Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Шукаєте, що почитати? Ось 10 найцікавіших українських книг 2022 року

Опубліковано

2022 рік подарував нам чимало неймовірних книжок. Так-так, тепер причин для запитання «що почитати?» точно не виникне. Від моторошних трилерів до історичних досліджень — у цьому топі кожен знайде щось для себе. Зберігайте зимову підбірку українських новинок від ШоТам. А краще — відразу беріться за читання!

1. «Тільки нікому про це не кажи», Ірена Карпа

Романтичний Париж з його насиченим життям у багатьох асоціюється з Іреною Карпою. Українська письменниця блискуче передає французьку атмосферу через сторінки своїх книжок, а цьогоріч встигла презентувати новий роман — «Тільки нікому про це не кажи». Це психологічний трилер, що розкриває теми домашнього насильства, зґвалтування, булінгу. 

Героїня трилеру Марґо працює фотографкою у Парижі, любить відпочивати на вечірках та у секс-клубах. На перший погляд, її буденність безтурботна і приваблива. Але що ховається за цим? Стосунки із таємничим С., намагання розібратися в собі, поява серійного вбивці Месника в її житті. Які відкриття чекають на Марґо? Глибокі емоції, динамічний розвиток подій, непідробні персонажі… Усе це ви знайдете у новому трилері Карпи! 

2. «Щось зі мною не так», Андрій Любка

Чи хотіли ви коли-небудь зануритися у внутрішній світ письменника? «Щось зі мною не так» — шанс втілити це бажання у життя! Андрій Любка, як завжди, розповідає реальні історії щиро, небанально та захоплено, ділиться туристичними маршрутами й особистими порадами. Натомість ви спостерігатимете, як свідки Єгови п’ють коньяк, а водії «мерседесів-спринтерів» несуться за каретами швидкої допомоги. Звучить кумедно, правда? 

Але водночас «Щось зі мною не так» — книжка, що навіює меланхолійний настрій, змушує задуматися над власним життям, підбити підсумки року. Це саме те, чого всі ми потребуємо у грудні, аби увійти в новий рік оновленими й повними ідей. 

3. «Подолати минуле: глобальна історія України», Ярослав Грицак

«Подолати минуле: глобальна історія України» — результат 15-літньої роботи науковця Ярослава Грицака. Це книга, яку має прочитати кожен, аби зрозуміти й осягнути наше спільне минуле. Заради чого? Заради нашого майбутнього, в якому українець не жертва, а творець. 

Грицак книга

Грицак розповідає історію ґрунтовно, без стереотипів і пропаганди. Він зазначає, що найтемніша сторона української історії пов’язана з масовим насильством, але минуле — не в’язниця. І ми в силах його подолати. Ця робота однозначно послужить підтримкою у непростий час і допоможе заповнити прогалини у знаннях з історії.

4. «Дикий Захід Східної Європи», Павло Казарін

Український журналіст та публіцист, а нині військовий ЗСУ Павло Казарін випустив цю книгу у 2021 році. Це його перша робота, на написання якої автор витратив близько семи років. Казарін роздумує, як змінилося українське суспільство під впливом Революції Гідності, окупації Криму та Донбасу. 

Дикий захід східної Європи

Попри те, що книга буда написана до повномасштабного вторгнення, вона не втратила своєї актуальності сьогодні. «Дикий Захід Східної Європи» дає чітке розуміння: ми маємо усвідомити власну ідентичність та взяти відповідальність за своє майбутнє. Автор не намагається нав’язати своє бачення дійсності, він ділиться особистим переживаннями та досвідом, деколи ставить незручні питання і запрошує читачів подискутувати. 

5. «Танці з кістками», Андрій Сем’янків (MED GOblin) 

Герой цього медичного трилеру — патологоанатом Северин — переживає невдачу за невдачею: заробляє мало, з особистим життям не клеїться, самооцінка залишає бажати кращого. Здається, що згода на одну нелегальну пропозицію змінить стан речей. Северин починає займатися незаконною трансплантацією органів у померлих людей. Його захоплює безпринципність, жадібність, самолюбство. Крок за кроком дії патологоанатома стають усе більш злочинними та цинічними.

Що почитати: Танці з кістками

«Танці з кістками» — драматична історія. У ній є місце чорному гумору та напруженим діалогам. Це розповідь про те, як лікар, який давав присягу Гіппократа, поступово перетворюється на вбивцю. Автор книги — Андрій Сем’янків — бездоганно тримає увагу читача протягом усього трилеру. 

6. «Щоденник мрійника», Іван Маслюк

Здійснити мрію, доїхавши до Лісабона і побачивши Атлантичний океан. Надихати своєю впертістю. Підтримувати інших людей з інвалідністю. Про все це ви прочитаєте в автобіографічному «Щоденнику мрійника». 

Іван Маслюк народився із ДЦП, та це не завадило хлопцю досягти своєї мети — проїхати 5 тисяч кілометрів від Львова до португальської столиці. Протягом 100 днів поруч були двоє друзів та спеціальний велосипед. Іван не раз хотів здатися, але юний запал і енергія не дозволили цього зробити! 

Що почитати: щоденник мрійника

Сам автор зауважує, що ця книга — перш за все про прийняття інакшості. Про справжні емоції й переживання. Це публічна сповідь і правда про людей з інвалідністю. Після своєї подорожі хлопець започаткував проєкт On 3 wheels, в якому організовує сходження у гори людям, які самі не можуть ходити. 

7. «Мобілізяка», Влад Якушев

Якщо перша книга автора «Карателі» про війну на Донбасі, то «Мобілізяка» — про самого Влада Якушева і досвід, який він пережив. Якушев — журналіст, письменник, офіцер ЗСУ родом з Львівщини. Його роботи викликають емоції суму і радості водночас. 

Мобілізяка

Книга повна фотографій, що допомагають відчути прочитане. У ній ви також зустрінете QR-коди до відео, знятих як Якушевим, так і журналістами, що висвітлювали події російсько-української війни у період з 2015 по 2016 роки. «Мобілізяка» допоможе цивільним краще зрозуміти наших воїнів та задуматися над питаннями мови, політики, проблем війська. У планах автора продовжувати писати. За його словами, події повномасштабної війни ляжуть в основу нової книги. 

8. «Поіменник», Руслан Горовий

Письменник, журналіст та автор проєкту «Служба розшуку дітей» Руслан Горовий у своїй книзі «Поіменник» пише про людське життя і горе, відданість і самопожертву. Пише про чужі життя, пропускає їх через себе. Пише так, що сльози течуть самі по собі. 

Поіменник горовий

У цій книзі сім оповідань про різні життєві долі. Історії, що торкають душу. Історії про випадкове вбивство, помилки юності, Донбас, зустрічі у потязі, друзів, інтернат, втрату дитини. Руслан Горовий зображує життя таким, як воно є насправді. Без прикрас і карикатур.

9. «Сміх у кінці тунелю», Іван Черненко

Яке воно — життя лікарів? Який шлях долає кожен студент-медик, аби стати професіоналом? З якими викликами стикаються лікарі? Іван Черненко у своїй книзі «Сміх у кінці тунелю» не просто відповідає на найцікавіші запитання щодо справи свого життя, а й намагається донести до читачів основи доказової медицини, розповісти історії своїх пацієнтів. Тут про важливість реформування системи охорони здоров’я, помилки й недосконалості, любов до медицини.

Що почитати: Іван Черненко

Незважаючи на серйозність інформації, книжка читається легко, викликає позитивні емоції, дає надію. Зізнайтеся, кожен мріяв про доктора, який своїми добрими жартами здатен зняти напругу навколо! Ви його знайшли, і це — Іван Черненко!

10. «Сільські історії», Анатолій Дімаров

Твір Анатолія Дімарова, патріарха української прози й духовного батька «шістдесятників», охоплює життя двох сіл на Полтавщині — Рогозівки та Малого Тікача. «Сільські історії» були засновані збіркою оповідань «Зінське щеня», що народжувалися на полтавському хуторі.

Що почитати: поради

Рогозівка переживає події Другої світової війни, а Малий Тікач — повоєнні роки. Героїв спіткала непроста доля , адже роки війни закарбовуються у пам’яті назавжди. Та попри біль і життєві виклики, вони не втрачають свою справжність, працьовитість, доброту. Важливо, що автор не робить своїх героїв ідеальними — це звичайні люди зі своїми перевагами та недоліками: працьовиті й добрі, ледачі й злі, гострі на слово й мовчазні, старі й молоді, зі своєю вдачею та долею.

Суспільство

На Харківщині ветеринари врятували косулю зі зламаною ногою (ФОТО)

Опубліковано

Зооволонтер Роберт Саргсян виявив дику косулю, яка, ймовірно, постраждала внаслідок ДТП. Аби врятувати її, він звернувся до фахівців КП «Центр поводження з тваринами».

Про це повідомили в КП «Центр поводження з тваринами».

Команда ветеринарів швидко провела огляд і рентген-дослідження. У тварини виявили перелам задньої ноги. Через вагу косулі проведення остеосинтезу було неможливим, тому лікарі були змушені ампутувати кінцівку.

«Зараз лісова красуня знаходиться під наглядом та отримує допомогу. Вона буде жити у людини, що займається реабілітацією представників сімейства оленевих. В умовах вільного життя косулі буде складно вижити без ноги, тому тепер вона буде жити під опікою людини»‚ — написали в центрі.

Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка КП «Центр поводження з тваринами»

Читати далі

Суспільство

Deep State та «Культурні Сили» створили мапу звільнення Криму від більшовиків

Опубліковано

Аналітичний проєкт Deep State та платформа «Культурні Сили» презентували інтерактивну мапу визволення Криму у 1918 році. На ній можна слідкувати за перемогами війська УНР під проводом Петра Болбочана.

Про це повідомили в «Культурних Силах».

Ідея проєкту

«На сторінках української історії є багато видатних подій та людей. Про них необхідно пам’ятати та передавати наступним поколінням, щоб вони зростали на усвідомленні того, ким вони є. В усі часи шукали креативний підхід, щоб показати ці всі події з цікавої сторони та привернути як можна більше уваги, тож сподіваємося, цей проєкт внесе різноманіття та інтерес до однієї з найвидатніших операцій української армії — походу на Крим під керівництвом Петра Болбочана, щоб пишатися і насолоджуватися міццю і силою наших військових», — розповів співзасновник Deep State Роман Погорілий.

Мапа дозволяє користувачам щоденно відстежувати хід визвольного походу Запорізького корпусу. Вона містить архівні документи, мапи та посилання на першоджерела.

Завдяки ініціативі кожен може зануритися в хроніку подій квітня 1918 року, коли українські війська спільно з кайзерівською армією та кримськотатарськими повстанцями звільняли півострів.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Історик Сергій Громенко додає:

«У Феодосії та Керчі, очікуючи українські війська, місцеве населення виходило на вулиці з прапорами та портретами Тараса Шевченка. А у Севастополі була сильна українська громада і там теж чекали на українців, і саме тому 29 квітня 1918 року там відбулося підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту».

Про Петра Болбочана

Ключовою постаттю операції став Петро Болбочан — один з найуспішніших командирів армії УНР. Його військовий геній проявився у Кримському поході, коли за лічені дні Запорізький корпус звільнив півострів від більшовицьких військ. Однак політичні рішення тогочасного уряду зупинили подальше приєднання Криму до УНР.

«Ми маємо пам’ятати не тільки подвиг героїв Крут, але й те, що та війна — перша радянсько-українська — закінчилась перемогою України, створенням санітарних зон на Курщині та Вороніжчині, підняттям українських стягів над Білгородом, Таганрогом і Ростовом», — розповів кандидат історичних наук Іван Дерейко.

Довідка

Мапа Deep State — це візуальний інструмент, що фіксує динаміку бойових дій в Україні майже в реальному часі. Її регулярно оновлюють на базі відкритих джерел, OSINT-аналітики та верифікованих даних. Вона вирізняється високою точністю, через що ресурс здобув довіру журналістів, дослідників і фахівців з безпеки.

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що Сили оборони зірвали масований штурм росіян на Запорізькому напрямку (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт DeepState

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям

Опубліковано

Єнс із Данії, якому 11 років, завершив свою благодійну ініціативу й зібрав понад вісім тисяч доларів на підтримку українських дітей, які втратили домівки через війну. Хлопчик виготовляв і продавав великодніх курчат із бісеру.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Ідея допомоги з’явилася не вперше: торік Єнс зібрав 28 тисяч данських крон, а цьогоріч у березні він уже збирав понад 12 тисячі крон. Тоді частину цієї суми подвоїла благодійна організація KOLO Nordic.

Наразі на зібрані вісім тисяч доларів Єнс планує придбати шкільні рюкзаки для українських дітей.

Читайте також: «Ви захищаєте весь світ»: Шон Пенн відвідав Україну та зустрівся з військовими (ВІДЕО)

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото: Юлія Свириденко в Х

Читати далі