

Суспільство
EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря
Три роки тому чотири школярі запропонували ідею, яку досі не змогла впровадити держава — громадський моніторинг якості повітря. EcoCity розповідає українцям про стан забруднення повітря у містах та дозволяє аналізувати ці дані. Ініціатори проєкту тепер точно знають, хто ж найбільше забруднює повітря в Україні та як із цим боротися.
Громадський моніторинг зміг вивести Україну з тіні. З їх допомогою світ вперше зміг дізнатися, наскільки безпечно дихати повітрям в нашій країні. До цього такі ініціативи існували тільки в країнах Євросоюзу, США, Китаю та інших розвинених держав.

Олексій Трелевський,
Куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity
співавтор проєкту «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніці в школах м. Івано-Франківськ», співавтор проєкту «Дитяча 3D-лабораторія», керівник ГО «Фрі Ардуіно»
Ідею з моніторингом повітря вигадали діти
Я вже давно проводжу безкоштовний гурток робототехніки для дітей в Івано-Франківську. Коли набралася третя група у 2018 році, в ній були вже більш досвідченні діти, які почали займатися програмуванням на мові Arduino. Вони створювали різні роботизовані пристрої. На одному з підліткових хакатонів у чотирьох школярів з групи виникла ідея створити в місті автоматизовану мережу оцінювання якості повітря. Там їх ідею не підтримали — вони не посіли жодне призове місце.
Однак я бачив майбутнє у цьому задумі й запропонував своїм юним робототехнікам податися на грантову програму від Urban Space 100 в Івано-Франківську. Ці гранти надає ресторан, в якому власники 80% свого прибутку віддають на різні соціальні проєкти міста. Вони мене послухали, подали свою ідею, її там підтримали. Подібного на той час в Україні не було, тож задум хлопців їм сподобався.
Для реалізації проєкту потрібно було розробити перші п’ять станцій прототипу моніторингу, налаштувати сайт, оформити карту моніторингу. Для цього було необхідно 29 тисяч грн. За умовою гранту, приблизно 18 тисяч грн ми отримали від Urban Space 100, ще 30% покрили допоміжні спонсори. І вже того ж року в Івано-Франківську з’явилися п’ять перших автоматизованих станцій моніторингу. Всі дані в режимі онлайн виводилися на карту EcoCity й показували реальні показники якості повітря.

Наші пристрої вивели Україну з тіні
Від початку проєкту ми виготовили і встановили вже приблизно 500 станцій моніторингу, з яких близько 250 постійно виводять дані у режимі онлайн. Наші станції зараз збирають дані по всій країні. Дані з сенсорів на станції обробляються платформою Arduino і надсилаються на сервер. Після цього дані виводяться в зручному вигляді на сайті. Наявність таких станцій дозволяє контролювати забрудненість у містах, а також аналізувати ці дані. Екологи можуть використовувати дані зі станцій для різного роду розрахунків. Також таким чином можна доводити інформацію про стан забрудненості повітря в маси та популяризувати екологічний рух серед населення.
Крім того, ми наші сервери відправляємо на всесвітню карту моніторингу якості повітря WAQI.info. Наш проєкт першим вивів Україну на цю мапу. Наша країна була сірою частиною цієї карти — не ній не було показано жодної станції, яка контролює якість повітря в Україні.
Розумні пристрої самі вмикають витяжки
Також у нас є станції внутрішнього моніторингу, які аналізують якість повітря у приміщенні. Прилади перевіряють наявність дрібнодисперсного пилу в будівлях. Ці станції оптимізовані таким чином, що можуть керувати вентиляцією або витяжкою. Наприклад, якщо вдома піднялася концентрація вуглекислого газу до якогось рівня, який ви задаєте самі, то буде вмикатися вентиляція.

Окрім іншого, в нас є мобільні прилади, які на карті показуються в русі. Вони дозволяють робити заміри якості повітря, наприклад, коли людина їде чи йде. Пристрій відправляє gps-координати в такій динаміці, виводячи дані на карту. Це наша остання розробка, їх можна брати з собою і вимірювати 15 параметрів якості повітря, в тому числі радіаційний фон.
Ми потрібні тим, кому на себе не байдуже
Переважно наші прилади купують активісти, громадські організації та люди, які хочуть розуміти, чим вони дихають. Також звертаються деякі органи місцевого самоврядування, якщо мають кошти на балансі та розуміють, що потрібно контролювати якість повітря. Відтак вони можуть ці кошти спрямовувати через тендери на закупівлю нашого обладнання. Ми вже мали такий досвід з Хмельницькою, Кам’янець-Подільською міськрадами, зараз Луцька міська рада ще хоче придбати.
Найпростіший прилад коштує 1475 гривень. Від дорожчих вони відрізняються наповненням. Хоча концепт скрізь однаковий — показники дрібнодисперсного пилу, термокомпенсації, температури, вологи та тиску. Пристрій може бути на кронштейні — це вже додатково для того, щоб регулювати якість повітря на будівлях. Ми рекомендуємо людям все ж таки брати станції з кронштейнами щонайменше у 40 сантиметрів від стіни. Річ у тім, що стінами завжди йде темно, тому вона — тепліша. Завдяки кронштейну сенсор досліджує справжнє повітря, яке є на вулиці.
Хто ж шкодить більше: люди чи заводи?
За цей час ми зібрали достатньо даних, щоб стверджувати, що найбільше повітря забруднює виробництво. Це теплові електростанції, металургійні заводи, коксохімічна промисловість. Вони викидають бруд далеко в атмосферу, якщо в них високі труби. Забруднення відносить далі, відповідно, відбувається більше розсіювання в атмосферу. А коли ще й несприятливі метеорологічні умови, тоді все це одразу осідає на найближчих населених пунктах.
Однак значна частина бруду потрапляє в повітря й через людей. Йдеться, зокрема, про спалювання решток рослинності, яке в нас відбувається кожної весни й осені, коли люди починають палити суху траву. Також сильно забруднюють атмосферу твердопаливні котли.

Рівень забруднення коливається відносно пори року. В опалюваний сезон по всій Україні спостерігається перевищення показників, адже коли вітряна чи дощова погода — бруд видувається, очищається водою. Коли немає вітру та дощу, забруднення накопичується.
«Поїзди-шкідники» — на смітник
Зробити повітря чистішим можна чітким законодавством. Досі нормально не врегульована відповідальність за забруднення повітря. Якщо подивитися на штрафи державної інспекції, вони просто смішні. Уявіть, штраф за самовільне спалювання листя вищий, ніж за забруднення повітря. Це терміново треба переглянути. За викиди в атмосферу штрафи високі, але підприємство покарати дуже важко, якщо в нього з дозволами все нормально.
Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття
Зараз починають змінювати законодавство. Планується, що і штрафи будуть вищі, і кримінальна відповідальність може з’явитися. Країні потрібна зрозуміла процедура звернень громадян і чіткі нарахування збитків за забруднення повітря. Якщо такий закон ухвалять, багато що зміниться. Навіть половину поїздів, які їздять Україною, потрібно буде замінити. Адже зараз в них немає необхідної вентиляції, відповідних фільтрів — вони їздять на дизелі й опалюють вагони вугіллям. Люди, які їдуть в таких поїздах, наражають своє здоров’я на можливу онкологію.
В Європі вже давно такого немає. Там знають, що вугілля — це найбрудніша складова спалювання. Коли воно горить, то виділяє в повітря багато забруднювальних речовин. Тому коли буде чітке законодавство, тоді буде все врегульовано. Однак з ухваленням таких норм не поспішають, адже всі розуміють, що коли буде таке законодавство, то буде дуже багато затрат.
Повітря вбиває й у власній оселі
Українцям варто почати стежити за якістю повітря, звертаючи на це більше уваги. Тому що коли ми заходимо в магазин, зазвичай вибираємо собі якісніші продукти з нормальним терміном придатності й більшою кількістю натуральних інгредієнтів. Також купуємо очищену воду — з крана вже майже ніхто не п’є. А от на повітря, без якого людина не може прожити й двох хвилин, не часто звертаємо увагу. Люди просто не розуміють, що дуже значний відсоток хвороб — від неякісного повітря.
Особливо страшно те, що це джерело забруднення може бути в нашій оселі, наприклад, через неякісні оздоблювальні матеріали, які постійно виділяють різні органічні хімічні сполуки, як от альдегіди та формальдегіди. Важливо завжди звертати увагу, щоб таких компонентів не було. Також шкідливими часто є мийні засоби: вони виділяють токсині речовини, які потрапляють у повітря. Відповідно, перевагу варто надавати натуральним засобам. Чим більше люди будуть цікавитися усім, що їх оточує, тим здоровішою ставатиме нація.
Суспільство

У червні в столиці пройшов «ПОРУЧ Фест 2025» — фестиваль для підлітків віком 11–17 років. На події зібралося 437 підлітків, які змогли дослідити свої інтереси, розвинути навички та відчути підтримку спільноти.
Про це редакції повідомив благодійний фонд «Волонтерська спілка ПОРУЧ».
За словами організаторів, мета фестивалю — надихнути підлітків вірити в себе через ігрову профорієнтацію, творчі майстерки, мотиваційні лекції та живе спілкування з менторами й лідерами думок. Гасло події: «ПОРУЧ — це коли тобі довіряють, тебе бачать, і ти важливий».
Кожен учасник отримав персональну карту вподобань після проходження тестування. Підлітки знайомилися з чотирма ключовими професійними напрямами та мали можливість спробувати себе в понад 25 майстер-класах. Простір розділили на різнокольорові зони за інтересами.
Читайте також: Українські школярі вибороли 17 нагород у фіналі конкурсу GENIUS Olympiad в США
На фестивалі учасники могли відвідати:
- дебати, сторітеллінг і симуляційні ігри;
- заняття з фізики, 3D моделювання, створення світлових листівок;
- малювання кавою, петриківський розпис, Speaking Club;
- йога, тактична медицина та лекції для батьків.
Завершили «ПОРУЧ Фест 2025» відкритим концертом, який зібрав понад тисячу глядачів. Серед зіркових гостей — VOLT BAND, Tamashi, Bryangin, Sionchuk, Anna Wings та інші.
Організатори підкреслюють: «ПОРУЧ Фест — це не просто розваги. Це — точка опори для молоді, що допомагає краще зрозуміти себе, знайти друзів і зробити крок до мрії».





Нагадуємо, що в Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки.
Фото надала «Волонтерська спілка ПОРУЧ»
Суспільство

У Києві шукають собаку, який врятував дитину під час влучання у багатоповерхівку. Чотирилапого Річарда бабуся хлопчика назвала янголом-охоронцем.
Про це повідомила Катерина Лісова в фейсбук-групі «Країна допомоги тваринам».
«Мого онука врятувала ця собачка. Він стояв з нею на першому поверсі в під’їзді, що вже зник під руїнами. Потім поряд щось вибухнуло і собачка втекла. Хлопець став кликати її, побіг шукати… Це й врятувало йому життя», — поділилася Катерина Лісова у дописі.
Онука жінки оглушило, як написала його бабуся, дитина довго не могла прийти до тями, коли побачила, що його під’їзду немає. Собака зник після удару, а хлопчик лишився в домашньому одязі та кросівках.
Катерина просить відгукнутися тих, хто знайде чотирилапого. Востаннє Річарда бачили в Солом’янському районі.
Нагадуємо, що в Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).
Також ми писали, як підтримати хвостиків у притулках.
Фото: фейсбук-сторінка групи «Країна допомоги тваринам»
Суспільство

Прем’єр Канади Марк Карні оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на $2 мільярди. Посадовець назвав масована атаку росії на Київ «варварством» та анонсував нові санкції проти країни-ворога.
Про це Карні повідомив під час зустрічі з Володимиром Зеленським на саміті G7 в Альберті.
У пакет допомоги ввійдуть дрони, боєприпаси та бронетехніка. Крім того, за словами Марка Карні, Канада надасть ще $2,3 мільярда у вигляді кредиту на відбудову української інфраструктури.
Канада також запровадить нові санкції проти фізичних і юридичних осіб, що сприяють ухиленню від санкцій, та 200 суден зі «тіньового флоту» Росії.
«Ми підкреслюємо важливість максимального тиску на Росію, яка відмовилася сісти за стіл переговорів», — заявив Карні.
Нагадуємо, що в Україні почали розробку власної великої мовної моделі ШІ.
Також ми писали, що в Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук сторінка Марка Карні / на саміті G7