Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нове життя для пластику. Як українські та світові бренди рятують світ від сміття

Партнерський матеріал

Опубліковано

Щороку щонайменше 8 мільйонів тонн пластикового сміття потрапляє до морів та океанів. Це змінює природні процеси та призводить до загибелі мешканців водойм, провокуючи екологічні проблеми світового масштабу.

Однак пластик може бути не лише сміттям, а й повноцінним матеріалом для створення одягу, прикрас, елементів декору та навіть човнів. Розповідаємо про українські та світові бренди, яким вдалося підкорити пластик та поєднати порятунок природи з успішними бізнес-проєктами.

Nomadic State Of Mind

Компанія, що створює сандалії та аксесуари ручної роботи з перероблених пластикових бляшанок. Заснована наприкінці 90-х Крісом Андерсоном. Продукцією бренду користуються голлівудські зірки та лідери думок зі всього світу. Сучасні Nomadic State Of Mind виготовляються на невеликій непрацюючій кавовій плантації в Нікарагуа. Усім майстрам добре платять, компанія намагається запропонувати більше можливостей працевлаштування для локальної громади та створює передумови для її розвитку.

Процес виготовлення такого взуття забирає чимало часу. Після тривалого навчання майстри доводять кожну пару взуття до досконалості. Бізнес працює з однією і тією самою групою людей з 2000 року і позитивно впливає на економічне становище місцевих жителів. Крім того, бренд має шоуруми в багатьох країнах, зокрема і в Україні.

The Good Plastic Company 

Це українська компанія, що виникла завдяки порадам Марка Цукерберга, прогресивному світогляду засновника бренду Вільяма Чижовського, плану сталого розвитку, експертизі команди, технологіям та інвестиціям великого бізнесу. 

The Good Plastic Company виготовляє панелі з переробленого пластику, які використовуються в інтер’єрі. Серед клієнтів – Nike, McDonald’s, європейські готелі та офіси, IKEA, Adidas тощо. Виробництво працює з надточними машинами власної розробки, постійно вдосконалює технологію, створює одні з  найбільших пластикових листів в Європі різноманітного дизайну та високої якості. Бізнес динамічно зростає, успішно заходить на нові ринки, цінує працівників та піклується про навколишній світ. 

The Ocean Clean Up

Під час відпочинку в Греції засновник компанії Боян Слот був вражений кількістю пластикового сміття, яке побачив під час пірнання. Відтоді Бояна не покидала думка, що він має очистити всю воду на планеті. А вже у 2013 році він створив інженерну неприбуткову організацію, яка донині займається виловом та переробкою річного та океанічного пластику. 

«Не існує такої речі як сміття – в ньому ми бачимо лише ресурс. Коли ти можеш створити щось цінне зі сміття – це вже не непотріб», – такими словами Джон Верхоувен, менеджер з переробки сміття, висловлює загальну позицію організації.

У лютому 2022 року компанія розпочала продаж свого першого виробу з переробленого океанічного сміття – ліцензованих сонячних окулярів The Ocean Cleanup Sunglasses

GiLo Lifestyle 

Це південноафриканський бренд, чиї потужності розташовані в Кейптауні. Історія компанії, заснованої у 2015 році, почалася з Джини та Лорен – двох жінок, які любили моду та навколишнє середовище. Звідси і назва – GiLo.

Також це абревіатура від гасла «Повернення любові планеті» (Giving Love back to the planet). Керівниці бізнесу створюють жіночий, дитячий та чоловічий повсякденний одяг з переробленого пластику, а також сподіваються змінити мислення споживачів, життя людей та планети загалом, пропонуючи стильний одяг без почуття провини. На виготовлення однієї пари шортів витрачається приблизно 20 пластикових пляшок. Також бренд має окрему лінію спортивного одягу для гольфу.

Soma X Parlay

Дует пластику та скла завдяки якому споживачі отримують пляшку для води в сучасному чохлі з переробленого пластику. «Пластик – це недолік дизайну. Ми не можемо виправити це за одну ніч, але всі ми можемо зробити кроки, щоб зрушитися з місця та створити реальні зміни. Ми співпрацюємо з Soma, щоб перетворити морське сміття на неопреновий чохол. Зміна мислення та поведінки людей так само важливі, як і створення нових систем і матеріалів. У кожного з нас є своя роль. Ця пляшка є ще одним нагадуванням про цей факт і початком нової реальності та цінності», – наголошує Сиріл Гутч, засновник Parley for the Oceans.

Norba

купальник з пластику

Український бренд спідньої білизни, який випустив лінійку купальників з переробленого морського пластику. Тканина має італійське походження, а самі вироби відшиваються в Україні. Усі речі бренду гіпоалергенні, комфортні та стійкі до зношування, мають UF захист +50. 

Спеціальна технологія розкрою дозволяє компанії мінімізувати відходи тканини, що є серйозною проблемою при будь-якому виробництві одягу. Коли ж речі стають непридатними для повторного використання, їх можна утилізувати шляхом високотемпературного спалювання на станції переробки NoWaste.

4Ocean x Dune

Прикраси, створені в партнерстві неприбуткової організації 4Ocean та бренду Dune Jewelry. Усі вироби створюються з пластику, зібраного на пляжах Флориди, та піску з колекції Dune Sandbank. Ці прикраси – повністю ручна робота. Фактично, купуючи будь-яку одиницю продукції, ви “видаляєте” зі світового океану два фунти сміття.

Vau.R

човен з пластику

Стартап випускників Школи мистецтва та дизайну ESAD Valenciennes. Компанія створила прототип парусного човну з панелей переробленого пластику бельгійського бренду Bel Albatros. Мета проєкту – привернути увагу до збору та переробки відходів. А також трансформувати та переосмислити перероблений пластик як матеріал, закликавши до виготовлення нових човнів шляхом ресайклінгу старих. Наразі шестиметровий прототип човна успішно пройшов тест-драйв. У планах команди – створювати тренувальні човни для парусних шкіл та проєктування повноцінної яхти для тривалих прогулянок.

Дорогоцінний пластик 

меблі з пластику

Бачили скульптуру Київського Кита на ВДНГ? Його створено з переробленого пластику одеською компанією «Дорогоцінний пластик». Крім відомих арт-об’єктів, бренд виготовляє безліч гарних та корисних речей: дитячі розвиваючі іграшки, столи для годування малечі, стільчики, садові лавки, підставки під мобільні телефони, вивіски, брелоки, меблі для кафе та інше. 

Команда самотужки займається всіма циклами роботи з пластиком: збирає його на своїй станції, сортує, переробляє на новий матеріал, вигадує дизайн речей та веде просвітницьку діяльність. Робота з пластиком вимагає постійного навчання, інновацій, розуміння трендів. Їй притаманна висока частка співпраці з українськими та закордонними партнерами, громадськими активістами. 

«Дорогоцінний пластик» – це приклад успішного вітчизняного бізнесу. Він сучасний, має стратегічне мислення, сталий розвиток та позитивно впливає на суспільство та економіку країни загалом, формує її позитивний імідж.

Навіщо Україні перероблений пластик?

За результатами Другого міжнародного форуму зі сталого розвитку України, який було організовано ASDE та проведено 6 жовтня 2022 року, переробка пластикового сміття – один із пріоритетних напрямків повоєнного відновлення країни. Вітчизняні потужності переробляють лише 10% усього пластику, який зберігається на сміттєзвалищах. Частка тари та упаковки зі вторсировини не перевищує 20% , при цьому на ринку ЄС цей показник наближено до 80%. 

Отже, переробка сміття – вільна ніша, а продукція в ресайклінговій тарі та упаковці – одна із вимог до товарів, які планують вихід до країн Західної Європи. Ба більше, переробка пластику здатна створити нові робочі місця та зменшити частку безробіття від 30% до 10 %.

Другий пріоритетний напрямок повоєнного відновлення України – будівництво,  відновлення зруйнованого житла та інфраструктури. Тут використання предметів з переробленого пластику має необмежені можливості.   Інші важливі напрямки – креативна індустрія та мода, де пластик слугує сировиною. Виведення пластику з сільського господарства збільшує якість та цінність продукції, створює попит на міжнародному ринку.

Війна – виклик для економіки та всіх індустрій країни, випробування для  екосистеми України та планети, загроза життю, ментальному та фізичному здоров’ю українців. Кожен прискорює настання миру та перемогу на своєму фронті. Свій внесок робить і перероблений пластик.

Анніс Захарова
власниця сталого бренду одягу AZAVA, мисткиня,
членкиня Асоціації експертів зі сталого розвитку, громадська діячка 

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі

Суспільство

Херсонському музею передали старовинний гарман

Опубліковано

Херсонський обласний краєзнавчий музей отримав старовинний гарман, який виявив на території області український військовий, що служить у ТрО.

Про це повідомив музей на своїй офіційній сторінці.

«Кожного дня ми переконуємося, що українські військові – найкращі в світі! Вони не тільки мужні, а й освічені, дбають про нашу безпеку і збереження культурної спадщини України. Сьогодні завдяки нашим воїнам музей поповнився масштабним і вагомим експонатом», – ідеться у повідомленні.

Читайте також: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Як зазначається, в одному з селищ Бериславського району вояк ТрО Володимир С. помітив старовинний гарман (сільськогосподарський інструмент для обмолоту зерна, який застосовувався до XX століття).

Як інформують у музеї, Володимир почав розпитувати місцевих жителів про історію предмета. Йому розповіли, що знайшли гарман за межами селища, про його призначення не здогадувалися і використовували, щоб утрамбовувати ґрунт на дорозі.

«Володимир зв’язався з нашим музеєм і взяв на себе труд, доправити важкий предмет до Херсона», – повідомляють у музеї.

Музейники висловили вдячність Володимиру і його друзям за новий експонат.

Нагадаємо, бійці ЗСУ показали, як розписують писанки Великдень 2024 під Бахмутом.

Фото: Херсонського музею

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: