

Суспільство
ЗНО без нервів: особливості підготовки
Зовнішнє незалежне оцінювання у 2020 році передбачає три обов’язкових предмети: українська мова та література, математика або історія України (на вибір) та ще один додатковий предмет у залежності від обраного вузу чи спеціальності.
Як юним випускникам шкіл уникнути зайвого стресу перед ЗНО та не перетворити на пекло останні місяці перед зовнішнім незалежним оцінюванням?
Тримаємо темп: план підготовки до ЗНО та контроль за його дотриманням
Незалежно від того, який формат підготовки до оцінювання було обрано (шкільний курс, репетитор чи платні центри), знання потребують систематизації та закріплення. Варто оцінити об’єм інформації та розподілити її на кількість днів, виходячи зі своїх здібностей та часу. Тут варто не загратись у супермена та тверезо оцінити власні темпи.
Читайте також: З’явилась онлайн-гра, що допоможе підготуватись до ЗНО
Лайфхаки для успішного закріплення вивченого матеріалу:
- Один тиждень – один предмет. Відобразіть у плані такий графік підготовки, коли один тиждень, наприклад, присвячено українській мові та літературі, а другий – математиці. Це допоможе глибше поринути в предмет та уникнути “каші” в голові.
- Асоціації. До вивчення особливо складних чи нудних тем варто підключати метод асоціацій. Рік Хрещення Русі точно запам’ятається краще (988), якщо створите якусь свою асоціацію: 9 – це код на шафці, а 88 – рік народження брата.
- Акцент на тип пам’яті. Хтось краще засвоює інформацію на слух, хтось ліпше сприймає візуально, а комусь потрібно підключати моторику та записувати. Орієнтуйтесь на тип сприйняття та використовуйте відповідні методики: аудіали – промовляйте вслух прочитане, візуали – малюйте схеми, малюнки, кінестетики – пишіть конспекти.
- Тести минулих років. Застосовуйте вивчене на практиці, проходячи минулорічні тести. Це не лише покращить засвоєння матеріалу, а й дозволить познайомитись з форматом ЗНО та винести власні правила виконання завдань.
- Робота в групах. Об’єднуйтесь у групи з однокласниками. Ви зможете обговорювати матеріал, ставити одне одному запитання з теми, контролювати роботу один одного. І врешті-решт, це весело.
- 45/10хв. Мозок людини не здатен безперервно засвоювати інформацію. Обов’язково робіть перерву, щоб поновити продуктивність. Прогуляйтесь по квартирі, зробіть декілька фізичних вправ або просто пасивно відпочиньте.
Читайте також: Як відбудеться ЗНО 2020 року: що вже відомо
Напередодні ЗНО: як подолати страх
Чому випускники так бояться складати ЗНО? Зазвичай, причиною стресу є один певний фактор, що й тримає підлітка у напруженні. Ідентифікація страху, його озвучення та трохи зусиль з боку дитини та батьків здатне зняти напругу та відновити душевний спокій перед та під час ЗНО.

Страх 1. Не вистачить знань для отримання бажаного балу
Як не боятись? Керуючись порадами вище, правильно організуйте підготовку – і результат не забариться. Головне, відповідально підійти до таймінгу, дотримуватись наміченого плану та не залишати підготовку до ЗНО на останню ніч.
Страх 2. Низька самооцінка та підвищена тривожність
Як не боятись? Головна місія у подоланні даного страху належить батькам. Не підганяйте дитину, не порівнюйте з іншими, більш наполегливими чи здібними учнями. Ненав’язливо слідкуйте за дотриманням плану роботи. Використовуйте фрази: “Знаючи твої здібності, результат неодмінно буде хорошим”, “ У тебе все вийде”. Не напружуйте ситуацію власними хвилюваннями: ваші емоції передаються дитині та посилюють її власні тривоги. Зазначте, що для вас важливі знання дитини, і за незадовільний результат в жодному разі не сваритимете.

Страх 3. Невідомість
Незнайоме місце проведення, нові умови, новий формат… Все це, безперечно, лякає. Досвідчені випускники кажуть, що тим, хто брав участь у шкільних олімпіадах, адаптуватися простіше, формат трохи схожий.
У будь-якому разі, варто розпитати старших друзів, як вони здавали оцінювання, передивитись відео, щоб не так лякала атмосфера ЗНО. Проходження минулорічних тестів корисне не лише для засвоєння знань, а й для знайомства з форматом роботи.
Щоб уникнути зайвих стресових ситуацій, варто заздалегідь ознайомитись з правилами організаторів. Будьте готовими до заборони будь-яких гаджетів та підготуйте заздалегідь усі необхідні документи.
ЗНО – це ще одна контрольна, яких за 11 років було написано силу-силенну. Звичайний тест, успішне складання якого значною мірою залежить від удачі. Тому напередодні варто розслабитись, добре виспатись та нарешті скласти це страшне ЗНО. Все, що потрібно, ви вже зробили 🙂
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»