Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як громада може вплинути на стан доріг: детальна інструкція

Опубліковано

Інформацією про поганий стан наших автошляхів вже важко когось здивувати. І хоча в останні роки було відремонтовано більше доріг, ніж будь-коли, роботи вистачить ще на багато років вперед, йдеться у матеріалі ГО “Трипільський край”.

Для громадян це питання є дуже чутливим, адже стосується якості життя кожного. Саме тому дуже часто обурення станом доріг виливається в пости в соцмережах, але зазвичай цими постами все і закінчується.

Чи може громадськість реально вплинути на стан доріг? 

Так, звичайно!

На кожному етапі, від планування до експлуатації доріг, кожен може впливати на їх якість. Як саме – розглянемо детальніше.

Для початку, потрібно знати етапи життєвого циклу дороги. Для більш простого розуміння ми їх узагальнимо в кілька основних етапів

      1. Планування

На цьому етапі визначається, які саме ділянки  дороги потребують ремонту та який вид ремонту (капітальний, середній поточний) потрібно робити.

      2. Закупівля робіт або послуг

На цьому етапі замовник обирає виконавця робіт. Якщо виконавець обраний на прозорому конкурсі, а не серед «кумів-сватів», то якість його робіт буде, вочевидь, більш високою, ніж у нефахової фіктивної фірми.

      3. Виконання робіт

Дотримання підрядником існуючих норм та технології ремонту доріг є запорукою якості. Зокрема, виконання таких робіт лише за сприятливих погодних умов.

       4. Експлуатація дороги

Цей етап можна поділити ще на 2: коли триває гарантійний термін і виконавець робіт усуває всі недоліки за власний рахунок, та після його закінчення – коли дрібний ремонт виконується вже повторно за гроші платників податків. Своєчасне виявлення недоліків та їх усунення до того, як вони перетворяться на величезні вибоїни  — ось що найважливіше на цьому етапі.

Цикл повторюється після того, як дрібного ремонту вже недостатньо для підтримання задовільного технічного стану дороги.

Важливо розуміти, що громадськість може впливати на кожному з етапів життєвого циклу. При чому, лише етап закупівлі робіт потребує спеціальних знань та навичок для впливу громадськості. На інших етапах важливим є лише бажання впливати та контролювати те, як використовуються наші податки.

Що може зробити кожен?

Як саме пересічний громадянин  може впливати на якість доріг:

      1. Планування

На цьому етапі громада може вплинути на те, які саме ділянки доріг потрібно включити до плану ремонтів на наступний рік.

Що потрібно знати?

Найголовніше – розуміти, хто саме відповідає за конкретну дорогу. Кому саме вона належить та як вона називається. Дізнатись про це можна в органів місцевого самоврядування.

Що саме робити та як вплинути?

Написати звернення, у якому якомога точніше вказати, яка саме ділянка дороги потребує ремонту з зазначенням переліку недоліків на дорозі. Бажано додати до звернення фото.

Який має бути результат?

Результатом таких дій повинно бути включення зазначеної у зверненні ділянки дороги до плану ремонтних робіт або, у разі виявлення аварійно небезпечних вибоїн (понад 4 см глибиною), – їх усунення протягом 3-х робочих днів з моменту отримання звернення. 

Важливо! Усунення вибоїн та включення до плану робіт можливо лише за умови правильного визначення ділянки дороги у зверненні та конкретного зазначення ділянки. Як це зробити можна подивитись тут: Посилання

         2. Закупівля

Що потрібно знати?

Цей етап, справді, потребує особливих навичок для моніторингу. На цьому етапі ми можемо побачити, чи дійсно прозоро визначений виконавець послуг.

Що саме робити та як вплинути?

Про підозри щодо непрозорої закупівлі ви можете повідомити на портал Дозорро, залишивши свій відгук на закупівлю і вже професійні фахівці з моніторингу закупівель розглянуть ваші зауваження і, у разі потреби, звернуться до замовника або до контролюючих органів.

Який має бути результат?

Результатом, у разі виявлення  порушень у закупівлі, має бути їх усунення замовником.

      3. Виконання робіт

Що потрібно знати?

Улаштування асфальтобетонного покриття не може відбуватись у калюжі або в снігу.

 Що саме робити та як вплинути?

На цьому етапі громада може повідомити замовника робіт, якщо бачить, що підрядник виконує роботи за невідповідних погодних умов.

Який має бути результат?

Результатом таких дій має бути негайне припинення робіт та їх поновлення вже за сприятливих погодних умов.

       4. Експлуатація дороги

Що потрібно знати?

Хто є балансоутримувачем дороги. Також важливо знати, що на дорогах місцевого значення не може їздити великий вантажний транспорт (понад 20 тон).

Що саме робити та як вплинути?

Громадськість може повідомити про недоліки на дорозі  – власнику дороги, а про несанкціонований рух – до національної поліції, укртрансбезпеки та/або утримувача дороги.

Який має бути результат?

При повідомленні про виявлені недоліки, вони мають бути усунені або має бути запланований ремонт ділянки на майбутній.

При повідомленні про несанкціонований рух великого вантажного транспорту можливе встановлення мобільного зважувального пункту або, у разі потреби, зміна організації дорожнього руху та припинення руху великого вантажного транспорту по зазначеній у зверненні дорозі.

Як бачимо, громада дійсно має можливість та дієві інструменти впливу на якість доріг. Так, є багато проблем, на які громада не може вплинути і найголовніша серед них – нестача коштів. Але так само очевидно, що жалітись на вибоїни на дорогах один одному та писати про ями у соціальних мережах не є ефективним вирішенням проблеми. Тому давайте не жалітись, а впливати! Об’єднуватись та контролювати стан доріг, повідомляти про вибоїни та тріщини на дорогах, допомагати складати плани ремонтів та інформувати державні органи про несанкціонований рух великого вантажного транспорту на дорогах місцевого значення.

Цей матеріал став можливими завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього допису є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Суспільство

Євген Клопотенко запустив сервіс замовлення шеф-кухаря додому: як цим можна скористатися

Опубліковано

Євген Клопотенко запустив новий сервіс Makitra, який дозволяє замовляти шеф-кухаря додому. Головна мета цього сервісу – звільнити людей від щоденних клопотів з приготування їжі, щоб вони мали більше часу на спілкування з родиною та відпочинок.

Про це повідомляє видання village

Також Makitra створює нові можливості для українських шеф-кухарів, які часто стикаються з професійним вигоранням.

Сервіс пропонує можливість замовити приготування їжі на 4-5 днів для сім’ї на щодень або обслуговування сімейних обідів та зустрічей з друзями. Меню для платформи розробив сам Євген Клопотенко, воно включає понад 200 страв, які поєднують українські традиції з сучасними гастрономічними трендами.

Читайте також: Вільне для вільних: зооволонтерка з Бахмута евакуювала понад 150 собак (ВІДЕО)

При замовленні команда Makitra враховує побажання клієнтів щодо улюблених продуктів та особливостей харчування. Шеф-кухарі купують продукти у магазинах великих мереж за кілька годин до візиту та готують страви на кухні замовника. Кожна страва упаковується в спеціальні контейнери з маркуванням та інструкціями з розігріву й сервірування. Також шеф-кухар відповідає за чистоту на кухні та зберігає конфіденційність клієнтів.

Нагадаємо, Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото.

Фото: Makitra

Читати далі

Суспільство

Гарячі серця палять ворожі дрони: прикордонники влучно знищили ворожий БПЛА

Опубліковано

Під час чергової ворожої атаки БПЛА на Сумщині прикордонники збили ударний безпілотний літальний апарат типу «Shahed-131/136».

Про це повідомляє ДПСУ.

На одному з напрямків державного кордону мобільна вогнева група прикордонників акустично зафіксувала політ баражуючого боєприпасу типу «Shahed-131/136».

Охоронці кордону відкрили вогонь зі стрілецької зброї, в результаті влучання БПЛА вибухнув в повітрі.

Читайте також: Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Після збиття дрона в нічному небі з’явилося вогняне серце, як символ хоробрих сердець українських захисників, які боронять свою Батьківщину.

Відео знищення ворожого БПЛА можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, національний музей Революції Гідності отримав європейську нагороду.

Фото: ДПСУ

Читати далі

Суспільство

Що носить Одеса? Морські мотиви, органічні матеріали та повітряні силуети від локальних брендів

Опубліковано

В Одесі розташований найбільший промтоварний ринок Європи. «7 кілометр» займає близько 170 гектарів та має понад 6 тисяч контейнерів і більше 1 200 павільйонів, де продають, зокрема, тканини. Одеські дизайнери досить часто заходять на ринок по тканини й фурнітуру — там великий вибір, і можна знайти щось особливе для своїх колекцій. А найголовніше — там найнижчі ціни, якщо брати гуртом. Саме ця особливість і стала причиною того, що в Одесі так багато локальних брендів, які пропонують одяг власного виробництва.

Та й загалом Одеса — це місце з творчим вайбом. Тут легко знайти натхнення та втілити найсміливіші ідеї в реальність. Як економічний центр Одеса приваблює туристів і місцевих, які обожнюють стильно виглядати. Тому ШоТам зробили підбірку брендів: деякі з них більш відомі, а інші тільки починають свій шлях. 

Бренд Pakhustova

Цей бренд в Одесі у 2015 році створила Вікторія Пактусова. Дизайнерка довгий час черпала натхнення у світі високої моди, працюючи в ритейлі. Вона мала можливість порівняти свої роботи з одягом відомих модельєрів. 

Жінка з дитинства шила одяг для ляльок, а потім втілила ці ідеї у своїй першій колекції. У The Kukla by Pakhtusova входять сукні babydoll, топи з баскою, блузи з пуфастими рукавами, А-силуети й об’ємні волани. 

Минулого літа шоуруму вдалося вийти на міжнародний ринок — магазини Pakhustova відкрили в Чорногорії і Таїланді (на острові Панган). Дизайнерка бренду створила колекцію, яка особливо підкреслює острівний настрій. Матеріали — натуральні тканини, деталі — ручна робота: в’язані крила ангелів, бешкетні банти. 

«У нас одяг, який точно можна носити кожен день. Наприклад, наша дизайнерка Вікуся робить сукні, щоб можна було носити і з кросівками, і з каблучком. У нас зручні пуховики (вся Україна їх полюбляє), зручні костюми, світшоти, худі. Весна-літо, осінь-зима. Блуза з батисту — це наша любов. Наш топ продажів минулого літа — сорочка + шорти з бавовни рожевого кольору», — розповідає засновниця бренду.

SKRIPKA

Люблять одесити й локальний бренд SKRIPKA. Його у 2018 році створила сімейна пара Льолі й Олександра Скрипченків. Філософія SKRIPKA полягає в тому, що справжня унікальність криється не в гучних логотипах чи кричущих принтах, а в якості матеріалу й оригінальності крою. Вони створюють одяг, в якому живеш вільно і з комфортом.

«Багато тканин з льону, з бавовни, віскози. У нас у кожній колекції є відображення легкої природної меланхолійності. Унікальність бренду в тому, що всі речі з минулих і з нових колекцій можуть ідеально поєднуватися. Людина, яка в нас купує восени у 2022 році, може прийти у 2024 році й купити собі щось, що ідеально підходить за відтінком, і так можна створювати капсули гардеробу. Новинки з’являються щотижня, іноді й 2 рази на тиждень — людина зайшла до нас у понеділок, а вже в п’ятницю буде щось нове», — ділиться директорка магазину Настя Омелян. 

Минулого літа бренд уперше представив чоловічу базову колекцію. 


«Нас просили про це жінки, мовляв, «моєму чоловікові нічого носити». Перше, що кажуть чоловіки: «Нам потрібна футболка та шорти». У нас великий вибір повсякденного зручного оверсайз одягу для чоловіків з трикотажу», — додає Настя.

Aisenberg

Місцеве виробництво одягу підтримує й Aisenberg. Команда спеціалізується на виробництві деніму. Магазин заснований в Одесі у 2016 році. Aisenberg використовує високоякісні матеріали та прагне зменшити шкідливий вплив на довкілля, обираючи більш екологічні методи виробництва.

Нещодавня колекція бренду натхненна красою рідної Одеси, зокрема, її морським портом і промисловими краєвидами. У цій колекції Aisenberg представив понад десяток нових моделей джинсів з нестандартним розташуванням кишень та асиметричними деталями. Наприклад, модель Li має прямий крій та ефектно зібрана на талії, що створює враження вільності й імітацію завищеної та трохи великої посадки. Джинси Stacy відображають неординарність підходу дизайнерів Aisenberg — з кишенею, яка начебто помилково пришита занадто високо. До нової колекції також увійшли асиметричні спідниці на ґудзиках та спідниці-шорти, виконані в актуальному ніжно-блакитному кольорі.

Цього сезону шоурум презентує також серію джинсів ICONS, кожна пара в якій втілює образ героїні-натхненниці — відомої української тенісистки Еліни Світоліної, яка народилася в Одесі. Ці джинси виконані в молочно-білому кольорі, ідеальному для тенісного корту, та мають високу посадку й декоративний виріз у формі тенісного м’ячика. Акцент — нашивка на задній кишені з мотивуючим текстом: «Головне — це твоя власна гра, а не позиції в рейтингу. Грай, ніби ніхто не бачить». 

WeAnnaBe

WeAnnaBe, заснований у 2014 році Анною Сокол, стильно втілює смарт-кежуал у жіночому одязі. Бренд орієнтований на сучасну та прогресивну жінку, пропонуючи не просто речі, а комплексні образи, які доповнюють індивідуальний стиль кожної клієнтки.

Анна Сокол та її команда створюють одяг, який ідеально підходить для різноманітних життєвих ситуацій. Наприклад, їхній трикотажний костюм можна легко адаптувати до різних випадків — від повсякденних прогулянок у спортивному взутті до елегантних вечерь на високих підборах. Матеріали, які використовують у виробництві — це твід, трикотаж, екошкіра та денім, що додає текстурності й виразності кожній моделі.

WeAnnaBe активно втілює принципи сталого розвитку у своїй модельній політиці. Виробництво одягу ведуть невеликими серіями, що базуються на реальному попиті — це допомагає мінімізувати відходи матеріалів. Залишки тканин переробляють на екологічні сумки, які слугують альтернативою одноразовим пакетам. Філософія бренду полягає в тому, що там створюють лише ті речі, які дизайнери носили б самі, тому це забезпечує високу практичність і багатофункціональність кожного виробу.

«У нас є бачення того, що треба сучасній та прогресивній дівчині, база, на якій ми будуємо свій бренд. Останнім часом жінки дуже змінилися, змінився їхній спосіб життя, і ми хочемо не просто йти в ногу з ними — ми намагаємось випереджати їх», — пише дизайнерка на своїй сторінці у Facebook.

KulKate Atelier

Простір KulKate Atelier зародився в Одесі у 2020 році. Це не просто бренд одягу, а втілення творчого бачення його засновниці, яка створює одяг з глибоким змістом. Кожен елемент колекції — чи то легка літня спідниця, чи подовжене бавовняне кімоно — «несе в собі частинку Божественного стану, покликаного нагадати про внутрішню гармонію та здатність залучати різноманітність і людські стани».

У новій літній колекції, яка уособлює невагомість і духовне піднесення, спідниці та кімоно виготовлені з органічної бавовни та льону, підкреслюючи стійкість і любов до природи, які є частиною філософії бренду. Засновниця на своїй сторінці в Instagram ділиться, що її надихає тільки те, що приносить задоволення та віру в створюване, а концепція колекції ґрунтується на принципах творення та дарування, аби поширювати любов через жіночу та чоловічу моду.

На сторінці KulKate Atelier активно ділиться новинками, що відображають унікальний стиль і підхід до моди. Філософія бренду пронизує кожну колекцію та кожне повідомлення, спрямоване на те, щоб надихати та ділитися красою з навколишнім світом.

Коли в Україні зачинилися відомі магазини одягу, як-от Zara чи H&M, одесити не засмутилися. Вони залюбки підтримують чесний український бізнес, бо цей одяг часто якісніший, а в ціну не закладені витрати на імпорт і транспортування з Європи тощо. Також немає переплати за відомий бренд та ім’я. Тому ціни на одяг дійсно приємні для українського споживача. 

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство1 місяць тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: