Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
IMG 0274 e1562595964736 IMG 0274 e1562595964736

Суспільство

Як Нововолинськ відмовляється від вугілля і стає енергетично незалежним

Опубліковано

Нововолинськ осучаснює своє енергоспоживання. Замінити декілька кілометрів тепломережі, закрити котельню, повністю модернізувати школу. У Нововолинську певні, що кроки до економного та усвідомленого енергоспоживання мають бути масштабними. Тому почали свій поступ до енергетичного майбутнього із серйозних змін у власному місті.

Нововолинськ – одне із наймолодших міст України. Наступного року воно святкуватиме своє 70-річчя. Своїм існуванням і стрімким розвитком місто зобов’язане вугіллю: поблизу розташовані чимало шахт. Почасти цей ресурс досі визначає його долю.

Читайте також: Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Проте влада і громада Нововолинська всіляко намагається позбутися цієї залежності. Один із способів зробити це – провести масштабну енергомодернізацію всього міста і зрештою перейти на альтернативні джерела енергії.

“Протягом багатьох років ми постійно подаємося на різні програми, їздимо на навчання щодо енергоефективності. Ми хотіли скоротити споживання енергії у місті, стимулювати жителів переходити на інші рішення. У планах було спорудження сміттєпереробного заводу”, – розповідає заступник міського голови Нововолинська Олександр Громик.

Нових енергетичних стандартів Нововолинськ досягає, зокрема, за допомогою Європейського Союзу. Сім років тому місто долучилося до програми «Угода мерів з клімату та енергії» та створило власний План дій стійкого енергетичного розвитку. Нововолинськ поставив собі амбітну мету – скоротити у місті викиди СО2 на 33% і споживання енергії на 1700 МВт-год щорічно.

У 2015 році Нововолинська міська рада виграла можливість реалізувати власний енергоефективний проект у рамках програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Завдяки йому можна було закрити стару неефективну котельню, замінити труби тепломережі у Центральному районі та модернізувати будівлю школи №7.

Цей проект виявився одним з наймасштабніших серед усіх аналогічних демонстраційних проектів Угоди мерів в Україні. Його бюджет склав більше 1,15 мільйони євро. Вклад Нововолинська становив 20%. Решту витрат взяв на себе Європейський Союз.

Із підтримкою жителів

На південній околиці Нововолинська розташовані два покинутих терикони. Їх насипали із виробіток однієї з дев’яти тутешніх шахт, яку закрили більше 15 років тому. Біля підніжжя одного з териконів розташована масивна будівля із червоної цегли. Зараз вона теж має закинутий вигляд.

Ще декілька років тому із цього приміщення опалювали південно-східний мікрорайон Нововолинська. Олександр Громик розповідає, що цю котельню навмисне спорудили біля шахти. Вона мала використовувати видобуте на підприємстві вугілля для своєї роботи.

“Ця котельня і раніше мала найнижчий коефіцієнт корисної дії серед усіх інших у місті. Коли ж ми перевели її з вугілля на природний газ, ефективність ще впала в декілька разів”, – заступник нововолинського міського голови пояснює, чому місто вирішило закрити «Південно-Східну» котельню.

Ще однією причиною відмови міста від цієї котельні стало те, що значна частина будинків, що вона опалює, – це приватні споруди. У них в декілька разів більше витрат тепла на один квадратний метр, ніж у багатоквартирних. А стара котельня та тепломережі збільшували збитки.

Відтак у рамках Угоди мерів будинки Південно-Східного мікрорайону підключили до інших, сучасніших котелень, збудувавши ефективні теплотраси. Таким чином вся система теплопостачання міста почала працювати ефективніше. Масивна червона будівля на південній околиці міста чекає на нового власника.

Паралельно із закриттям «Південно-Східної» котельні у Нововолинську розпочали модернізацію тепломережі у Центральному районі міста. Загалом замінили чи реконструювали більше 2 кілометрів труб.

“Останні роботи із тепломережею ми проводили 21-22 грудня. Опалювальний сезон у самому розпалі. Ми на декілька годин вдень вимикали тепло у будинках, поки люди були на роботі. Але ніхто із жителів не скаржився. Усі розуміли, що ця модернізації – для них”, – розповідає Олександр Громик.

За словами заступника міського голови, тепер підключені до нової мережі будинки отримують більше тепла, адже енергія не губиться, надходячи із котельні. Водночас вони убезпечені від раптових відключень опалення. Якісні труби забезпечують стабільне тепло.

Підрахунки Нововолинської міської ради свідчать, що така модернізація дозволяє місту економити 757 МВт-год на рік. Або мільйон гривень.

Від найбільших до найменших втрат тепла

“Ходімте зі мною на третій поверх. Я вам дещо покажу”, – говорить директор Нововолинської школи №7 Сергій Трофимчук щойно бачить Олександра Громика.

На найвищому поверсі закладу він зупиняється перед опалювальними трубами, що проходять під вікнами. Вже під час їх встановлення працівники з’ясували, що необхідно поставити додатковий захист для них. Щоби діти ненавмисне не пошкодили труби. Директор школи просить заступника міського голови знайти кошти для вирішення цієї проблеми.

Читайте такожЗекономити на опаленні вдвічі! Як це вдалось Вознесенську?

Олександр Громик жартує, що подібне стається щоразу, як він приїздить перевіряти роботи із термомодернізації школи №7. Але владі міста поки вдається уникати додаткових витрат на об’єкті. Хоча постійне виявлення нових потреб проекту щоразу відкладає його завершення.

“Фірма, що спершу виграла тендер, декларувала готовність виконати всі роботи. Але потім з’ясувалося, що вони не можуть виконати усі технічні вимоги. Так ми витратили ще рік на виготовлення нової проектно-кошторисної документації. І лише на другий раз провели тендер”, – пояснює затримки Олександр Громик.

Крім того, заважали інші недоліки у конструкції школи, що не були враховані у першій версії проекту модернізації. Наприклад, виявилося, що віконні рами у школі мають різні розміри. Щоби закупити нові склопакети одного зразка, необхідно було їх вирівняти. Також суттєвою проблемою стала стіна галереї школи на першому поверсі: вона виявилася нестійкого; необхідно було зміцнити споруду, перш ніж почати утеплення.

Школа №7 мала пройти модернізацію ще до кінця 2017 року. Сергій Трофимчук каже, що підрядник посиленно працює, щоби завершити роботи до вересня цього року.

Цю школу обрали для участі в проекті серед усіх приміщень, що є у комунальній власності. Адже енергомоніторинг продемонстрував, що саме у цій будівлі найбільші втрати енергії.

Відтак за проектом, у Нововолинській школі №7 мають встановити сучасну вентиляцію, замінити освітлення та усі вікна, утеплити стіни, встановити нову систему опалення та індивідуальний тепловий пункт. Разом усі ці заходи дадуть змогу школі економити 945 МВт-год енергії на рік. Це в два рази менше, ніж заклад споживав раніше.

Також завдяки модернізації школа отримає можливість самостійно виробляти енергію. Так на її даху встановили сонячні колектори, що дозволять підігрівати воду для всього приміщення.

“Я інколи емоційно говорю, що ця модернізація принесла багато проблем: ремонт затягнувся надовго, треба тепер думати, як облаштовувати територію зовні. Але це однозначна користь школі. Раніше ми заміняли по два-три вікна у класах – і вже відчували більше тепло. Наскільки ж тепло стане тепер”, – Сергій Трофимчук говорить, що досі у Нововолинську не робили такого масштабного ремонту у бюджетній установі.

Директор радий, що для участі у конкурсі обрали саме його школу. Адже самостійно заклад ніколи б не знайшов кошти на такі масштабні роботи.

Другий крок

Демонстраційні проекти, що зараз реалізуються у Нововолинську, також мають спільну назву «Перший крок у переході на відновлювальні джерела енергії. Нововолинськ». Для міста втілені зміни є масштабними. Але вони лише означають початок переходу його громади до економного та усвідомленого енергоспоживання і використання альтернативних джерел енергії.

Наступним кроком має бути сміттєпереробний завод. Ми вже давно маємо мрію про це. Декілька років тому був конкретний інвестор, який збирався це зробити. Але потім проект так і не був втілений в життя”, – Олександр Громик говорить, що зараз влада міста відшукала нового інвестора, у якого є предметний інтерес до створення такого заводу у Нововолинську.

Крім цього проекту, у планах міської влади інші кроки з енергомодернізації Нововолинська. Невдовзі утеплять ще одну школу та дитячий садочок, у яких виявили значні втрати тепла. Знову проведуть енергоаудит інших шкіл. За його допомогою визначать нові заклади, що потребують енергомодернізації.

У більшості котелень міста вже встановлені котли для твердого палива, більш екологічного за природний газ та вугілля. Але місто досі не має єдиної електронної системи моніторингу енергоспоживання. Її встановлення та заміна 30% тепломережі, що ще залишається немодернізованою, є на порядку денному нововолинської влади.

Заступник міського голови додає, що демонстраційний проект Угоди мерів у Нововолинську мав додаткову мету – пояснити містянам на наочних прикладах реальну користь від енергомодернізації. Влада міста всіляко заохочує жителів Нововолинська переходити на автономне опалення та утеплювати свої помешкання.

Автор фото та тексту: Михайло Драпак

Суспільство

“Щоденник нареченої Христа”: документальний фільм про черниць зʼявився на Takflix

Опубліковано

Фільм Марти Смеречинської побудований на основі дворічних спостережень за життям понад 100 українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України.

Про це повідомило Divoche.media.

Про фільм

Повнометражна стрічка режисерки Марти Смеречинської ґрунтується на дворічних спостереженнях за життям понад сотні українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України. Серед них також була молодша сестра режисерки, Настя. Марта Смеречинська вивчає цю спільноту, взаємодіє з черницями та розвиває нові стосунки із близькою людиною.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Фільм “Щоденник нареченої Христа” отримав дві нагороди на фестивалі Ukrainian Doc Preview Docudays UA 2020: East Silver Caravan Award та DOK Leipzig Award. Презентація стрічки відбулася на Marché du Film — Festival de Cannes у рамках секції Cannes Docs. Зараз його можна переглянути у всьому світі з англійськими субтитрами.

Онлайн-кінотеатр Takflix передасть 10% з кожного квитка фонду “Повернись живим”, ще 50% — творцям кіно. Дивитися «Щоденник нареченої Христа» можна тут

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Щоденник нареченої Христа

Читати далі

Суспільство

В Києві в ботсаду зацвіли півонії: фото

Опубліковано

У ботанічному саду імені Гришка квітковий рай. Бузок уже вибухає яскравим цвітом, а недавно розцвілися півонії.

Про це повідомили на офіційній сторінці ботсаду в інстаграмі.

Головним партнером бузку є півонія деревовидна, яка квітує одночасно з бузком. Це дозволяє підкреслити враження від квітування бузку та заповнити сад барвами та ароматом. Квіти півонії деревовидної мають діаметр близько 30 см, що сприяє підсиленню інтенсивності загальної кольорової палітри.

фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад

Фото: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Про устрій дендрарію в ботсаду

Сезонність та динамічність парку можуть проявлятися найбільш повно, коли певні його ділянки, завдяки великій кількості квітучих рослин, перебувають у центрі уваги, а потім змінюють своє положення. Концентрація на певних ділянках одночасно цвітучих рослин дозволяє викликати у відвідувачів сильні емоційні враження. Цей прийом успішно використовував Леонід Іванович при створенні дендрарію. Кожного сезону тут відвідувачів очікує нова композиція барвистих квітів і листя.

У травні у сирингарії розцвітає понад півтори тисячі кущів бузку і деревовидних півоній.

Нагадаємо, що в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Також ми повідомляли, що коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Фото: ботсад

Читати далі

Суспільство

В Дніпрі запрацювала дитяча залізниця: ціни та розклад

Опубліковано

Сьогодні, 4 травня, під звук станційного дзвону розпочався літній сезон на найстарішій в Україні і другій за віком у світі дитячій залізниці.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Дніпровська дитяча залізниця, відкрита у 1936 році, припиняла рух поїздів лише у кілька разів: під час Другої світової війни, карантину та у перший рік широкомасштабного вторгнення.

650 юних залізничників з Дніпра під наглядом інструкторів будуть керувати поїздами, перевірятимуть стан колійної мережі, працюватимуть в якості дикторів, касирів та чергових на станціях.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Подробиці

Дніпровська дитяча залізниця працюватиме:

  • у травні, вересні та жовтні – у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • у літні місяці – щоп’ятниці з 12:00 до 18:00,  у вихідні дні з 10:00 до 18:00.

Вартість дитячого квитка – 50 гривень, дорослого – 62 гривні.

Адреса: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 95д.

Нагадаємо, що послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії.

Також ми повідомляли, як військовому отримати відпустку закордоном.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: