Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знову граєте в «Мафію»? Час відкрити для себе світ настілок. 10 найкрутіших ігор з українською локалізацією

Опубліковано

Досі вважаєте, що настільні ігри обмежуються «Крокодилом» та «Мафією»? Відкривайте нотатник на телефоні та складайте вішлист на найближчі свята: разом із фанатом настілок Максимом Залізницьким підготували для вас топ-10 найцікавіших ігор з українською локалізацією. Обережно: вони можуть викрасти весь вільний час, але це точно того варте.

Максим Залізницький

блогер, фанат та оглядач настільних ігор

розповідає про найцікавіші настілки на своїх сторінках у тік-тоці та інстаграмі

10. Крила

гра Крила
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 5
  • Вік: від 10 років
  • Час гри: 40-70 хвилин

Короткий опис: «Крила» – це українська локалізація всесвітньо відомого хіта Wingspan, який побачив світ у 2019 році. Тоді ж гра стала переможцем Spiel des Jahres у номінації «Гра року для експертів», а згодом увійшла до рейтингу кращих ігор на порталі BoardGameGeek.

Це нескладна економічна стратегія, завдяки якій гравці стають орнітологами, колекціонерами та простими любителями птахів, займаючись заселенням і розведенням пернатих у заповідниках.

Що каже Макс: «Просто розкішна сімейна гра з дуже якісними компонентами та цікавим ігроладом про пташечок. Цю гру можна рекомендувати людям, які хочуть хорошу настільну гру, але не знають яку. Вона точно підійде як перша комплексна гра в колекцію».

Де купити: сайт видавця.

9. Острів котів

настільні ігри
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), The City of Games (Велика Британія)
  • Кількість гравців: 1 і більше
  • Вік: від 7-8 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: The Isle of Cats розробив англійський геймдизайнер Френк Вест – творець The City of Kings та карткової гри Vadoran Gardens. Це сімейна стратегія, у якій гравці будуть досліджувати острів, шукати стародавні скарби, підбирати муркотиків і думати над тим, як розмістити вусатих-смугастих біженців і знайдені скарби на борту. Наприкінці гри учасники отримують очки за врятовані котячі родини, здобуті скарби та виконані завдання. Утім очки можна й втратити: за щурів на борту й незаповнені каюти на кораблі.

Читайте також: Кам’яні джунглі Троєщини і застигла в часі Петрівка. 10 фільмів, де Київ – у головній ролі

Що каже Макс: «Гра з тетрісоподібною механікою, де нам потрібно рятувати котів з острова та розміщувати їх у себе на кораблях якомога раціональніше. Особисто мене вислів “тетрісоподібна механіка” довгий час відлякував від цієї гри. Дарма. Розкішна гра, що водночас розслабляє і змушує думати. Не багато настільних ігор мають такий баланс».

Де купити: сайт видавця.

8. Стежки Тукани

Стежки Тукани
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), Aporta Games (Норвегія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 8.
  • Вiк: від 8 років
  • Час гри: 15-30 хвилин

Короткий опис: Trails of Tucana вийшла в 2019 році, а вже у 2020 році гра стала номінантом конкурсу Cardboard Republic Laurel. Кожен гравець отримує мапу тропічного острова, на якій позначені села, пам’ятки й різні типи місцевості. Щоходу мер відкриває дві випадкові карти місцевості. Кожен гравець шукає на своїй мапі відповідні клітинки й малює між ними стежку. Якщо ця стежка з’єднує села та пам’ятки, гравець здобуває очки. Гра триває кілька раундів, перемагає гравець із найбільшою кількістю балів.

Що каже Макс: «Гра у жанрі flip and write. Перевернули карти- і з’єднали дві клітинки стружки на острові Тукана. При цьому прокладаючи шляхи до різних пам’яток та з’єднуючи поселення».

Де купити: сайт видавця.

7. Війна персня

Війна персня
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), White Games, Ares Games (Італія)
  • Кількість гравцiв: від 2 до 4
  • Вiк: від 13 років
  • Час гри: 2,5-3 години

Короткий опис: оригінальна гра створена в 2012 році командою італійських розробників, відомих за проєктами The Battle of Five Armies і Hunt for the Ring. Учасникам пропонується очолити ворожі сторони – Вільні Народи й війська Тіні. Поки триває війна за панування в Середзем’ї, Фродо та Братство Персня прямують до Мордору, щоб знищити перстень у полум’ї та перетворити війська Саурона на порох.

Що каже Макс: «Найепічніше, у що мені довелося грати серед настільних ігор. Та ще й по улюбленій франшизі. І процес повністю відповідає оригінальній трилогії».

Де купити: сайт видавця.

6. Жах Аркгема: Карткова гра

настільні ігри: топ-10
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Fantasy Flight Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 2
  • Вік: від 14 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: «Жах Аркгема. Карткова гра» продовжує успішну лінійку карткових пригодницьких ігор від всесвітньо відомої компанії Fantasy Flight Games. Отже, багатостраждальне містечко Аркгем. Кожен гравець бере на себе роль певного персонажа. Їх в базовій версії гри – п’ятеро. Тут і колишній бандит, і федерал, і бібліотекар. Загалом звичайні люди, які волею долі зіткнулися з неймовірним жахом.

Читайте також: Шукаєте, що почитати? Ось 10 найцікавіших українських книг 2022 року

Ігровий процес простий по суті. Але дуже різноманітний і цікавий. Гравцям належить подорожувати по локаціях, шукати докази, битися з монстрами. Грати можна як учотирьох, так і соло. 

Що каже Макс: «Жива карткова гра. Ви від партії до партії будуєте та перескладаєте свою колоду, роблячи її більш ефективною. А так ж проходите послідовну сюжетну кампанію у світі Г. Ф. Лавкрафта».

Де купити: сайт видавця.

5. Тенета слів

Тенета слів
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Czech Games Edition (Чехія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 4 до 8
  • Вік: від 8 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: «Тенета слів» – весела гра для великої компанії, дуже схожа на класичні ігри у слова (наприклад, Alias). У цій грі ви також будете описувати слова так, щоб ваша команда їх вгадала. Та водночас важливо не назвати слова-пастки, які підготувала команда супротивника. 

Правила гри прості, але сам процес дуже захоплюючий, якщо не знати, яких слів не можна вимовляти. А ті логічні шляхи, якими йдуть гравці, іноді просто вражають. І чим далі ви просуваєтеся – тим більшою стає напруга! 

Що каже Макс: «Гра на пояснення світу для компанії. Найкраща серед усіх, що я грав. Хоча є ще “Кодові імена”, і це теж розкішна гра. Напевно, вона була б на 11 місці цього топу».

Де купити: сайт видавця.

4. Виноробство

настільні ігри економічні
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кiлькiсть гравців: від 1 до 6
  • Вік: від 13 років
  • Час гри: 90-120 хвилин

Короткий опис: Вам доведеться пройти шлях від першої виноградної лози у сільській частині італійської Тоскани до виходу на полиці крамниць. Як в справжнісінькому фермерстві ви будете продумувати все наперед. На початку у вас буде лише кілька земельних ділянок, крихітний льох, 3 робітники… і мрія володіти найкращим виноробним заводом.

Що каже Макс: «У цій грі кожен всі змагаються за звання найкращого винороба. Це прекрасне євро з механікою виставлення робочих та нескладними правилами. Чудово підходить для спокійного вечора».

Де купити: сайт видавця.

3. Тераформування Марса

Тераформування Марса
  • Видавництво: Kilogames (Україна), FryxGames (Швеція)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5
  • Вiк: від 12 років
  • Час гри: від 90 до 120 хвилин

Короткий опис: Тerraforming Mars, створена шведським розробником Якубом Фрюкселіусом, стала найбільш обговорюваною новинкою 2016 року, номінантом, лауреатом і переможцем багатьох низки конкурсів. Успіх гри обумовлено багатьма факторами, серед них – чудова механіка, стильні ілюстрації та актуальна тематика.

Декілька мегакорпорацій почали розробку нових технологій, які дозволять повністю змінити вигляд Марса. На початку партії гравці (тобто керівники корпорацій) отримують карти проєктів, ігрові планшети і стартові ресурси. За допомогою цього вам доведеться вирощувати рослини, створювати океани і збільшувати температуру на поверхні планети.

Що каже Макс: «Одна з найкращих настільних ігор за версією сайте Board Game Geek. Кожен із гравців представляє корпорацію, яка робить все для того, аби зробити Марс придатним для життя. Ціль спільна, але переможець – лише один».

Де купити: сайт видавця.

2. Каркасон

настільні ігри: Каркасон
  • Видавництво: Feelindigo (Україна), Hans im Glück (Німеччина)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 2 до 5 гравців
  • Вiк: від 7 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: Carcassonne – вічна класика настільних ігор, створена у 2000 році німецьким розробником, викладачем музики й теології Клаусом-Юргеном Вреде. Майже чверть століття тому гра викликала справжній фурор та сформувала уявлення про те, якими мають бути сучасні настільні ігри.

Каркасон, натхненний однойменною фортецею на півдні Франції, – гра, у якій учасники заповнюють сільську місцевість навколо укріпленого міста. Гравці вибирають із плиток, які зображують міста, дороги, монастирі та поля. Кожна нова плитка розширює місцевість та дозволяє гравцю додати нових послідовників, а отже – заробити необхідні для перемоги бали.

Що каже Макс: «Найуніверсальніша гра. Нестаріюча класика, яка нещодавно отримала перевидання та оновлений дизайн».

Де купити: сайт видавця.

1. Коса

настільні ігри: Коса
  • Видавництво: Stonemaier Games (США), Geekach Games (Україна), Планета Ігор (Україна)
  • Вiк: від 14 років
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5 
  • Час гри: 90-115 хвилин

Короткий опис: Scythe була розроблена в 2016 році гейм-дизайнером Джеймі Стеґмаєром, автором «Виноробства», «Чартерстоуна» і «Ейфорії». На Golden Geek-2016 гра тріумфально здобула перемоги в номінаціях «Найкраща гра року», «Найкраща стратегічна гра», «Найкраща тематична гра», «Найкраща соло-гра» та «Найкраще оформлення». 

Це суператмосферна гра, яка перенесе вас до альтернативного світу постапокаліптичної Європи початку ХХ століття. Після Першої світової сформувалось декілька потужних держав. Нові конфлікти близько, тож вам доведеться накопичувати силу та розвивати одну з держав. 

Читайте також: «У наші стратегії грають бійці на передку». Це український виробник настолок, який витіснив з ринку російську продукцію

Словом, ви маєте чудову можливість власноруч оцінити, чому про «Косу» так багато говорили протягом останніх років, за що вона отримала ряд престижних премій і звання «Гри року», і чому її обожнюють і новачки, і досвідчені гравці.

Що каже Макс: «Тяжко обирати найкращу гру. Але я зупинюсь саме на цій. У ній є і елементи євро, коли вам потрібно зробити якомога ефективніший хід, використавши власні ресурси, і можливість добряче повоювати. А ще у цій грі розкішні мініатюри».

Де купити: сайт видавця.

Ще більше настільних ігор українською шукайте на сторінках Макса у тік-тоці та інстаграмі

Суспільство

Біля університету Шевченка створили простір пам’яті про студентів

Опубліковано

У Парковій частині двору Головного навчального корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка створили “Місце Тиші” — простір пам’яті про загиблих за Україну студентів та курсантів вишу. 

Про це розповіли на сторінці навчального закладу. 

Біля Червоного корпусу університету Шевченка створили простір пам’яті про загиблих студентів: фото

Читайте також: Режисер фільму “20 Днів у Маріуполі” Мстислав Чернов привіз “Оскар” до Києва

Даний простір пам’яті формують висаджені туї та калини — до акції долучилися студенти, курсанти та викладачі КНУ. 

Біля Червоного корпусу університету Шевченка створили простір пам’яті про загиблих студентів: фото

Зелені насадження підібрали співробітники Ботсаду університету, а проєкт ландшафтного дизайну “Місця Тиші” розробили фахівці кафедри біології рослин спільно зі студентами освітньої програми “Ландшафтний дизайн та озеленення” Навчально-наукового центру “Інститут біології та медицини”.

Біля Червоного корпусу університету Шевченка створили простір пам’яті про загиблих студентів: фото

“Місце Тиші — простір пам’яті про університетську молодь, сильнішу за світ і вищу за життя у своєму прагненні України, пам’яті про “Користь, Честь і Славу” у найповнішому вияві, пам’яті й вдячності” — зазначили у дописі. 

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: КНУ

Читати далі

Суспільство

У Києві біля будинків облаштують пандуси: як подати заявку

Опубліковано

У Києві біля житлових будинків планують облаштувати пандуси. Киян просять надіслати адреси будинків, де необхідно встановити пандус, підйомник або інший засіб безбар’єрності.

Про це повідомила начальниця Управління розвитку житлово-комунальної інфраструктури Департаменту ЖКІ КМДА Анастасія Пономаренко.

“Наразі в кожному районі столиці формуються адресні переліки, згідно з якими будинки облаштують пандусами, підйомниками або взагалі переобладнають вхідні групи. Адреси узгоджуються з підрозділами соціального захисту, щоб першочергово включити ті будинки, в яких проживають люди з інвалідністю”, — зазначила посадовиця.

Читайте також: У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Як подати заявку на встановлення пандуса біля під’їзду у Києві

Якщо будинок потребує облаштування пандусом, мешканцям необхідно надіслати листа (в електронному форматі або за поштовою адресою) до районної адміністрації. 

  • Голосіївська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 03039, м Київ, проспект Голосіївський, 42.

Електронна адреса:zg_golos@kmda.gov.ua

  • Дарницька районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 02000, м. Київ, вулиця Олександра Кошиця, 11.

Електронна адреса:darn_zverngrom@kmda.gov.ua

  • Деснянська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 02225, м. Київ, проспект Червоної Калини, 29.

Електронна адреса:vrzg_desnrda@kmda.gov.ua

  • Дніпровська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 02094, м. Київ, бульвар Івана Котляревського, 1/1.

Електронна адреса:DniprRDA-zvernennya@kyivcity.gov.ua

  • Оболонська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 04205, м. Київ, вулиця Левка Лук’яненка, 16.

Електронна адреса:zvern_obolonrda@kyivcity.gov.ua

  • Печерська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 01010, м. Київ, вулиця Михайла Омеляновича-Павленка, 15.

Електронна адреса:zvern_pechrda@kyivcity.gov.ua

  • Подільська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 04070, м. Київ, Контрактова площа, 2.

Електронна адреса:zvern_podilrda@kmda.gov.ua

  • Святошинська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 03115, м. Київ, Берестейський проспект, 97.

Електронна адреса:zgsrda@kyivcity.gov.ua

  • Солом’янська районна в місті Києві державна адміністрація:

Поштова адреса: 03020, м. Київ, проспект Повітряних Сил, 41.

Електронна адреса:zvernen_solor@kyivcity.gov.ua

  • Шевченківська районна державна адміністрація:

Поштова адреса: 01054, м. Київ, бульвар Богдана Хмельницького, 24.

Електронна адреса:rda.shevchenkivska@kyivcity.gov.ua

Цьогоріч столиця виділила з місцевого бюджету 200 мільйонів гривень для облаштування багатоквартирних житлових будинків засобами безбар’єрності. Відповідні роботи планують провести у понад 400 будинках.

Нагадаємо, у  Києві відкриють музей ретро-автомобілів.

Фото: Вгору

Читати далі

Суспільство

Якою буде освіта у професійних ліцеях і як формуватимуть їхню мережу: у МОН дали відповідь

Опубліковано

У межах реформи профільної середньої освіти (10–12 класи) в Україні планують сформують мережу академічних та професійних ліцеїв. Старша профільна школа професійного спрямування буде функціонувати на базі вже існуючих профтехів й закладів фахової передвищої освіти.

Про це розповів заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній в інтерв’ю “Новій українській школі”.

“Старша профільна школа професійного спрямування (тобто профільна освіта зі здобуттям спеціальності) відбуватиметься на базі закладів професійної (професійно-технічної) освіти й закладів фахової передвищої освіти, які функціонують уже зараз.

На відміну від трансформації змісту старшої профільної школи академічного спрямування, де ще потрібно створити мережу закладів, розробити нові академічні профілі та програми, у професійному спрямуванні система вже функціонує, – сказав Завгородній.

За його словами, трансформація змісту в професійних ліцеях (або коледжах) стосуватиметься академічного складника навчання.

Зокрема, загальноосвітні предмети у професійних ліцеях та коледжах планують пов’язати із професіями, які обрали учні.

Йдеться про обов’язкові загальноосвітні предмети, як-от українська мова, історія України тощо. Нині їх викладають так само як у звичайних школах.

Однак у МОН вважають, що ці дисципліни варто трансформувати відповідно до професійного спрямування.

“Наприклад, створити окремий курс хімії спеціально для кухарів, а не просто викладати загальну хімію, як обов’язковий предмет раз на тиждень. Якщо ж учні вивчатимуть, як хімія може знадобитися їм під час різних процесів на кухні, то краще розумітимуть, навіщо вона їм потрібна. Так і з іншими професіями.

З таким підходом може вивчатися й іноземна мова, яку викладатимуть більш поглиблено з огляду на притаманну для тієї чи тієї професії лексику”, – пояснює Дмитро Завгородній.

Він також вважає, що курс “Основи підприємництва та економічної теорії” варто вивчати на реальних прикладах, пов’язаних із професією.

“Якщо в навчальних програмах, на заняттях сфокусуватися на тому, що дійсно варто знати людині для своєї майбутньої професії, у неї з’явиться розуміння, навіщо це вчити”, – додає Завгородній.

Нагадаємо, на Київщині відкрили центр для дітей.

Фото: Ірини Троян

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни
та обери
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення