Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Опубліковано

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше її прочитати. Ділюся цим з нею. «Все правильно, так і має бути — значить, ви потрапили в мої пастки», — щиро посміхаючись, каже співрозмовниця. 

Вона — філологиня, науковиця, доцентка, досвідчена викладачка української літератури, а ще блогерка, яка розповідає про літературу простими словами. Завдяки блогу Ірини можна дізнатися про те, чому Робінзон Крузо не збожеволів на острові, в якому творі проблеми в стосунках варто обговорювати, а не втікати з бабусями в Лавру, та з чого варто починати читати українську літературу. Про те, як кардинально змінити життя вона розповіла ШоТам.

У свої 50 Ірина Побідаш залишила стабільну роботу в університеті та повністю присвятила себе блогу. «Оскільки роки крапають, а життя кінечне, то я спитала себе, як хочу провести свої останні десятиліття, і чи можу дозволити собі займатися чимось не вимушено, а з насолодою», — каже жінка. 

Ірина Побідаш

Філологиня, науковиця та літературна блогерка

Понад 30 років професійної роботи з літературою

Ірина Побідаш професійно займається літературою понад 30 років, але каже, що та з нею все її життя. Ще змалку Ірині багато читала її мама, згодом читати книги любило все оточення, а ще в неї завжди були хороші викладачі. За плечима в Ірини Побідаш філологічна освіта університету Драгоманова, 7 років вчителювання в школі, аспірантура з журналістики та викладання в університеті.

Блогерка каже, що в школі чи університеті викладання завжди обмежується програмою, якої вчителі повинні дотримуватися та вкладатися в певну кількість годин. «Я ж хотіла більше говорити про те, що мене дуже цікавить і залишається поза межами програми», — ділиться Ірина Побідаш.

Тому у 2021 році вона наважилася опанувати Instagram, адже хотіла бути на одній хвилі зі своїми студентами. Згодом вирішила використовувати цю соцмережу й для власної роботи.

Ірина Побідаш викладає своїм студентам з університету під час дистанційного навчання. Фото надала героїня

Тоді переважно були букблогери, які говорили про літературні новинки чи сюжети, а Ірині ж хотілося розповідати про літературу загалом.

З візуальною частиною підсобила подруга та колега Ніка, яка спершу допомогла опанувати Instagram, а потім зацікавилася проєктом сама, тому жінки досі працюють разом.

«Блог починається тоді, коли тебе читають рідні, близькі та друзі. Після перших дописів якось я прокинулася та побачила багато репостів від студентів, які мене там знайшли. Було дуже приємно, що вони мене підтримували та раділи, що я зайшла в їхній простір. І досі підтримую контакт зі своїми колишніми студентами чи учнями», — розповідає Ірина Побідаш.

Створила блог про літературу простими словами для всіх

У своєму блозі Ірина Побідаш розповідає про літературу майстриням, айтівцям, режисеркам, домогосподарям, науковицям чи спортсменам — серед підписників є різні люди з різними вподобаннями, але їх усіх об’єднує любов до книги. 

Коли блог Ірини ще був маленький, то разом з читачами вона влаштовувала літературні квести на весь тиждень, завдяки яким можна було дізнатися багато цікавого про письменників того, чого не чули в школі. Люди й досі пишуть з проханням повторити ці квести.

Ірина завжди хотіла, аби більше людей захоплювалися літературою та читанням. Фото надала героїня

«Instagram став для мене майданчиком для впізнаваності та дав мені можливість знайомитися з різними людьми, які часто запрошують вести лекції, писати вступні статті, редагувати чи модерувати якісь заходи. А я за будь-який літературний чи культурний двіж. Колись уявити не могла, що познайомлюся з онукою Алли Горської, а вона запросить мене модерувати книгу, яку видала!» — захоплено розповідає Ірина.

У майже 50 вирішила дозволити собі робити тільки те, що приносить задоволення

У свої майже 50 років Ірина, яка понад 20 років працювала в університеті, якось вранці пішла на роботу викладачкою, а вийшла з трудовою книжкою та заявою про звільнення. Це не було якесь спонтанне рішення, й жінка йшла до цього не день і не рік. При цьому вона називає викладання наркотиком і каже, що з нього дуже складно «зіскочити». 

«Мені дуже подобалося спілкуватися з молоддю та викладати, проте про звільнення мене змусила подумати одноманітність і те, що я вже вичерпала для себе цю сторінку. Мені хотілося розвитку та нових викликів. Викладання нелегке — ми не лише читаємо книги та плануємо цікаві активності. Це робота, яка потребує постійної залученості», — ділиться Ірина.

Ірина проводить лекцію у своїй домашній саморобній студії — з роздруківками й телефоном зі штативом. Фото надала героїня

Ірина дуже любила своїх студентів, колег і саме викладання, проте не хотіла робити монотонну роботу. «Оскільки роки крапають, а життя кінечне, то я спитала себе, як хочу провести свої останні десятиліття, і чи можу дозволити собі займатися чимось не вимушено, а з творчою насолодою. А я ще втратила чоловіка, важко захворіла моя мама, і коли ми бачимо, як згасає життя рідних людей, то більше переосмислюємо, як хочемо жити та що мати від цього життя», — стверджує філологиня.

Пішла з освіти, але освіта з неї — ні

Ірина ділиться, що дуже любить Григорія Сковороду та його ідею «сродної праці». Коли вступила в університет, то думала, що ніколи не викладатиме, але згодом полюбила роботу з молоддю й те, який мала вплив на своїх студентів. І це не тільки про літературу.

У своєму блозі Ірина Побідаш не лише розповідає про книги просто, але й сама багато вчиться, аби пропонувати людям все більш цікаві вебінари, лекції, курси. Перший досвід співпраці для неї відбувся з командою Prometheus.

Ірина Побідаш під час запису професійного подкасту. Фото надала героїня

«Мене дуже надихає, коли підписники пишуть, що завдяки моїм розповідям і дописам вони дізналися про літературу більше, ніж під час навчання в школі», — розповідає блогерка.

Усі свої курси та лекції Ірина створює так, аби люди з них вийшли не лише з емоціями, але й з новими знаннями, які зможуть їм допомогти в житті. 

Захоплення Шекспіром, Шевченком і «Жовтим князем»

На питання, які книги вплинули на неї, Ірина Побідаш каже, що кожна книжка впливає на нас і виробляє наш смак, навіть якщо нам здається, що вона нецікава.

«Якщо людина прочитала три книжки першу, синю й про колобка, то, звісно, рівень пізнання в неї один. Якщо тільки міфи Давньої Греції, то це тільки перший рівень пізнання античності. Але що більше читає, то кращим стає літературний смак», — стверджує Ірина.

Одним з найвеличніших драматургів блогерка вважає Шекспіра. З української ж літератури Ірина захоплюється творами Шевченка. Її бабуся часто співала пісні, які жінка вважала народними, а це були вірші з «Кобзаря». А ще вразив Іван Багряний з твором «Чому я не хочу вертатися до СРСР», адже вона читала його на початку 90-х, коли про це мало хто  говорив. Своєю естетикою Ірину приголомшив Коцюбинський, а ще Хвильовий, Підмогильний, Стефаник, Семенко.

У житті Ірину завжди супроводжує велика кількість книг. Фото надала героїня

Особливий вплив на жінку мав «Жовтий князь» Василя Барки — твір про Голодомор, який пережила бабуся Ірини. Бабуся назвала цю книгу просто «хорошим текстом», бо більшість з тих подій пережила сама. Тому ще тоді блогерка зробила для себе висновок, що історії мають різний вплив на різні покоління. 

Щодо творів, які багато хто читав, але Ірині вони не подобалися, то це переважно російська література. А ще блогерка не в захваті від Гоголя й не розуміє, чому діти мають його вчити в школі, адже його позиція — поганий приклад для молоді. І не любить «Чорну раду» Пантелеймона Куліша. 

«Я розумію, що цей твір важливий для літератури, але він мені не зайшов. Обираючи між Кулішем і Шевченком, я б пішла на зустріч до останнього послухати, як він читає вірші», — ділиться Ірина.

Художня література як терапія, сила та відпочинок

Ірина каже, що читання художньої літератури зараз, у такий складний час, може бути терапією. На початку вторгнення читачі писали, що їх рятує читання або ж що вони не можуть читати взагалі. Тим, хто хоче повернутися до читання, блогерка радить починати з малої прози, аби ненадовго відволіктися від проблем. 

«Хтось прочитає книги Коцюбинського й побачить красу, хтось — Шевченка чи Багряного і зрозуміє, що ще є сили для боротьби. В літературі можна знайти силу, відпочинок чи перерву. Хтось не може читати про війну, бо складно проживати ці емоції знову, а хтось навпаки знаходить для себе в цьому порятунок. Книги — як ліки, просто треба знайти для себе саме той рецепт», — ділиться Ірина Побідаш.

Ірина каже, що в літературі можна знайти силу, відпочинок чи перерву. Фото надала героїня

Жінку захоплює мистецтво, адже воно показує, що ми живі, показує нашу епоху, і саме його можна передати наступним поколінням. Тому Ірина вдячна всім митцям, що зараз продовжують працювати в Україні. А ще щаслива, що навіть зараз тут відкривають книгарні, і люди продовжують читати:

«Я раджу всім читати різну літературу, але особливо художню, бо вона дозволяє побачити людину та переосмислити життя».

Чесно та щоденно робити свою роботу

Література допомагає Ірині відчувати повноту життя, адже жінка дозволяє собі робити те, що їй дуже подобається, що її захоплює та мотивує. «Мені подобається залюблювати людей в літературу та приносити в цей світ щось прекрасне, аби бути ближчою до мистецтва», — каже блогерка.

Наприкінці вона згадує про твір Альбера Камю «Чума», в якому лікар у зараженому чумою місті оперував людей. На питання, навіщо він це робить, якщо всі приречені, герой відповів, що просто чесно та щоденно робить свою роботу.

Завдяки літературі Ірина Побідаш відчуває повноту життя. Фото надала героїня
«Свого часу ця цитата мене дуже зачепила. Коли складні часи, є багато місця для паніки, смутку та внутрішньої трагедії. Але, попри все, нам просто варто чесно виконувати свою роботу й цим доводити, що наша країна є і буде, і що все завжди можна змінити, незалежно від віку чи свого становища», — підсумовує Ірина Побідаш.

Суспільство

Українці отримають безкоштовні послуги з ментального здоров’я: де та як

Опубліковано

У складні часи війни турбота про ментальне здоров’я стає важливою складовою підтримки українців. Ці послуги надають лікарі первинної ланки, заклади екстреної та спеціальної меддопомоги, мобільні мультидисциплінарні команди та служби психологічної підтримки, вартість яких оплачує Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

Кабінет Міністрів України опублікував рекомендації щодо отримання безоплатних послуг з охорони ментального здоров’я на всіх рівнях медичної допомоги.

Де можна отримати безплатні послуги з охорони ментального здоров’я?

Сімейний лікар

    • Пройдіть діагностику психічного стану.
    • Отримайте поради та скерування до іншого спеціаліста.

    Амбулаторне лікування

      • Самостійно зверніться до фахівця медзакладу, що має договір із НСЗУ.
      • Направлення не потрібне.

      Стаціонарне лікування

        • Спеціалізовані заклади надають безплатні послуги, включаючи психіатричний огляд, індивідуальний план лікування й реабілітації, проведення психодіагностичних тестів та контроль за станом пацієнта.
        • Направлення не потрібне.

        Читати також: Розпочалися зйомки серіалу «Прикордонники» про українських захисників

        Мобільні мультидисциплінарні команди

          • Виїжджають до пацієнта при медичних стаціонарах.
          • Для виклику потрібне направлення від сімейного лікаря або психіатра.
          • Контакти лікарень, де працюють мобільні психіатричні команди, можна дізнатися в контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77.

          Служба психологічної підтримки

            • Якщо немає можливості звернутися до лікаря, зателефонуйте на лінію психологічної допомоги.
            • Перелік номерів служб психологічної підтримки доступний за посиланням.

            Як отримати допомогу?

            • Перший крок — зверніться до свого сімейного лікаря, який надасть первинну допомогу та скерування до спеціалістів, якщо це необхідно.
            • У разі потреби в амбулаторному чи стаціонарному лікуванні, ви можете самостійно звернутися до відповідних медичних закладів без направлення.
            • Для виклику мобільних команд необхідно мати направлення від сімейного лікаря або психіатра.
            • У випадку неможливості особистого звернення скористайтесь телефоном психологічної допомоги.

            Нагадаємо, що українська піаністка Наталя Пасічник отримала премію Global Music Awards.

            Фото: Полтавська районна військова адміністрація.

            Читати далі

            Суспільство

            Укрзалізниця оновила правила перевезення тварин

            Опубліковано

            Укрзалізниця підготувала довгоочікувані оновлення правил перевезення тварин, врахувавши фідбек від пасажирів, досвід залізниць-партнерів та поради експертів UAnimals, юристів і колег з Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури.

            Про це повідомляє Укрзалізниця.

            Ось що зміниться після затвердження нових правил:

            1. Сучасні переноски: Замість «жорсткої конструкції» тепер дозволено використовувати рюкзаки для тварин з водонепроникним абсорбуючим дном.
            2. Малі тварини: Тварини до 45 см у холці можуть тимчасово перебувати без переноски для здорової активності та/або сну на полиці купе.
            3. Великі собаки: Собакам від 45 см дозволено подорожувати у вагонах СВ та РІЦ (RIC) за умови викупу всього купе.
            4. Інтерсіті+: Великі собаки можуть подорожувати в Інтерсіті+ за умови викупу всіх місць у ряду.
            5. Службові собаки: Будь-які службові собаки представників Сил оборони можуть безкоштовно подорожувати у всіх типах вагонів з намордником і повідком.

            Читати також: Розпочалися зйомки серіалу «Прикордонники», про українських захисників

            «Якщо ви відчуваєте дискомфорт або алергічну реакцію від сусідства з твариною, ми забезпечимо альтернативні місця», – повідомляють в компанії.

            Разом з UAnimals вони запустили соціальну кампанію, щоб закликати пасажирів без тварин людяніше ставитися до пасажирів із тваринами. Адже для багатьох із нас тварина є членом сім’ї.

            Нагадаємо, що українська піаністка Наталя Пасічник отримала премію Global Music Awards.

            Фото: Укрзалізниця.

            Читати далі

            Суспільство

            Розпочалися зйомки серіалу «Прикордонники», про українських захисників

            Опубліковано

            2024 рік обіцяє стати незабутнім для глядачів телеканалу НТН, адже в праймовому ефірі очікується прем’єра нового 24-серійного проекту «Прикордонники». Цей серіал, створений Inter Media Group та ТОВ «Далі Буде Філмз», стане першим на українському телебаченні, який розповідає про життя та навчання курсантів Національної академії Держприкордонслужби України.

            Про це повідомляє Детектор Медіа.

            Ідея створення серіалу виникла під час повномасштабного вторгнення, коли творча група проекту виступала з благодійними концертами для українських захисників. Запрошення до Національної академії Держприкордонслужби та знайомство з ректором Академії, генерал-лейтенантом Олександром Луцьким, стали поворотним моментом. Режисер-постановник Олексій Єсаков поділився: «Ми зрозуміли, що хочемо знімати серіал про курсантів-прикордонників, які мають найважливішу місію: першими зустрічати ворога!»

            Над сценарієм працюють талановиті автори Микола Куцик, Ярослав Стень, Богдан Гациляк та Кирило Тимченко. Події серіалу розгортаються у вересні 2021 року, коли молоді хлопці та дівчата з різних куточків України вступають до Академії, аби стати справжніми бойовими офіцерами під керівництвом героя АТО Івана Криницького.

            Читати також: У Вишгороді відновлюють п’ятиповерхівку, яку знищили росіяни: фото

            У серіалі знімуться такі відомі актори, як Андрій Самінін, Ігор Портянко, Катерина Варченко, Дмитро Павко, Євген Ламах, Анастасія Нестеренко та Євген Медвідь. Особливої уваги заслуговує участь Володимира Ращука, який з початку повномасштабного вторгнення добровольцем пішов на фронт і нині є офіцером Бригади швидкого реагування Нацгвардії України «Рубіж».

            Креативний продюсер Ярослав Стень запевняє: «У серіалі все буде правдиве: і звання, і стосунки, і історії. Впевнений, ми маємо говорити про виховання молоді і про цю страшну війну в будь-який спосіб».

            Нагадаємо, як зробити копію військово-облікового документа у «Резерв+» за декілька кліків: інструкція.

            Фото: Inter Media Group.

            Читати далі

             РЕКЛАМА:

            Шопочитати

            Суспільство1 день тому

            10 000 горнят на мрію. Гончар з Хмельниччини повернувся з війни та будує майстерню, щоб допомагати військовим

            Після повернення з фронту гончар Микола Величко в той же день подався до своєї майстерні...

            Суспільство2 дні тому

            «Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

            Українська армія завжди стояла на варті незалежності та суверенітету нашої країни, захищаючи її кордони і...

            Суспільство4 дні тому

            Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

            Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

            Суспільство1 тиждень тому

            «Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

            Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

            РЕКЛАМА: