Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як священник з Галичини готував Україну до незалежності? Маловідомі факти про Андрія Шептицького (а ще цікаве ВІДЕО)

Опубліковано

Він не побоявся радянської влади та заявляв на весь світ про насильницький Голодомор в Україні. Митрополит Андрій Шептицький – один із найбагатших меценатів Галичини 19 століття. Він понад 40 років очолював Українську греко-католицьку церкву, розвивав українську економіку та навчав селян заробляти гроші. Така діяльність коштувала йому життя рідного брата, якого без суду та слідства розстріляли більшовики.

Редакція ШоТам підготувала підбірку фактів про цього релегійного діяча.

Від аристократії до монастиря

Роман Марія Олександер Шептицький, третій син польського графа Івана Шептицького і Софії Фредро, народився 29 липня 1865 року в селі Прилбичі. Він отримав освіту вдома та в гімназіях Львова та Кракова, володівши декількома мовами.

фото: архіви

У дев’ятирічному віці відчув власне покликання до священицького служіння, чого спочатку не розуміла мати. Згодом, на шок родини, вирішив прийняти монаші обети та перейти на греко-католицьку віру. Це рішення вражало польську аристократію, але батьки підтримали його вибір.

Я українець з діда-прадіда

Він знав, що його предки походили з одного з найдавніших і найзаможніших українських боярських родів Галичини, що отримав грамоту на право земельного володіння ще в 1284 році з рук галицько-волинського князя Лева Даниловича. 

фото: архіви

Андрей присвятив своє життя служінню українському народу та Греко-католицькій церкві. Ставши митрополитом, Шептицького спочатку сприймали з підозрою як зрадника серед поляків та польського агента серед українців. Проте, через свою довгу та плідну роботу, він здобув авторитет і став визнаним духовним лідером.

Меценатська діяльність Андрія Шептицького в Україні

Андрей Шептицький вплинув на багато сфер життя українського народу. Він ввів у церковні обряди живу українську мову та реформував богословську освіту, включаючи переорганізацію духовної семінарії у Львові. Шептицький підтримував українське приватне шкільництво, спонсорував культурно-просвітницькі товариства та направляв багатьох учнів на навчання до відомих університетів Європи.

фото: архіви

Поза церковною сферою, він виступав за інтереси українського населення Галичини як депутат Галицького сойму та член австрійського парламенту у Відні. З його ініціативи був створений Львівський національний музей, університет у Львові та інші освітні та наукові установи. Шептицький також підтримував українські молодіжні організації та організував українську скаутську організацію “Пласт”.

фото: архіви

Його патріотичні погляди були спрямовані на виховання самостійності та індивідуальності серед української молоді. Шептицький активно підтримував цінності незалежності та ініціативності у культурному та освітньому просторі.

Кооперація та економічний розвиток Галичини

Митрополит Андрей Шептицький виявився винятковим лідером не лише у духовній сфері, але й в справах бізнесу та соціальних реформах. Він активно вкладав кошти у розвиток освіти, медицини та інфраструктури, створюючи школи, лікарні та музеї.

фото: архіви

Його підтримка бізнес-ініціатив сприяла розвитку фабрик, кооперативів та банків, що відігравало важливу роль у економічному зростанні регіону. Шептицький вважав кооперацію ключовим фактором для піднесення сільського господарства та покращення життя галицьких селян. Його зусилля сприяли створенню кооперативних спілок та ініціатив, які допомагали селянам вирішувати економічні та соціальні проблеми.

Підтримка Української Ідеї

Андрей Шептицький вплинув на державні процеси, підтримуючи Українську Народну Республіку та інші українські ініціативи. Він активно дипломатував та сприяв визнанню УНР Ватиканом і боровся за створення Карпатської України. Шептицький також відвідав українську діаспору за океаном, збираючи пожертви для голодуючих та підтримуючи гуманітарні ініціативи.

фото: архіви

Він виступав проти насильства і репресій у Галичині, звертаючись до світових лідерів та засуджуючи антирелігійну політику. Митрополит також намагався захистити євреїв від нацистських репресій та засуджував терористичні методи ОУН, залишаючись вірним принципу “Не убий”.

Доля та спадок Митрополита Андрея Шептицького

Після смерті Шептицького у 1944 році радянська влада почала кампанію дискредитації його та УГКЦ. Заарештовували владик, монахів та вірних. У 1947 році ліквідували УГКЦ, а Шептицького та УГКЦ дискредитували пропагандистськими матеріалами. Так, досі стоїть питання про оголошення Андрея Шептицького Праведником народів світу за порятунок євреїв.

фото: архіви

1 листопада 2013 року Антидефамаційна ліга в Нью-Йорку – американська правозахисна організація, що запобігає антисемітизму та іншим формам нетерпимості щодо євреїв, – нагородила посмертно митрополита за “мужність і героїзм” у порятунку євреїв під час Другої світової війни. Також Андрей Шептицький удостоєний нагороди імені Яна Карського, а 2013 року Єврейська громада України спільно з УГКЦ заснувала медаль митрополита Андрея Шептицького, якою нагороджують осіб, які найбільше прислужилися справі українсько-єврейського примирення.

Також ви можете ознайомитися з нашим відео на цю тему:

Суспільство

Збудував ферму, у якій корови живуть щасливе життя без насильства та вбивства їхніх теляток

Опубліковано

“Ми для себе однозначно вирішили, що кожне живе створіння, яке народилося на нашій фермі, повинно прожити своє життя до кінця і щасливо”, – каже власник ферми “Голока”, Валерій.

Історія Валерії

Привіт усім! Мене звати Валерій, я засновник ферми Голока. В перекладі з санскриту означає планета корів.

Корови для нас – це члени сім’ї. Кожна з них для нас надзвичайно важлива. Ця ферма робилася власними коштами, власними руками. Мені допомагав син, допомагала дружина морально. Так помаленьку ми зробили те, що змогли.

Читати також: Лікарі поставили на ноги нерухомого хлопчика (ВІДЕО)

Переїзд в село на знайомство з приютом

Життя так склалося, що близько семи років тому ми з міста переїхали жити в село, де придбали велику ділянку землі.

Одна із моїх знайомих попросила їй допомогти доставити бичка новонародженого у приют під назвою Пхумі. Вона знаходиться в Миколаївській області. І фактично я можу сказати, що ця ферма стала для мене натхненням.

Я всім раджу, всім небайдужим людям, яких хоча б трохи цікавить життя курів, їхня доля, і тих, хто дійсно оболівають за те, що корови жили і помирали своєю смертю, а не на бійнях, відвідати цей приют.

Повномасштабне вторгнення

Взагалі по професії я будівельник, але з початком війни всі замовлення будівельні буквально зупинилися. І ця молочна справа дійсно стала для нас спасією.

На фермі в нас 4 корови. Ще не всі війні, але 50 літрів в день ми маємо молочка. Особливого молочка. Ми вибрали породу джерсей. Це дуже хороша порода, ви побачите їх. Це дуже цікаві, дуже характерні корови.

Також у нас є наша сироварня, місце, де відбувається магія під назвою виробництво сиру. Починаючи з молока, виробництво сиру може займати від кількох годин до півроку, до року. більше 15 одиниць молочної продукції.

Сюди входять не тільки сири, а й масло, маслогі, сметана, йогурт, молоко. Наші покупці загалом люди з усієї України. Це люди, які дійсно розуміють ту філософію, яку ми сповідаємо, а саме чистого, некровавого молока. У священих писаннях неодноразово вказується на те, що причини війн на планеті відбуваються через те, що вбиваються тварини. І особливо важливою твариною на Землі вважається саме корова. Це стало для мене місією, це стало для мене основою мого життя.

Нагадаємо, що жінки, які заснували стартапи у сфері технологій можуть отримати грант: як взяти участь.

Також ми повідомляли, що український бренд створив колекцію благодійних вишиванок: яскраві фото військових жінок.

Читати далі

Суспільство

На Пейзажній алеї знесли незаконну “церкву-МАФ” УПЦ МП

Опубліковано

Незаконний “храм-МАФ” УПЦ МП, розташований на території Національного музею історії України неподалік Андріївського узвозу, знесли.

Про це повідомило керівництво музею в “Медіацентрі Україна”.

У музеї підкреслюють, що споруду було зведено з порушенням законодавства, без проведення археологічного дослідження та без дозволу Інституту археології НАН України, а також без відповідних дозволів Міністерства культури.

Читати також: У Дії нагадали, як при відключенні світла не залишитися без інтернету

Крім того, будівлю так і не ввели в експлуатацію. Звільнену територію планують використовувати для проведення освітніх заходів і дитячих програм про давнє минуле і сучасність. Також у майбутньому планується проведення археологічних досліджень на ділянках, які досі не були вивчені.

“Храм-МАФ” мали демонтувати ще 7 травня, але роботи відклали через “технічні причини”.

Нагадаємо, що жінки, які заснували стартапи у сфері технологій можуть отримати грант: як взяти участь.

Фото: Вечірній Київ

Читати далі

Суспільство

Декілька серій відомого серіалу “Бріджертони” знімала українка

Опубліковано

Дві серії “Бріджертонів” зняла українська операторка Діана Оліфірова.

Про це повідомляє Back to the Roots.

фото: Діана Оліфірова

Про операторку

Діана Оліфірова — українська операторка, яка закінчила КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого та Київську школу фотографії. Після навчання в Україні вона вступила до британської National Film and Television School. Сьогодні Діана працює над великими міжнародними проєктами, такими як Heartstopper від Netflix.

Читати також: На Каннському кінофестивалі покажуть українські фільми “Назавжди Назавжди” та “Ля Палісіада”

Про серіал

Серіал заснований на серії романів Джулії Квінн. Події розгортаються на початку XIX століття, в епоху Регентства у Великій Британії.

У центрі сюжету – тендітна Дафна, старша дочка в аристократичній родині. Вона стає “перлиною сезону” серед наречених і привертає увагу не лише багатьох перспективних кавалерів, але й самої королеви. Однак, Дафна мріє не тільки про вигідний шлюб, але й про справжнє кохання. Її плани на шлюб раптово руйнуються, і репутацію дівчини та її родини може врятувати лише друг її брата – бабій і красень герцог Гастингс. Вони починають удавані стосунки, але несподівано закохуються одне в одного…

Нагадаємо, що у Львові побудують соціальне житло для ВПО та людей, які проходять реабілітацію.

Також ми повідомляли, що UAnimals випустили колекцію одягу з тваринами захисників з Азовсталі.

Фото: Бріджертони

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Я співаю руками»: як перекладачка жестової мови Уляна Шумило розвиває музичний інклюзив

Вона однією з перших почала перекладати українські пісні жестовою мовою. Найпершими її «ручними каверами» стали...

Суспільство7 днів тому

Школа — це не тільки уроки! Це вчителі, які разом зі своїми учнями розвивають малі громади

Їхні учні отримують високі оцінки за сортування сміття, знімають документальні ролики про рідне село та...

Можливості1 тиждень тому

«Хліб був як делікатес»: ця пекарня з Чернігова однією з перших запрацювала після деокупації області. Відновитися допоміг грант

Пекарня «Flavor bakery» майже «однолітка» маленької Соні. Їм обом 2,5 роки. Дівчинка ледь не щодня...

Можливості1 тиждень тому

Вчити англійську навіть під час війни. Мовна школа у Чернігові відновила роботу після ракетного удару завдяки гранту

Стільці перекинуті й вкриті уламками скла. Стеля впала, а двері вирвані. Це наслідки у школі...

РЕКЛАМА: