Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
donate shotam

Суспільство

EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря

Опубліковано

Три роки тому чотири школярі запропонували ідею, яку досі не змогла впровадити держава — громадський моніторинг якості повітря. EcoCity розповідає українцям про стан забруднення повітря у містах та дозволяє аналізувати ці дані. Ініціатори проєкту тепер точно знають, хто ж найбільше забруднює повітря в Україні та як із цим боротися.

Громадський моніторинг зміг вивести Україну з тіні. З їх допомогою світ вперше зміг дізнатися, наскільки безпечно дихати повітрям в нашій країні. До цього такі ініціативи існували тільки в країнах Євросоюзу, США, Китаю та інших розвинених держав.

Олексій Трелевський,
Олексій Трелевський,

Куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity
співавтор проєкту «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніці в школах м. Івано-Франківськ», співавтор проєкту «Дитяча 3D-лабораторія», керівник ГО «Фрі Ардуіно»

Ідею з моніторингом повітря вигадали діти

Я вже давно проводжу безкоштовний гурток робототехніки для дітей в Івано-Франківську. Коли набралася третя група у 2018 році, в ній були вже більш досвідченні діти, які почали займатися програмуванням на мові Arduino. Вони створювали різні роботизовані пристрої. На одному з підліткових хакатонів у чотирьох школярів з групи виникла ідея створити в місті автоматизовану мережу оцінювання якості повітря. Там їх ідею не підтримали — вони не посіли жодне призове місце.

Однак я бачив майбутнє у цьому задумі й запропонував своїм юним робототехнікам податися на грантову програму від Urban Space 100 в Івано-Франківську. Ці гранти надає ресторан, в якому власники 80% свого прибутку віддають на різні соціальні проєкти міста. Вони мене послухали, подали свою ідею, її там підтримали. Подібного на той час в Україні не було, тож задум хлопців їм сподобався.

Для реалізації проєкту потрібно було розробити перші п’ять станцій прототипу моніторингу, налаштувати сайт, оформити карту моніторингу. Для цього було необхідно 29 тисяч грн. За умовою гранту, приблизно 18 тисяч грн ми отримали від Urban Space 100, ще 30% покрили допоміжні спонсори. І вже того ж року в Івано-Франківську з’явилися п’ять перших автоматизованих станцій моніторингу. Всі дані в режимі онлайн виводилися на карту EcoCity й показували реальні показники якості повітря.

Команда громадського моніторингу якості повітря EcoCity

Наші пристрої вивели Україну з тіні

Від початку проєкту ми виготовили і встановили вже приблизно 500 станцій моніторингу, з яких близько 250 постійно виводять дані у режимі онлайн. Наші станції зараз збирають дані по всій країні. Дані з сенсорів на станції обробляються платформою Arduino і надсилаються на сервер. Після цього дані виводяться в зручному вигляді на сайті. Наявність таких станцій дозволяє контролювати забрудненість у містах, а також аналізувати ці дані. Екологи можуть використовувати дані зі станцій для різного роду розрахунків. Також таким чином можна доводити інформацію про стан забрудненості повітря в маси та популяризувати екологічний рух серед населення.

Крім того, ми наші сервери відправляємо на всесвітню карту моніторингу якості повітря WAQI.info. Наш проєкт першим вивів Україну на цю мапу. Наша країна була сірою частиною цієї карти — не ній не було показано жодної станції, яка контролює якість повітря в Україні.

Розумні пристрої самі вмикають витяжки

Також у нас є станції внутрішнього моніторингу, які аналізують якість повітря у приміщенні. Прилади перевіряють наявність дрібнодисперсного пилу в будівлях. Ці станції оптимізовані таким чином, що можуть керувати вентиляцією або витяжкою. Наприклад, якщо вдома піднялася концентрація вуглекислого газу до якогось рівня, який ви задаєте самі, то буде вмикатися вентиляція.

Пристрої для визначення якості повітря

Окрім іншого, в нас є мобільні прилади, які на карті показуються в русі. Вони дозволяють робити заміри якості повітря, наприклад, коли людина їде чи йде. Пристрій відправляє gps-координати в такій динаміці, виводячи дані на карту. Це наша остання розробка, їх можна брати з собою і вимірювати 15 параметрів якості повітря, в тому числі радіаційний фон.

Ми потрібні тим, кому на себе не байдуже

Переважно наші прилади купують активісти, громадські організації та люди, які хочуть розуміти, чим вони дихають. Також звертаються деякі органи місцевого самоврядування, якщо мають кошти на балансі та розуміють, що потрібно контролювати якість повітря. Відтак вони можуть ці кошти спрямовувати через тендери на закупівлю нашого обладнання. Ми вже мали такий досвід з Хмельницькою, Кам’янець-Подільською міськрадами, зараз Луцька міська рада ще хоче придбати.

Найпростіший прилад коштує 1475 гривень. Від дорожчих вони відрізняються наповненням. Хоча концепт скрізь однаковий — показники дрібнодисперсного пилу, термокомпенсації, температури, вологи та тиску. Пристрій може бути на кронштейні — це вже додатково для того, щоб регулювати якість повітря на будівлях. Ми рекомендуємо людям все ж таки брати станції з кронштейнами щонайменше у 40 сантиметрів від стіни. Річ у тім, що стінами завжди йде темно, тому вона — тепліша. Завдяки кронштейну сенсор досліджує справжнє повітря, яке є на вулиці.

Хто ж шкодить більше: люди чи заводи?

За цей час ми зібрали достатньо даних, щоб стверджувати, що найбільше повітря забруднює виробництво. Це теплові електростанції, металургійні заводи, коксохімічна промисловість. Вони викидають бруд далеко в атмосферу, якщо в них високі труби. Забруднення відносить далі, відповідно, відбувається більше розсіювання в атмосферу. А коли ще й несприятливі метеорологічні умови, тоді все це одразу осідає на найближчих населених пунктах.

Однак значна частина бруду потрапляє в повітря й через людей. Йдеться, зокрема, про спалювання решток рослинності, яке в нас відбувається кожної весни й осені, коли люди починають палити суху траву. Також сильно забруднюють атмосферу твердопаливні котли.

Рівень забруднення повітря в Україні станом на вечір 12 лютого 2020 року

Рівень забруднення коливається відносно пори року. В опалюваний сезон по всій Україні спостерігається перевищення показників, адже коли вітряна чи дощова погода — бруд видувається, очищається водою. Коли немає вітру та дощу, забруднення накопичується.

«Поїзди-шкідники» — на смітник

Зробити повітря чистішим можна чітким законодавством. Досі нормально не врегульована відповідальність за забруднення повітря. Якщо подивитися на штрафи державної інспекції, вони просто смішні. Уявіть, штраф за самовільне спалювання листя вищий, ніж за забруднення повітря. Це терміново треба переглянути. За викиди в атмосферу штрафи високі, але підприємство покарати дуже важко, якщо в нього з дозволами все нормально.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Зараз починають змінювати законодавство. Планується, що і штрафи будуть вищі, і кримінальна відповідальність може з’явитися. Країні потрібна зрозуміла процедура звернень громадян і чіткі нарахування збитків за забруднення повітря. Якщо такий закон ухвалять, багато що зміниться. Навіть половину поїздів, які їздять Україною, потрібно буде замінити. Адже зараз в них немає необхідної вентиляції, відповідних фільтрів — вони їздять на дизелі й опалюють вагони вугіллям. Люди, які їдуть в таких поїздах, наражають своє здоров’я на можливу онкологію.

В Європі вже давно такого немає. Там знають, що вугілля — це найбрудніша складова спалювання. Коли воно горить, то виділяє в повітря багато забруднювальних речовин. Тому коли буде чітке законодавство, тоді буде все врегульовано. Однак з ухваленням таких норм не поспішають, адже всі розуміють, що коли буде таке законодавство, то буде дуже багато затрат.

Повітря вбиває й у власній оселі

Українцям варто почати стежити за якістю повітря, звертаючи на це більше уваги. Тому що коли ми заходимо в магазин, зазвичай вибираємо собі якісніші продукти з нормальним терміном придатності й більшою кількістю натуральних інгредієнтів. Також купуємо очищену воду — з крана вже майже ніхто не п’є. А от на повітря, без якого людина не може прожити й двох хвилин, не часто звертаємо увагу. Люди просто не розуміють, що дуже значний відсоток хвороб — від неякісного повітря.

Особливо страшно те, що це джерело забруднення може бути в нашій оселі, наприклад, через неякісні оздоблювальні матеріали, які постійно виділяють різні органічні хімічні сполуки, як от альдегіди та формальдегіди. Важливо завжди звертати увагу, щоб таких компонентів не було. Також шкідливими часто є мийні засоби: вони виділяють токсині речовини, які потрапляють у повітря. Відповідно, перевагу варто надавати натуральним засобам. Чим більше люди будуть цікавитися усім, що їх оточує, тим здоровішою ставатиме нація.

Суспільство

Меценати обладнали три лікарні на Волині автоматичними дезінфекційними станціями Saner

Опубліковано

Українська компанія Modern Expo виготовила і встановила безкоштовно у трьох медзакладах Волині дезінфекційні станції Saner задля запобігання поширенню коронавірусної інфекції.

Про це повідомили у пресслужбі компанії.

Зазначається, що створення нового продукту стало справжнім викликом для команди, адже увесь процес розробки та реалізації проходив в умовах дистанційної роботи. Проте зусилля розподілили ефективно, тож і результат не забарився.

Читайте також«Тіло бачимо руками». Як незрячі масажистки «Очі Тари» допомагають жінкам долати стрес

Saner є мобільним та зручним у користуванні. За допомогою встановлених коліщаток обладнання можна швидко переміщувати без значних затрат часу чи зусиль. Роботу сенсорного  розпилювача антисептика забезпечують два формати живлення: від знімних носіїв або від електричної мережі.

Три такі станції дезінфекції розмістили у:

  • Волинській обласній дитячій клінічній,
  • Волинській обласній інфекційній,
  • Волинській обласній клінічній лікарнях. 

Читайте такожПро мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

Зручно продезінфікувати руки тепер у цих закладах можуть усі відвідувачі та працівники. Saner є безконтактним, тож він унеможливлює поширення вірусу. Для того, аби скористатися обладнанням, варто лише підійти до Saner та піднести руки до сенсора. Система зреагує на рух і відпустить дозу дезинфікуючої речовини. За необхідності можна скористатися також серветками.

Нагадаємо, українська компанія інвестує $5 млн у платформу онлайн-терапії Calmerry.

Як ми повідомляли раніше,  в Україні запустили освітній серіал «Цифрові навички для медиків».

Усі фото: modern-expo.eu.

Читати далі

Суспільство

Гігантські писанки прикрасили парк на Київщині (ВІДЕО)

Опубліковано

До свята Великодня у центральному міському парку Бучі на Київщині встановили величезні писанки.

Про це пише місцеве видання buchanews.com.ua.

«Усіх жителів громади запрошують завітати, щоб насолодитись прекрасною великодньою виставкою, яка триватиме під час травневих свят», – йдеться у повідомленні.

Читайте такожПро мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

Довідка

Бучанський міський парк відкритий 2011 року. Його площа 52 гектари.

У парку є озера, фонтани, скульптури, велодоріжки, мотузковий парк, дитяче містечко, міні-зоопарк. На вході працює служба прокату велосипедів, дитячих автомобілів, самокатів.

Читайте також: Як українські полярники святкують Великдень в Антарктиді? (ФОТО)

У парку проходили музичний майстер-клас, чемпіонат України зі швидких та блискавичних шахів серед юнаків та дівчат, велозабіг.

Нагадаємо, на Прикарпатті громада встановила 4-метрову ковану писанку.

Головне фото: buchanews.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Український «Руслан» доправив польських військових до Португалії (ФОТО)

Опубліковано

Один з найбільших транспортних літаків у світі – український Ан-124 «Руслан» – перевіз польських військових до Португалії на найбільші авіаційні навчання НАТО в цьому році.

Про це пишуть Крила.

За інформацією, 31-ша тактична авіабаза Познань-Кшешіни почала перекидання на авіабазу Бежа в Португалії на маневри Nato Tiger Meet 2021.

Військові навчання триватимуть з 2 до 14 травня.

Тактичні навчання Tiger Meet +2021 будуть імітацією реального сучасного поля бою з відображенням бойових дій в умовах загрози у всіх областях діяльності, які визначає НАТО: у повітрі, на суходолі, на воді, у кіберпросторі та в космосі.

НАТО підписало з 2018 року угоду з компанією Antonov Logistics Salis, відповідно до якого військові можуть використовувати в рамках контрактів літаки Ан-124, а також інші літаки – Ан-225, Ан-22 та Іл-76.

Читайте такожПро мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

Відповідно до цієї угоди країни-учасниці SALIS мають доступ до стратегічних повітряних перевезень негабаритних вантажів на основі узгодженої квоти льотних годин на рік.

Чинний контракт діє до 2021 року з можливістю продовження ще на п’ять років.

Читайте такожУкраїнський Clubhouse: що слухати та на кого підписатись у популярній соцмережі

Нагадаємо, «Антонов» показав етап будівництва літаків АН-178 для Збройних Сил.

Як ми повідомляли раніше, Україна модернізує три літаки для Бангладеш.

Усі фото: epoznan.pl.

Читати далі