Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Біля Макарова відбудували притулок, що майже знищили росіяни. Тепер тут живуть котики з прифронту

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Цей притулок для тварин на Київщині постраждав від авіанальотів та артобстрілів щонайменше п’ять разів. У березні 2022 року, коли росіяни скинули авіабомби, тут почалася пожежа. Тоді керівники притулку Олександр Росієць і Христина Сафарян взялися рятувати тварин з вогню та відчиняти вольєри. Чотирилапі вистрибували та тікали, але одна з бомб потрапила прямісінько в котобудинки близько 300 котів загинуло. 

Та російські атаки не змусили зоозахисників припинити роботу. Навпаки зараз у прихистку живе понад тисяча тварин, серед них ті, яких привезли з Бахмута, Краматорська й Харківської області. Притулок не тільки відбудували, а й звели поблизу ветеринарний комплекс, операційну, а також інфекційне, терапевтичне й реабілітаційне відділення. Ось як їм це вдалося.

Козлик Боря був з характером

Приватний притулок «Бест Френдз» розташований у селі Фасова Макарівського району. Його у 2014 році заснувала Галина Онопрієнко на базі громадської організації «Зооцентр “Ковчег”». Дім для тварин благодійниця збудувала за власні кошти. 

Відтоді в притулок звозили всіх безхатніх тварин, яких знаходили. Деякі з них потрапляли сюди травмованими, наприклад, після того, як їх збило авто. Так тут мешкали собаки та коти, коні та поні, вовки, лисиці, єнотовидні собаки, навіть лелеки та ворони.

«Одного разу Галина їхала селом, а чоловік тягнув козлика, щоб зарізати. Вона викупила козлика Борю та запхнула його на переднє сидіння авто. Коли приїхала, каже: “Я козлика привезла”. Відчинила двері, а Борька як вискочить, як пожене всіх робітників по притулку. Хто на дерево, хто на вольєр заліз», — згадує Христина, що керує притулком з 2017 року. 

Білий козлик стоїть на зеленому подвір'ї
Козлик Боря був зіркою притулку — його часто фотографували відвідувачі. Фото: Timur Kabanov

Борька прожив у притулку цілих 5 років разом з іншими тваринами, яких зібралося  понад 1300. Та у 2022 році він загинув від російських снарядів. 

Під обстрілами та майже відрізані від світу 

Росіяни частково окупували Макарівську громаду вже на третій день вторгнення. Аби тварини не залишилися без їжі, адже за Макарів точилися бої, працівники притулку їздили в сусідні міста Фастів і Білу Церкву. Там скуповували все, що могли. 

Обстріли та руйнування притулка для тварин
Притулок для тварин на початку повномасштабної війни обстрілювали щонайменше 5 разів. Фото: «Бест Френдз» 

Олександр запевняє: у тварин було, що їсти. Та якщо від голоду їм чотирилапих вберегти вдалося, то від обстрілів ні. 

«1 березня, коли скинули авіабомбу, на території були 6 працівників і ми з Христиною. Почалася пожежа, рятувальники до притулку дістатися вже не могли. Котів багато постраждало, тому що їхні котобудинки розбило бомбами. Вони вистрибували. Це було жахливо», — згадує Олександр.

Коти лежать на своїх лежанках у притулку для тварин
Близько 300 котів загинуло на початку повномасштабного вторгнення від російських бомб. Фото: ШоТам

Уже за місяць ЗСУ звільнили громаду, й обстріли припинилися. Першим на допомогу з кормами приїхав волонтер Боліслав Козирецький. 

«Дуже багато людей і фондів тоді допомагали. Навіть не згадаємо назви всіх», — каже Христина. 

Люди пересилали Новою поштою їжу, до «Бест Френдз» почали приїжджати інші волонтери. Тоді приблизно 50 тварин забрали до Польщі.

Коробки з кормом для тварин біля входу у притулок
Допомога від людей і фондів те, на чому тримається притулок. Фото: «Бест Френдз» 

За 4 місяці збудували сучасний веткомплекс

Спочатку працівники власноруч взялися за ремонт вольєрів, адже через обстріли майже половина з них погоріла. Згодом доєднався фонд Happy Paw, що допоміг відновити вольєри, поставити паркан і котобудинки. 

«Великі склади, сучасну кухню та генераторну ми побудували за кошти людей, які робили нам перерахування. А це майже 800 000 гривень», — розповідає Христина.

Масштабну реконструкцію притулку почали в березні 2023 року. Кошти на відбудову надали в межах проєкту Tails Changes, який запустили фонд UAnimals і постачальник зоотоварів Suziria Group. Останній передав близько 2 мільйонів гривень — таку суму виділили на честь 30-річчя компанії. 

«Ми обрали Макарівський притулок для тварин, бо ситуація там була критичною. Ідея зробити ветеринарний комплекс виникла для того, аби тваринки, які приходять на територію притулку, отримували належну медичну допомогу», — ділиться очільниця департаменту комунікацій Suziria Group Анастасія Рудавка.

Дівчина тримає маленьку собаку чорного кольору та розмовляє з хлопцем у білій футболці
Анастасія Рудавка та працівники Suziria Group передали «Бест Френдз» майже 2 млн гривень. Фото: ШоТам

Веткомплекс поєднує в собі процедури вакцинації, стерилізації та загальний гігієнічний догляд. Його побудова вирішує одразу низку проблем, через які люди бояться адоптувати тварин з притулку. 

«Велика частина бар’єрів у людей пов’язана з острахом того, що тварина може бути хворою чи нестерилізованою, не мати певної вакцинації. Особливо, якщо йдеться про евакуйованих тварин з прифронтових регіонів», — зазначає Анастасія.

Проєкт реалізували за 4 місяці. Анастасія пишається: це дуже швидко в умовах тривог і блекаутів. Оздобленням притулку займалася компанія Kailas-V, яка створила в Україні понад 70 муралів (серед них — мурал «Свята Джавеліна» в Києві та мурал Тараса Шевченка в Харкові). 

Притулок для тварин, на стіні якого Kailas-V намалювали мурал
Мурал від Kailas-V у притулку на Київщині. Фото: «Бест Френдз».

Прийняли понад 200 котиків-переселенців

Одразу після того, як притулок для тварин почали відновлювати, тут стали приймати переселенців з прифронтових територій.

«Ці коти приїхали до нас із Сєвєродонецька, Луганська та Харкова. Вони були, як скелети, хворі. Зараз у хорошому стані — ми їх відгодували, стерилізували. Практично всіх чіпували. Можна приїжджати, вибирати собі», — говорить Олександр. 

Чоловік гладить руду кішку у притулку для тварин
Олександр у котодомі з тваринами-переселенцями. Фото: ШоТам

Зараз у притулку живе приблизно 700 собак, 300 котиків і кілька коней. Вихідними до них приїжджають волонтери з «Хвостатої банди», аби вигуляти. Також у «Бест Френдз» завжди вдячні за сухий корм для тварин, який приносять відвідувачі.

Ще в притулку досі будують вольєри, бо тварин стає все більше — близько сотні собак поки не мають власних вольєрів. Та найважливіше, з чим можна допомогти — це адоптувати тварин, бо всім їм потрібен дім і своя людина поряд. 

«Як бачать, одразу йдуть до мене. Бо всі тварини хочуть ласки», — додає Олександр.

Суспільство

52 000 сухпайків для ЗСУ від луцьких волонтерів

Опубліковано

52 000 сухпайків передали на фронт волонтери з Луцька. Проєкт «Волинський сухпайок» розпочав роботу у 2014 році. У 2022 справу продовжили.

«Тоді ми склали десь 7 000 пайочків. Ці пайки — одноденний раціон харчування бійця на передовій», — розповідає Милослава Козань, координаторка проєкту «Волинський сухпайок».

Поживну та легку їжу надсилають усім, хто до них звертається. Особливу прихильність військових завоювали крафтові енергетичні батончики. Пан Віктор готує їх власноруч і називає «енергетичними бомбочками».

«Усе це необхідно для укріплення імунної системи військових, для відновлення сил, для боротьби з втомою», — розповідає Віктор Ружевич.

Туди обовʼязково додають сушені горіхи та фрукти — їх приносять небайдужі люди.

«Сушка сприяє доброму травленню в кишечнику, і воно легеньке. Хлопці собі в кишеню взяли й жують, смакують, перемагають», — каже Дарина Нагорнюк, волонтерка.

Крім їжі, в сухпайки кладуть таблетки для знезараження води, сухий спирт, сірники. Доставити воду на передову буває дуже складно, а ця таблетка може врятувати від спраги.

«Можна взяти будь-яку воду — навіть такого сумнівного походження — й кинути туди таблетку для знезараження води. На літр цієї таблетки вистачає. Ії (воду) потім можна пити», — каже Павло Савчук, волонтер.

Над складанням пайків щодня працюють по 4-8 людей. Серед них і переселенці. Та запаси продуктів вичерпуються. Волонтери намагаються закрити потреби всіх бійців, які до них звертаються.

«Шукаємо кошти, шукаємо людей, які можуть пожертвувати своїми ручками, коштами, й шукаємо так само фірми, які можуть щось проплатити», — каже Мирослава Козань.

Один набір вартує близько 250 гривень. На місяць волонтери надсилають на передову до 1 000. У кожній коробці на військового чекає дитяча листівка чи малюнок. Та обовʼязкова вдячність і любов волонтерів!

Читати далі

Суспільство

Головний редактор та СЕО медіа Шо Там долучився до ЗСУ

Опубліковано

Сергій Колесников, головний редактор нашого медіа «ШоТам», обрав військову службу за контрактом.

Про це він розповів у Facebook.

«Прийшла моя черга», – написав минулого тижня наш Сергій, офіційно повідомивши про старт свого шляху у лавах ЗСУ.

Наша комнда пишається цим рішенням, хоч ми і дуже хвилюємося і вже встигли за ним скучити.

Відтепер нашою командою повністю опікується та керує співзасновник «ШоТам» Артем Іпатов. Хоча Сергій теж обіцяв, за можливості, «вставляти своїх пʼять копійок» та надсилати фото зі служби.

Сьогодні отримали перше:

фото: Facebook – Serhii Kolesnikov.

«Обрав службу за контрактом. На Lobby Х знайшов підрозділ, пройшов співбесіду і отримав відношення. Тепер маю нагоду перевірити, як в реальності працює система рекомендаційних листів і зарахування в обрані частини. Побажайте мені успіхів. А ще задонатьте за моє здоровʼя будь-яку суму на той збір, який вважаєте потрібним», – написав у соцмережах Сергій.

Нагадаємо, що український стартап EFarm PRO розробив вже ДРУГУ технологію для розмінування. 

Також ми повідомляли, що в цьому році Україна запустить 1 гігават додаткової електрогенерації.

Фото: Facebook – Serhii Kolesnikov.

Читати далі

Суспільство

Як правильно поводити себе під час спеки: поради МОЗ

Опубліковано

Цього тижня Україна опинилася серед найспекотніших країн Європи, що збільшило ризики отримання теплового удару.

Міністерство охорони здоров’я України надало кілька порад щодо того, як уникнути перегрівання та що робити, якщо тепловий удар все ж стався.

Як уникнути теплового удару

  • Уникайте надмірної спеки: Найспекотніші години (з 10:00 до 16:00) проводьте у тіні або в приміщенні.
  • Охолоджуйте приміщення: Відкривайте вікна на ніч, а вдень зачиняйте їх. Використовуйте світловідбивну плівку або штори “блекаут”.
  • Охолоджуйте тіло: Приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою.
  • Пийте багато рідини: Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну.
  • Носіть легкий одяг: Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.
  • Обмежуйте фізичні навантаження: У найбільш спекотні години дня зменшуйте фізичну активність.
  • Слідкуйте за самопочуттям: Звертайте увагу на своє самопочуття та самопочуття близьких, особливо самотніх людей.
  • Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях: Це може бути небезпечним для їхнього життя.

Читати також: Український стартап EFarm PRO розробив вже ДРУГУ технологію для розмінування 

Ознаки теплового удару

  • Сплутаність свідомості, дезорієнтація
  • Нудота і блювання
  • Сильний головний біль
  • Прискорене серцебиття
  • Утруднене дихання
  • Почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра
  • Короткочасна втрата свідомості
  • Підвищення температури тіла
  • Втома

Що робити при тепловому ударі

  1. Телефонуйте за номером 103 для медичної допомоги.
  2. Перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце.
  3. Охолодіть постраждалого прохолодним вологим рушником або пакетами з льодом (прикладайте на шию, пахвові западини, пах).
  4. Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду невеликими порціями.
  5. У разі блювання — покладіть постраждалого на бік.
  6. Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.

Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків. Важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запустила сервіс спецзамовлень для військових: як скористатися.

Фото: МОЗ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство9 години тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

Суспільство3 дні тому

10 000 горнят на мрію. Гончар з Хмельниччини повернувся з війни та будує майстерню, щоб допомагати військовим

Після повернення з фронту гончар Микола Величко в той же день подався до своєї майстерні...

Суспільство5 днів тому

«Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

Українська армія завжди стояла на варті незалежності та суверенітету нашої країни, захищаючи її кордони і...

Суспільство7 днів тому

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

РЕКЛАМА: