Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Занедбані вулики? Дайте мені трохи часу». Бджоляр із Маріуполя відновив пасіку лісгоспу на Хмельниччині. Чим вона особлива

Опубліковано

Він втратив пасіку в Маріуполі, але продовжив займатися улюбленою справою навіть за сотні кілометрів від домівки – на Хмельниччині. Тут бджоляр Михайло Коник взявся за відновлення закинутої пасіки місцевого лісгоспу. І у нього все вийшло!

Ще торік йому вдалося зібрати понад дві тонни меди, а цьогоріч Михайло Петрович планує перевершити свій результат. ШоТам поговорив із пасічником про захоплення бджолами, Хмельниччину і Донеччину, особливості збору меду, а також про те, як він продовжив любити бджолярство навіть після невдалого першого знайомства.

Михайло Коник

бджоляр, переселенець із Маріуполя

Перші укуси та перші вулики

Я народився на Хмельниччині, а 39 років прожив у Маріуполі — тепер знову повернувся на свою малу Батьківщину. Пасікою я почав займатися ще у 1977 році — з братом. Вірніше, побачив, що брат завів бджіл і самому стало цікаво. Коли він поїхав на курси у Вінницю, я лишився годувати його бджіл. І перше таке годування обійшлося мені 48 укусами — уявіть, я весь опух, спина набрякла, навіть на очі не бачив.

Але за день-два все пройшло. І від бджіл це мене не віднадило. До того ж раніше я ласун був ще той, міг за раз з’їсти півлітру меду з холодною водою. Зате тепер я його майже не їм.

А потім навчався, відслужив у армії. І за направленням поїхав на роботу в Маріуполь. Я зварювальник за освітою. Тут одружився, завів сім’ю. Працював аж до розвалу радянського союзу. А потім знову бджолами зайнявся. В один період кинув роботу і завів пасіку на 40 вуликів.  

Як відновлюють пасіку на Хмельниччині: досвід Михайла Коника

Врятуватися з-під обстрілів

А у 2022 році на Донеччині нас застала велика війна. Ми з сім’єю жили в західній частині міста, з боку Широкиного. 24 лютого почалися сильні обстріли, то ми буквально жили у підвалі — думали за день-два все закінчиться, але переговори не допомагали. Другого березня я отримав сильну контузію, прямо біля мене стався вибух. Тож ми вирішили терміново їхати на інший кінець міста, за кілометрів п’ятнадцять, до кумів. Спочатку здалося, що все добре і тут війни немає, та за два дні повторилося те саме, що й у нашому районі — росіяни бомбили так, що всі будинки навкруги горіли, всі були розбиті, хіба кілька лишилися стояти.

Читайте також: Бджоляр зі смартфоном? Це ноу-хау від українських інженерів. Яка вона – перша у світі IT-пасіка

Треба було якось рятуватися. Почули, що буде зелений коридор до Запоріжжя — і ризикнули виїхати. У нас було 2 хвилини, щоб покинути лівий берег, якби не встигли — потрапили б під обстріл з ГРАДів. З собою тільки я міг взяти лише документи. Більше нічого ніхто не брав. Може, ще змінний одяг, але бджіл я вивезти не міг — з причепом ніхто не їхав. Строго було, воєнний час. Чесно кажучи, ми потрапили у перші дні зеленого коридору, то нас ніхто не обшукував. Навіть чеченці на одному з блокпостів відпустили без перевірки. Це вже ті, хто на 2-3 тижні пізніше виїжджав, то втрачали і гроші, і дорогоцінності — бо окупанти забирали все, що хотіли. 

Тож я, дружина, дві доньки та онуки поїхали спочатку на Тернопільщину до мого товариша, а тоді вже на Хмельниччину — тут рідніше.

Роботи вистачає

Коли я приїхав сюди, знав, що у Ярмолинецькому лісгоспі є пасіка. Звернувся до директора Кирилюка Івана Івановича — він із задоволенням показав мені пасіку. Чесно кажучи, вона була в не дуже хорошому стані. 

Але я взявся до праці — переробив усі вулики і значно збільшив пасіку. Коли я тільки прийшов, тут було 48 бджолиних сімей, і безматочних десь 12. Зазвичай у вулику має бути по 24 рамки, що утримують стільники. А тут — лише по 5-6 рамок. Зараз у пасіці 66 сімей.

Адже нам дали план — треба зібрати 4 тонни меду, тож звичайно пасіку треба збільшувати. І минулого року результат був непоганий, близько 2 тонн — чесно, всі були здивовані від того, скільки меду було. Цьогоріч уже накачали близько тонни. 

Бджоли

Працюємо багато — навіть з о пів на четверту ранку і до восьмої-дев’ятої вечора. Минулого року могли затриматися з перевезенням вуликів й до опівночі. Загалом маємо ненормований робочий день. Але адміністрація створила для мене хороші умови роботи, тож я дуже вдячний їм.

Здається, що взимку рамок наробив багато і все — робота закінчилася. Але їх постійно треба доробляти, натягувати, вощити, і вулики готувати. Погода зараз трохи підводить — дощі. Липа так цвіла цьогоріч — аж гілляки ламалися від цвіту, але багато меду взяти не вдалося через холодну погоду. 

У Маріуполі були набагато більші медозбори ніж тут. Адже на Хмельниччині клімат сиріший і холодніший. Якщо там бджола починає працювати о пів на п’яту ранку влітку, то тут — о восьмій чи дев’ятій. 

Смаки меду

Який у нас є мед? Зараз зосереджуємося на соняшниковому. А ще бджоли збирають мед з ріпаку, акації, липи. Акаціє-липовий мед корисний для шлунково-кишкового тракту, наприклад. А соняшниковий мед — я б сказав, основний в Україні. Адже його корисно вживати при серцево-судинних хворобах. І він підходить всім. Протипоказань немає. Кажуть, що діабетики не можуть їсти мед, але це не так. Ті, що хворіють на цукровий діабет можуть їсти будь-який мед, головне — за годину після прийому їжі. 

Читайте також: Від камамберу в каструлі до власної ферми. Як відкрити бізнес на молоці? Розповідає засновниця «Маминого сиру» із Закарпаття

Взагалі найкорисніший мед — лісовий. Як у нас. От зараз, наприклад, я готую вулики, щоб вивозити до лісу. Робимо це партіями, от на соняшник веземо — саме на соняшнику хочемо надолужити. 

Тож який процес: вулики стоять на території лісу, на його кордоні. Поле — за 10 метрів, з іншої сторони ще одне за 2 км, і правіше — теж поле. Це нормально, бо, якщо бджола, вилетіла з вулика і взяла нектар за 15-20 метрів, то їй все одно потрібно пролетіти десь кілометр, тоді вона вертається до вулика і передає нектар другій бджолі. А та уже ставить його у соту. 

Пасіку на Хмельниччині розмістили у лісі

Вільна бджола 

Чистого соняшникового меду чи будь-якого іншого не буває, бо все ж біля соняшників на полі ростуть інші квіти. Проте їхня частка у меді буде не дуже велика — близько п’яти відсотків. Адже бджола — це не корова, яку прив’яжеш на мотузок і вона напасеться однієї конюшини. 

Бджола вільна, не приручена. Вона існує вже понад 20 мільйонів років! Як є хороша погода — вона полетить по нектар. А коли ж погода дощова, то бджоли не летять нікуди, а лишаються у вулику. Їдять мед, множаться, матка «сіє». І бджоли годують молодняк. Бо якщо бджоли не полетіли за нектаром, то ми втрачаємо близько 400 грамів меду — десь стільки треба, щоб прогодувати бджолину сім’ю на одну добу. 

Також ми перейшли на більші рамки, а оскільки не було достатньо щільників — ми і від цього втрачали мед (десь тонну). А бджоли тягнуть тоді щільники, коли є взяток (збір). До того ж втрачається сила сім’ї, а щоб її відновити — треба мед. 

Процес у нас налагоджений, коли рамка готова — обрізаємо її і качаємо мед на медогонці. Коли качаєш, треба, щоб руки були завжди чисті, не липкі. Коли вперше качав мед з братом, навчився, що поруч обов’язково має бути відро води. Тож тут теж є — для кожного окреме відро і полотенця для рук. Підтримуємо майже ідеальну чистоту, регулярно миємо інструмент. Адже і самому хочеться з’їсти меду, і людям пропонуємо — важливо, щоб він був чистий.  

Бджоляр  Михайло Коник, який відновив пасіку на Хмельниччині

Після деокупації — до українського Маріуполя

Бджоли мої залишилися у Маріуполі, забрати їх не було змоги. Мій дім розбитий. На ділянці було аж чотири прильоти — маю десь шість сотих. Гараж вигорів, мед у підвалі теж. Квартира одна знищена повністю, інша була ще на стадії ремонту, я не знаю, що там, точно вікна вибиті.

Але бджоли мої не залишилися самі, зараз за ними доглядає брат мого кума. У мене 40 вуликів було — деякі він роздав, а за іншими дивиться. Але взятку (збору) немає, поля всі заміновані, очевидно, що їх ніхто найближчим часом не розмінує. Та і не сіють нічого, все бур’яном позаростало. Ну нічого. Я думаю, скоро поїдемо відновлювати Маріуполь, мені цього дуже хочеться.

Читайте також: «Я працював на складах у Чехії, аби видавати книжки українською». Як заснувати видавництво у 22 роки? Історія «Прометея» Андрія Носача

Адже Маріуполь — це було найгарніше місто в Україні. Весь транспорт — новий, навіть електроавтобуси у нас були. На всіх зупинках Wi-Fi і електронне табло, на якому видно, через скільки приїде автобус, тролейбус чи трамвай. Все так гарно облаштоване було. Бюджет міста — 5 мільярдів. 75 відсотків — податки приватних підприємців, а ще 25 — «Азовсталь», комбінат імені Ілліча, порт. 

Мед від "Ярмлісу"

Після перемоги хочу в Маріуполь, хочу свою пасіку. Звісно, побачимо, як складеться. Тяжко буде відновлювати, бо там все місто — чорне. Росіяни побудувати близько 20 будинків, але вони ніби одноразові — якщо поруч щось важке впаде, вони просто складуться. 

Тож поки у Маріуполі росіяни, звичайно ж я не буду повертатися. Поки їх не виженуть, ризикувати не буду, бо бачив, що вони робили і продовжують робити з людьми. А от коли місто буде українське — я обов’язково приїду. 

Усі фото – Ольги Ржепянської.

Коментарі

Суспільство

В «Охматдиті» відновили бомбосховище — тепер там фентезійні малюнки (ФОТО)

Опубліковано

У київській лікарні «Охматдит» відкрили оновлене бомбосховище, стіни якого тепер прикрашають фантазійні малюнки. Авторками цього чарівного проєкту стали ізраїльські мисткині Регіна Шафір і Зоя Север.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці НДСЛ Охматдит.

Про ініціативу

Малюнки з’явилися у відділенні дитячої ендокринології завдяки підтримці посольства Ізраїлю в Україні. Проєкт отримав символічну назву — «Вікно в Мир». Його мета — допомогти дітям, які змушені ховатися під час тривог, почуватися спокійніше та зберігати віру в краще.

Сюжети для настінних ілюстрацій художниці вигадували разом із маленькими пацієнтами. Діти малювали, мріяли, а потім разом із мисткинями переносили фантазії на стіни укриття. У результаті з’явилися зображення, які створюють затишну атмосферу та нагадують дітям про чарівний світ мрій.

Читати також: У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Стіни, які розповідають історії

В оновленому укритті тепер живуть чарівні герої, казкові пейзажі та вигадані світи. За словами Регіни Шафір, цей проєкт — проєкція надії та підтримки:

«Ми прагнули, щоб кожна дитина, яка опиниться тут, відчувала, що стіни укриття — це не лише захист, а й портал до світу, де панують мир і фантазія».

Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит
Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит
Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит

Нагадаємо, що на Київщині будують нову багатоповерхівку замість зруйнованої росіянами: у ній житимуть 78 родин.

Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Одружувала молодят під обстрілами: історія відновлення ДРАЦС на Харківщині (ВІДЕО)

Опубліковано

У Балаклії, що на Харківщині, війна не змогла зламати духу місцевих жителів. Попри обстріли, тут не лише відновлюють інфраструктуру, а й повертають до життя традиції весільних святкувань. Історію коруючої ДРАЦСу Тетяна Кунденко ми розповіли у випуску на ютуб-каналі ШоТам.

Історія Тетяни Кунденко

Балаклійський ДРАЦС, яким понад п’ять років керувала Тетяна Кунденко, зазнав значних пошкоджень під час російських атак. Будівля постраждала від уламків і вибухової хвилі, але попри це місцеві працівники продовжують проводити церемонії — навіть у тимчасових умовах.

«Молоді люди створюють сім’ї, а ми допомагаємо їм зробити цей день особливим, незалежно від того, що відбувається навколо», — розповідає Тетяна.

Фото: скріншот з відео ШоТам

Читати також: У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Весілля, що стало символом віри в майбутнє

Однією з таких урочистостей стало весілля Олександра та Олени. Їхнє знайомство почалося ще до війни, а кохання витримало всі випробування. Пара вирішила одружитися у місцевому парку, де під звуки сирен обмінялася клятвами вірності та одягла обручки.

«Ми відчували щастя, бо цей день був про нас, про наше майбутнє», — ділиться Олена.

Відео: ШоТам

Святкування супроводжувалося танцями, піснями й щирими емоціями, які нагадували про важливість любові навіть у найскладніші часи.

Детальніше довідатися про те, як Тетяна вистояла у важких умовах війни можна у нашому відео на ютубі.

Нагадаємо, що

Фото обкладинки: скріншот з відео ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Опубліковано

У Лозовій на Харківщині розпочинають капітальний ремонт дитячої поліклініки.

Про це повідомив міський голова Сергій Зеленський.

Про відбудову

Проєкт «Дитяча поліклініка майбутнього» реалізують завдяки Програмі розвитку ООН. Виконавця робіт обрали через електронну систему публічних закупівель.

«Малеча отримає свій простір — окремо від дорослих пацієнтів. Нові приміщення будуть яскравими, щоб лікарі сприймалися як дружні супергерої, які завжди готові допомогти», — зазначив мер.

Читати також: Нідерланди оголосили про грантовий проєкт для виробників з України: деталі програми

Що планують зробити?

Дитячу поліклініку розмістять у триповерховій прибудові до міської поліклініки. Новий простір включатиме:

  • кабінети лікарів;
  • приміщення для щеплень;
  • зону реабілітації.

Роботи розпочнуть вже наступного тижня. Тимчасово кабінет для щеплення та прийоми лікарів перенесуть в основний корпус. Пацієнтів обіцяють поінформувати про зміни.

Нагадаємо, як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі