Суспільство
Шлаки та токсини – вигадки маркетологів. Центр громадського здоров’я МОЗ розвіяв міфи про «детоксикацію»
Популярні способи «детоксикації» організму – ніщо інше, як боротьба із вітряками, адже навіть терміни «шлаки» та «токсини» – це вигадки маркетологів, не пов’язані із доказовою медициною. Про недієвість, небезпеку та ризики так званої детоксикації розповідає фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я МОЗ Наталя Усенко.
«Шлаки» та «токсини» – це агресивний маркетинг
За словами Наталі Усенко, ці терміни не використовуються у доказовій медицині та науці загалом, а отже є вигаданими для просування певних препаратів, чия ефективність не доведена.
«Самі терміни “шлаки” та “токсини” швидше використовуються в агресивному маркетингу і не мають нічого спільного з науковими дослідженнями та функціями організму. Якщо ви погано почуваєтеся, то зверніться до свого сімейного лікаря. Можливо, вам потрібна медична допомога, а не “виведення” з організму уявних шлаків», – розповідає фахівчиня.
Утім недієвість таких засобів – лише один бік проблеми, адже крім цього «детоксикація» може ще й нашкодити людському організму.
«Одна з найбільших небезпек – це те, що до кінця невідомо який матиме ефект в довгостроковій перспективі самовільне пиття будь-яких харчових добавок саме на ваше життя та здоров’я», – додає Наталя Усенко.
Наш організм не потребує жодних «очисток»
Якщо ваш дієтолог чи будь–хто інший наполягає на необхідності «почистити шлаки та токсини» – це звичайна маніпуляція заради потенційного заробітку, додають у ЦГЗ. Насправді ж навіть перехід на збалансоване харчування продемонструє кращий ефект, ніж розрекламовані пігулки чи засоби для «детоксу». Не знаєте з чого почати? Ознайомтеся з тарілкою здорового харчування. Вона показує, які продукти допоможуть отримувати необхідну кількість поживних речовин. Їжте свіжі фрукти та овочі, м’ясо птиці, рибу, насичені жири.
«Заяви про необхідність детоксикації – це міфи та маніпуляції, які не мають нічого спільного зі здоров’ям. Натомість факторами, які дійсно впливають на наше життя, є не «шлаки та токсини», а правильне харчування, фізична активність і відмова від куріння та алкоголю», – пояснює фахівчиня ЦГЗ.
У разі довготривалого поганого самопочуття Наталя Усенко радить не зволікати та звертатися до сімейного лікаря. Регулярні профілактичні огляди допоможуть вам своєчасно виявити фактори ризику багатьох хвороб та дізнатися корисні рекомендації щодо підтримки здорового способу життя.
Що таке справжня детоксикація?
Детоксикація справді існує як повноцінний науковий та медичний термін. Утім стосується він не «очистки» організму за рекомендаціями дієтологів, а отруєння.
«Скажімо, з’їли ви зіпсований чебурек чи пережили аварію на хімзаводі. Тобто у вас отруєння. Тоді використовують сорбенти, крапельниці та різні складні препарати, а не матча чай, голодування чи інші псевдоінструменти», – розповідає головна героїня освітньо-комедійного вебсеріалу «Яся знає краще».
Темі міфів та маніпуляцій довкола детоксикації присвячений окремий випуск проєкту. У ньому фанатка доказової медицини Яся (акторка Олександра Машлятіна) руйнує стереотипи та фейки про «шлаки» та «токсини», пояснюючи, як цей псевдонауковий підхід працює насправді. Переглянути серію «Гуру детоксу» можна у ютубі, фейсбуці та інстаграмі.
Нагадаємо, львівські пластичні хірурги успішно провели унікальну операцію, прооперувавши пацієнтку з невідомою науці генетичною патологією.
Раніше ми повідомляли, що медики Збройних сил України врятували життя українському бійцю з вогнепальним пораненням серця. Операцію провели в одному з прифронтових мобільних госпіталів.
Фото: istockphoto.com.
Суспільство
Артисти Одеської національної опери з 19 вересня по 2 жовтня виступали на сценах Греції.
Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Артисти представляли балетні вистави «Жизель» Адольфа Адана, «Баядерка» Людвіга Мінкуса та «Червону шапочку» на музику композиторів 18-20 сторіччя в знаменитій концертній залі «Мегарон».
«Масштабний гастрольний тур Одеського національного академічного театру опери та балету у Греції є наочним доказом культурного зв’язку України зі світовою цивілізацією», — зазначають у міністерстві.
Читайте також: Капелюхи українського дизайнера представили на виставці у музеї в Парижі
А 2 жовтня Одеська опера поставила сценічну кантату Карла Орфа «Carmina Burana». Під керівництвом заслуженого артиста України Ігоря Чернецького виступили майже 150 артистів. Солісти опери Аліна Ворох, Богдан Панченко та Олександр Прокопович. Вони провели виставу в одному з найстаріших театрів світу — «Іродіум».
Нагадаємо, що на Венеційській бієнале представлять оперу українських композиторів про підрив Каховської ГЕС.
Фото: вебсайт Одеської національної опери
Коментарі
Суспільство
26 жовтня на Венеційській бієнале відбудеться вистава опери GAIA-24 українських композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейка. Ця опера завершить публічну програму українського павільйону, організовану Українським інститутом.
Про це повідомляє Український інститут.
Про виставу
Опера GAIA-24 присвячена наслідкам підриву Каховської ГЕС, який стався 6 червня 2023 року. Композитори звертаються до Геї — давньогрецької богині Землі, а також до теорії, що описує планету як живий саморегульований організм.
Анастасія Мануляк, керівниця напряму «Візуальне мистецтво» Українського інституту, зазначила, що цьогорічна програма зосереджена на темах землі та води. Оперу поставлять у середньовічній церкві Сан-Лоренцо у Венеції, що надає додаткову символіку, враховуючи, що місто стоїть на воді.
Читати також: «Щоб почувалися красивими навіть під час війни»: переселенка відкрила в Харкові простір для жінок, які також втратили дім
GAIA-24 об’єднує людське тіло та театральну сцену в музично-театральний ритуал. Опера складається з трьох актів:
- Songs of Mother Earth — звучатиме музика народів світу.
- Cabaret Metastasis — сцени, що базуються на пластичному русі оголеного тіла.
- Dance for Mother Earth — карнавальна частина, що включає різні музичні жанри, від репу до народних пісень.
Вистава триватиме близько 90 хвилин. Опера вже була представлена в Києві у травні 2024 року, а пізніше її показували в Роттердамі та Відні. Після Венеції планується виступ у Берліні.
Композитор Ілля Разумейко зазначив, що GAIA-24 має жанрове визначення «Opera del Mondo», що означає оперу, пов’язану з водою та природою, і наголосив на її символічному значенні для Європи, яка стикається з природними катастрофами.
Нагадаємо, що капелюхи українського дизайнера представили на виставці у музеї в Парижі.
Фото: Український інститут.
Коментарі