Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
1540192167 19102018 uteplennia e1560785604711 1540192167 19102018 uteplennia e1560785604711

Економіка

Зекономити на опаленні вдвічі! Як це вдалось Вознесенську?

Опубліковано

Новий опалювальний сезон Вознесенська міська лікарня зустріне утепленою. Ще кілька років тому вони витрачали  на опалення… 400 тисяч гривень на рік.

Сотні тисяч гривень на опалення лікарні – і в той же час холодні приміщення, змерзлі пацієнти та доктори. Так було у Вознесенську, аж поки міська влада не вирішила податись на програму від Європейського союзу.

Чотири роки потому роботи майже завершені, і у цьому опалювальному сезоні очікують аж 62% економії на опаленні.

Як з космічної суми за утеплення заплатити лиш 20 %? Тримайте лайфхак від Вознесенська.

Знизити витрати на комуналку у три рази

Уже цього року у Вознесенську дві утеплені будівлі міської лікарні витрачатимуть вдвічі менше енергії, ніж зазвичай необхідно на опалення цих багатоповерхівок. Нащо аж 23,7 мільйони гривень знадобилось, аби економити на опаленні усього лиш сотні тисяч?

Читайте також: В Україні проектуватимуть енергоефективні висотки

Це вкладення на перспективу, яке повністю окупиться за 16 років.

17,7 мільйонів на утеплення споруд дав Євросоюз через програму “Угода мерів – Демонстраційні рішення”, а ще 6 мільйонів виділила міська влада Вознесенська.  

Роботи у двох будівлях міської лікарні Вознесенська майже завершені. Уже цієї осені витрати на опалення за розрахунками експертів повинні зменшитись на 62%

І коли роботи у поліклініці і педіатричному відділенні завершать, споживання енергії у цих двох спорудах радянського часу побудови зменшиться на 62%.

Міському бюджету це дасть:

– можливість окупності за 16 років (відповідно міські 6 мільйонів відіб’ються і того швидше);

– економії міського бюджету – зекономлені кошти витратять на інші потреби міста;

– можливість утримувати комфортну температуру для працівників і пацієнтів медзакладу у будь-яку пору рокую

Самостійно фінансування не потягнули б

Вознесенськ – це місто у Миколаївській області, де живе майже 36 тисяч жителів. Річний бюджет у міста – біля 400 мільйонів гривень.

Енергоефективна модернізація лікарні Вознесенська триває із 2015 року. За умовами проекту, 80% витрат фінансує Європейський Союз. Решту коштів виділила міська влада.

Начальник відділу енергоменеджменту, муніципальних ініціатив та інвестицій Вознесенської міської ради Олександр Заїка каже: повністю фінансування цього проекту місто самостійно не потягнуло би.  

Але коли Європейський Союз був готовий допомогти і надати 80% коштів – то решту 20%, навіть із додатковими витратами, ми уже змогли виділити.

У 2015 році – перед початком енергомодернізації – будівля поліклініки споживала 291,99 гігакалорій. Але тепло виходило через неутеплені ділянки, як наприклад, протікаючий шиферний дах, і у приміщеннях взимку було реально холодно – іце при витратах на опалення у майже 400 тисяч гривень.

Читайте також: В Україні 34 виші розпочали підготовку енергоаудиторів

Як виглядає економія зсередини

У більшості розвинених країн при розрахунку опалення люди платять вже не за кількість спожитого палива, а саме за його якість або калорійність. Тобто чим якісніше пальне, тим менше тепла доведеться витратити для нагріву приміщення. Якість спожитої будинком енергії вимірюється у гігакалоріях (1 гігакалорія або один мільярд калорій – кількість теплоти, яку потрібно затратити, щоб нагріти 1000 тонн води на 1 градус Цельсія).

Аби отримати “шалену” економію на теплі, до утеплення підійшли комплексно: починаючи від перекриття даху і закінчуючи індивідуальним тепловим пунктом

Після утеплення витрати енергії у двох будівлях повинні зменшитись до 139,7 гігакалорій на рік.

Аби досягти таких результатів, у будівлі поліклініки:

  1. утеплили та перекрили горище;
  2. замінили систему опалення та встановили індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Нова система, обіцяють, автоматично реагуватиме на зміну зовнішньої температури та режим роботи об’єкту. Відтак у самій поліклініці збільшуватиметься або зменшуватиметься кількість енергії на опалення;
  3. переобладнали вентиляцію;
  4. замість старих ґанків, що через надмірно велику площу пропускали холодне повітря зовні, встановили нові;
  5. оновлений фасад будівлі поліклініки – вентильований, що не дозволятиме накопичуватися волозі.

А друга споруда, де знаходиться відділення педіатрії, на додачу до усього отримала нову систему водопостачання і безперебійну гарячу воду. Також тут встановили систему онлайн-моніторингу споживання енергії.

З помічників – у професійні аудитори

Ідея утеплення була у тому, аби наочно показати місту приклад економії. Це не спрацювало, якби не робота Ресурсного центру з енергоефективності, який створили на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку».

Він почав діяти у 2015 році – практично з початком енергомодернізації двох будівель Вознесенської лікарні.

Тоді центр популяризував ідею енергоефективності серед міст, допомагав шукати кошти для утеплення багатоповерхівок жителям Вознесенська та Вознесенського району. Сьогодні ж – консультує та проводить для ОСББ, власників будинків та підприємців аналіз енергоспоживання будинку.

Працівники Центру за чотири роки роботи стали експертами з енергоефективності і тепер сертифікують будівлі, аналізуючи, де втрачається тепло, та надаючи рекомендації, як це виправити, розповідає Сергій Трандафіл, керівник Центру.

Фактично, Ресурсний центр працює енергоаудитором на чотири міста – Вознесенськ, Первомайськ, Южноукраїнськ, Южне, надаючи сертифікати енергетичної ефективності будівлі (енергопаспорт, де визначений клас енергоефективності будівлі та рекомендації щодо його підвищення – авт.).

Це будівля поліклініки у старому вигляді: “діряве” горище, балкони та старі вікна забирають значну частину тепла. Але уже цієї зими пацієнти і доктори нарешті не замерзатимуть у цьому приміщенні

Супроводжуємо проекти енергомодернізації, допомагаємо оформлювати документи під час їх реалізації, співпрацюємо із місцевою владою. Зараз Ресурсний центр вийшов на повне самозабезпечення, – каже Сергій.

А враховуючи, що Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» запроваджує для будівель обов’язкову сертифікацію енергетичної ефективності з 1 липня 2019 року, Ресурсний  центр обіцяє стати непоганим джерелом прибутку для міського бюджету.

Як працює енергоефективність у Вознесенську сьогодні?

Попит на енергоефективні рішення у жителів Вознесенська був і до 2015 року. Але разом із енергомодернізацією лікарні, люди почали бачити відчутні результати – і самі стали отримувати їх у своїх будинках, – каже Сергій Трандафіл.

Найголовніший результат проекту – економія енергії у 62 відсотки у будівлях лікарні – проявить себе якраз зі стартом опалювального сезону 2019-2020. Але є також і проміжні результати. Так, завдяки проекту «Угоди мерів» до міста прийшли і нові великі підрядники.

Читайте також: Енергоефективні школи і дитсадки Києва зекономили близько 100 млн грн

З популяризацією ідеї енергоефективності у місті теж все вдалось – уже модернізували дитячий садочок №14 і школу №8. Окрім того, і містяни активно утеплюють свої будинки.

Економіка

10% за товар: “Український кешбек” від держави може зʼявитися вже влітку

Опубліковано

Програма “Український Кешбек”, ініційована Президентом України, може розпочати свою роботу вже цього літа. Завдяки співпраці з партнерами, уряд та Офіс Президента активно працюють над реалізацією цього проєкту.

Про це повідомляє Forbes.

Про програму

Програма “українського кешбеку”, що передбачає повернення покупцеві частини коштів, сплачених за вироблені в Україні товари, ймовірно запрацює влітку. Вже понад місяць над ідеєю, озвученою президентом Володимиром Зеленським наприкінці лютого, працюють Офіс президента (ОП) та уряд. До програми залучений й український бізнес, як, наприклад Monobank.

Читати також: Українскький стартап отримав $5 млн інвестицій та оголосив про партнерство з американською компанією

Рівень реалізації

За словами заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми, програма вже розроблена на 100%, але її ще потрібно погодити з міжнародними партнерами. Водночас остаточно ухвалити програму Кабмін може до кінця березня. Перші особи держави обіцяють, що державний кешбек запрацює цього року. 

Як це буде працювати

“Кешбек акумулюватиметься на спеціальну картку, ці кошти можна буде витратити на такі ж товари від українських виробників. Так кожен із нас відчуватиме свій конкретний вплив на економіку”, – пояснює заступниця міністра економіки Надія Бігун.

Нагадаємо, що в Києві пройде виставка мистецьких робіт автора барельєфів у метро.

Фото: Зроблено в Україні

Читати далі

Економіка

Україна може отримати вдвічі більше боєприпасів з «чеської ініціативи»

Опубліковано

У Чехії заявили, що можуть знайти та надати Україні 1,5 мільйона боєприпасів. Це майже вдвічі більше, ніж країна обіцяла раніше.

Про це сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавскі в інтерв’ю Bloomberg.

Він повідомив, що Чехія може надати значно більше, ніж спочатку анонсували. Міністр зазначив, що кількість снарядів може досягти 1,5 мільйона.

Читайте також: На Київщині та Харківщині продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру

За його словами, чеська ініціатива, яка передбачала закупівлю близько 800 тисяч снарядів для України, вже приносить плоди, навіть перед тим, як постачання розпочнуться, що станеться за кілька тижнів.

“Це вже допомагає Україні вести бій краще, оскільки вони знають, що буде мати запаси свіжих боєприпасів, що змінило їхнє ставлення до використання поточних запасів”, – сказав Ліпавський.

Нагадаємо, документальний оскароносний фільм 20 днів у Маріуполі встановив рекорд з переглядів на українських стримінгових платформах у перший вікенд.

Фото: X / Jan Lipavský

Читати далі

Економіка

Уряд пояснив, як виробникам невійськових дронів отримати грант

Опубліковано

Кабінет міністрів України схвалив особливі умови для отримання грантів виробниками невійськових дронів або їх частини.

Про це повідомляє Міністерство економіки України.

Такі підприємства зможуть отримувати грант від держави у розмірі 80% вартості поданого проєкту.

Куди ці кошти можна використовувати?

Грантові кошти можна буде спрямувати на придбання, доставку та монтаж обладнання, а за кошти власного внеску – придбати сировину, матеріали, комплектуючі та покрити поточні потреби.

Читати також: Vidnova Fellowship Ukraine: стипендія для активістів, що повернулися додому з-за кордону

Яка умова отримання?

Отримувач, залежно від суми гранту, повинен створити відповідну кількість робочих місць (наприклад, в разі отримання 8 млн грн – до 25 місць). Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко наголосила, що Україна надзвичайно зацікавлена в розвитку високотехнологічних виробництв і Уряд максимально налаштований допомагати таким підприємствам.

Нагадаємо, що МВФ схвалив транш фінансової підтримки обсягом 880 млн доларів для України.

Фото: Vodafone

Читати далі