Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кавові свічки з ароматом Донецька та Криму. Бренд Rekava створює унікальну екопродукцію з кавової гущі

Опубліковано

Rekava – унікальний бренд українців Дмитра Бідюка та Юрія Тустановскього. Проєкт створює перші в Україні біорозкладні вироби з переробленої кавової гущі: стаканчики, кришки, горщики для розсади та навіть екологічні свічки.

До повномасштабного вторгнення подукція бренду виготовлялася у Сумах, проте з початком великої війни підприємці евакуювали бізнес до Львова. Тут вони не лише налагодили виробництво, а й всього за два місяці запустили новий продукт.

Про шлях від стартапу до бізнесу, перші тижні війни, унікальну технологію та аромат українського Криму ШоТам розповів співзасновник Rekava Юрій Тустановський.

Юрій Тустановський

співзасновник бренду Rekava

Нас об’єднали спільні інтереси

Я народився на Рівненщині, навчався у Львівській області, але протягом останніх 20 років жив у Києві. Працював у фінансовому секторі приватних структур, згодом – у Міністерстві економіки. Мій бізнес-партнер Дмитро родом із Харкова, викладав у Сумському університеті.

Ми познайомилися завдяки спільним інтересам та спільному знайомому. Я кандидат економічних наук, мене цікавили питання циркулярної економіки й відповідального споживання та виробництва. Дмитро – кандидат технічних наук і дослідник у сфері харчових технологій. 

засновники бренду rekava
Засновники бренду Rekava Дмитро Бідюк (ліворуч) та Юрій Тустановський (праворуч).

Від стартапу до соціального бізнесу

Приблизно два роки тому ми почали думати на тим, що можна створити з переробленого сміття. Власне, відтоді й почалися наші експерименти, які перетворилися спочатку на стартап, а згодом – повноцінний бізнес, бренд Rekava. «Re» означає recycling або переробка, а «kava» – кавова гуща, яка є основним матеріалом наших товарів. 

У нас є три основні продукти, і кожен із них має свій рівень завершеності. Адже все, що повʼязане з наукою, – це довга та складна робота. Усі три продукти ми виготовляємо з переробленої кавової гущі, і всі вони розкладаються за кілька тижнів: або безпосередньо в ґрунті, або на звалищі. Це стаканчики з кришкою – Rekava Cup, горщики для розсади – Rekava Pot і останній, але водночас найбільш завершений продукт, – декоративні екологічні свічки Rekava Candle.

екопродукція з кави

Паперові стаканчики не настільки еко, як вам здається

Ми звикли споживати одноразове. Якщо говорити про гарячі напої, існує міф про нібито безпечний для природи паперовий стаканчик. Однак це не так. По-перше, аби створити такий стаканчик потрібно зрубати дерева, а це вже не окей. А по-друге, кожен паперовий стаканчик має пластикову плівку, завдяки якій утримується рідина. 

На жаль, в Україні не існує компостера, який може переробляти такий вид сміття. А тому всі стаканчики потрапляють на звалище. Мені б хотілося сказати, що вони гниють, але ні. Вони сотнями років будуть там лежати. Біостаканчики – це альтернатива до не зовсім дружнього до природи, але звичного для кожного з нас рішення – пластиково-паперових стаканчиків. 

стаканчики з кавової гущі від бренду rekava

Стаканчики для кави з самої кави

Тому перший та найскладніший наш продукт – це Rekava Cup, одноразові стаканчики та кришки для гарячих напоїв, зроблені на основі переробленої кавової гущі. Ми витратили багато часу, щоб випробувати численні концепції й прототипи. Не буду розкривати технологічні секрети, але пропорційно стаканчик на 60% складається з кави, а решта 40% – домішки з природних натуральних компонентів або ж вторинних харчових відходів. Деякі домішки ми купуємо, а деякі (наприклад, яєчну шкаралупу) нам віддають. Та головне, що у цьому продукті взагалі немає пластику.

З наукової точки зору ми вже завершили цю розробку та виготовляємо невеликі партії для партнерських закладів. Але для повноцінного запуску виробництва нам бракує обладнання, яке дозволить створювати необхідний дизайн та вагу. 

Ще один продукт, який ми почали розробляти ще до повномасштабної війни, – Rekava Pot. Це екологічні горщики для розсади, і вони також виготовлені з переробленої кавової гущі. Наразі продукт ще перебуває в розробці.

горщик для квітів з кави

Планували переїхати до Києва, але все змінила війна

Наш бізнес доволі специфічний та багато в чому унікальний. Тому ми працюємо не лише заради прибутку (хоча і для цього теж), а й для розробки та створення інновацій. Головна характеристика усіх наших винаходів – це біорозкладність. Тобто при потраплянні в ґрунт чи на звалище наша продукція розкладеться за кілька тижнів.

Ми вважаємо, що потрібно створювати альтернативу звичайним рішенням, які часто є зовсім не дружніми до довкілля. Люди звикають до простих речей. Утім виробники можуть і мають креативити, знаходити рішення там, де їх немає.

Наприкінці минулого року ми зареєструвались як бізнес. У 2022 році планували переїхати до Києва. З точки зору нашого бізнесу, столиця продукує найбільшу кількість сировини – кавової гущі. Це тонни на місяць. Та водночас це місто продукує й найбільшу кількість використаних стаканчиків. Тому Київ – це наш найбільший ринок екологічних проблем. 

Виїжджали різними маршрутами, але зустрілись у Львові

Увечері 23 лютого ми з дружиною склали всі важливі речі в автівку та заправили повний бак. Чесно кажучи, ми чогось очікували, хоча точно не розуміли, чого саме. Попри це події 24 лютого стали для нас справжнім шоком. Тож вже рано-вранці ми вирушили на захід. Дмитро виїхав потягом на кілька днів пізніше, також з сімʼєю.

На початку березня ми опинились у Львові. Для мене це місто не є чужим, адже я тут навчався і жив протягом восьми років, крім того, тут живуть батьки моєї дружини. 

засновники бренду rekava Дмитро та Юрій

Розробили новий продукт менш ніж за два місяці

Однак ми не підготувались до евакуації Rekava, навіть не обговорили план дій. Наш цех розташований у Сумах, оскільки там дешевша оренда, а Дмитру так було комфортніше поєднувати роботу з викладанням в університеті. 

Після виїзду ми тримали звʼязок зі знайомими, які залишалися в Сумах. Певний час доступу до нашого приміщення не було, адже поруч велись бойові дії. І лише за кілька тижнів ми вирішили дистанційно організувати вивіз обладнання й напрацювань. Вихід із цієї ситуації знайшовся на початку квітня: у пригоді стала державна програма релокації, до якої залучили різних перевізників та «Укрпошту».

Приміщення для роботи вдалося знайти, коли наше обладнання вже проїхало половину шляху. Усе прибуло цілим і неушкодженим, тож уже з травня ми почали облаштовуватися на новому місці. Щоправда, не встигли видихнути, як поруч із новим цехом прилетіла російська ракета. Попри це про продовжуємо працювати й робити те, що можемо.

Оскільки для масового виробництва біорозкладного посуду ми потребуємо більш коштовного обладнання, вирішили на базі вже готових напрацювань створити новий продукт. І нам це вдалося. За два місяці ми розробили Rekava Candle – декоративні екологічні свічки. Це повністю завершений продукт, який вже можна придбати. 

свічки з кавової гущі

Свічка, з якої можуть прорости квіти

Більшість сучасних свічок виготовляють із парафіну, а це результат переробки нафти. Навіть коли вона просто горить – це вже шкідливо. Крім того, декоративні свічки передбачають певну ємність зі скла, дерева чи бетону. А що робити з цією ємністю, коли свічка догорає? Викидати, адже переробити це просто неможливо.

Відштовхуючись від цієї проблеми наша компанія запропонувала альтернативний підхід. Ми використовуємо біологічний аналог парафіну – соєвий віск, тобто натуральний продукт. А ємність для свічки створили на основі наших напрацювань з переробленої кавової гущі. Коли свічка догорить, ви можете без жодних хвилювань викинути ємність, адже вона розкладеться за кілька тижнів. 

Водночас є й другий варіант: надати цій ємності нове життя та виростити квітку. Тому до свічки ми додаємо кокосовий субстрат у формі шайби разом із насінням. Вам потрібно лише налити трошки води, почекати кілька днів і перемістити рослину в ґрунт чи вазон.

Чим пахне український Крим?

Тисячі людей вимушено покинули свої домівки. А тому ми вирішили бодай на мить повернути їх спогадами до рідних місць. Ми випустили колекцію з шести ароматів, що асоціюються з певними регіонами України. Крим – це виноград, Херсон – кавуни, Донецьк – троянда, Київ – бузок та каштани, Львів – це, звісно, кава, а Карпати – трави та мед. 

Ми не вигадуємо щось нереальне. Це те, що у всіх має однакові спогади, однакові асоціації. До речі, іноді питають, чому Донецьк – троянда. Це не наша вигадка: у 2010-х роках і раніше Донецьк називали містом мільйона троянд. 

Після запуску свічок ми отримали запитання-побажання щодо інших міст, тому працюємо над розширенням лінійки. Найближчим часом плануємо додати нові запахи. Поки опитуємо нашу аудиторію у соціальних мережах, аби дізнатися, з якими ароматами у клієнтів асоціюються певні міста. Часто відповіді виявляються досить неочікуваними. Наприклад, здивувала Одеса. Ми думали робити щось із нотками моря, а виявилось, що це місто акацій.

свічки з ароматами міст від rekava

Гранти – двигун розвитку

Ще під час розробки прототипів стаканчиків ми брали участь в усіляких конкурсах та грантах. Звісно, як і всі, ми не завжди перемагаємо. Але є й успішні кейси. Перший був ще до реєстрації бізнесу, Дмитро подавався як фізособа і переміг, отримавши значне для нас технологічне обладнання, яке ми досі використовуємо. 

Наразі маємо декілька мікрогрантів. І хочу наголосити, що всі вони відбулись після початку повномасштабної агресії, десь з червня місяця. 

Один із таких конкурсів проводив благодійний фонд компанії «МХП». У них є програма «Роби своє», спрямована на підтримку малих крафтових виробників. Ми подалися з проєктом Rekava Candle і отримали 100 тисяч гривень на купівлю певного обладнання. 

свічки Київ, Львів, Херсон та Крим

Також варто віддати належне державній програмі підтримки «єРобота»: ми подались і отримали ще один мікрогрант на 50 тисяч гривень. Ці кошти плануємо використати на придбання пресу для виготовлення свічок та стаканчиків. Це дозволить нам запустити серійне виробництво.

Власне, у нашій команді я відповідаю за моніторинг різних можливостей. Адже гранти – це не завжди про гроші. Часто це про знання та експертизу. Тож якщо нас читає підприємець або той/та, хто хоче розпочати власну справу, я рекомендую не лінуватись і моніторити інформаційне поле для пошуку конкурсів та грантів. Адже можливості є, і варто бодай спробувати взяти в них участь. 

Суспільство

Оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024

Опубліковано

Музична премія Jager Music Awards повернулася на початку 2024 року після двох років перерви, вперше з початку повномасштабного вторгнення й оголосила своїх цьогорічних лауреатів.

Про це повідомляється в прямій трансляції премії на YouTube.

фото: ANDRII BARMALII . Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Переможці премії

Лауреатами 2024 року стали:

  • “Артист року” – OTOY;
  • “Трек року” – Стасік, “Герої вмирають”;
  • “Відео року” – ANDRII BARMALII, “Я нормально”;
  • “Колаба року” – NAZVA, альбом “ГУРМА”;
  • “Явище року” – Василь Байдак, креативні музичні збори;
  • “Лейбл року” – КONTRABASS PROMO;
  • “Журналіст року” – Олексій Бондаренко, головний редактор та засновник медіа “Лірум”;
  • “Майданчик року” – !FESTREPUBLIC;
  • YOUNG BLOOD:
    People’s Choice – OKAZIA, YAD BAND, ANGELA VERÁ;
    Jägermeister Choice – ALEZJAZZ, RENIE CARES, A04F feat. JorDee;
    Jury’s Choice: SOPHIÈME, YARIMA, Drum&Tuba Band;
фото: Юля Юріна на Jager Music Awards. Суспільне Культура/Юлія Ткачук
  • “Майстерність: сучасні пісні” – ANTON KRAMER, “Знаєш, як болить” (LAMA);
  • “Майстерність: народні пісні” – “Щука-Риба”, BUNHT, YEVHEN PUHACHOV, “То не ластовка”.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

До шортліста номінації YOUNG BLOOD потрапило одразу 56 молодих виконавців, які гучно заявили про себе цьогоріч.

Медіа “Ти.Київ” окремо нагородило ANGELA VERÁ — вони отримали інтерв’ю у виданні.

Фото: Гурт NAZVA “Колаба року” за альбом “ГУРМА”. Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Про премію

Jager Music Awards — перша премія української незалежної музики, яка підтримує представників альтернативної сцени з 2018 року. У 2023 році вона не проводилася, замість цього у рамках ініціативи #SupportUkrainianCreators організатори підтримали 56 українських артистів і креативників мінігрантами на загальну суму 840 000 гривень.

Нагадаємо, що у Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Jager Music Awards

Читати далі

Суспільство

“Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

Опубліковано

В четвер 28 березня в залі “Планета кіно” в Києві відбулася церемонія відкриття триденного фестивалю документального кіно Doc Kyiv Fest. Участь у конкурсі взяли шість українських документальних стрічок.

Про це повідомляє фестиваль на своїй сторінці в Facebook.

Фестивальний конкурс

В перший день анонсували цьогорічних конкурсантів – ними стали шість документальних стрічок українських режисерів та режисерок:

  • “Коли закінчиться зима 2022?”, режисерка Ганна Трофімова;
  • “Лінії”, режисерка Ганна Трофімова;
  • “Мій тато — дослідник блискавок”, режисерка Ірина Шостка;
  • “Фортеця Маріуполь. Саймон”, режисерка Юлія Гонтарук;
  • “Домівка на спині”, режисер Володимир Бакум;
  • “Одеса уві сні”, режисер Кирило Наумко.

Вирішувати, який із фільмів стане переможцем, буде міжнародне журі, до якого ввійшли українська продюсерка Ольга Бесхмельниціна, ізраїльський режисер Ітай Енгель та німецький продюсер Ерік Холланд. Окрім міжнародного журі оцінювати фільми буде журі Спілки кінокритиків України.

Читати також: Дві подруги в розкішних вишиванках. Як виглядали українки у Бахмуті в 1913 році

Про фестиваль

Doc Kyiv Fest – щорічний міжнародний кінофестиваль середньометражного глядацького документального кіно, започаткований Громадською організацією “Кінофест” за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю та Starlight Media.

Місією кінофестивалю є розвиток та популяризація середньометражної глядацької документалістики в Україні та її інтеграція в світову.

Програма фестивалю:

Нагадаємо, що ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку.

Також ми повідомляли, що в Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Doc Kyiv Fest

Читати далі

Суспільство

У Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну

Опубліковано

26 березня в бібліотеці Gallaratese в Мілані відбулося відкриття читальної зали імені Вікторії Амеліної – української письменниці, яка загинула 1 липня 2023 року під час російського обстрілу Краматорську.

Про це повідомляє PEN Ukraine.

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

фото: PEN Ukraine

Читати також: Вікторії Амеліній присудили норвезьку премію за свободу слова

Про бібліотеку на читальну залу

Gallaratese – це людний бібліотечний простор, де знаходять для себе місце всі ті, хто прагне отримати додаткові знання. На книжкових полицях зберігається якісна підбірка українських текстів та текстів про Україну.

фото: PEN Ukraine

Ініціатива з присвоєння зали імені Вікторії Амеліної належить головному редактору італійського видання Linkiesta Крістіану Рокка, чия газета з відповідальністю та щирістю ставилася до місії Вікторії, яку вона несла у своїх текстах та на ділі. Мерія міста Мілан відповіла на заклик головного редактора Linkiesta й одразу знайшла відповідну бібліотечну залу варту імені Вікторії Амеліної.

Нагадаємо, що театр на Подолі відзначено премією Олега Вергеліса за виставу “Процес”.

Також ми повідомляли, що фільм-лауреат Крістіни Тинькквич “Як там Катя?” зʼявився на Takflix.

Фото: PEN Ukraine

Читати далі