Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
image 2019 03 23 132009 image 2019 03 23 132009

Суспільство

Життя без сміття. В Україні набирає обертів флешмоб #trashtag

Опубліковано

#trashtag або ж #detrashed – це челендж, в якому люди роблять фотографії брудної місцевості, а потім беруться за прибирання сміття і публікують в мережі фото вже прибраного місця. Громадська активістка Олеся Вершигора вперше провела цей флешмоб в Києві. Вона розповіла #ШоТам як організувати trashtag-challenge у своєму місці та чому #trashtag – це вам не суботник.

Олеся Вершигора, організатор флешмобу #trashtag

Як організувати?

Олеся Вершигора – громадський активіст, зізнається, що її давно турбувала проблема засміченості, зокрема і в столиці. «Я давно хотіла організувати такий захід, щоб об’єднати людей і всім разом зробити щось корисне для нашої екології» – каже Олена. «Я створила групу в фейсбуці для всіх бажаючих долучитися до trashtag-challenge і, несподівано, мене підтримало дуже багато незнайомих людей, а також громадських організацій».

Читайте також: “Антистрінги” для чоловіків: як ветерани зробили бізнес на трусах

Серед останніх Олеся відмічає українські спільноти з циркулярної економіки, що використовують відходи як ресурси, ініціативу «Друге життя», «Еко-сорт» та проект «Сортування для чайників». Останні перед початком челенджу проводили для учасників інструктаж, що треба знати для особистої безпеки перед тим, як збирати сміття.

учасники акції проходять інструктаж, як збирати сміття

Правила «бою»

«Найперше і головне правило – обережність!» – наголошують інструктори. В жодному разі не можна збирати сміття голими руками, слід завжди використовувати рукавички. Ми не знаємо, з чим зіткнемось під час пошуків, тому, слід бути готовим до всього і з особливою уважністю ставитись до колючо-ріжучих предметів, особливо до шприців. Знайшовши останні, варто перед тим, як кидати їх в загальний сміттєвий мішок, скласти шприци в закриту ємність, яку вони не проколюють.  

Що взяти з собою?

Якщо акцію проводять волонтери, скоріш за все – не буде спонсорів, а отже доведеться самим подбати про весь необхідний «реквізит». Активісти, що допомагали Олесі, склали для всіх бажаючих провести подібний челендж, перелік всього, що може вам знадобитися.

Читайте також: Реальніше ніж Word of Tanks! Чоловік створив 3D-батли в Чорнобилі

Найперше – це рукавички. Причому, бажано взяти ще й запасні, на випадок якщо перші порвуться, адже буває різне. Також, вам знадобляться цупкі сміттєві пакети. Їх кількість та ємність залежить від масштабу площі, яку ви плануєте прибирати, а також від кількості людей, задіяних у вашій акції. Олеся розповідає, що в її групі активістів було 23 людини, які зібрали 38 мішків трешу і 41 мішок з вторсировиною.

Ємність мішків складала від 50 до 80 літрів. Також, чимало місця зайняли просто знайдені речі досить великого об’єму – п’ятнадцять автошин, один старий матрац від ліжка, тощо.

Олеся сміється, що подекуди сміття буває геть незвичним, що навіть не очікуєш знайти подібне. «Найсмішнішою знахідко в нас під час прибирання став кокошник» – ділиться вона: «Такий кумедний, як в Олі Полякової. Навіть не уявляємо, як він опинився на звалищі».

До того ж, вам знадобиться палка для збору невеликого сміття і дощовик на випадок негоди. «В день проведення нашої акції, як на гріх, був досить сильний дощ» – згадує Олеся. – «Добре, що людей це не зупинило в бажанні зробити хорошу справу». За підрахунком організатора, на подію в інтернеті відгукнулось аж 135 чоловік, і якби не дощ, Олеся певна, їх би прийшло значно більше. В цілому, акція тривала дві з половиною години.

Подбав про сміття – подбай про себе

Розібравшись із основним спорядженням переходимо до списку того, що бажано мати учасникам для їх особистих потреб. Найперше – вода. А також снеки і бутерброди. Праця на свіжому повітрі виснажує і скоро неодмінно захочеться пити, навіть в холодну погоду. Також, добре про всяк випадок мати з собою аптечку – хоча б лейкопластир і йод. Одягатися треба комфортно: спортивний одяг, зручне взуття (кросівки, черевики, тощо).

Визначаємось з місцем проведення

Варто заздалегідь подумати, де краще робити такий захід. Олеся обрала для цього Гідропарк в м. Києві. Якщо вибране вами місце належить до таких об’єктів, як популярні парки, місця відпочинку туристів, центральні сквери міста  – бажано взяти дозвіл на проведення акції, щоб потім не виникало непорозумінь. Як не як – тридцять і більше людей з мішками, що активно блукають парком, «перевертаючи» все в пошуках сміття, можуть зацікавити поліцію. Олеся брала дозвіл в місцевому КП «Плесо», відправивши туди запит. Контакти дізналась через інтернет. Проблем з дозволом не виникло – зазвичай міські служби тільки раді таким проявам громадської активності. Втім, якщо ви вирішите прибрати ліс або ділянку, що не знаходиться в центрі міста і не відвідується великою кількістю людей – скоріш за все, дозвіл вам не знадобиться.

Хто такі трештегери?

Олеся каже, що в її акції взяло участь 23 людини. Половина з них – її друзі і знайомі. Проте, несподівано багато людей прийшло, дізнавшись про челендж з інтернету. «Важко визначити, яким саме людям це цікаво» – каже Олеся. Серед учасників і молодь, і люди 40-50 років, часто – представники громадських організацій. «Був в нас батько з сином Павлом, який, з розповіді тата, прокинувся аж о п’ятій ранку, щоб тільки не пропустити акцію, на яку дуже довго чекав». Серед інших дітей, які приходили з батьками, була одна дівчинка, що так сильно зацікавилась переробкою сміття і його сортуванням, що після челенджу почала вдома наполягати, щоб її мама правильно сортувала сміття, як цьому вчили на акції.

Читайте також: Квест кімната як бізнес. Історія з Маріуполя

«Взагалі, спільна праця об’єднує людей» – каже Олеся, і розповідає, що після trashtag – челенджу в неї з’явилось багато нових приятелів, а також покращились стосунки з людьми, з якими раніше спілкувались мало, але ті несподівано вирішили прийти і підтримати її ініціативу. «На нашу акцію прийшов мій знайомий, що виготовляє екологічні лампи. Я навіть не очікувала, що він прийде. Ця акція показала багатьох людей з іншої, невідомої сторони. Ми дуже гарно поспілкувались, поки прибирали. Навряд чи в буденному насиченому житті ми б знайшли час отак вибратись на природу і просто поговорити».

Жінка ділиться, що знайшла і нових друзів – сімейну пару з Дніпра: людей близьких по духу, спілкування з якими  продовжується і після акції. Тож челендж – це не тільки можливість зробити щось суспільно корисне, а й шанс краще пізнати знайомих, знайти нових друзів, можливо – навіть кохання, всяке буває в житті.

#trashtag – це вам не суботник!

Саме така основна мета челенджу. Олеся наголошує: «Ми маємо показати, що прибирати і бути соціально-активним – це круто! І не має стосунку до тих радянських «суботників», які в нас асоціюються з примусовою працею». Скептично налаштовані громадяни, звісно, можуть зауважити, що прибирання – задача комунальників, яким ми платимо податки. Проте, зі слів Олесі – навіть серед її знайомих, далеко не всі працюють офіційно і платять той самий податок. А в будинку, де раніше жила організаторка акції, і досі висить об’ява про комунальний борг, який не сплатили його жителі.

Читайте також: Як люди з інвалідністю у Києві годують кексами офіси Google та Ernst&Young

«Це «палиця з двома кінцями» – переконана жінка. Немає сенсу розбиратися, хто більше не правий і більше зобов’язаний одне-одному: держава нам чи ми державі. «Якщо є можливість зробити життя хоч трохи кращим, я буду рада взяти в цьому участь!» – запевняє жінка.

Коментарі

Суспільство

Як підготуватися до відключень світла: ДСНС та гурт ТНМК запустили нове навчання (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Про створення курсу

Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.

«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.

Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить

Фото: вебсайт ДСНС

Мета навчальних відео

Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.

Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці

У восьми випусках ведучі розповіли:

  • як заживити квартиру та приватний будинок;
  • як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
  • як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
  • як використовувати різні прилади у різних умовах;
  • на що звертати увагу під час вибору пристрою;
  • які є заходи безпеки під час користування різними приладами.

«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.

Відео: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.

Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.

Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.

Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські та британські науковці розробили програму психологічної допомоги для чоловіків: як взяти участь

Опубліковано

Нова програма психологічної допомоги покликана зменшити зловживання алкоголем та покращити емоційний стан чоловіків, які відчувають стрес через війну. Її розробили науковці Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії та Лондонської школи гігієни і тропічної медицини в межах проєкту CHANGE.

Про це ШоТам повідомляють представники проєкту CHANGE.

Наразі розробники запрошують охочих стати учасниками дослідження програми. Частина учасників отримає психологічну допомогу за новою методикою. Психологічні сесії будуть безкоштовними, а хто саме їх отримає буде визначено випадковим чином.

Хто може взяти участь у дослідженні CHANGE

  •  Чоловіки 18+, які проживають в Україні;
  •  відчувають стрес: безсоння, головні болі, надмірне хвилювання за себе чи інших, відчуття самотності і проблеми в родині, тощо;
  •  вживають алкоголь, щоб зняти напругу 1-3 рази на тиждень.

Участь у дослідженні є конфіденційною.

Читайте також: «Не подумайте, що я слабкий»: як працює Лінія підтримки для чоловіків

Як і для чого проводиться дослідження

У дослідженні візьмуть участь 500 чоловіків. Мета — з’ясувати наскільки програма CHANGE є ефективною та як її впровадити. Для цього науковці випадковим чином розподілять учасників до двох груп: учасники першої отримають допомогу на індивідуальних психологічних сесіях за новою методикою, учасники другої візьмуть участь в опитуваннях без отримання психологічної допомоги. Потім дослідники проаналізують зміни у вживанні алкоголю та психологічному стані чоловіків обох груп і порівняють їх, щоб визначити справжній вплив програми CHANGE.

Дослідники наголошують, що користь можуть отримати і ті учасники, які не братимуть участі у психологічних сесіях. Їм буде надана практична наукова інформація щодо опанування стресу та проблем, пов’язаних зі зловживанням алкоголем. Важливою є і суспільна значущість цього дослідження. Очікується, що у разі ефективності програми, нею зможуть скористатись та відчути покращення самопочуття чоловіки як в Україні, так і в цілому світі.

«Ми хочемо впровадити в Україні програму, яка ефективно допомагатиме людям впоратися з емоційними труднощами та проблемами, які виникли внаслідок зловживання алкоголем на початковому етапі, поки у них немає залежності, у такий спосіб попереджуючи її розвиток у майбутньому», — розповідає Сергій Богданов, провідний дослідник проєкту CHANGE, керівник Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії.

Контакти для реєстрації на участь у дослідженні

Нагадаємо, ми розповідали, як надати першу психологічну допомогу: поради психолога.

Фото: Freepik

Коментарі

Читати далі