Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Опубліковано

Можливостей для інвестування в Україні небагато. Підприємці та фізичні особи можуть вкладати свої заощадження в облігації внутрішньої позики (ОВДП) – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Чи вигідно їх купувати і які існують ризики?

Куди вкласти $ 10 тис. чи $ 50 тис., які за рік може відкласти власник невеликого бізнесу або топ-менеджер великої компанії? Відкрити рахунок у банку ризиковано – фізичній особі Фонд гарантування вкладів поверне тільки 200 тис. грн, в які входять і відсотки. Купити квартиру і здавати її в оренду? Шукати клієнтів, контролювати сплату комунальних послуг та стан житла хочуть не всі. Вклади в золоті – досить ризикова справа для тих, хто не розбирається в торгівлі на біржі. Цінний метал може не тільки дорожчати, але й дешевшати. Одним з можливих варіантів для пасивних інвесторів є покупка державних цінних паперів – облігацій внутрішньої позики. Скільки можна заробити і які існують ризики при покупці цих паперів?

ШоТам про це розповів фінансовий аналітик Олександр Подолянко

Олександр Подолянко
Олександр Подолянко

Екс-голова правління Інвестиційно-трастового банку. На фінансовому ринку працює більше 10 років, експерт з питання покупки та продажу ОВДП

Що таке облігації внутрішньої позики (ОВДП)?

Облігації внутрішньої державної позики – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Іншими словами, держава бере гроші в борг у інвесторів – юридичних та фізичних осіб, які можуть перебувати і працювати в Україні і за її межами. Куди витрачати гроші вирішує уряд. Засоби можуть направлятися на погашення дефіциту бюджету – виплату заробітних плат бюджетникам, пенсій або на погашення державних боргів. Особливість ОВДП полягає в тому, що держава гарантує покупцю повернення всієї суми з відсотками. Наприклад, це може бути $ 100 тис. Або навіть $ 10 млн.

Як купити ОВДП?

Облігації випускаються тільки в електронному вигляді. Самостійно купити їх фізична особа не може – треба скористатися послугами посередника. Це можуть бути банки, інвестиційні компанії або дилери.

Перед покупкою цінних паперів необхідно відкрити два рахунки (поточний і в цінних паперах), укласти договір на обслуговування, зробити заявку на покупку цінних паперів і перерахувати банку необхідну суму. Всі покупці проходять перевірку. Фінансова установа цікавиться джерелом походження коштів. Документи можна надавати різні. Наприклад, довідку про дохід підприємця або документи про продаж комерційного приміщення. Як правило, процес перевірки займає один-два тижні.

Скільки можна заробити?

Зараз дохід за ОВДП становить 11% річних у гривні і 3,5% – у валюті. Ще в минулому році він був вище. Але ставки по депозитах теж знижуються. Для покупців цінних паперів передбачили кілька пільг. Вони звільняються від сплати податку на прибуток (18% від суми прибутку), але повинні заплатити військовий збір (1,5% від суми прибутку).

У кожного цінного паперу є свій термін погашення – термін, коли покупець повинен отримати свої кошти назад. Це може бути три місяці, рік чи півтора з моменту покупки. Але в разі необхідності цінні папери можна продати і раніше на вторинному ринку за мінімальних втрат. Купувати ОВДП можна в будь-якій валюті. Їх номінальна вартість становить 1 тис. грн або $ 1 тис.

Читайте також: Запустили першу в Україну онлайн-платформу для торгівлі облігаціями

Цінні папери купує банк і переводить їх на рахунок клієнта. Найчастіше ця процедура займає один день. Інформація про торги цінними паперами, як правило, розміщується на сайті Міністерства фінансів. При необхідності її надає банк, з яким у підприємця укладений договір.

Які додаткові витрати несе покупець ОВДП?

При купівлі цінних паперів потрібно сплатити послуги комісії. Наприклад, відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн. За покупку ОВДП потрібно буде заплатити комісію в розмірі від 0,05% до 0,2% в залежності від суми угоди. Зарахування ОВДП на рахунок обійдеться ще в 300 грн. Зберігання цінних паперів коштує в середньому 100-200 грн на місяць. За виплату доходу теж доведеться заплатити – 1% від суми, але не більше 500 грн.

Умови виплати відсотків прописані при випуску кожної окремої серії цінних паперів. Наприклад, якщо ОВДП випускаються терміном на три місяці, то відсотки виплачуються в кінці строку їх дії. Якщо ж цінні папери купуються терміном на три роки, то премії клієнт може отримувати раз в квартал.

Продати цінні папери можна і раніше терміну погашення на вторинному ринку. Для цього необхідно надати всі свої дані (паспорт, ідентифікаційний код), згоду чоловіка або дружини на проведення угоди і укласти договір на продаж цінних паперів. В цьому випадку вартість ОВДП залежить від котирувань, але втрати продавця будуть не дуже великими.

Які можуть бути ризики при купівлі ОВДП?

Покупець цінних паперів може віддати свої кошти шахраям. Тому краще користуватися послугами великої компанії, з якою необхідно укласти договір. Можна попросити надати ліцензію на право працювати з цінними паперами, а також попередньо відвідати офіс. Викликати підозру повинен фахівець, який знімає невелику кімнату в підвальному приміщенні спального району і просить передати кошти за покупку ОВДП готівкою. Мовляв, він сам має покласти їх на рахунок.

Читайте також: Скільки можна заробити на оренді житла в Києві?

Високий рівень інфляції і девальвації гривні може «з’їсти» весь прибуток інвестора. Це в першу чергу стосується гривневих ОВДП. Якщо ціни за рік виростуть сильніше, ніж доходи по ОВДП, то покупець може не тільки не заробити, але й втратити. Тому перед тим, як вибирати, в які цінні папери інвестувати, варто почитати валютні огляди аналітиків або проконсультуватися з експертом банку. Можливо, варто погодитися на менший відсоток, але викупити ОВДП у валюті. Якщо гривня подешевшає, то інвестор виграє подвійно: отримає дохід в доларах і додатково виграє на курсовій різниці.

Суспільство

Дія повертає кошти за купівлю облігації “Нова Каховка

Опубліковано

Дія повертає кошти за купівлю облігації “Нова Каховка”. Усі, хто купували облігацію отримають вкладені кошти назад та прибуток на картку “єПідтримка”.

Про це повідомляє Дія.

У дії радять реінвестувати кошти у нові облігації. Наразі доступні:

  • Бахчисарай
  • Керч
  • Джанкой
  • Євпаторія
  • Макіївка
  • Сімферополь
  • Асканія Нова
  • Ялта
  • Залізний Порт

Читайте також: Дія поповнює свою команду: які вакансії пропонують

“Наприклад, якщо ви зараз придбаєте 10 облігацій Бахчисарай у Дії, то на момент виплати отримаєте на картку єПідтримка суму вкладу та 2 895 грн прибутку”, – пояснили у Дії.

Послуга реалізована Мінцифрою спільно з Міністерством фінансів України, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку й Національним банком України.

Нагадаємо, українці за сім днів у застосунку “Дія” купили облігацій на 144 мільйони гривень.

Фото: Дія

Читати далі

Суспільство

Документальний фільм «Да Вінчі» у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові

Опубліковано

У травні покази документального фільму «Да Вінчі», присвяченого пам’яті Героя України Дмитра Коцюбайла, командира батальйону «Вовки Да Вінчі», відбудуться в Івано-Франківську та Львові.

Про це повідомив в ефірі Українського радіо продюсер стрічки Назар Борушок.

«Найближчі покази в Україні відбудуться 14 травня в Івано-Франківську та 15 травня у Львові. В нас актуальна інформація з’являється по ходу, тому що пишуть люди, які хочуть організовувати це в тих чи інших містах чи країнах. І по факту ми вже додаємо актуальну інформацію на нашу сторінку у Фейсбуці», – зазначив він.

Потім, за словами продюсера, буде показ в Угорщині, далі – у 5 містах Великої Британії, зокрема у Лондоні та Манчестері. Вже відбувся показ у Клівленді та Детройті (США).

Читайте також: 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу

«Після чого фільм вийде вже в український прокат, і кожна людина зможе в зручний для себе час відвідати показ у кінотеатрі. Частина коштів із продажу квитків буде спрямована на батальйон «Да Вінчі», – сказав Борушок.

Він нагадав, що стрічка «Да Вінчі» складається передусім з інтерв’ю людей, які його добре знали – це і родина, і його найближчі друзі, і кохана, і побратими, з якими він воював з 2014 року. Також у фільмі використані архівні матеріали.

«Коли я шукав архіви, то теж проробив дуже велику роботу, оскільки я моніторив все, що було з 2014 року. Я заходив буквально у Фейсбук, просто гортав стрічку до найпершого посту Дмитра і вишукував матеріали, які могли забутися. Потім я заходив до всіх його друзів, шукав там матеріали і таким чином знайшов кілька унікальних відео, які вже всі забули і які ми використали», – зазначив продюсер.

Крім того, за його словами, у фільмі родзинкою стали кадри, які взагалі ніхто не бачив. Це кадри з бодікамери з GoPro, яка була на шоломі у «Да Вінчі». Особливо багато цих кадрів було з моменту повномасштабного наступу.

«Тож ми склали стрічку з цих трьох частин: з архівів 2014 року, з інтерв’ю його друзів, побратимів і родичів та з архіву, який він знімав сам на GoPro», – сказав Борушок.

Нагадаємо, анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Фото: Да Вінчі

Читати далі

Суспільство

У виші Києва відкриють школу для підготовки ШІ-спеціалістів

Опубліковано

На базі Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка хочуть відкрити школу для підготовки спеціалістів у галузі штучного інтелекту.

Про це повідомив директор Інституту журналістики КНУ Юрій Бондар, передає «Укрінформ».

«Партнерами школи стануть американські меценати Шелбі й Калеб Ворд (Shelby & Сaleb Wards), які є засновниками першої у світі платформи для ШІ-сторітелерів Curious Refuge. Їхні тренінги застосовують Netflix, Pixar, Google й інші», – розповідає Бондар.

Читайте також: Український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій

Безпосередньо для створення школи партнери можуть залучити до пʼяти мільйонів доларів. Наразі вивчення проблематики індустрії штучного інтелекту впроваджують у навчальні програми й модулі для студентів.

«Ринок штучного інтелекту в Україні сьогодні не досить розвинутий, спеціалісти працюють несистемно. Тож навчальні платформи, як-от школа при КНУ, дадуть можливість підготувати й обʼєднати спеціалістів», – додає Бондар.

Нагадаємо, МЗС України представило ШІ-аватара Вікторію, яка тепер коментуватиме консульську інформацію.

Фото: Укрінформ

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: