Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
image 2019 03 23 132009 image 2019 03 23 132009

Суспільство

Життя без сміття. В Україні набирає обертів флешмоб #trashtag

Опубліковано

#trashtag або ж #detrashed – це челендж, в якому люди роблять фотографії брудної місцевості, а потім беруться за прибирання сміття і публікують в мережі фото вже прибраного місця. Громадська активістка Олеся Вершигора вперше провела цей флешмоб в Києві. Вона розповіла #ШоТам як організувати trashtag-challenge у своєму місці та чому #trashtag – це вам не суботник.

Олеся Вершигора, організатор флешмобу #trashtag

Як організувати?

Олеся Вершигора – громадський активіст, зізнається, що її давно турбувала проблема засміченості, зокрема і в столиці. «Я давно хотіла організувати такий захід, щоб об’єднати людей і всім разом зробити щось корисне для нашої екології» – каже Олена. «Я створила групу в фейсбуці для всіх бажаючих долучитися до trashtag-challenge і, несподівано, мене підтримало дуже багато незнайомих людей, а також громадських організацій».

Читайте також: “Антистрінги” для чоловіків: як ветерани зробили бізнес на трусах

Серед останніх Олеся відмічає українські спільноти з циркулярної економіки, що використовують відходи як ресурси, ініціативу «Друге життя», «Еко-сорт» та проект «Сортування для чайників». Останні перед початком челенджу проводили для учасників інструктаж, що треба знати для особистої безпеки перед тим, як збирати сміття.

учасники акції проходять інструктаж, як збирати сміття

Правила «бою»

«Найперше і головне правило – обережність!» – наголошують інструктори. В жодному разі не можна збирати сміття голими руками, слід завжди використовувати рукавички. Ми не знаємо, з чим зіткнемось під час пошуків, тому, слід бути готовим до всього і з особливою уважністю ставитись до колючо-ріжучих предметів, особливо до шприців. Знайшовши останні, варто перед тим, як кидати їх в загальний сміттєвий мішок, скласти шприци в закриту ємність, яку вони не проколюють.  

Що взяти з собою?

Якщо акцію проводять волонтери, скоріш за все – не буде спонсорів, а отже доведеться самим подбати про весь необхідний «реквізит». Активісти, що допомагали Олесі, склали для всіх бажаючих провести подібний челендж, перелік всього, що може вам знадобитися.

Читайте також: Реальніше ніж Word of Tanks! Чоловік створив 3D-батли в Чорнобилі

Найперше – це рукавички. Причому, бажано взяти ще й запасні, на випадок якщо перші порвуться, адже буває різне. Також, вам знадобляться цупкі сміттєві пакети. Їх кількість та ємність залежить від масштабу площі, яку ви плануєте прибирати, а також від кількості людей, задіяних у вашій акції. Олеся розповідає, що в її групі активістів було 23 людини, які зібрали 38 мішків трешу і 41 мішок з вторсировиною.

Ємність мішків складала від 50 до 80 літрів. Також, чимало місця зайняли просто знайдені речі досить великого об’єму – п’ятнадцять автошин, один старий матрац від ліжка, тощо.

Олеся сміється, що подекуди сміття буває геть незвичним, що навіть не очікуєш знайти подібне. «Найсмішнішою знахідко в нас під час прибирання став кокошник» – ділиться вона: «Такий кумедний, як в Олі Полякової. Навіть не уявляємо, як він опинився на звалищі».

До того ж, вам знадобиться палка для збору невеликого сміття і дощовик на випадок негоди. «В день проведення нашої акції, як на гріх, був досить сильний дощ» – згадує Олеся. – «Добре, що людей це не зупинило в бажанні зробити хорошу справу». За підрахунком організатора, на подію в інтернеті відгукнулось аж 135 чоловік, і якби не дощ, Олеся певна, їх би прийшло значно більше. В цілому, акція тривала дві з половиною години.

Подбав про сміття – подбай про себе

Розібравшись із основним спорядженням переходимо до списку того, що бажано мати учасникам для їх особистих потреб. Найперше – вода. А також снеки і бутерброди. Праця на свіжому повітрі виснажує і скоро неодмінно захочеться пити, навіть в холодну погоду. Також, добре про всяк випадок мати з собою аптечку – хоча б лейкопластир і йод. Одягатися треба комфортно: спортивний одяг, зручне взуття (кросівки, черевики, тощо).

Визначаємось з місцем проведення

Варто заздалегідь подумати, де краще робити такий захід. Олеся обрала для цього Гідропарк в м. Києві. Якщо вибране вами місце належить до таких об’єктів, як популярні парки, місця відпочинку туристів, центральні сквери міста  – бажано взяти дозвіл на проведення акції, щоб потім не виникало непорозумінь. Як не як – тридцять і більше людей з мішками, що активно блукають парком, «перевертаючи» все в пошуках сміття, можуть зацікавити поліцію. Олеся брала дозвіл в місцевому КП «Плесо», відправивши туди запит. Контакти дізналась через інтернет. Проблем з дозволом не виникло – зазвичай міські служби тільки раді таким проявам громадської активності. Втім, якщо ви вирішите прибрати ліс або ділянку, що не знаходиться в центрі міста і не відвідується великою кількістю людей – скоріш за все, дозвіл вам не знадобиться.

Хто такі трештегери?

Олеся каже, що в її акції взяло участь 23 людини. Половина з них – її друзі і знайомі. Проте, несподівано багато людей прийшло, дізнавшись про челендж з інтернету. «Важко визначити, яким саме людям це цікаво» – каже Олеся. Серед учасників і молодь, і люди 40-50 років, часто – представники громадських організацій. «Був в нас батько з сином Павлом, який, з розповіді тата, прокинувся аж о п’ятій ранку, щоб тільки не пропустити акцію, на яку дуже довго чекав». Серед інших дітей, які приходили з батьками, була одна дівчинка, що так сильно зацікавилась переробкою сміття і його сортуванням, що після челенджу почала вдома наполягати, щоб її мама правильно сортувала сміття, як цьому вчили на акції.

Читайте також: Квест кімната як бізнес. Історія з Маріуполя

«Взагалі, спільна праця об’єднує людей» – каже Олеся, і розповідає, що після trashtag – челенджу в неї з’явилось багато нових приятелів, а також покращились стосунки з людьми, з якими раніше спілкувались мало, але ті несподівано вирішили прийти і підтримати її ініціативу. «На нашу акцію прийшов мій знайомий, що виготовляє екологічні лампи. Я навіть не очікувала, що він прийде. Ця акція показала багатьох людей з іншої, невідомої сторони. Ми дуже гарно поспілкувались, поки прибирали. Навряд чи в буденному насиченому житті ми б знайшли час отак вибратись на природу і просто поговорити».

Жінка ділиться, що знайшла і нових друзів – сімейну пару з Дніпра: людей близьких по духу, спілкування з якими  продовжується і після акції. Тож челендж – це не тільки можливість зробити щось суспільно корисне, а й шанс краще пізнати знайомих, знайти нових друзів, можливо – навіть кохання, всяке буває в житті.

#trashtag – це вам не суботник!

Саме така основна мета челенджу. Олеся наголошує: «Ми маємо показати, що прибирати і бути соціально-активним – це круто! І не має стосунку до тих радянських «суботників», які в нас асоціюються з примусовою працею». Скептично налаштовані громадяни, звісно, можуть зауважити, що прибирання – задача комунальників, яким ми платимо податки. Проте, зі слів Олесі – навіть серед її знайомих, далеко не всі працюють офіційно і платять той самий податок. А в будинку, де раніше жила організаторка акції, і досі висить об’ява про комунальний борг, який не сплатили його жителі.

Читайте також: Як люди з інвалідністю у Києві годують кексами офіси Google та Ernst&Young

«Це «палиця з двома кінцями» – переконана жінка. Немає сенсу розбиратися, хто більше не правий і більше зобов’язаний одне-одному: держава нам чи ми державі. «Якщо є можливість зробити життя хоч трохи кращим, я буду рада взяти в цьому участь!» – запевняє жінка.

Суспільство

«Укрзалізниця» запустила офіційні канали для пасажирів приміського сполучення

Опубліковано

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.

Про це повідомили в УЗ.

Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:

  • затримки поїздів;
  • призначення нових поїздів.
  • модернізацію рухомого складу;
  • тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
  • інші важливі новини приміського сполучення.

В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.

Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.

Про це повідомили в «Жовтій стрічці».

У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:

«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».

Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя

Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).

Фото: телеграм-канал руху

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути

Опубліковано

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.

Про це повідомили в УЗ.

Як відновити квитки

  1. Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
  2. Натиснути на банер на головній сторінці.
  3. Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
  4. Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.

Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.

Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix

Про кібератаку на «Укрзалізницю»

23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі