Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Продаж спиртзаводів Продаж спиртзаводів

Суспільство

Як реформується українська спиртова галузь

Опубліковано

Держава відмовляється від монополії у виробництві спирту і почала продаж спиртзаводів. Першим нового власника знайшов Немирівський спиртовий завод виробнику горілки Nemiroff. Чому це хороший крок?

З часів Незалежності виробництво спирту в Україні контролювалося державою. У нашій країні розташовано 80 підприємств, які знаходяться в управлінні ДП «Укрспирт» і у концерну «Укрспирт». З них офіційно працювали менше половини.

У чому проблема спиртової галузі?

Останні роки в Україні постійно зростала частка нелегальної продукції. 55% виробництва спирту знаходилося в тіні, а державні спиртові заводи більше 10 років контролювали кримінальні угруповання, неодноразово говорили в уряді. 

Через інтернет можна без проблем придбати так званий “тетрапак пшеничної горілки” об’ємом 10 літрів за 370 гривень. «Тобто пляшка коштуватиме десь 15-18 гривень. А ми купуємо в магазині по 90-100 гривень. Працюють тіньові підприємства. Але як вони працюють, хто їх кришує?, – цікавляться чиновники. За оцінками Офісу президента, через наявність нелегального ринку спирту державний і місцевий бюджети недоотримують 8 мільярдів гривень щорічно. Ці кошти можна було б спрямувати на будівництво нових шкіл, реконструкцію доріг та оновлення інших об’єктів інфраструктури. Податковій службі довгі роки не вдавалося впоратися з нелегальним ринком спирту: обшуки на підприємствах, установка лічильників на заводах і GPS-трекерів на спиртовозах не давали результатів.

Нелегальне виробництво спирту – вигідна справа. Мінімальна вартість пляшки горілки на полиці магазину складає 89,4 грн, в якій податків і акцизів – на 41 грн. А ось витрати на покупку спирту становлять всього 6 грн. Якщо не платити податки і мита, націнку магазину, то на кожній пляшці можна непогано заробляти не тільки нелегальним виробникам горілки, але і спирту.

Чому це важливо? В уряді сподіваються, що після демопополізації ринки спирту, з полиць на ринках зникне нелегальна продукція. Частіше за все вона виробляється у підпільних цехах, тож за якість алкоголя ніхто не несе відповідальності. Щороку в Україні фіксуються тисячі випадків отруєння неякісними напоями. Продаж спиртзаводів може вирішити цю проблему.

Читайте також:  Про що треба пам’ятати підприємцю. Принципи роботи бізнесмена Василя Хмельницького

Що змінилося?

У минулому році Верховна Рада внесла зміни в законопроект «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності в сфері виробництва спирту етилового». У законопроекті передбачено відразу кілька нововведень: скасування державної монополії на виробництво спирту, обмежень на приватизацію існуючих виробництв, ліцензування виробництва та оптової торгівлі спиртом, обмеження імпорту спирту до 1 січня 2022 року. Після того, як всі заводи будуть продані, а це станеться влітку наступного року, бізнесмени зможуть отримувати дозвіл на будівництво підприємств «з нуля».

Хто може купити спиртзаводи?

За інформацією «Укрспирту», ​​найвищий інтерес до спиртзаводів у алкогольних компаній і агрохолдингів. Але придбати підприємство може будь-який бізнесмен, за винятком осіб з російським громадянством або тих, хто веде бізнес в Росії. Торги проходять на майданчику “Prozorro.Продажі.” Інформація про торги та стартову ціну з’являється за місяць до дати їх проведення, учасник вносить заставу і чекає призначеного часу. Якщо претендентів на покупку підприємства немає, то актив виставляється на торги повторно. Якщо учасник один, він викуповує спиртзавод за вказаною ним ціною, а якщо претендентів двоє і більше, то починається процес торгів. Виграє той, хто готовий заплатити більшу суму.

Перші торги з продажу Немирівського спиртзаводу (Вінницька обл.) пройшли 15 жовтня. Претендент був один – компанія ЛВН Лімітед (виробник горілки під ТМ Nemiroff), який при стартовій ціні в 49,6 млн грн заплатив за завод 55 млн грн. Спиртзавод довгий час простоював, тому компанії доведеться зайнятися його модернізацією, а також виконати ще одну вимогу – зберегти не менше 70% робочих місць. Можливо, інших претендентів не було ще й тому, що спиртзавод розташований в декількох сотнях метрів від потужностей горілчаного заводу Nemiroff. Місцезнаходження грає головну роль при виборі виробничого майданчика.

Читайте також: Податкова перевірка. Що робити, якщо підприємець не згоден з її результатами

Коли продадуть решту підприємств?

Продаж спиртзаводів буде відбуватися постійно. Наприклад, на цьому тижні вдало пройшли конкурси з продажу Артемівського спиртзавода (Харківська обл.) та Овечацького спиртзавода (Вінницька обл.) – на кожне підприємство було декілька претендентів. Тільки до кінця жовтня Фонд держмайна планує продати п’ять заводів. ДП «Укрспирт» вже передав фонду 26 заводів для продажу, документи для решти підприємств планується підготувати на початку наступного року. 

Спочатку фонд продасть непрацюючі заводи, а під час міжсезоння – в лютому-березні – і ті, що працюють. Це потрібно для того, щоб не спровокувати дефіцит спирту. На оформлення всіх документів після оприлюднення результатів торгів переможцю необхідно не менше двох місяців. Тобто весь цей час підприємства не будуть функціонувати.

Чи вигідно купувати спиртзавод?

Алкогольні компанії хочуть убезпечити себе від можливих перебоїв з поставками спирту – основної сировини для виробництва горілки. Аграрним компанія вони необхідні для випуску біоетанолу, що використовується як паливо. Медичні компанії можуть випускати на цих майданчиках спирт, який є одним зі складових цілої групи препаратів. Виробничими майданчиками можуть зацікавитися й інші підприємці, які можуть переобладнати завод під упаковку продукції або випуск, наприклад, деталей для автомобілів. У заводів, розповідають у Фонді держмайна, є великі переваги – зручні під’їзні шляхи і власна залізнична гілка.

 Продаж спиртзаводів «Укрспирту» не призведе до зниження цін на алкогольні напої, оскільки частка спирту в собівартості готової продукції становить близько 10%. Проте алкогольні компанії зможуть експортувати спирт за кордон – особливим попитом він користується, наприклад, в Туреччині, де його використовують для парфумерної промисловості. Український спирт цінується в країнах СНД. Ніяких перешкод для експорту не буде. Українські підприємства можуть експортувати 10,2 млн декалітрів на рік. Як правило, цю квоту заводи не використовують і на половину.

Суспільство

Уроки Незламності: спільний проєкт про Героїв від Стріткод, Освіторія.Медіа та ШоТам

Опубліковано

У травні стартує всеукраїнський проєкт “Уроки Незламності”. Його спільно з ГС “Освіторія” та медіа “ШоТам” реалізує ГО “Історична платформа”. Уроки спрямовані на формування достовірних історичних знань у дітей та підлітків, вони в цікавому форматі знайомлять з життям незламних українців у різні часи.

Команда “ШоТам” долучилася до проєкту “Уроки Незламності”, щоб показати дітям та підліткам, які українці стійкі та круті. Попри численні виклики, з якими їм доводилося і доводиться стикатися. Саме “ШоТам” створює короткі інформативні відео про постатей.

Сама ідея Уроків належить ГО “Історична платформа”, яка наприкінці минулого року запустила краудфандинговий збір на платформі “Моє Місто” для підготовки матеріалів про незламних українців і розробки на їхній основі тих самих Уроків Незламності.

“Ми отримали 439 заявок від шкіл на матеріали для Уроків. Це школи з усіх куточків України. Буквально — зі всіх, тобто і з Донецької області, і з Луганської. Окрім, хіба що, Криму”, — каже авторка збору і співзасновниця ГО Наталя Демідова. 

В рамках проєкту були підготовлені матеріали про діячку культури Людмилу Старицьку-Черняхівську, військову формацію Січові Стрільці, дисидента Олексу Тихого, офіцерку та науковицю Олену Степанів та багатьох інших.

“Робота з дітьми — один з ключових напрямків нашої організації. Ми дуже раді можливості реалізувати її з такими потужними партнерами”, — каже голова і співзасновниця ГО Інна Крупник.

Освіторія.Медіа долучилася до проєкту як розробник Вчительського конструктора Уроків Незламності — універсальної методики з набором інструментів для вчителя, щоб провести цікавий та різноформатний урок.

“Вчительський конструктор — це матеріал, до якого ми завжди залучаємо інноваційних експертів та методистів, щоб кожен учитель склав свій унікальний креативний урок із цеглинок-вправ. Віримо, що наш спільний Вчительський конструктор надихне освітян та їхніх учнів та учениць”, — ділиться головна редакторка Освіторія.Медіа Катерина Кисельова. 

Читайте також: Україна піднялася на 18 пунктів в Індексі свободи преси

ГО “Історична платформа” відома іншим масштабним проєктом — “Стріткод: історія на кожному кроці”. Саме з використанням або на основі його матеріалів готують й Уроки Незламності. “Стріткод” розповідає про імена в назвах вулиць — цікаво й верифіковано. А також маркує простори міст стріткодами — авторськими табличками, які ведуть на платформу, де можна дізнатися більше про постать, на чию честь названі вулиці. Минулого року проєкт стартував у Києві, а цього року у планах команди — застріткодити Луцьк, Вінницю, Гадяч, Конотоп та інші міста. 

Напередодні масштабування новими містами команда почала роботи із вдосконалення сайту, розширення його функціоналу. Партнером цієї технологічної модернізації стала українська продуктова студія Railsware — там переконані, що успішне майбутнє можна будувати лише тоді, коли добре знаєш власне минуле. 

Дивіться відео, підготовлені в рамках Уроків Незламності. Читайте про незламних постатей на Стріткод-платформі. Робіть все або хоч дещо, щоб зберегти історичну пам’ять і передати її наступним поколінням. Бо — ми ж з вами Незламні.

Нагадаємо, у Міноборони розповіли про грошове забезпечення для важкопоранених військових.

Фото: Уроки Незламності

Читати далі

Суспільство

Україна піднялася на 18 пунктів в Індексі свободи преси

Опубліковано

Протягом року Україна піднялася на 18 позицій у Індексі свободи преси, який складає міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF), досягнувши 61-го місця.

Про це повідомили на сайті організації.

Україна опинилася вище в рейтингу завдяки покращенню політичного і безпекового показників.

У звіті організації йдеться про те, що російсько-українська війна ставить під загрозу виживання українських медіа. На ЗМІ випливають боротьба з російською пропагандою і зниження економічних показників.

«Після російського вторгнення в лютому 2022 року безпека журналістів опинилася під загрозою як ніколи. Іноді їх навмисно обстрілюють, незважаючи на те що вони демонструють знаки “Преса”, і список поранених або вбитих репортерів і ЗМІ, які сильно постраждали від авіаударів, продовжує зростати… Кібератаки, порушення конфіденційності джерел і обмеження доступу до інформації також викликають занепокоєння», — зазначають правозахисники.

Читайте також: Як переселенці опікуються одне одним у Мамаївській громаді (ВІДЕО)

RSF стверджує, що ухвалений наприкінці 2022 року закон про медіа погодив українське законодавство з європейським, але застосування воєнного стану іноді призводить до обмежень щодо журналістів.

Репортери без кордонів (RSF) — міжнародна недержавна організація захисту прав людини, яка оберігає свободу слова в усьому світі. Організація проводить боротьбу з цензурою та виступає за звільнення журналістів, котрі перебувають в ув’язненні, пов’язаному з їхньою професійною діяльністю.

Індекс свободи преси публікується з 2002 року. Під час його формування враховуються такі чинники: незалежність ЗМІ від власника і політичного впливу, рівень самоцензури, законодавча база, яка регулює діяльність ЗМІ, плюралізм думок у ЗМІ, рівень насильства проти журналістів.

Нагадаємо, у Києві триває реєстрація стартапів “Стійке місто”.

Фото:

Читати далі

Суспільство

У Міноборони розповіли про грошове забезпечення для важкопоранених військових

Опубліковано

Для важкопоранених військовослужбовців, які перебувають у лікарнях, передбачена додаткова винагорода у розмірі 100 тисяч гривень.

Про це заявила Наталія Калмикова, заступниця міністра оборони України, у інтерв’ю для Укрінформу.

Ця винагорода виплачується за час лікування, включаючи період перебування в лікарні та час переміщення до неї. Також вона надається військовослужбовцям, які знаходяться у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК.

«Існує додаткова винагорода військовослужбовцям, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я. Це стосується, до речі, і закордонних лікарень. Ця винагорода становить 100 тисяч. Вона виплачується за час перебування на стаціонарному лікуванні, включаючи час переміщення до лікарняного закладу. Окрім того, сума виплачується бійцям, які перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК», – повідомила Калмикова.

Читайте також: У Києві запрацював сучасний спортзал для ветеранів та військових: куди звертатися

Калмикова також зазначила, що військовослужбовці зберігають своє грошове забезпечення під час відпустки. Крім того, вони можуть отримати грошову допомогу для оздоровлення за власним бажанням.

Нагадаємо, військові будуть отримувати більше відпускних днів.

Фото: УНІАН

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство7 днів тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство1 місяць тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: