Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
міцелій міцелій

Суспільство

Замість пластику – гриби та коноплі: як стартап S.Lab робить речі з екоматеріалу

Опубліковано

З грибів та конопель виготовляють посуд, декор, будматеріали та навіть меблі. Роблять це в українській майстерні S.Lab. “Вирощують” речі з мікоматеріалу, в основі якого міцелій грибів (грибна тканина) та стеблі технічних конопель. Цей ресурс неймовірно екологічний, адже розкладається у ґрунті буквально за місяць-півтора та може повністю замінити пластик.

Заснувало сімейну справу подружжя киян – Юлія Бялецька та Євген Томілін. В інтерв’ю ШоТам Юлія розповіла, що таке мікоматеріал, який у нього потенціал та як з грибів та конопель створюють настільні лампи. 

Побачили “сміттєві килими” на Балі та задумались

S.Lab – це наш з чоловіком, Євгеном Томіліним, спільний проєкт. До нас обох одночасно прийшло усвідомлення того, що у світі занадто багато непереробного сміття і ми рухаємося не туди. Це сталось на острові Балі п’ять років тому. В якийсь день ми вийшли на пляж і побачили на піску суцільний килим із пластику. Вся берегова лінія була вкрита гірками сміття. Ми зрозуміли, що проблема перенасичення планети пластиком не десь там далеко, а вона існує тут і зараз. Тоді почався наш екосвідомий шлях. 

Ми шукали інформацію, багато читали та цікавились, що у світі вже зроблено для того, аби витіснити пластмасу. Якось ми побачили, що в Європі та Америці є такий напрямок – виробництво мікоматеріалу, який є екологічною альтернативою пластику. В основі матеріалу – міцелій грибів і, наприклад, технічні коноплі, або ж будь-які інші відходи сільського господарства. Можна використовувати стебло пшениці, залишки хвої, лушпиння гречки – все, що завгодно змішувати з  грибним міцелієм. 

За знаннями відправились до інституту

Досвіду, звичайно, у нас не було. Все, що мене пов’язувало з подібним екологічним стартапом, це біологічна освіта, яку я отримала 10 років тому. Але я жодного дня не пропрацювала як біолог, а пішла в управління проєктами, чим і продовжую займатись. 

Ми звернулися в Інститут ботаніки імені Миколи Холодного у Києві. Там є відділ мікології, який займається тим видом грибів, які потрібні, щоб отримувати цей екологічний матеріал. Ми тісно співпрацювали з керівником відділу та з аспірантами. У підсумку двоє з них   – Данило Бороменський та Аліса Атаманчук – дуже зацікавились нашим проектом і зараз працюють з нами в команді. 

Читайте також: EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря

У серпні 2020 року ми почали виходити на ринок з продуктом. До цього місяців 10 ми тестували матеріал. Треба було експериментувати з усім – з кількістю технічних конопель, з тим, як ми їх очищаємо, скільки міцелію додаємо, навіть з температурою у кімнаті, в якій все це росте. Потрібно було підібрати правильне співвідношення вуглекислого газу і кисню у повітрі.

Часто бувало, що все покривалося цвіллю або виростав інший вид гриба, який нам не підходив. Адже створювати мікоматеріал потрібно в стерильних умовах. А ми спочатку робили це на кухні, де в субстанцію могли потрапити чужорідні мікроорганізми і пригнічувати ріст потрібного нам міцелію. Потім же ми зробили окремий закритий бокс, де відбувається кварцування – знезараження простору у якому ми проводимо основні етапи для вирощування, все спиртується, а працюємо ми у рукавичках.

Як “росте” грибний пінопласт

У нашому випадку мікоматеріал – це змішані між собою міцелій гриба та стебла технічних конопель. Отриману субстанцію ми поміщаємо у таку форму, якої буде наш майбутній виріб. Припустимо, нам потрібна цеглина – тоді ми використовуємо прямокутник. Там міцелій починає рости. Він харчується субстратом – технічними коноплями, розростається, з’єднуючи частинки субстрату та заповнює собою всю форму. За 5-7 днів ми дістаємо продукт. Поки ми створюємо в лабораторії сприятливі умови для росту, міцелій росте. А потім ми зупиняємо процес за допомогою дуже високих температур – сушимо продукт у духовій шафі, аби припинити зростання грибів.

Міцелій здатен приймати будь-які форми. Наприклад, можна виростити грибний горщик для сукулентів.

Готовий мікоматеріал чимось нагадує пінопласт за своєю структурою, але трохи важчий. У нього дуже приємна оксамитова поверхня. Текстуру можна порівняти з шапочкою гриба. Всі, кому ми даємо продукт в руки, фанатіють від нього й одразу починають гладити. Цей матеріал ми називаємо грибним пінопластом. А є ще так звана грибна дошка. Якщо ми почнемо пресувати вже готовий “пінопласт” (як, наприклад, роблять ДСП з деревини), то ми отримаємо дуже тверду дошку.  

Меблі, будматеріали, посуд та коробки з грибів

Спектр застосування мікоматеріалу дуже широкий. М’який пінопластовий матеріал використовується для утеплення будинків, їхньої звукоізоляції, з нього роблять декоративні панелі, різноманітні упакування, аксесуари для дому – вази, свічники, лампи, люстри тощо. А з грибної дошки роблять корпусні меблі, стільці, двері тощо. 

Коли ми тільки виходили на ринок, співпрацювали з дизайнером інтер’єрів Йовою Ягер, у колаборації з якою створили колекцію речей для дому. Ми робили вази, люстри, настільні лампи, свічники та декоративний посуд. Тарілки легко можна використовувати у повсякденному житті. Наш матеріал відштовхує воду та не боїться, щоб в ньому знаходилась рідина або його мили. Та, все ж таки, ганчірки та мийний засіб здатні пошкодити верхню структуру, тож не бажано його терти. Ця співпраця допомогла нам показати українцям, що є такий матеріал і як так його можна використовувати.

міцелій
Екологічний грибний посуд, створений S.Lab у колаборації з дизайнером Йовою Ягер.

Зараз же ми зосередились на перспективному напрямку будівництва. Ми робимо декоративні, термо- та звукоізоляційні панелі. Наприклад, зараз дуже модні 3D панелі з гіпсу – ми пропонуємо такі ж, але з грибного матеріалу. 

Також ми робимо упакування для українських виробників – для ювелірних виробів, або, наприклад, кераміки. Адже для транспортування доводиться використовувати у великих кількостях і пластик, і картонні коробки. Ми ж виготовляємо екологічний аналог, який ще й з точки зору естетики виглядає вдало. 

І четвертий напрямок нашої роботи – це меблі. Поки що ми тільки отримали дошки, з якими далі можемо експериментувати. Але вже незабаром представимо якийсь продукт. 

Через місяць у ґрунті ваша тарілка зникне

Варто зрозуміти – такі вироби довговічні. Звичайно, тривалих експериментів на 20-30 років науковці не проводили, адже мікоматеріал у світі використовується не більше 10 років. Але речі можуть слугувати десятиліттями. Думаю, навіть і більше. 

А розкладається продукт 30-45 днів. Поки виріб тримає форму і структуру, з ним нічого не відбувається. Якщо його потрібно утилізувати, його можна легенько розламати – це не обов’язково, але так швидше – і кинути у ґрунт. В землі без будь-яких додаткових умов від нього не залишиться й сліду за місяць. Щобільше, мікоматеріал ще й удобрить ґрунт, адже у складі виробу були мілецій та коноплі. 

Читайте також: Роблять килимки та віддають на благодійність: як у соціальному магазині «Ласка» дають друге життя старим речам

Ніяких космічних цін

Наша філософія у тому, що ми не робимо продукти дорожче, ніж такі ж вироби не екологічного походження. Ціни дорівнюють ринковими цінами інших матеріалів. 

міцелій
Міцелій грибів та коноплі мають широкий спектр застосування – з них можна виготовляти як посуд та декоративні вази, так і меблі, будівельні матеріали та навіть шкіру.

Наприклад, горщики під квіти з грибного міцелію коштують 250 гривень. Ми звикли купувати пластик за такою ж вартістю. А тут екологічна альтернатива. Звуко- і термоізоляційні панелі – 800 гривень за метр квадратний. Це еквівалентно будь-якому іншому матеріалу для звуко- та термоізоляції. Ялинкові іграшки у нас коштували до 100 гривень за штуку. Тут, звичайно, не виходить конкурувати з пластиковими китайськими аналогами, але це дорівнює ціні дерев’яних або скляних іграшок українського виробництва. 

Вази для ресторанів та аксесуари для UFW

Нашою хрещеною мамою на старті роботи стала Йова Ягер, українська дизайнер у сфері hospitality – це дизайн ресторанів, кафе, готелів. Вона розповідала про нас кому тільки могла. Так, нашим першим замовником став київський ресторан Альтруїст. Сам заклад в принципі екосвідомий, у них багато речей з переробленого пластику. Тож після нашої зустрічі з власницею Аллою Андрієнко, ресторан оновив лінійку продуктів – у них є кілька наших ваз, а також чекниці з грибного матеріалу. 

міцелій
Міцелій, що виріс у формі вішака. Унікальний грибний виріб стоворений командою S.Lab для хімчистки.

Найнезвичайніше замовлення – це, мабуть, вішалки для хімчистки. У замовника був запит на речі, які б були здатні біорозкладатись. І ми зробили. Чесно, такого ми ще не зустрічали у інших виробників з усього світу і зараз працюємо над заміною вішаків у цій хімчистці на виготовлені із мікоматеріалу.

Буквально на днях наш мікоматеріал засвітився на показі Ukrainian Fashion Week. Це була колаборація зі студентами Ukrainian Fashion Education Group – вони робили колекцію речей, яка мала продемонструвати вплив людства на світ. Їхнім завданням було зробити вироби з біорозкладних та zero-waste матеріалів. Тож з трьома дизайнерами ми зробили аксесуари з грибного міцелію. Загалом було 9 нарядів, до яких ми виготовили  різні аксесуари, що доповнювали образи. Їх навіть складно описати, наскільки незвичайними вони вийшли. Це був політ фантазії студентів і ми намагалися в силу можливостей його реалізувати. 

Майбутнє за шкірою з грибів

Кому б ми не показали мікоматеріал, всім дуже цікаво. Я розповідаю його характеристики і бачу, що у людей горять очі. Ще не було жодної людини, яка б сказала: “та що ви тут дурницями займаєтеся”. Навпаки, у людей моментально виникають ідеї і вони звертаються, щоб ми зробили для них щось.  

І у цього матеріалу великі перспективи. Ми, наприклад, ще не намагались робити шкіру, хоча його використовують і для цього. Stella McCartney і Gucci заявили, що випустять цілу лінійку одягу зі шкірою з грибів. Завдяки широкому спектру застосування інтерес до мікоматеріалу тільки ростиме. Я впевнена, що скоро в Україні з’являться ще виробники, які будуть майструвати щось з натуральних компонентів і шукатимуть екологічні рішення у природі. 

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмирічного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі

Суспільство

Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

Опубліковано

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що досліджували науковці

Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

Читати далі

Суспільство

У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Опубліковано

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

Читати далі