Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Коли голова довіряє молоді, то й жителі більше довіряють владі». Студентка пройшла стажування в міськраді, аби посилити громаду

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Стоси паперів, нескінченна документація, заплутані звіти — чи так ви уявляєте роботу в органах місцевого самоврядування? Стажери з Острозької міської ради довели, що все інакше! Робота в громаді може бути захопливою та цікавою, а головне — змінювати й покращувати життя.

Про те, як молодь може підсилити громади, ШоТам розпитали в студентки Катерини Озімковської, що пройшла стажування в міськраді.

Побачила на фейсбуці можливість, клік — і заповнила анкету

Катерина Озімковська народилася та виросла в Острозі на Рівненщині. Зараз їй 22, і вона хоче, щоб рідне місто розвивалося. Але це не просто бажання, а й ціль, адже Катерина постійно долучається до активностей. Дівчина — студентка магістратури в Острозькій академії. Спеціальність її, як і на бакалавраті — документознавство й інформаційна діяльність.

Катерина каже, що постійно долучається до тренінгів і навчань, які проводять у їхньому місті. Вона підписана на соціальні мережі й Острозької громади, щоб не пропускати цікаві події. Саме на сторінці Відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради Катерина ще у 2023 році побачила можливість стажування в міськраді:

«Мені реально було цікаво пройти стажування. У мене вже був досвід проходження навчальної практики в міській раді, але це зовсім не те. Хотілося більше дізнатися про керівників нашої громади, про їхню роботу й узагалі про всю систему зв’язків з громадськістю».

Після відбору Катерина ще проходила невелику співбесіду з працівниками міської ради.

Програму стажування молоді запровадили за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в березні 2023 року.

Читайте також: Четверо з шести стажерів отримали роботу в міськраді. Результат програми стажування молоді в Корецькій громаді на Рівненщині

Зустрічалися з керівниками відділів, працювали над оновленням стратегії громади

Після всіх етапів Катерину відібрали до участі в стажуванні з сімома іншими молодими людьми.

«Для мене важливо, що ми не просто приходили до керівників чи заступників, щоб зробити фотографію, попити чаю і на цьому все. Це реально було продуктивно», — ділиться студентка.

Катерина з іншими стажерами щодня приходила в Острозьку міську раду. Фото надала героїня

Стажування в міськраді тривало два тижні. Катерина та ще одна її колега обрали проєктний відділ, який залучає додаткові кошти на розвиток громади. 

«Спочатку була зустріч з міським головою, де він коротко розповів про всі нюанси — про хороші й не дуже. Ми спілкувалися з заступниками міської ради, з керівниками відділів. Про фінанси нам розповідали — звідки беруться гроші та куди йде місцевий бюджет. Таку інформацію насправді у вільному доступі непросто знайти», — пригадує дівчина.

Катерина та її колега долучилися до відділу проєктів та інвестиційної діяльності. Фото надала героїня

Окрім зустрічей, стажерки мали й робочі завдання. Наприклад, Катерина працювала над оновленням стратегії розвитку громади: 

«Ми дзвонили, наприклад, до Центру зайнятості, адже потрібна була інформація про кількість ВПО, кількість працевлаштованих тощо».

Попри те, що органи влади здаються доволі закритими, Катерина каже, що до них як до стажерів добре ставилися — посадовці були відкриті до запитань і ділилися порадами.

Розробляли проєкт на соціальну тематику

Окрім завдань у міськраді, стажерів з відділу проєктної та інвестиційної діяльності запросили на дводенний тренінг у Рівному. 

«Дізнавалися, як шукати спонсорів, як заповнити заявку, подати, написати та реалізувати», — ділиться Катерина.

Також у межах цього тренінгу стажери розробляли власні проєкти. У групі з Катериною були представники Здолбунівської громади, і їм потрібно було вибрати соціальну проблему та розв’язати її: 

«Ми вирішили, що нам потрібно відкрити один центр для дітей з особливими освітніми потребами. Розмістили б його в Острозі на базі допоміжної школи. Розписали, що треба закупити різні сенсорні дошки, техніку, залучити персонал і підвищити його кваліфікацію. Також зробили б автобуси, які б довозили дітей. Ми прорахували, що та школа могла б обслуговувати близько 500 дітей, надавати кімнати для ночівлі тощо». 

Катерина Озімковська розповідає про свій проєкт. Фото надала героїня

Цю тему дівчина обрала не просто так: 

«Діти з особливими освітніми потребами мають такі самі права та можливості. У нас у школі вчиться, наприклад, дівчинка, яка має вади. Її булять у школі, їй некомфортно там, а можливостей розвитку в нас у місті немає. Було б добре, щоб такі дітки займалися додатково».

Найціннішим для Катерини в досвіді стажування є те, що вона знайшла себе та впевнилася, що хоче й надалі рухатися та працювати в тому ж напрямку:

«Навіть якщо є якась проблема — я знаю, куди звертатися. Наприклад, якщо з’явиться ідея написати проєкт, то я знаю, як це зробити — до кого подзвонити, з ким об’єднатися».

Читайте також: Була залізничницею. Переселенка з Донеччини пройшла стажування в міській раді на Рівненщині й опікується ВПО

«Маю бути корисною для розвитку навіть якогось маленького села чи громади»

Катерина вважає, що голови громад мають звернути увагу на можливість стажування в міськраді для молоді:

«Це репутація. Коли, наприклад, голова буде довіряти молоді, ухвалювати спільні рішення та діяти на благо міста, тоді й люди будуть більше довіряти владі. У громаді залишатиметься більше молоді й ставатиме більше робочих місць. Бо наразі працюють багато людей старшого віку, у яких є досвід».

Саме молодь, яка активно розвивається та вчиться нового, може принести новий погляд на виклики громади. Зараз Катерина хоче завершити навчання на магістра, отримати вищу посаду та мати можливість допомагати в якомусь фонді:

«Наприклад, сьогодні в нашій області є 26 дітей-сиріт, яких евакуювали за кордон через вторгнення. Лише пʼятьох з них повернули додому. Я б хотіла бути корисною, щоб повернути всіх цих дітей, і щоб у них була сім’я».

Стажування в Острозькій міськраді стало поштовхом для розбудови кар’єри. Фото надала героїня

Зараз Катерина працює в Рівному — в Департаменті освіти та науки — з вхідною та вихідною документацією та комунікацією між різними установами. Попри це, вона не забуває і про рідне місто — їй важливо долучатися до розвитку Острога:

«Я хочу жити й розвиватися в Україні, щоб мої майбутні діти жили в хороших умовах. Тому, звичайно, я маю думати, як можу бути корисною для розвитку навіть якогось маленького села або громади. Бо якщо кожен на своєму місці буде робити правильні дії, тоді все зміниться на краще».

Суспільство

На Харківщині відкрили рух відновленим мостом, який зруйнували у 2022 році

Опубліковано

На Харківщині відкрили рух відновленим мостом на трасі Р-79, який зруйнували у 2022 році, щоб зупинити просування окупаційної армії.

Про це повідомила  Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області.

«Міст на автомобільній дорозі Р-79 був зруйнований для того, аби загальмувати просування ворога на початку повномасштабного вторгнення. Після того, як українські військові відкинули росіян, відразу почалися роботи з відновлення споруди, адже саме цією дорогою проходить один із найважливіших логістичних маршрутів», – йдеться у дописі.

За даними служби, дорога Р-79 пов’язує чотири райони Харківщини.

Фахівці, аби швидше відновити міст, вирішили відмовитися від класичних монолітних конструкцій і використати дві гофровані металеві труби, що в рази скоротило процес будівництва та значно здешевило вартість проєкту, кажуть у службі відновлення.

Читайте також: Для відновлення громад виділять €1 мільярд: подробиці

«Термін експлуатації таких труб не поступається залізобетонним конструкціям — він є навіть довшим. На сьогодні повний комплекс робіт з капітального ремонту вже майже завершено, залишилося нанести дорожню розмітку та впорядкувати прилеглу територію», – розповіли у відомстві.

Нагадаємо, естонці зібрали на відновлення «Охматдиту» €60 тисяч.

Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області

Читати далі

Суспільство

Міненерго запустило гарячу лінію «Струм»: за якими питаннями можна звертатися

Опубліковано

Уряд запустив гарячу лінію «Струм» для громадян і бізнесу з питань енергетики.

Про це повідомили в Міненерго.

З яких питань звертатися

На лінії «Струм» можна:

Читайте також: Енергетики відновили роботу обладнання: аварійні відключення скасовано

  • дізнатися, як посилити енергонезалежність своєї оселі або підприємства;
  • отримати інформацію про державні фінансові програми підтримки для встановлення додаткових потужностей генерації електроенергії;
  • поставити питання щодо ситуації в енергетиці.

Консультації можна отримати безкоштовно за номером 15-49. Лінія працює цілодобово.

Нагадаємо, Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкти №11258 та №11259, що скасовують податкові та митні збори для виробництва та ремонту машин механізованого розмінування. За проголосували відповідно 305 та 313 народних депутатів.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

В Україні затверджено нову форму автобусного квитка: що змінилося

Опубліковано

З 19 жовтня в Україні на автобусних маршрутах загального користування буде діяти квиток нового зразка.

Про це повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

«Через три місяці, 19 жовтня, всі квитки на автобуси в межах України повинні містити такі елементи: інформацію про маршрут, вартість проїзду, реєстраційний номер квитка, час та дату відправлення і прибуття рейсу, дані про перевізника та оператора автоматизованої системи обліку оплати проїзду (якщо така працює), дані про страхування», – йдеться в повідомленні.

Фото: Сергій Деркач

Водночас скасовано норму щодо кольору та розміру квитка, тарифних зон залежно від виду сполучення. Тепер не має значення, якого кольору та розміру буде квиток – головне наявність обов’язкових елементів.

Читайте також: Мінінфраструктури створює сайт для пошуку квитків на міжнародні автобуси

У новому проїзному документі також має бути вказано термін його дії у разі, якщо на маршруті є автоматизована система обліку.

Нові вимоги до проїзного документа затверджені наказом Мінвідновлення № 502, який набере чинності 19 жовтня 2024 року. Наказ повністю відповідає нещодавно підписаному Президентом закону, який запроваджує електронний квиток.

Усі перераховані вище дані мають бути у будь-якій формі квитка. Електронний також прирівняно до друкованого.

Наступний крок – затвердити технічні вимоги до автоматизованих систем обліку оплати проїзду, щоб вони були сумісними одна з одною та могли використовуватись громадами та перевізниками.

Нагадаємо, валідація проїзду в «Київ Цифровий» доступна на 20 автобусних маршрутах.

Фото:

Читати далі