Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Дієві лише за рецептом». Чому антибіотики не всесильні, а вільний обіг може призвести до катастрофи

Опубліковано

Міфи про всесильність антибіотиків перетворили ці препарати практично на панацею від будь-яких хвороб. Утім у реальності все виглядає дещо інакше: зловживання ліками призводить до антибіотикорезистентності, а як «бонус» – з’являються неприємні побічні ефекти.

А ось у довгостроковій перспективі завзяте самолікування здатне призвести ледь не до катастрофи. Як уникнути медичного колапсу та зруйнувати міф про антибіотики – розповідає завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ Роман Колесник.

Антибіотики рятують лише під наглядом лікаря

Небезпека антибіотиків насамперед полягає у недотриманні правил та рекомендацій щодо їх вживання. За словами Романа Колесника, один із наслідків такого «лікування» – антибіотикорезистентність, коли бактерії стають стійкими до препарату та фактично не реагують на нього. Однак це не єдина проблема, яку здане спричинити зловживання антибіотиками.

«Наприклад, алергічні реакції, токсичний вплив на печінку, нирки, судини та інші внутрішні органи, якщо людина неправильно приймає антибіотики. Крім того, можуть виникати такі побічні ефекти як діарея чи стоматити.

Деякі антибіотики можуть спричиняти тяжкі ураження шлунково-кишкового тракту, зокрема псевдомембранозний коліт, який досить часто закінчується госпіталізацію чи навіть смертю. Тому антибіотики самі по собі не є приємними препаратами, і їх обовʼязково треба приймати під наглядом лікаря. І виключно лікар їх має призначати», – ділиться медик.

Продаж за рецептом – європейська практика

Зловживання або неправильне використання антибіотиків, на думку Колесника, може призвести до найгіршого сценарію – якоїсь миті ми просто не матимемо, чим лікувати прості інфекції. Адже мікроби випрацюють власний імунітет до ліків.

«Банальні інфекції на кшталт звичайної бактеріальної ангіни можуть призводити до серйозних наслідків. Тобто ті проблеми, які зараз лікуються антибіотиками за три-пʼять днів, не будуть лікуватись так просто. Ми будемо мати проблеми не тільки в сфері інфекційних хвороб, а й навіть під час хіміотерапії чи опромінення. Адже у нас не буде, чим захищати організм від бактерій», – пояснює фахівець.

Читайте також: Шлаки та токсини – вигадки маркетологів. Центр громадського здоров’я МОЗ розвіяв міфи про «детоксикацію»

Рішення є – продаж антибіотиків за електронними рецептами. Це не лише зменшить кількість випадків зловживання препаратами, а й дозволить відстежувати, які саме бактерії циркулюють у регіоні.

«Поки що це пілотне впровадження, яке почне діяти з наступного року як обовʼязкове, крім територій, де відбуваються бойові дії. Але це передбачає відстеження, аби певним чином стимулювати лікарів призначати антибіотики виключно раціонально та відповідно до стандартів лікування», – додає експерт Центру громадського здоров’я.

Міф про «всесильність» антибіотиків має зникнути

Найпоширеніший міф про антибіотики – їхня всесильність. Власне, це й провокує безконтрольне вживання. Симптоми застуди – антибіотик, болить горло – антибіотик, сильний нежить, а завтра на роботу, – антибіотик. Із цим, за словами Колесника, слід боротися системно, формуючи правильну культуру.

«Націленість має бути насамперед на навчання молодого покоління, а якщо говорити про інші механізми – це недопуск. У більшості країн світу існує недопуск до антибіотиків всіх громадян, крім лікарів. І тільки так формується певне ставлення та культура. Як показує досвід Норвегії та США, через декілька поколінь люди не йдуть самостійно купувати щось в аптеці, а мають свого сімейного лікаря і консультуються з ним», – додає експерт.

Ще один спосіб побороти фейки про антибіотики – пропагування доказової медицини та руйнування стереотипів в ігровій формі. Яскравий приклад – цьогорічний український вебсеріал «Яся знає краще», який протягом 12 серій спростовує найбільш поширені медичні міфи.

Один із епізодів присвячений саме темі антибіотиків. У ньому фанатка доказової медицини Яся протягом кількох хвилин пояснює, чому не варто бігти в аптеку та починати курс антибіотиків після перших симптомів застуди. Серіал опубліковано у вільному доступі, переглянути цей епізод можна у ютубі, фейсбуці та інстаграмі.

Фото: pixabay.com.

Суспільство

На Київщині міжнародні партнери відновили понад 9 тисяч об’єктів: як скористатися програмою

Опубліковано

У області наразі відновлено понад 17,5 тисяч об’єктів. Близько 9 тисяч із них – за сприяння міжнародних партнерів та фондів.

Про це повідомив перший заступник голови КОДА Микола Бойко.

Зокрема, Фонд GEM частково відновив майже 1 100 об’єктів, УВКБ ООН — 2 800 об’єктів, БФ КАРІТАС — майже 3 500 об’єктів.

Відновлення області триває і за програмою єВідновлення:

Читайте також: У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

  • 1 етап – надання грошової компенсації на проведення поточних та капітальних ремонтів. Погоджено майже 10 900 заявок на 1 млрд 344 млн грн.
  • 2 етап – сертифікати на купівлю житла. Погоджено 1 595 заявок на близько 4 млрд 685 млн грн.
  • 3 етап – компенсація на будівництво нового житла замість зруйнованого. Погоджено 415 заявок на понад 1 млрд 231 млн грн.

Робоча група «Прозорість та підзвітність» перевіряє тендерні закупівлі районів та громад Київщини, виїжджає на об’єкти будівництва та проводить наради. Кожна гривня має йти за призначенням.

Нагадаємо, естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Фото: єВідновлення

Читати далі

Суспільство

Бельгія виділить €200 млн та ракети ППО для України

Опубліковано

Бельгія планує передати Україні ракети для протиповітряної оборони та виділити 200 млн євро для участі в німецькій ініціативі з посилення української ППО.

Міністрка оборони Бельгії Людивін Дедондер заявила про це після засідання Контактної групи з оборони України (формат «Рамштайн») 26 квітня, повідомляє видання RTBF.

Вона наголосила, що Бельгія залишається готовою надати підтримку Україні і продовжуватиме це робити найближчим часом.

Читайте також: США оголосили про оборонний пакет допомоги для України на 1 млрд доларів

«Наша позиція залишається незмінною: коли Росія припинить своє вторгнення та відмовиться від незаконно окупованих територій, конфлікт закінчиться», – підкреслила Людивін Дедондер.

Крім того, прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо оголосив, що Брюссель посилить Україну винищувачами F-16 вже у 2024 році, фінансуючи це шляхом заморожених російських активів.

Нагадаємо, Мінкульт розпочав короткотривалі гранти.

Фото: RTBF

Читати далі

Суспільство

Як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія»

Опубліковано

У застосунку «Дія» запустили мультишеринг копій документів, щоби надсилати їх в електронному вигляді одразу в системи установ.

Про це повідомляє Дія.

ЯК ПРАЦЮЄ ШЕРИНГ ДОКУМЕНТІВ

  • Компанія надсилає запит на копію цифрового документа в застосунок користувача
  • Користувач підтверджує запит «Дія. Підписом»
  • Копію автоматично надсилають у систему компанії або на e-mail. Тоді компанія може прикріпити її до відповідних заяв чи договорів

Читайте також: За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО

  •  КОРИСТУВАЧУ – мати в «Дії» документ, копію якого потрібно надіслати, й активований «Дія. Підпис»
  •  УСТАНОВІ – налаштувати можливість отримувати копії в «Дії». Для цього потрібно написати команді впровадження в Telegram @DiiaStart

ЯКІ КОПІЇ ДОКУМЕНТІВ МОЖНА НАДСИЛАТИ

  • ID-картка
  • Закордонний паспорт
  • Картка платника податків
  • Свідоцтво про народження
  • Довідка ВПО
  • Водійське посвідчення
  • Техпаспорт
  • Студентський квиток
  • Документи про освіту

Нагадаємо, завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича.

Фото: Дія

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: