Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

«Хліб був як делікатес»: ця пекарня з Чернігова однією з перших запрацювала після деокупації області. Відновитися допоміг грант

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?

Аби більше українських підприємців дізналися про можливості відкрити новий бізнес або відновити старий, навіть якщо його зруйнувала війна.

Пекарня «Flavor bakery» майже «однолітка» маленької Соні. Їм обом 2,5 роки. Дівчинка ледь не щодня буває серед свіжих круасанів, хрустких багетів та піци. Адже вона донька подружжя власників Олексія та Олександри з Чернігова, які й створили власний бізнес.

Під час облоги міста у 2022 році сім’я виїхала, та тільки-но область звільнили — повернулася і продовжила працювати. Чернігівці знову мали змогу скуштувати свіжого хліба, а на перший Великдень повномасштабного вторгнення купити паску, яка так нагадувала довоєнне життя. ШоТам розповідає, як завдяки гранту від Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Уряду Німеччини підприємцям вдалося не опустити руки й розширити власну справу. 

Сімейна традиція переросла у бізнес

Олександра Андрєєва родом з Чернігова. Тут вона виросла, познайомилася з Олексієм й вийшла заміж. Раніше Олександра займалася продажами в інтернеті, а в Олексія завжди був інтерес до випічки, пригадує дружина:

«Про випічку чоловік замислювався давно. Звертав увагу, особливо коли ми відвідували якісь цікаві заклади. Десь у 2016 році він навіть поїхав на курси і намагався навчитися пекти сам, але зрозумів, що це не його. Та мрію про випічку не залишив».

Олександра каже, що в них була сімейна традиція: щонеділі снідати круасанами. Живе пара в центрі, тож чоловік зранку йшов вигулювати собаку і по дорозі купував круасани. Тож коли у 2021 році вирішили почати якийсь проєкт, вибір зупинився на пекарні. Розглядали варіант ще з напівфабрикатами чи сирами, куштували й продукцію франшиз з випічкою. Але все було не те. Та у друга Олексія був свій заклад зі свіжими круасанами, тож вирішили спробувати таку «дружню франшизу» — відкрили ще одну пекарню мережі.  

«Вирішили робити те, що любимо самі. Саме так, як ми б хотіли. Щоб той круасан їла моя дитина, а я не нервувала», — каже Олександра.

Влітку 2021 року Олександра вже була вагітна, Олексій шукав приміщення для майбутньої пекарні. Обрали спальний район, адже тут не було ні супермаркетів, ні інших пекарень, а людей доволі багато. 

У «Flavor bakery» почали із солодкої випічки та круасанів. Фото: ШоТам

24 листопада 2021 року у пари народилася Соня. А вже за місяць вони відкрили «Flavor bakery» — сімейну пекарню з французькими круасанами та свіжим хлібом.

Дві бомби впали біля будинку 

Перші місяці були насиченими — доньку брали на роботу в люльці: «Дитина росте поруч з пекарнею — вони однолітки», — каже Олександра. Адміністраторкою запросили стати найкращу подругу жінки і її куму, тож бізнес і справді був сімейним.

Олександра біля пекарні ще у процесі ремонту. Фото надала героїня

Люди добре відреагували на пекарню, приходили знайомитися і вітали з відкриттям. Олександра пригадує, це було наче звичайне життя, але на фоні тривожних новин. 24 лютого подзвонили дівчата з пекарні й спитали, що робити. Тоді на роботу, звісно, вже ніхто не вийшов:  

«Ми вирішили нікуди не їхати, бо й не було куди. Спочатку якось трималися, але тоді російські війська підійшли до міста. Біля нашого будинку впало дві бомби. У такому стресі пробули у Чернігові ще 11 днів і поїхали». 

За п’ять днів доїхали до Кам’янця-Подільського, з малою дитиною дорога була дуже складною. Та коли область звільнили, сім’я повернулася. У місті майже не було їжі, а в пекарні лишався якийсь запас продуктів. Тож 16 квітня, за тиждень після того, як відійшли російські війська, бізнес Олександри та Олексія знову запустився.

Грант підтримав не лише фінансово, а й емоційно

У 2022 році був ранній Великдень, тож вирішили виготовляти паски, їх у місті було майже не знайти. Також із залишків продуктів пекли хліб. 

«Хліб не був шикарний, а з невеличкого набору продуктів. Ніяких французьких багетів, ми робили просто хліб. І це вже був делікатес», — ділиться Олександра.

У «Flavor bakery» навіть робили каву, що для весняного Чернігова було надзвичайно. Потроху поверталися до життя. Олександра каже, тоді їй трапилася реклама гранту від МОМ та Уряду Німеччини на Фейсбуці. Подавала заявку з телефону, поки гойдала на руках дитину. Тож не очікувала якогось результату. Але фінансування подружжя таки отримало. 

«Грант ми отримали досить швидко, влітку почали збирати документи, а вже восени нам виплатили. Так ми реалізували практично всі свої нагальні потреби. Це безцінно крім того, що вирішилися наші фінансові проблеми, це дуже підтримало нас морально. Бо ми були в такому розпачі, здавалося, що нікому не потрібні, якась така апатія була. А тут є фонд, який підтримав. Ти важливий і твоя праця важлива», — ділиться Олександра. 

За 4500 євро вдалося придбати морозилку, холодильну вітрину, кавомашин, гриль й облаштувати літній майданчик. Також купили міцний стелаж на склад, щоб витримував борошно та додаткові полички.

Олександра показує морозильну камеру, яку вдалося придбати завдяки гранту від МОМ. Фото: ШоТам

Бізнес знову розвивався, люди просили щось більш ситне. Так у меню з’явилися хот-доги, сосиски в тісті та піца.

Роблять тісто для круасанів самі, а в начинку додають натуральні ягоди

І Олександра, і Олексій бувають в сімейній пекарні щодня, часто з ними приходить і маленька Соня. Жінка розповідає, що їхня пекарня особлива тим, що вони самі роблять тісто. Для круасана потрібне листкове тісто, його складно зробити, тому багато кафе закуповують вже готове, але не «Flavor bakery». У начинку додають лише натуральні ягоди: свіжі влітку, а взимку ті, які заморозили самі.

Зараз у пекарні працюють двоє барист та двоє пекарів. Фото: ШоТам

Тож ціни тут вищі, але клієнти цінують якість їжі. Та головне, що вдається підтримувати затишність цього місця, де все свіже і смачне.

«У нас всі клієнти постійні. Ми така своя пекарня на районі. Люди пропонують багато, і ми прислухаємося», — каже Олександра.

Олександра та Соня у колясці біля сімейної пекарні. Фото надала героїня

Після початку повномасштабного вторгнення багато змінилося — друг Олексія пішов до війська, тож мережа «Flavor bakery» переживала не найкращі часи. Олександра каже, наважилися підтримати бізнес друга, і місяць тому викупили ще одну пекарню. Тепер уся мережа перейшла до подружжя. Тож попереду багато роботи. 

Коментарі

Можливості

У Києві проведуть першу відкриту подію від Netpeak Group: як відвідати

Опубліковано

20 грудня відбудеться захід NETPEAK PULSE: BALANCE від української групи IT-компаній Netpeak Group. Головною темою цьогорічної події стане баланс у житті.

Про це повідомили представники Netpeak Group.

Що підготували організатори

  • Дискусії та виступи: засновник Netpeak Group Артем Бородатюк, співзасновник OTOY Вячеслав Дрофа та засновник освітньої платформи EdEra Ілля Філіпов поділяться своїм досвідом у досягненні балансу в сучасному світі;
  • інтерактивні зони: гості зможуть взяти участь у творчих майстер-класах та дослідити інтерактивні інсталяції;
  • музика та гумор: під час події виступатимуть співачка Jerry Heil, DJ-сет Jazzmate та Василь Байдак;
  • благодійність: під час аукціону, який проводитиме Василь Байдак, збиратимуть гроші на підтримку медичного батальйону «Госпітальєри» та 13-ї бригади НГУ «Хартія». Їм передадуть і 10% з продажу квитків.

Також на заході будуть напої, частування та різдвяний ярмарок. Подію завершать сюрпризом для гостей TOP SECRET trashparty.

«Зараз ми вирішили зробити конференцію публічною, бо вважаємо її корисною для суспільства. NETPEAK PULSE: BALANCE стане чимось більшим, ніж просто конференція або корпоратив. Це серцебиття інновацій, де технології, природа й творчість знаходять спільний ритм», — коментує подію засновник Netpeak Group Артем Бородатюк.

Захід проведуть 20 грудня 2024 року в Києві. Дізнатися більше можна за посиланням.

Довідка про Netpeak Group

    Netpeak Group — це група IT-компаній, що об’єднує 25 бізнесів, 3 громадські організації та понад 1500 фахівців по всьому світу.

    Нагадаємо, що в Україні стартує GET Business Festival для підприємців: як доєднатися.

    Фото обкладинки: сайт Netpeak Group

    Коментарі

    Читати далі

    Можливості

    «Українці гідні якісно й добре жити»: начальниця відділу економіки з Львівщини про проєкти для своєї громади

    Опубліковано

    Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
    Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
    Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


    Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

    Ірина Точена часто приходить на роботу раніше за всіх. Вона працює начальницею відділу економічного розвитку, інвестицій та міжнародної технічної допомоги в Городоцькій громаді, що на Львівщині.

    «Для мене важливо працювати у своїй громаді, тому що я відчуваю, що тут можна зробити щось для жителів, досягти результатів і покращити життя громади», — каже Ірина.

    ШоТам поговорили з жінкою про те, чому для неї важливо писати проєкти для розвитку громади.

    Ірина Точена

    начальниця відділу економічного розвитку, інвестицій та міжнародної технічної допомоги в Городоцькій громаді Львівської області

    Доробила заявку в перші дні вторгнення

    Усе своє життя я прожила в Городку. В громаді я працюю з 2021 року, до того була в районній адміністрації. Фінанси й бухгалтерія — це дорога, якою йду з дитинства. Математичні дисципліни завжди були мені цікаві — я закінчила школу з золотою медаллю, а Львівську політехніку з відзнакою.

    Моя робота надзвичайно цікава — я люблю заглиблюватися в проєкти, обдумувати, в мене постійно є ідеї. Загалом ми вже подали понад 100 проєктів і 20 з них реалізували. Це й напрямок охорони здоров’я, освітній, соціальний — наприклад, ми зробили сенсорну кімнату, закупили реабілітаційне обладнання для дітей з інвалідністю тощо.

    Ось у цьому приміщенні з’являються найсміливіші ідеї у Ірини та її колег. Фото ШоТам

    Я згадую, як напередодні 24 лютого ми готували аплікаційну заявку по програмі «Кусаноне» Уряду Японії. Коли почалося вторгнення, я прийшла в неділю на роботу й вирішила, що якщо є такі напрацювання, то як їх можна полишити? Тож сіла й усе доробила: всі потрібні документи підготувала, відсканувала й надіслала.

    Пам’ятаю, що в заявці я написала таке речення: «Українці гідні якісно й добре жити» — по ній нам вдалося перемогти.

    Мені було страшно думати, що я можу звідси виїхати й настане такий час, що сюди прийдуть росіяни. Я навіть не могла свої речі зібрати, бо для мене тут найкраще місце на Землі. Тож дякую Богові та нашим Збройним силам, що мала можливість не виїжджати й залишитися на своєму місці.

    «Маю насичені робочі дні й пишаюся партнерствами»

    Одним з визначальних моментів, чому я працюю в громаді, є її сильний лідер — наш міський голова. Я відчуваю дуже злагоджену роботу команди — це така окриленість, коли ти йдеш не сам, а з іншими й на рівних.

    Мій робочий день дуже насичений: у нотатках завжди записую важливі справи й завдання, тож зранку проходжуся по списку — то зум-конференція з партнерами, то нарада, то пишу проєктну заявку чи вже звітую по проєкту.

    Часом я затримуюся на роботі й навіть працюю у вихідні, коли дедлайни наближаються. Але це нюанси, бо якщо я сподіваюся на хороший результат, то маю робити. 

    Усі нові ідеї записую в улюблений блокнот від  Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Співпрацю з Проєктом я вважаю одним з найбільших досягнень. Партнери допомогли підсилити матеріально-технічну базу громади — це й техніка для комунальних підприємств, і генератори, й обладнання та костюми для наших вогнеборців.

    Також завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми облаштували клас біології та хімії, оновили харчоблок, щоб якісніше годувати дошкільнят і школярів. А ще щомісяця проходимо різні тренінги — наприклад, брали участь у навчаннях з підготовки до написання заявок до програми Interreg NEXT Польща-Україна й здобули перемогу!

    Тренінг Interreg NEXT Польща-Україна. Фото: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»

    «Відновимо парк і будемо вчити дітей екології»

    Interreg NEXT дасть нам змогу реконструювати місцевий сквер. На цей проєкт ми подавалися спільно з містом Сєдльце (Республіка Польща) та Привільненською громадою (Рівненська область). У межах програми ми потрапили до десятки найкращих та отримаємо близько 400 тисяч євро. 

    У центрі нашого міста є парк. Зараз він малодоступний, бо доріжки зруйновані корінням дерев, трави зовсім немає — лише високі дерева, які ламаються під час буревіїв. Тож ми хочемо зробити це місце таким, щоб туди могли прийти всі охочі — посидіти на лавочці, відпочити, помилуватися естетикою міста. 

    Ірина Точена впевнена, що її громада здатна брати масштабні проєкти. Фото ШоТам

    У цьому проєкті стільки процесів: і закупівлі, і планування, і фінансова частина, і звітування — справжній живий організм.

    Ми не тільки відновимо парк, а й будемо проводити екологічні майстер-класи, а наші учні будуть їздити на навчання до наших партнерів. 

    Якщо чесно, перемога в програмі Interreg NEXT була моєю професійною мрією. Тепер вона здійснилася, і нова мрія — реалізувати проєкт.

    Коментарі

    Читати далі

    Можливості

    В Україні стартує GET Business Festival для підприємців: як доєднатися

    Опубліковано

    12 грудня GET Business Festival від Delo.ua об’єднає 1300 учасників і понад 90 представників бізнесу, державного і громадського секторів. Фестиваль стане платформою для обміну бізнес-практиками, сміливими рішеннями, стратегіями розвитку у воєнний час, а також для співпраці підприємницької спільноти. 

    Про це повідомляють організатори.

    Програма фестивалю

    Події фестивалю відбуватимуться на трьох тематичних сценах (стратегії зростання, бізнес-розвиток, маркетинг у воєнний час). На учасників чекатимуть 10+ панельних дискусій, презентація успішних кейсів і лайфхаків від власників та керівників компаній. 

    Серед спікерів:  

    • Оксана Жолнович — міністерка соціальної політики України, кандидатка юридичних наук;
    • Дмитро Наталуха — голова Комітету ВРУ з питань економічного розвитку;
    • Ігор Сироватко — операційний директор OLX Україна та Центральна Азія;
    • Євген Заіграєв — член правління ПриватБанку з питань корпоративного бізнесу та МСБ;
    • Володимир Красотін — директор з цифрової трансформації фармацевтичної компанії «Дарниця»;
    • Олег Заплетнюк — генеральний директор «ТАС Агро»;
    • Юлія Павленко — директорка міжнародних операцій АТ «Укрпошта»;
    • Андрій Семченко — директор з корпоративного бізнесу Страхової компанії ІНГО;
    • Олена Шуляк — голова Комітету ВРУ з питань держвлади, самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії «Слуга народу»;
    • Тетяна Шерман — керівниця департаменту маркетингу і комунікацій Академії ДТЕК;
    • Антон Бокий — Chief Marketing Officer в INTERTOP Ukraine;
    • Лідія Білас — підприємиця, засновниця мережі освітніх проєктів «МрійДій»;
    • Олексій Суровцев — актор, зоозахисник, власник притулку для тварин і ветеринарної клініки «Бородата котомамуля»;
    • експерти з Ощадбанку, KSE, Atmosfera, 1+1 media, Vandog Agency,  БФК Gulliver, DonorUA тощо.

    Читати також: Українські технологічні компанії можуть отримати $50 000 на розвиток

    Для кого захід буде корисний

    На фестиваль запрошують підприємців, представників середнього та великого бізнесу, менеджерів великих компаній, маркетологів і комунікаційників для обговорення актуальних тем: 

    • як зберегти успішний бізнес в умовах глобальних викликів;
    • як керувати ризиками й оптимізувати ресурси для виживання і розвитку;
    • як налагодити партнерство і співпрацю між малим, середнім і великим бізнесом, між бізнесом і державою;
    • як залучити кошти для зростання у складні часи;
    • фінансові потоки та структура витрат під час непередбачуваних обставин: які фінансові інструменти допоможуть забезпечити стабільність і готовність до нових викликів;
    • стратегії маркетингу у воєнний час і створення стійких бізнес-моделей: соціальна відповідальність як конкурентна перевага;
    • нові інструменти для залучення й утримання клієнтів, роль брендингу та онлайн-маркетингу.

    Реєстрація на захід і деталі його проведення за посиланням.

    Про організатора

    Ekonomika+ — бізнес/медіа бюро, до якого входять: лідер ділового контенту Delo.ua, онлайн-медіа про маркетинг, комунікації та креатив MMR.ua, дайджест ділової жінки Womo.ua та журнал «ТОП-100. Рейтинги найбільших». Під егідою Ekonomika+ щорічно проводять понад 10 бізнес-заходів, серед яких Get Business Festival.

    Нагадаємо, що в Україні запустили нову ініціативу для посилення жіночого лідерства: як до неї доєднатися.

    Фото: GET Business Festival.

    Коментарі

    Читати далі