Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

11 ідей подарунків від крафтярів з усієї України: забирайте найкращі

Опубліковано

Найкращий спосіб повернути собі хоча б частинку того самого солодкого передчуття свят з дитинства — це самому стати для когось чародієм.

Якщо ви шукаєте ідеї цікавих подарунків, то ця добірка про героїв статей та сюжетів ШоТам вам дуже допоможе. А якщо вже знайшли, все одно зазирніть, і ви здивуєтесь, що творять і витворяють українські крафтярі!

Трави в ситі та розписні медові панянки з Харківщини для поціновувачів традицій

Змалку Любов збирала зілля зі своєю бабусею Ганною, а тепер робить це вже зі своєю донькою. З трав і квітів компонує авторські чаї в незвичайному форматі букетиків.

«Так одразу видно, яка квітка чи рослинка там є. Це дуже естетично виглядає — ніби польовий букетик у чашці чи в заварнику. Ну і, звісно, це смачно», — пояснює травниця.

Для своїх букетів Любов придумала оригінальне пакування на основі звичайного сита. Фото надала майстриня

До Святок жінка з донечкою також пече традиційні слобажанські святкові коржики під назвою «панянки».

«У якийсь момент на тлі війни, яка має на меті знищити все українське, мені стало якось так образливо, що на Святки ми печемо якихось американських пряничних чоловічків, хоча в нас є власна святкова випічка — панянки», — каже майстриня.

Панянок і вершників Люба випікає за традиційним рецептом та розписує власноруч. Фото надала майстриня

Де замовити: майстерня «Трави з яру» 

Ціна: жевжик на коні, баринка, півник, рибонька (коржик 170 г) — 150 гривень, панянка з дітками (коржик 510 г) — 400 гривень.

Подарунковий набір трав’яного чаю в ситі (9 букетиків) — 1 070 гривень

Як Любов Попова не лише відроджує традиції травництва та святкової випічки, а й працює над проєктом ревіталізації свого села, читайте тут.

Львівські підсвічники-трійці для тих, хто плекає родинні традиції

«Трійцями» називають дерев’яні підсвічники на три ріжки, які були популярні на Гуцульщині: їх ставили посеред столу на другий Святвечір, перед Водохрещем, а вранці ґазди несли свої запалені «трійці» до церкви та до водосвяття.

Підсвічники-трійці від майстерні tepla.decor зі Львова. Фото tepla.decor

«Я надихалась різьбленими «трійцями» — підсвічниками, які на Гуцульщині та Покутті використовували і в церквах, і в домашніх обрядах, — каже засновниця майстерні Розалія Тепла. — Мені пощастило знайти майстра з Закарпаття, з яким я домовилась про виготовлення дерев’яних заготовок. Кожен підсвічник обробляємо спеціальною ґрунтовкою, всі деталі шліфуємо — з цим мені допомагає мій чоловік. А далі вже я приступаю до розпису».

Майстриня використовує поєднання кольорів, характерні для українських вишиванок, і працює найтоншими пензликами, які змогла знайти.

Де замовити: tepla.decor 

Ціна: такі підсвічники-трійці, як на фото, коштують 2 850 гривень

Кава з жолудів «ЖоКава» для тих, кого ви хочете здивувати, від крафтярів Харківщини

Ольга — кримка, а Максим — харків’янин. Кілька років тому пара переїхала в село на Харківщині, аби жити ближче до природи та розвивати власне екопоселення.

Там почали виготовляти фруктову пастилу та каву зі смажених жолудів.

«”ЖоКава” — це напій з жолудів, який за смаком дуже схожий на каву, але з такими ніжними нотками печива й горішків. Коли ми смажимо жолуді, то навколо пахне, наче ти в кондитерському магазині», — розповідає Ольга.

Не всі жолуді підходять для приготування напою, а з тих, які підходять, треба відібрати прілі та червиві, тож це кропітка ручна робота. Фото надала Ольга

Де замовити: крамничка екопродуктів «Озаріння» 

Ціна: пачка «ЖоКави» на 100 г коштує 155 гривень, «ЖоКава» з сухим кокосовим молоком на 200 г коштує 220 гривень

Як збудувати бізнес, живучи в селі, коли поруч росте багато дубів, читайте в цьому матеріалі. 

Прикарпатські тарілки для естетів — з відбитками справжніх квітів і трав 

Лілія Шкреметка — мама чотирьох дітей, що живе в селі Чернятин на Прикарпатті. У 2018 році вона втілила свою мрію та відкрила власну майстерню кераміки.

«Я дуже довго думала про те, чи створювати цю майстерню, але тепер вона для мене як ще одна дитина, — каже майстриня. — Тут я проявляю свою творчість і те, що є в моєму внутрішньому світі».

Фірмовою родзинкою тарілок і горнят є унікальні узори, створені відбитками справжніх листочків та гілочок. Фото: Leaf Ceramics

Навіть взимку майстриня продовжує проставляти на своїх тарелях листяні орнаменти, адже з літа робить запаси «штампів», спеціальним способом квасячи лопухи й інші рослини.

Де замовити: Leaf Ceramics

Ціна: тарілка діаметром 23 см коштує 690 гривень

Як майстерня кераміки стала родинним бізнесом, де є і свій таргетолог, і фотограф, Лілія розповіла ШоТам. 

Набір різдвяних штампів з Галичини для творчих натур

«Ідея набору з різдвяними штампами прийшла до мене ще влітку, — розповідає власниця майстерні Олена Мазурок. — Мені хотілося передати горде прадавнє Різдво, де Дідух на покутті, Павук під стелею і Трійця на столі. Де дітлахи співають дзвінких колядок і крутять Звізду на цвяшку, всі сім’ї поруч, сніг лапатий, а довкола мир та злагода».

За задумом майстрині, цими штампами можна декорувати ранер, скатертину, торбу-шопер, одяг чи пакування ваших подарунків. 

Штампи багаторазові, тож експериментувати можна досхочу. Фото надала майстриня

Майстерня пропонує три різні набори, кожен з яких містить фарбу, квачики для її нанесення та самі штампи. Вартість залежить від кількості штампів.

Так виглядають готові ранери. Фото надала Олена

Де замовити: «Творча майстерня Олени Мазурок»

Ціна: бокс на 3 штампи коштує 1 300 гривень, бокс на 6 штампів — 2 300 гривень

Свічки з ароматами українських міст для тих, хто сумує за домом

У 2020 році друзі Юрій Тустановський і Дмитро Бідюк почали свої експерименти з використаною кавовою гущею. Так з’явився бренд Rekava.

 «”Re” означає recycling або ж переробка, а “kava” — кавова гуща, яка є основним матеріалом наших товарів», — пояснює Юрій.

З початком повномасштабного вторгнення компанія запустила виробництво свічок з ароматами різних міст України: є й «Луганськ» з абрикосами, і «Суми» з пахощами цукру та липи, і «Запоріжжя», що пахне козацькими дубами Хортиці.

Розробники Rekava candles вважають, що Хмельницький пахне горіхами, Одеса — цвітом акації, а Харків має аромат бібліотеки. Фото зі сторінки бренду

Свічки виготовляють із соєвого воску, ємності для них — з переробленої кавової гущі, гніт бавовняний або дерв’яний.

«Коли свічка догорить, ви можете викинути формочку — вона розкладеться за кілька тижнів, — розповідають розробники. — А можна посадити в неї якусь рослинку. Тому до кожної свічки ми додаємо кокосовий субстрат у формі шайби разом з насінням».

Де замовити: Rekava 

Ціна: 950 гривень

Які ще цікаві продукти виробляють з кавової гущі, читайте тут.

Пеньки-світильники від військового з Вінниччини для любителів стилю лофт

Вперше Михайло Бурик став на захист України у 2014 році та захищав Слов’янськ і Волноваху. Коли повернувся на Вінниччину, влаштувався працювати на меблеву фабрику. Коли у 2022 році почалися перші масовані обстріли України, відразу знову став до лав ЗСУ. Після поранення служить в тилу та знайшов розраду — виготовляє різні предмети декору й інтер’єру з необробленої деревини.

Михайло перетворює цікаві шматки деревини на світильники. Фото зі сторінки майстра

«Знайшов пеньок з горіха, поставив півмісяцем. Думаю: “Буде з нього діло”. І так вийшов з нього приліжковий торшер», — розповідає Михайло.

У вільний час військовий майструє світильники, підсвічники та полички в стилі лофт, адже тут і необроблене дерево, і грубий метал.

Де замовити: сторінка майстра 

Ціна: світильник на фото коштує 850 гривень

Дерев’яні пазли від харківʼян для фанатів «Гаррі Поттера» та «Ігор Престолів»

Свій бізнес харків’яни Вікторія та Михайло придумали під час ковідного карантину та разом з дизайнером розробили перші дерев’яні пазли.

У пошуках цікавих сюжетів задумалися про пазли з персонажами відомих кінофраншиз, але хотіли це робити тільки легально, через офіційний договір з правовласниками.

Пазл «Гаррі Поттер. Албус Дамблдор». Фото: Woods Story

«Шукали контакти, писали юристам, компаніям, які мали подібні ліцензії, але нічого не вдавалося. А влітку 2023 всесвітньовідома студія Warner Bros. запропонувала нам співпрацю», — розповідає неймовірну історію свого бренду Вікторія. 

Тепер в асортименті Woods Story є ліцензійні пазли та дерев’яні постери з персонажами всесвіту Гаррі Поттера, «Ігор престолів», «Ріка і Морті» й «Тома і Джеррі».

Дерев’яний пазл «Гра Престолів. Дім Старків». Фото: Woods Story

Де замовити: Woods Story 

Ціна: пазл «Гра Престолів. Дім Старків» у розмірі L — 749 гривень, пазл «Гаррі Поттер. Албус Дамблдор» у розмір XL (40х29 см) — 849 гривень

Харківський мед з лаймом і горішками для ласунів

Михайло Цибулька — пасічник вже в пʼятому поколінні. «Дід навчав батька, а мого діда навчав ще його дід. Далі я вже не знаю», — ділиться бджоляр.

Обійстя родини Цибульок у Харкові постраждало під час російської атаки на нафтобазу в лютому 2024 року. На щастя, вулики з бджолами у цей час стояли в іншому місці, і родинна пасіка вціліла.

Тепер бджоляр працює ще завзятіше і разом з дружиною Катериною розробив авторську лінійку медових десертів — крем-мед із сублімованими ягодами, горішками та навіть лаймом.

Крем-мед з м’ятою та лаймом. Фото зі сторінки бренду

Де замовити: Faina Bee UA 

Ціна: баночка крем-меду з лаймом та м’ятою об’ємом 150 г коштує 95 гривень, баночка горішків кеш’ю в меду об’ємом 240 г коштує 180 гривень

Львівська складанка з мапою України для малечі

Ідея «Складанки» з’явилась у Юлії Яксманицької, коли вона була в другому декреті. Тоді молода мама створила свій перший пазл на 12 деталей, які складалися в шістьох звіряток.

Складанки орієнтовані на дітей віком від 1 до 6 років. Юлія каже, що її іграшка допомагає малечі розвивати моторику, логіку та мислення.

Складанка з мапою України. Фото зі сторінки бренду

«Це безпечно — іграшки не мають скалок, деталі легко випадають з ніші. А ще я додаю клієнтам загублені деталі, аби іграшку не викидали, як неповноцінну, а передавали комусь, коли дитина виросте», — розповідає авторка складанок.

Де замовити: магазин ТМ СКЛАДАНКА

Ціна: складанка «Карта України 3» на 25 деталей коштує 430 гривень

Мольфарські чаї з Карпат для тих, кому потрібно сповільнитись

Родина Качмарів із Львівської області уже понад 15 років займається заготівлею та продажем карпатських трав та ягід, які компонують в авторські чайні композиції або відтворюють чаї за рецептами карпатських мольфарів.

Тут і фіточаї з лікувальними властивостями і трав’яні збори у подарунковому пакуванні з милими підписами.Фото з сайту крамниці «Комора травника»

Де замовити: «Комора травника» 

Ціна: Мольфарський збір «Заспокійливий» коштує 75 гривень за 70 грамів, подарунковий трав’яний чай «Для гарного настрою» коштує 55 гривень за 50 грамів.

Суспільство

В Україні випустили журнал про Слобожанщину (ФОТО)

Опубліковано

Мультимедійна платформа «Локальна історія» презентувала новий журнал, присвячений історії та культурі Слобожанщини. Це вже восьмий випуск видання.

Про це повідомляє «Локальна історія».

Про журнал

На обкладинці журналу — ілюстрація художниці Олі Гайдамаки, а всередині — глибокі історичні дослідження, репортажі та аналітика. Видання розповідає про заселення Слобожанщини, вплив Козацької революції на регіон і створення Слобідської України. Окрема стаття присвячена загадковому місту Гелон, яке згадується в легендах.

Читати також: Фасад притулку для тварин у Києві прикрасили муралами (ФОТО)

Особливу увагу приділили видатним постатям Слобожанщини. У журналі можна прочитати:

  • як Микола Костомаров шукав своє місце в історії;
  • чим жив хутірний світ Пантелеймона Куліша;
  • репортаж про Тростянець, що пов’язаний із життям і творчістю Миколи Хвильового.

Також у випуску зібрали цікаві факти про календарні обряди українців Вороніжчини Сумської області 150 років тому. Автори дослідили, як мешканці Вороніжа бачили своїх сусідів-росіян і чому називали їх неробами.

Нагадаємо, що у лютому на київському вокзалі відкриють «Книгарню Є»: як вона виглядатиме (ФОТО).

Фото: «Локальна історія».

Читати далі

Суспільство

У Києві запустили електронний довідник послуг із ментального здоров’я

Опубліковано

Кияни тепер мають доступ до електронного довідника «Маршрути послуг з ментального здоров’я», який допоможе знайти необхідну підтримку.

Про це повідомила Марина Хонда, заступниця голови КМДА з соціальної та гендерної політики, захисту прав дітей і питань безбар’єрності.

Для кого створено довідник

Цей ресурс розробили в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Видання містить контакти комунальних, громадських та приватних організацій, які надають соціально-психологічну допомогу. Завдяки зручній структурі користувачі можуть швидко знайти потрібну послугу та зв’язатися з надавачем.

Читати також: У трьох областях відкрили адаптивні клуби для військових та людей з інвалідністю (ФОТО)

Довідник допомагає не лише орієнтуватися в доступних сервісах Києва, але й об’єднує всіх надавачів допомоги в єдину систему перенаправлення, спрощуючи доступ до послуг для містян.

Переглянути довідник можна за посиланням.

Нагадаємо, що вийшов безоплатний курс аудіоуроків «Секс-освіта» про дорослішання.

Фото: обкладинка довідника «Маршрути послуг з ментального здоров’я».

Читати далі

Суспільство

У Бучі та Славутичі створять безбар’єрні маршрути: деталі проєкту

Опубліковано

Маршрути у містах облаштують доступними для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Цей проєкт втілюють у межах програми «Рух без бар’єрів».

Про це повідомив директор департаменту містобудування та архітектури Київської ОВА Ярослав Янович.

Що відомо про цей проєкт

Міста долучилися до ініціативи, щоб усі люди мали:

  • можливість самостійно пересуватися;
  • доступ до інфраструктури;
  • сприятливі умови для соціальної інтеграції;
  • рівні можливості у користування міськими просторами.

Ярослав Янович зазначив, що територіальні громади самостійно визначатимуть маршрути. До обговорення проєктів адміністрації залучатимуть громадськість.

Читайте також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

«На маршруті всі локації мають бути максимально доступними та безбар’єрними — це перехрестя, переходи, громадський транспорт, школи, садочки, заклади охорони здоров’я, центри надання адміністративних послуг, центри зайнятості, а також інші громадські будівлі. Також на маршруті будуть встановлені навігаційні знаки, тактильні елементи та інші рішення, спрямовані на забезпечення не лише зручності, але й безпеки для людей», — розповів Ярослав Янович.

Наразі Славутич та Буча вже розробили свої проєкти. До 11 лютого 2025 року інші територіальні громади Київської області повинні подати до Департаменту містобудування та архітектури КОВА власні проєкти безбар’єрних маршрутів.

«Рух без бар’єрів»

Проєкт є частиною ініціативи Міністерства розвитку громад та територій. Його презентували 19 січня у військовому госпіталі. Головна мета проєкту — створення доступного середовища для всіх людей.

Нагадаємо, що у Славутичі більше не оголошуватимуть тривогу, яка звучить у Київській області.

Також ми писали, що на Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Шопочитати