

Економіка
10 найпотужніших сонячних електростанцій в Україні
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Останнім часом сонячні електростанції в Україні ростуть, як гриби після дощу. За три роки введено в експлуатацію 115, а домашні СЕС встановило майже 1400 родин. За статистикою Держагентства з енергоефективності та енергозбереження, за чотири з половиною роки дії “зеленого тарифу” в сонячну енергетику інвестовано приблизно 2 млрд євро.
Україна займає сьоме місце, серед країн Європи за темпами розвитку сонячної енергетики, тому пропонуємо вам дізнатись більше про 10 нових найпотужніших СЕС України.
1. СЕС Тоkmak Solar Energy
Потужність – 50 МВт
Площа – 96,4 га
Де знаходиться – м. Токмак, Запорізька область
Рік запуску – 2018

Електростанція Токмак є найбільшою в Україні. Потужності станції вистачає на освітлення Оріховського, Гуляйпільського, Пологівського та частково Чернігівського районів Запорізької області. За весь час роботи не було жодної позаштатної ситуації.
Читайте також: В Україні з початку року запустили більше “зелених” електростанцій, ніж за весь 2018 рік
Сонячна електростанція принесла в Токмацький регіон додаткові 1,2 млрд грн інвестицій. А щорічне надходження до бюджетів усіх рівнів склало понад 100 млн грн.
2. СЕС Терновиця
Потужність – 20 МВт
Площа – 12 га
Де знаходиться – с. Терновиця Яворівського району Львівської області
Рік запуску – 2018

Минулого року в селі Терновиця дали старт роботі нової екологічної сонячної електростанції, у проект якої вклали 149 млн грн інвестицій компанії “Greenville Energy”.
Читайте також: Канадська компанія відкрила на Миколаївщині потужну сонячну станцію
СЕС Терновиця зможе забезпечити енергією п’ять тисяч домашніх помешкань. Це є важливим кроком вперед у напрямку зеленої енергетики, яка дає Україні великі перспективи.
3. ФЕС Костогризове
Потужність – 18 МВт
Площа – 30 га
Де знаходиться – с. Костогризове Олешківського району Херсонської області
Рік запуску – 2018

Генеральним підрядником ФЕС (сонячна фотоелектростанція) Костогризове є ТОВ “Енерго-сила”. За словами інвесторів, кліматичні умови Херсонщини привабливі для розвитку геліоенергетики. А створення нових електростанцій дозволить створити нові робочі місця для жителів району та отримувати вагомі кошти за оренду землі.
4. СЕС TIU Canada
Потужність – 10,5 МВт
Площа – 15 га
Де знаходиться – м. Нікополь, Дніпропетровська область
Рік запуску – 2017

Сонячна електростанція в Нікополі – це перша інвестиція, яка була зроблена у рамках угоди про Зону вільної торгівлі між Україною та Канадою. Інвестором будівництва виступила канадська компанія TIU Canada Ltd. Будівництво станції у Нікополі потребувало інвестицій у розмірі 14 млн євро. Станція вже надає чисту електроенергію жителям міста. Кількість відходів, у порівнянні з вугільними електростанціями, зменшено на 12738 тон/рік.
Читайте також: В Україні відкрили найбільшу сонячну електростанцію
5. СЕС Озерна
Потужність – 9,9 МВт
Площа – 20 га
Де знаходиться – с. Залужжя Яворівського району Львівської області
Рік запуску – 2016

На будівництво СЕС знадобилось інвестицій у розмірі понад $10 млн, залучених від латвійської інвестиційної компанії «Балтінвест Холдинг».
Читайте також: Власники домашніх сонячних електростанцій в Києві заробили майже 400 тис. гривень
Мережева сонячна фотоелектростанція Озерна побудована для довгострокового виробництва екологічно чистої електроенергії та її продажу за зеленим тарифом для отримання відповідного прибутку від такої діяльності.
6. СЕС Тийглаш
Потужність – 9,072 МВт
Площа – 35 га
Де знаходиться – с. Тийглаш, Закарпатська область
Рік запуску – 2017

ТОВ “Євроімекс” – провідна компанія, що реалізує проекти альтернативної енергетики в області. Серед них і наймасштабніший проект на Закарпатті в цій галузі – будівництво сонячної електростанції СЕС Тийглаш, яка є найбільшою на Західній Україні.
За час 1-10 черги будівництва об’єкту встановлено 79 тисяч сонячних панелей.
7. Добрівлянська ФЕС
Потужність – 7 МВт
Площа – 9 га
Де знаходиться – с. Добрівляни Заліщинського району Тернопільської області
Рік запуску – 2018

У проект Добрівлянська СЕС інвестовано 158 млн гривень. Електростанція має 16 000 модулів. Спершу фотоелектростанція, власником якої є “ФОРА С”, розташовувалася на 6-ти га, але минулого року було орендовано додаткових 3,5 гектари, на яких відкрили другу чергу потужностей.
8. Димерська СЕС
Потужність – 6 МВт.
Площа – 15 га
Де знаходиться – м. Димерка, Київська область
Рік запуску – 2017

Сьогодні Димерська СЕС є найпотужнішою у Київській області. Планується підключити до системи ще три черги Димерської СЕС, завдяки чому потужність комплексу досягне 50 МВт, що відповідає 5% потужності типового блоку атомної станції. Озвучена інвестиція – близько $10 млн, розрахункова окупність цього проекту – 6-7 років
9. СЕС Павлівка
Потужність – 5,9 МВт
Площа – 18 га
Де знаходиться – с. Павлівка Тисменицького району Івано-Франківської області
Рік запуску – 2018

Замовником робіт виступило ТОВ “Павлівська сонячна електростанція”, а підрядні роботи виконувало ТзОВ “Солар Стальконструкція” (проектування систем кріплення, забивання паль, монтаж конструкцій і панелей).
Читайте також: На Вінниччині з’явиться нова сонячна електростанція
У проекті використано 21 696 фотоелектричних модулів і алюмінієвий профіль для кріплення.
10. СЕС Попельники
Потужність – 4,1 мвт
Площа – 8 га
Де знаходиться – с. Попельники Снятинського району Івано – Франківської області
Рік запуску – 2016

СЕС складається з 15 872 полікристалічних фотомодулів з метою генерації електроенергії в мережу.
“Зелена” річна генерація цієї станції становить 4 200 000 кВт*годин, що дозволить скоротити кількість шкідливих викидів СО2 в атмосферу на 2154 тонни на рік.

Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
ПриватБанк зробив для своїх клієнтів доступніше відправлення SWIFT-переказів як за кордон, так і по Україні. Відтепер для закордонних та внутрішніх переказів діє єдиний тариф.
Про це повідомили у пресслужбі банку.
Єдиний тариф становить 0,5% від суми, але не менше ніж 5 гривень і не більше ніж 100 USD (у гривневому еквіваленті за курсом НБУ).
Зазначається, що єдиний тариф для SWIFT-переказів по Україні є вдвічі нижчим за раніше чинний, а максимальна сума комісії зменшена у 5 разів. При цьому, ПриватБанк не нараховує комісії за надсилання SWIFT-переказів на купівлю товарів для ЗСУ та оплату лікування.
Читайте також: «Люди кажуть, що це не на часі, але ж коли тоді жити?». Історія перукарки з Ніжина, яка відкрила салон краси у розпал війни
Також ПриватБанк зробив більш зручним керування грошовими та SWIFT-переказами через Приват24. Новий функціонал меню «Перекази» дозволяє в Архіві переказів за пару кліків повторити відправлення раніше проведеного переказу, повернути чи відредагувати переказ.
ПриватБанк – найбільший державний банк України. На сьогодні в банку обслуговуються понад 18 мільйонів активних клієнтів, а загалом його послугами користуються 70% українців. Робота ПриватБанку спрямована на розвиток економіки України, підтримку українців та українського бізнесу і під час війни.
Нагадаємо, у Приват24 запустили онлайн моніторинг заставного майна.
Також ПриватБанк запустив нову послугу для бізнес-клієнтів «Досьє ділової репутації». Вона дозволяє компаніям та підприємцям більше дізнатися про своїх партнерів по бізнесу.
Фото: скриншот із відео.
Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У понеділок, 25 вересня, Україна отримала 100 млн доларів від Світового Банку під гарантію Великої Британії.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства фінансів України.
Зазначається. що ці гроші є частиною п’ятого додаткового фінансування проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» PEACE in Ukraine.
Кошти спрямують на часткову компенсацію видатків державного бюджету України, здійснених для відшкодування пенсійних виплат за липень 2023 року.
«Вдячний Уряду Великої Британії та команді Світового банку за конструктивну співпрацю та мобілізацію фінансових ресурсів на нагальні бюджетні потреби України. Завдяки наданим коштам ми маємо змогу і надалі зберігати макрофінансову стабільність та забезпечувати пріоритетні видатки державного бюджету», — додав міністр фінансів України Сергій Марченко.
Читайте також: Від далекобійниці до волонтерки – і назад. Як жінка з Сумщини залишила улюблену роботу заради допомоги людям
Загальний обсяг фінансової допомоги Великої Британії від лютого 2022 року сягає 1,6 млрд доларів.
Нагадаємо, 22 вересня Україна отримала восьмий транш макрофінансової допомоги розміром 1,5 млрд євро від Європейського союзу.
А 21 вересня Мінфін залучив грант від США розміром $1,25 млрд.
Фото: remitly.com.
Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Пирятинській громаді на Полтавщині запустили міні цех з перероблення овочево-ягідної продукції.
Про це повідомили на порталі «Децентралізація».
Міні цех — це проєкт Світлани Петровської, розроблений за підтримки Агенції розвитку Пирятинської громади. Він став одним із восьми переможців загальнодержавного конкурсу «Сади для Перемоги» в Україні.
У межах гранту підприємиця отримала близько 250 тисяч гривень, на які придбала обладнання — сублімаційну сушарку, дегідратор для м’яса, фруктів, пастили та сухих пайків. Родина Петровських також витратила 50 тисяч гривень на облаштування приміщення під міні цех та придбання обладнання.
Читайте також: «Як це – не сіяти пшеницю? Це ж наш хліб!». Історія фермерів з Дніпропетровщини, які під час війни працюють втричі більше

Нещодавно було розпочато процес виготовлення перших партій фруктово-ягідної пастили. Пирятинці вже мають змогу скуштувати продукцію під торговою маркою «Легумінка» в місцевих кав’ярнях.
Підприємиця має амбітні плани розширювати виробництво з залученням найманої праці та збільшувати асортимент продукції, розпочавши виготовлення фріпсів, чурчхели, м’ясних джерок, сухих овочевих супів.
Дивіться відео: Переселенка з Ірпеня відкрила кафе на Львівщині
«Ми виготовляємо продукцію виключно з наших місцевих фруктів та ягід, які придбаємо у місцевих виробників та підприємців. Для нас важливо, аби продукція, яку ми пропонуємо споживачам, була смачною і корисною, тому орієнтуємося виключно на якісну сировинну базу», — розповідає Світлана Петровська.

Нагадаємо, сім’я з Маріуполя відкрила перший заклад української кухні у Лос-Анджелесі.
Також ми розповідали, як український виробник почав створювати цукати з кабачків.
Окрім того, японські волонтери відкрили у Львові ресторан східних снеків.
Фото: decentralization.gov.ua.