Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Велосипеди, шерпи і кладовище кораблів. Сім нових маршрутів Чорнобильською зоною

Опубліковано

Чорнобильська зона — популярний маршрут серед туристів, лише минулого року тут було понад 120 тисяч відвідувачів. І якщо раніше Чорнобиль асоціювався з біллю, переселенням та хворобами, то зараз сюди з радістю їдуть як українські туристи, так і іноземці. Бо де ж як не тут дізнатись всю правду про катастрофу та розвіяти популярні стереотипи про квітень 1986. Вже 13 років Асоціація чорнобильських туроператорів розвиває туризм у Зоні відчуження та щомісяця створює нові маршрути. Пропонуємо вам дізнатись більше про туристичні новинки.

Ярослав Ємельяненко

Ярослав Ємельяненко

Співзасновник компанії “Чорнобиль-Тур” та голова Асоціації чорнобильських туроператорів.

1. На шерпах до кладовища кораблів

Фото: ukrinform.com

Багато відвідувачів Чорнобильської зони скаржаться, що це місце переповнене туристами, які заважають відчути всю атмосферу та містику. Тому Асоціація чорнобильських туроператорів пропонує новий маршрут, куди не дістаються туристичні автобуси з натовпом людей. Тепер Чорнобильську зону відчуження можна відвідати на всюдиходах Sherp. Sherp – автомобіль-амфібія, що з легкістю долає бездоріжжя та круті схили. Лісові стежки та болота, озера та каміння – не перешкода із цим всюдиходом.

Цим маршрутом ви зможете дістатись до кладовища кораблів, які брали участь у ліквідації катастрофи. На них вивозили пісок, будматеріали, радіоактивні відходи, але через зараження радіацією були поховані. Також, на території забрудненої зони створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Так любителі дикої флори і фауни зможуть досліджувати біорізноманіття територій, де понад 30 років не ступала нога людини.

Такий екстрим-тур підходить тільки для повнолітніх. Ціна з однієї людини за 20 хвилин катання – 650 гривень. А ще є спеціальна пропозиція для учасників індивідуальних турів — катання на SHERP протягом цілої години. Вартість такого екстрим-катання становить 6 500 гривень на чотирьох з можливістю керувати всюдиходом.

2. Велосипедний маршрут

Фото: facebook.com/Association.of.Chornobyl.Tour.Operators

Унікальний вид туризму у Чорнобильській зоні — катання на велосипедах. Державним агентством України з управління зоною відчуження розроблено та затверджено перший веломаршрут, який проходитиме територією зони відчуження.

Загальна протяжність маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.Туристи зможуть побачити унікальний світ Чорнобильського заповідника, зупинитись у колишніх населених пунктах, які багато років приваблюють своєю самобутністю.

Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули

Кожна група буде мати двох супроводжуючих. Зараз вже облаштовують спеціальні місця для зупинок. Роботи з удосконалення та покращення велотреку для комфорту відвідувачів зони відчуження продовжуються.

3. Музей техніки

Фото: особистий архів

В Чорнобильській зоні буде створено новий музей! Зразки військової техніки, що була залучена до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, планується зібрати на території АТХ-2 в місті Прип’ять. На території, яка слугуватиме новим музеєм, зібрані потужні БелАзи, масивна бронетехніка та інші сталеві “учасники” ліквідації.

Кожна з цих машин виконувала унікальні роботи, часто вперше у світовій практиці. Адже досвіду ліквідації таких масштабних радіаційних аварій не мала жодна країна у світі. Кожен механічний ліквідатор має свою історію, яку ми маємо розповідати новим поколінням українців та іноземних відвідувачів.

Читайте також: Діджиталізація Чорнобиля: об’єкти зони відчуження відтворили у 3D-моделях та віртуальних просторах

Деяка техніка була не території гаражу всі ці роки, а інші машини сюди звозять з різних куточків Чорнобильської зони відчуження. Більшість машин були розкидані полями, лісами, болотами. Зараз в гаражі є ІМР, що стояв у Янові, техніка, що стояла біля будівлі ЧАЕС, машини, які брали участь у дезактивації вулиць.

Наразі складають список одиниць техніки, які стануть експонатами нового музею. Нове туристичне місце матиме охорону, освітлення, інформаційні таблички.

4. Тури на каяках

Фото: chernobyl-tour.com

Якщо хочете відвідати Чорнобильську зону справді незвично — спробуйте тури на каяках. Це унікальне поєднання активного туризму, спостереження за природою та пізнавальної екскурсії. Маршрут стартує у покинутому селі Черевач, що розташоване на річці Уж у 9 км від Чорнобиля і в 26 км від ЧАЕС, а закінчується екскурсія у Чорнобилі. Протяжність маршруту 18 кілометрів. А річкою Прип’ять готують прогулянки на катері.

Маршрут проходить територією Чорнобильського біосферного радіоекологічного заповідника, тому під час туру є велика ймовірність побачити диких тварин та різноманіття птахів. А після сплаву ви відвідаєте Чорнобильську атомну електростанцію та прогуляєтесь вулицями легендарного міста-привида Прип’ять.

Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Одноденна програма туру на каяках коштує 3885 грн для громадян України та 4342 грн для іноземців. Є можливість відвідати дводенний тур на каяках. Тут ви прибуваєте в місто Чорнобиль вечері і розміщуєтесь в готелі на ніч. Вечірня екскурсія по м. Чорнобиль. На другий день — сніданок, відвідування ЧАЕС, Чорнобиль-2, міста Прип’ять і покинутих сіл Чорнобильської зони.

5. Чорнобиль для дітей

Зараз Чорнобильську зону можна відвідати лише з 18-ти років. Але туроператори планують знизити вікову категорію наших туристів. Скоро з 12-14 років діти зможуть на власні очі побачити зону відчуження. Для цього розробляється спеціальний маршрут, який не передбачає вихід з автобуса в 10-кілометровій зоні, крім санітарної зони. Під час цієї екскурсії діти отримають радіації менше, ніж під час прогулянки Києвом.

Такий маршрут допоможе сформувати правильне сприйняття дітьми Чорнобильської катастрофи. Сучасні школярі грають у Сталкера, дивляться жахіття і тоді у 18 років мають скривлене уявлення подій. Тому ми хочемо ще з юного віку навчати дітей, давати їм правильну і правдиву інформацію про катастрофу. Бо це наша історія.

6. Авіамаршрут

Фото: chernobyl-tour.com

Ви колись літали на вертольоті? Уявіть собі незабутню екскурсію Чорнобильським небом. З висоти пташиного польоту ви побачите місто-примару Прип’ять, Чорнобиль, гігантські антени ЧОРНОБИЛЬ-2, ЧАЕС з нових ракурсів, недоступних для гостей, які подорожують автобусами.

Цей авіатур дозволяє вам побачити такі рідкісні ті цікаві моменти, які ви не можете побачити у звичайній подорожі. Наприклад, стада диких коней Пржевальського, рисі, диких ведмедів та інших тварин.

Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

Тур займає 3 – 6 годин, включаючи трансфер на аеродром. Подорожувати можна як вертольотом, так і літаком. Тривалість самого польоту – 2 години на літаку та ~1,15 години на вертольоті. Якщо захочете збільшити тривалість польоту – ціну буде змінено. Ціни – 11885 грн на двох з трансфером і гідом (літак), 30257 грн на двох з трансфером і гідом (вертоліт).

7. Тур за серіалом “CHERNOBYL” НВО

Після перегляду серіалу “CHERNOBYL” НВО ще більше людей з усього світу зацікавились Чорнобильською зоною. Тому для туристів підготували спеціальний тур, під час якого можна побачити місця фільмування, дізнатись про правдивість сцен та розкрити всі таємниці і справжні історії подій. Серед локацій, які обіграні в серіалі:

  • підвал Чорнобильської атомної електростанції, в якому розташовувався штаб ліквідації в перші дні після вибуху четвертого енергоблока;
  • пожежна частина, звідки виїхали перші пожежники;
  • медично-санітарна частина міста Прип’ять, яка прийняла перших постраждалих, в заблокованому підвалі.
  • легендарний прип’ятський міст, з якого, за версією серіалу, мешканці Прип’яті спостерігали за пожежею на станції;
  • відвідаєте такі популярні місця, як парк розваг у Прип’яті зі всесвітньо відомим Колесом огляду та ін.

Вартість для громадян України $140 з людини, для громадян інших країн $185 з людини.

Суспільство

Українці можуть «купити» страховий стаж: інструкція

Опубліковано

Українці можуть «купити» страховий стаж для виходу на пенсію у 60 років або для отримання вищої пенсії. Про це йдеться на Урядовому порталі.

Як «придбати» страховий стаж

Перш за все потрібно укласти договір з Пенсійним фондом України (ПФУ) – зробити це можна онлайн через веб-портал електронних послуг фонду. Потім потрібно зробити наступні кроки:

  • увійдіть в особистий кабінет Пенсійного фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису, Дія.підпису або системи Gov.id.
  • оберіть розділ Комунікація з ПФУ, далі натисніть «Договір на добровільну участь»;
  • внесіть персональні дані особи, на користь якої ви хочете робити внески (ПІБ, податковий номер, серію і номер паспорта, дату народження).
  • якщо платите за себе, натисніть Бажаю сплачувати внески за себе й вкажіть необхідну інформацію;
  • дайте згоду на обробку даних і підтвердіть внесені дані;
  • підпишіть договір за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), натиснувши кнопку «Підписати й сплатити»;
  • сплатіть внески, обравши зручний для вас спосіб: через Portmone чи платіжне доручення.
Інструкція, як скористатися послугою

Кому доступна послуга

Застраховані й незастраховані люди старші 16 років, котрі належать до однієї з цих категорій:

  • працевлаштовані за кордоном, проте хочуть отримувати пенсію в Україні;
  • передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для отримання пенсії;
  • з низьким рівнем офіційного доходу, які хочуть збільшити розмір пенсії у майбутньому.

Читайте також: Щастя належить безстрашним: подружжя лікарів з Дружківки відкрило мережу перукарень у Донецькій області

Робити внески можна як за себе, так і за іншу людину, якщо вона не є пенсіонером.

Хто може «докупити» стаж

Щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок. Його розраховують за формулою: мінімальна заробітна плата х 22%. З 1 квітня 2024 року мінімальний страховий внесок становить 1760 грн.

Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.

Щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок

Нагадаємо, в Україні оголосили мікрогрант для соціальних ініціатив.

Фото: Укрнет

Читати далі

Суспільство

Швеція виділила 28 млн євро на підтримку оборонного потенціалу України

Опубліковано

Уряд Швеції доручив Збройним силам країни перерахувати 28 млн євро на підтримку обороноздатності України.

Про це повідомляє пресслужба уряду Швеції.

Так, 18 млн євро буде передано трьом коаліціям у рамках Контактної групи з питань оборони України, а 10 млн євро – до Фонду НАТО для України.

“Ми продовжуємо підтримувати Україну і робитимемо це доти, доки це буде необхідно. Шведська підтримка буде поступово переходити до закупівлі нового обладнання у промисловості для передачі Україні. Завдяки цим платежам до фондів ми зможемо зміцнити оборону України в плані безпілотників, розмінування та посилення можливостей українських ВМС”, – заявив міністр оборони Швеції Поль Йонсон.

Читайте також: В Україні стартувала премія UEPA: можна отримати кошти на розвиток підприємства, подробиці

Так, Швеція виділяє:

  • 5 мільйонів євро на користь коаліції з розмінування, які будуть спрямовані на спільні закупівлі обладнання та навчання українського персоналу.
  • 3 мільйони євро на коаліцію морської безпеки, яка підвищує потенціал України в галузі безпечних морських перевезень у Чорному морі, а також розширює можливості українських ВМС у галузі морського спостереження, амфібійних боїв, контролю над морем і протидії російським військовим кораблям.
  • 10 мільйонів буде передано коаліції безпілотників. За підтримки Коаліції безпілотників можливості України в галузі безпілотників будуть розширені за рахунок навчання більшої кількості українських солдатів. Підтримка також допоможе Україні в закупівлі безпілотників.

Нагадаємо, у Міноборони розповіли про грошове забезпечення для важкопоранених військових.

Фото: Уряд Швеції

Читати далі

Суспільство

Як не залишитися без зв’язку та інтернету при відключенні світла

Опубліковано

Через масований удар по енергетиці 8 травня 2024 року в усіх областях України можуть запровадити графіки відключення світла. Вже відомо, що пік очікується увечері з 18:00 до 23:00.

три простих кроки для того, щоб не залишитися без зв’язку та інтернету.

Мобільний зв’язок

Через нестабільне електропостачання в мережах може зникати зв’язок на телефонах. Коли вимикається світло, станції мобільних операторів перемикаються на альтернативне живлення.

Як правило, батарей та генераторів вистачає на 4-5 годин роботи. Якщо після цього досі немає світла, станція може повністю відключитися і не обслуговувати абонентів.

Щоб не залишити українців зовсім без зв’язку, ще 2022 року було запущено національний роумінг. Це безкоштовна опція, яка дозволяє абонентам користуватись послугами інших операторів у зоні покриття.

Щоб скористатися цією опцією, треба на смартфоні вимкнути автовибір мережі. На Android – перейти в “Налаштування” – “Мобільна мережа” (або “Підключення”) – “Оператор”. На iOS: “Параметри” – “Мобільні дані” – “Вибір мережі”.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Потім треба знайти та вибрати доступну мережу – VODAFONE UA, UA-KYIVSTAR або LIFECELL. Якщо не вдалося зареєструватися, спробуйте знову або виберіть іншого оператора. Після цього можна дзвонити, приймати дзвінки, надсилати та отримувати смс-повідомлення.

Щодо мобільного інтернету, то навряд чи його використання в національному роумінгу буде комфортним. Оператори дають доступ до мережі 2G/3G на швидкості до 512 Кбіт/с. Цього може вистачити на обмін повідомленнями в месенджерах чи пошук інформації в інтернеті.

Читайте також: Мінкульт хоче створити заповідник на території пам’ятки археології «Китаївське городище»: що про це відомо

Домашній інтернет

Якщо ви хочете залишатися з домашнім інтернетом при відключеннях світла, слід заздалегідь потурбуватися про це. Для цього треба уточнити у свого провайдера, чи він перейшов на енергоефективні інтернет мережі за технологією xPON.

PON (passive optical network або “пасивна мережа”) – це технологія, яка забезпечує доступ до інтернету в будинках з проведеними оптичними комунікаціями. У таких випадках оптика заводиться безпосередньо у квартиру.

Особливістю PON є деревоподібна архітектура, яка не потребує електропостачання для периферійних вузлів. Це дозволяє отримувати доступ до мережі навіть при локальних перебоях зі світлом за наявності резервного живлення у ваших девайсів. Швидкість залишається високою, достатньою для перегляду онлайн-ТБ.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Якщо ваш провайдер не надає доступу до інтернету через оптику, можна знайти найближчого провайдера з xPON-мережею і подати заявку на підключення. Щоб прискорити процес, радять об’єднатися із сусідами. Зазначимо, у Києві така послуга доступна у більшості великих провайдерів.

Якщо домашній інтернет роздається по Wi-Fi, то крім джерел живлення для ноутбука або комп’ютера, потрібне альтернативне джерело живлення для роутера. Це може бути як зарядні станції чи безперебійники, так і павербанки. В останньому випадку потрібна батарея, здатна видавати необхідний вольтаж, і кабель з відповідними роз’ємами.

При дотриманні всіх умов можна залишатися вдома онлайн не лише під час віялових відключень, а й за тривалих блекаутів.

Пункт незламності

Якщо національний роумінг не працює і зник домашній інтернет, можна прийти до одного з Пунктів незламності. Достатньо завантажити мапу в застосунку “Дія”, щоб у декілька кліків знайти найближчий пункт і перевірити, чи є в ньому все необхідне.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Через додаток можна перевірити, чи працює пункт, чи доступний для людей з інвалідністю, а також чи є там зв’язок, інтернет, генератор, вода, тепло, аптечка та можливість підзарядити гаджети.

Нагадаємо, Проспект Правди у Києві перейменували на честь Європейського Союзу.

Фото: ДЕТЕК

Читати далі