Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як одна сім’я на Луганщині рятує донбаські ліси (ВІДЕО)

Опубліковано

Екоактивісти Сєвєродонецька воюють за місцевий ліс.

Нині тут ростуть дерева, але у планах – масштабне будівництво.

“Спочатку це була саме реакція на те, що після минулорічних пожеж, коли згоріло стільки лісу скрізь – 80% лісу згоріло біля Сєвєродонецька – і щось рубати живе? Мене це не просто здивувало. Це обурює”, – розповідає активістка ініціативної групи “ЕКО Сєвєродонецьк” Оксана Чіпіжна.

Активісти проти вирубування

Люди вийшли на мітинг, щоб не дати звести замість лісу обласну лікарню.

“Заявлених мітингів було два. Обидва вони влаштовувалися перед громадськими слуханнями, під час яких ВЦА хотіла внести зміни до Генплану міста Сєвєродонецька. Обидва ці громадські слухання не були проведені. І невідомо, коли будуть проведені. Вони їх відміняли, але ми виходили на мітинг”, – додає активістка.

Читайте такожВ Україні запустили мапу екологічних проблем Донбасу

За її словами, раніше ніколи активісти не висловлювали думку, що вони проти обласної лікарні.

“Ні, ніколи такого не було. Ми завжди казали, що ми за будівництво обласної лікарні, але знайдіть місце, де не треба буде рубати дерева, тим паче, таку кількість дерев рубати. Тому що ми всі потребуємо здорового життя в місті. А як воно може бути здоровим без зелених насаджень і без дерев? Що буде взагалі очищувати повітря? Дерева очищують повітря! В нашому хімічному регіоні це дуже важлива тема. Це наше здоров’я”, – впевнена Оксана Чіпіжна.

Порушення влади

Місцеві переконані, що влада порушила закон.

“У нас місцева влада, це тимчасовий орган, який ми не вибирали. І є закон, який передбачає, що на той час, в листопаді, вони мали можливість надати тільки на один рік в оренду, більше ніяк вони землю не могли дати, а вони надали у постійне користування. І от вже 9 червня вони надали ще дві ділянки з цією ж метою – для облаштування обласної лікарні. Але це теж порушення закону – тепер за законом вони мають на 5 років можливість здати в оренду. Але вони не мають права надавати її в постійне користування”, – розповіла екоактивістка.

Ініціативна група “ЕКО Сєвєродонецьк” повідомила про правопорушення правоохоронців та всі державні органи.

Інстанцій було дуже багато. ВЦА (Військово-цивільна адміністрація) і область – це зрозуміло. До Верховної Ради, до Комітетів ВР, до Кабінету міністрів, до профільних міністерств. До Міндовкілля, до Міністерства розвитку громад.

“У мене три папки звернень. Десь є відповіді, десь відповіді формальні, що вони надали до ВЦА. Навіть було таке, що надають відповідь ще на Казакова – на мера, якого не існує два роки”, – стверджує Оксана Чіпіжна.

Сила згуртування

За її словами, поки не маємо суттєвих досягнень, крім того, єдине – на заяву про злочин (на одну із трьох) провадження внесене в ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслідувань).

Вона переконана, що місцеві мешканці мають бути згуртованішими та більш активними. Більше цікавитися цими темами.

Читайте такожВиходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

“І мені б дуже хотілося, щоб усі ці “реформовані”державні установи не зволікали зі своїми обов’язками, робили це своєчасно, звертали на нас увагу”, – каже Оксана.

“Ми ж все одно не зупинимося, ми будемо відстоювати цей ліс і своє здоров’я, і своє повітря. Я хочу, щоб у цьому лісі гуляли мої онуки колись. Тут білочки бігають, їжачки. Це біорізноманіття. Куди їм подітися? Там згорів ліс, тут його зрубають: де вони будуть жити? Оцінки збитків, які нанесли пожежі, ще немає. Ми не знаємо, в якому стані взагалі регіон, як нам тут жити. Може, треба кожне дерево охороняти? Мораторій на вирубку лісів, мораторій взагалі на вирубку всіх зелених насаджень, поки не вивчать, скільки чого залишилося, не порахують. І потім вже приймати якісь рішення”, – додала активістка.

Ініціативна група “ЕКО Сєвєродонецьк” спільно з іншими еко-активістами працює над “Cхід Ekomap”.

Про проєкт 

Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Нагадаємо, українську школярку визнали геніальною за ідею врятувати Дніпро.

Як ми повідомляли раніше, ЮНІСЕФ оголошує онлайн хакатон на підтримку кліматичного активізму серед школярів.

Суспільство

У Харкові можуть з’явитися вулиці на честь Олени Пчілки, Тичини й Гребінки

Опубліковано

У Харкові розпочалися громадські обговорення щодо перейменування ще 161 топоніма, серед яких провулок Боткіна, вулиця Вавилова, в’їзд Челюскінців 3-й і вулиця Валдайська.

Про це повідомили у Харківській міській раді.

«Харків’янам пропонують перейменувати низку вулиць, назви яких пов’язані з країною-агресором», — зазначили у Харківській міській раді.

Серед пропозицій з перейменування наявні такі:

Читайте також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

  • провулок Боткіна хочуть перейменувати на провулок Олени Пчілки;
  • вулицю Вавилову планують назвати на честь Ісмаїла Гаспринського;
  • в’їзд Челюскінців 3-й запропонували перейменувати на в’їзд Євгена Гребінки;
  • вулицю Валдайську хочуть назвати на честь Павла Тичини.

З повним списком пропозиції можна ознайомитись за посиланням.

Свої пропозиції чи підтримку щодо перейменувань можна надіслати на пошту rename@city.kharkiv.ua або за номером (057) 760-79-68

Нагадаємо, у Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: Харківська міська рада

Читати далі

Суспільство

У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

Опубліковано

В історичній Софії Київській на Великдень, 5 травня, відбудеться святкове дійство. Проєкт має на меті відродити давні українські традиції святкування Великодня та показати мистецьку, пісенну, інструментальну, танцювальну й обрядову культуру цього свята

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«5 травня з 12:00 до 20:00 в історичній Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство. Це спільна ініціатива Національного заповідника «Софія Київська», Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та київських митців, зокрема фольклорних гуртів й ансамблю стародавньої музики «Хорея козацька», – йдеться в повідомленні.

У програмі дійства будуть представлені давні зразки пісень та хороводів, що побутували в різних регіонах України. Для цього учасники проєкту дослідили архіви й здійснили реконструкції близько 20 унікальних великодніх та весняних танків разом з молодіжними та дитячими фольклорними гуртами: Вільце, Стодивниця, Роксоланія, Щука Риба, Володар, Шум’я, Серпанок, Михайлове Чудо, Будимир, Орелі, Правиця.

Читайте також: Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Дійство розпочнеться Великоднім дзвоном на дзвіниці Софійського собору, що є пам’яткою кінця 17 століття та одним з національних символів України.

Крім того, у Софійському соборі відбудеться Великодній концерт Хореї Козацької «Христос Воскрес! Воскресне Україна!». Ансамбль виконає пісні на Воскресіння Христове 17-18 століть, піснеспіви з рукописних ірмолоїв, гімни доби Української революції 1917-1921 років, твори авторів, які співали на Софійській площі (Богданівському майдані) під час велелюдних мітингів та маніфестацій доби Українського Відродження поч. 20 ст. та в стінах самої Софії Київської.

У МКІП поінформували, що під час святкування також прозвучать сучасні твори на пошану Новітніх Лицарів – Героїв російсько-української війни, які жертовністю, любов’ю та високими чинами Духу наближають Воскресіння України.

У дворі заповідника за участі фольклорних гуртів протягом дня триватимуть весняні ігри, хороводи, звучатимуть весняні та великодні пісні, будуть представлені традиційні ігри з крашанками, відбудеться спільна трапеза.

Студенти Київського інституту імені Бориса Грінченка класу Ірини Рябчун зіграють Великодній карильйонний концерт на мобільному карильйоні братів Ботвінко.

На святі запланована низка благодійних ініціатив спільно зі скаутською організацією Пласт та БО «Гуркіт» з метою збору коштів на підтримку українського війська.

Нагадаємо, на честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі.

Фото: Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Львові проведуть фестиваль кави: де та коли

Опубліковано

У Львові 11 і 12 травня у !FESTrepublic відбудеться четвертий фестиваль Coffee, Books & Vintage. Організатори обіцяють цікаву програму, де відбудуться національні кавові чемпіонати, зокрема з обсмажки кави, лате-арту та приготування в джезві, а також захід «кава й алкоголь».

Про це пише видання village.

Переможці цих змагань матимуть можливість представляти Україну на міжнародному рівні.

Фестиваль також пропонує дискусії та читання з авторами від видавництва «Старий Лев», 12 навкололітературних івентів, а також книжковий і вінтажний ярмарок. Організатори обіцяють кав’ярні, кондитерські, фудкорт, музику та стендапи, анонсують учасників заходу на пізніший час.

Читайте також: Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

На фестивалі також відбудуться благодійні аукціони, а також буде можливість приносити або купувати на ярмарку українські сучасні книги, які потім передадуть до бібліотеки в селі Благодатному на Херсонщині, що було окуповане протягом дев’яти місяців на початку конфлікту.

Організатори також закликають долучитися до збору коштів на FPV-дрони та приходити плести маскувальні сітки в приміщення офісу !FEST. Квитки вже можна придбати за посиланням, проте їх вартість поступово зростатиме.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото: village

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: