція зоопарку повернути пугача в дельту Дунаю, як знаковий і важливий вид. Такі спроби були успішними в різних куточках Європи, і ми сподіваємося, що використання їх досвіду допоможе нам відновити цього величного хижака і тут», – сказав Нестеренко. 

Що варто знати про птаха?

Пугач (Bubo bubo) – одна з найбільших сов, досягає 75 см у висоту, з розмахом крил до 180 см. Є осілим видом. Доросла особина харчується на території 15-80 кв. км, захищаючи її від інших представників виду. Раціон – дрібні ссавці і птиці, популяцію яких пугач регулює (санітарно-гігієнічна функція).

Суспільство

Нацгварція показала знищення ворожого паливозаправника на східному напрямку (ВІДЕО)

Опубліковано

На східному напрямку бійці 2-го окремого загону Центру спеціального призначення “ОМЕГА” успішно знищили ворожий паливозаправник за допомогою декількох точних ударів FPV-дронів.

Про це повідомляє Національної гвардії України, яка опублікувала відео.

“Ворожа бронетехніка на деякий час залишилась без палива та втратила здатність вести бойові дії.  Кожне наше вдале відпрацювання – це маленький крок до перемоги!” – кажуть в дописі.

Читати також: Документальний фільм “Да Вінчі” у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові

Про НГУ

Національна гвардія України (НГУ) – це військове формування з правоохоронними функціями, яке входить до системи Міністерства внутрішніх справ.

Сучасна Національна гвардія України є частиною Міністерства внутрішніх справ України й має функції правоохоронного органу. Вона складається з внутрішніх військ України, добровольців та патріотів, які виступають на захист нації та державності України.

Сьогодні нацгвардійці виконують багато важливих і складних бойових завдань. З початком повномасштабної війни вони, разом з іншими формуваннями та ЗСУ, стали на захист України, беручи участь у бойових діях на фронті.

Нагадаємо, що до переліку нематеріальної культурної спадщини додали практику охорони гуцульського орнаменту.

Читати далі

Суспільство

У Сумах розробили концепцію відновлення набережної: як вона буде виглядати

Опубліковано

Спільнота «Суми майбутнього» створила концепцію відновлення набережної Псла. Проєкт набережної передбачає інклюзивні пішохідні доріжки, ліхтарі, зони відпочинку та для настільних ігор, паркінг, пірс, альтанки, майданчик для вигулу собак, мистецький простір і громадські інклюзивні вбиральні.

Про це повідомляє «Цукр».

«Зони навколо Псла ми умовно назвали «Швейцарія» (бо збереглася історична назва парку, який там був), «Гусинці», «Здибанка» та «Садиба Харитоненка», – розповідає співзасновник спільноти «Суми майбутнього» Ігор Титаренко.

Читайте також: Документальний фільм «Да Вінчі» у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові

Концепцію створили для набережної Псла, оскільки вона розташована в центрі міста та доповнює систему парків і скверів. Крім того, річка взаємодіє з дорогами та має багато громадських зупинок поруч. «Суми майбутнього» прагнуть, щоб у місті було більше насаджень, які взаємодіють з річками, кажуть у спільноті.

Концепцію розробили на основі посібника з порадами щодо відновлення водних об’єктів, який розробила школа архітектури та дизайну в Сумах у межах проєкту «Живий шлях: Річка в місті». Завантажити посібник можна тут.

Нагадаємо, Німеччина запускає нову грантову програму для українського бізнесу.

Фото: “Цукр”

Читати далі

Суспільство

Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів

Опубліковано

АТ «Укрпошта» випускає нову марку «русскій воєнний флот – до дна!» із зображенням уражених ворожих кораблів. Сьогодні на сайті оператора відкрито передзамовлення.

Про це у Facebook повідомив генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.

«Друзі, ми довго готували цю марку Укрпошти і довго вагались вночі, чи випускати її сьогодні, враховуючи події в Одесі. Але вирішили, що саме сьогодні важливо оголосити про її вихід. Марки, яка оголошується в «чистий четвер» і присвячена очищенню нашого Чорного моря від окупантів – «русскій воєнний флот – до дна!». Звучить, як тост, і це правда», – написав Сміляський.

На марці зображені кораблі, що були знищенні або пошкоджені ЗСУ, ВМС, ГУР та СБУ.

Читайте також: Частка поета хіта Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna: набуває нових сенсів — Ґео Шкурупій

Відсьогодні відкривається передзамовлення поштового набору, до складу якого входять аркуш «русскій воєнний флот – до дна!», конверт «Перший день», художній конверт формату С6 та 2 картки.

«До марки ми ще випускаємо конверт «Морський бій» та листівки, в тому числі, присвячені нашому зерновому коридору, який був відкритий, завдяки перемозі на морі і який дуже важливий для Одеси та чорноморських портів», – додав Смілянський.

В обіг марка буде запущена 8 травня, в день пам’яті та перемоги над нацизмом. Де саме і з ким – очільник Укрпошти не уточнив з міркувань безпеки, але пообіцяв, що це буде «феєрично».

Нагадаємо, в Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”.

Фото: Укрпошта

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: