Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Опубліковано

Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння підготував 10 проривів Збройних Сил України, які найбільше здивували світ.

Про це пише інформаційне агентство «Оборонно-промисловий кур’єр».

Зазначається, що ЗСУ сьогодні створюють нову історію Європи, яка тепер тісно пов’язана з історією самої України.

10. ЗСУ не лише вистояли у перші дні масштабної війни, але й зберегли бойову авіацію. Західні спецслужби надавали Україні від 72 годин до трьох тижнів спротиву. Попри наявність великої кількості ракет кремлівське військо не домінує у небі. Це – справжнє диво.

9. Вояки ЗСУ у надзвичайно короткі терміни опанували величезну кількість озброєнь НАТОвського зразка. Почалося це з опанування засобів ППО, бронетехніки та артилерії. А нині у ЗСУ стверджують, що технічних затримок не викликатиме опанування літаків F-16 або ракет ATACMS.

8. ЗСУ стали армією  країни – НЕ члена НАТО, яка має у складі найбільший у світі перелік номенклатури озброєнь НАТОвського зразка. У ЗСУ на сьогодні є зброя та обладнання навіть таких віддалених країн як Австралія чи Японія. ЗСУ тепер взаємосумісні з будь-якою країною Альянсу.

7. ЗСУ створили першу в історії війн ситуацію, коли за допомогою великої кількості тактичних озброєнь змінили стратегічні цілі противника. Саме масове використання «малих озброєнь» — ПТРК, ПЗРК, гранатометів, малих дронів (зокрема і самостійно зроблених) призвело до масового знищення техніки та живої сили окупантів.

6. ЗСУ успішно провели унікальну військову операцію зі знищення флагмана Чорноморського флоту Росіїкрейсера «Москва». При чому потопили корабель за допомогою крилатих ракет вітчизняного виробництва – використовувалися берегові ракетні комплекси розробки конструкторського бюро «Луч».

Це був перший випадок знищення взагалі флагмана з часів Другої Світової війни та першим випадком знищення ракетного крейсера.

5. ЗСУ на практиці довели, що високотехнологічні озброєння нівелюють відчутну перевагу у кількості озброєнь попереднього покоління. Маючи більш точні боєприпаси для артилерії та їхню більшу дальність ураження, ЗСУ змусили ворога відступати та лишати позиції навіть до проведення наступальної операції.

Це – надзвичайний досвід сучасної війни, який свідчить, що ЗСУ ведуть війну нового покоління.

4. Упродовж дев’яти місяців війни ЗСУ успішно провели не лише оборонну операцію, але й низку наступальних операцій, які увійдуть у нові підручники військової справи. Найбільше вразили світ:

  • раптова операція на Харківщині,
  • звільнення Херсона,
  • ураження військових баз на території окупованого Криму,
  • очищення о. Зміїного.

Ці військові операції викликали у таборі ворога паніку на відчуття зневіри у власну армію.

3. ЗСУ провели першу у світі масштабну операцію у вигляді атаки рою морських дронів на потужні військові кораблі. Йдеться про атаку морськими дронами-камікадзе великих кораблів «у надзахищеному місці» будь-якого флоту – власній бухті.

29 жовтня ЗСУ атакувала кораблі РФ в окупованому Севастополі саме таким озброєнням. Це потужний психологічний удар по Кремлю, який вказує на домінування відносно дешевих, але сучасних, передових технологій.

2. ЗСУ показали себе найбільш креативною сучасною армією світу. Деякі дії можуть здаватися унікальними. Фахівцям ЗСУ вдалося пристосувати американські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети із дальністю понад 100 км AGM-88 HARM до вітчизняних винищувачів.

Крім того, в руках українських армійців цивільні коптери й дрони стали потужним елементом асиметричної війни з ворогом, що дозволило здійснювати вогневі атаки далеко за межі можливостей наявної зброї, зокрема й на територію окупованого Криму.

Читайте також: Незламні, безстрашні та вірні. Що ви знаєте про легендарні бригади ЗСУ? (ТЕСТ)

А щоб «дістати» ворога на острові Зміїному за 50 км від берега, наші військові ЗСУ спромоглися розташувати французькі САУ CAESEAR на баржі, перетворивши артилерійську установку на «плавучу батарею».

Кмітливість вояків ЗСУ дозволила створити елементи цифрового поля бою, коли оператор безпілотника Bayraktar TB2 знаходився за сотні кілометрів від української САУ «Богдана», яка за його корегуванням знищувала позиції армії РФ на острові Зміїний.

1. Через дев’ять місяців глобальної війни Кремля проти України ЗСУ стали однією з найпотужніших армій регіону. Сміливо й ризиковано розпочали та впевнено ведуть наступ на армію загарбників, яка вважалася «другою армією у світі».

Саме українська армія зможе забезпечити повну деокупацію території України, репатріації, суд над військовими злочинцями та, не виключено, й безпрецедентне ядерне роззброєння ворожої Росії. А потім – отримання повного членства в НАТО, що має стати запобіжником від кремлівської агресії та запорукою безпеки на багато років.

6 грудня в Україні відзначають День Збройних сил України — у день ухвалення 1991 року закону України «Про Збройні сили України». Ця дата збігається з початком Першого Зимового Походу армії УНР.

Фото: facebook.com/AFUkraine.

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі