Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Три роки тому чотири школярі запропонували ідею, яку досі не змогла впровадити держава — громадський моніторинг якості повітря. EcoCity розповідає українцям про стан забруднення повітря у містах та дозволяє аналізувати ці дані. Ініціатори проєкту тепер точно знають, хто ж найбільше забруднює повітря в Україні та як із цим боротися.

Громадський моніторинг зміг вивести Україну з тіні. З їх допомогою світ вперше зміг дізнатися, наскільки безпечно дихати повітрям в нашій країні. До цього такі ініціативи існували тільки в країнах Євросоюзу, США, Китаю та інших розвинених держав.

Олексій Трелевський,
Олексій Трелевський,

Куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity
співавтор проєкту «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніці в школах м. Івано-Франківськ», співавтор проєкту «Дитяча 3D-лабораторія», керівник ГО «Фрі Ардуіно»

Ідею з моніторингом повітря вигадали діти

Я вже давно проводжу безкоштовний гурток робототехніки для дітей в Івано-Франківську. Коли набралася третя група у 2018 році, в ній були вже більш досвідченні діти, які почали займатися програмуванням на мові Arduino. Вони створювали різні роботизовані пристрої. На одному з підліткових хакатонів у чотирьох школярів з групи виникла ідея створити в місті автоматизовану мережу оцінювання якості повітря. Там їх ідею не підтримали — вони не посіли жодне призове місце.

Однак я бачив майбутнє у цьому задумі й запропонував своїм юним робототехнікам податися на грантову програму від Urban Space 100 в Івано-Франківську. Ці гранти надає ресторан, в якому власники 80% свого прибутку віддають на різні соціальні проєкти міста. Вони мене послухали, подали свою ідею, її там підтримали. Подібного на той час в Україні не було, тож задум хлопців їм сподобався.

Для реалізації проєкту потрібно було розробити перші п’ять станцій прототипу моніторингу, налаштувати сайт, оформити карту моніторингу. Для цього було необхідно 29 тисяч грн. За умовою гранту, приблизно 18 тисяч грн ми отримали від Urban Space 100, ще 30% покрили допоміжні спонсори. І вже того ж року в Івано-Франківську з’явилися п’ять перших автоматизованих станцій моніторингу. Всі дані в режимі онлайн виводилися на карту EcoCity й показували реальні показники якості повітря.

Команда громадського моніторингу якості повітря EcoCity

Наші пристрої вивели Україну з тіні

Від початку проєкту ми виготовили і встановили вже приблизно 500 станцій моніторингу, з яких близько 250 постійно виводять дані у режимі онлайн. Наші станції зараз збирають дані по всій країні. Дані з сенсорів на станції обробляються платформою Arduino і надсилаються на сервер. Після цього дані виводяться в зручному вигляді на сайті. Наявність таких станцій дозволяє контролювати забрудненість у містах, а також аналізувати ці дані. Екологи можуть використовувати дані зі станцій для різного роду розрахунків. Також таким чином можна доводити інформацію про стан забрудненості повітря в маси та популяризувати екологічний рух серед населення.

Крім того, ми наші сервери відправляємо на всесвітню карту моніторингу якості повітря WAQI.info. Наш проєкт першим вивів Україну на цю мапу. Наша країна була сірою частиною цієї карти — не ній не було показано жодної станції, яка контролює якість повітря в Україні.

Розумні пристрої самі вмикають витяжки

Також у нас є станції внутрішнього моніторингу, які аналізують якість повітря у приміщенні. Прилади перевіряють наявність дрібнодисперсного пилу в будівлях. Ці станції оптимізовані таким чином, що можуть керувати вентиляцією або витяжкою. Наприклад, якщо вдома піднялася концентрація вуглекислого газу до якогось рівня, який ви задаєте самі, то буде вмикатися вентиляція.

Пристрої для визначення якості повітря

Окрім іншого, в нас є мобільні прилади, які на карті показуються в русі. Вони дозволяють робити заміри якості повітря, наприклад, коли людина їде чи йде. Пристрій відправляє gps-координати в такій динаміці, виводячи дані на карту. Це наша остання розробка, їх можна брати з собою і вимірювати 15 параметрів якості повітря, в тому числі радіаційний фон.

Ми потрібні тим, кому на себе не байдуже

Переважно наші прилади купують активісти, громадські організації та люди, які хочуть розуміти, чим вони дихають. Також звертаються деякі органи місцевого самоврядування, якщо мають кошти на балансі та розуміють, що потрібно контролювати якість повітря. Відтак вони можуть ці кошти спрямовувати через тендери на закупівлю нашого обладнання. Ми вже мали такий досвід з Хмельницькою, Кам’янець-Подільською міськрадами, зараз Луцька міська рада ще хоче придбати.

Найпростіший прилад коштує 1475 гривень. Від дорожчих вони відрізняються наповненням. Хоча концепт скрізь однаковий — показники дрібнодисперсного пилу, термокомпенсації, температури, вологи та тиску. Пристрій може бути на кронштейні — це вже додатково для того, щоб регулювати якість повітря на будівлях. Ми рекомендуємо людям все ж таки брати станції з кронштейнами щонайменше у 40 сантиметрів від стіни. Річ у тім, що стінами завжди йде темно, тому вона — тепліша. Завдяки кронштейну сенсор досліджує справжнє повітря, яке є на вулиці.

Хто ж шкодить більше: люди чи заводи?

За цей час ми зібрали достатньо даних, щоб стверджувати, що найбільше повітря забруднює виробництво. Це теплові електростанції, металургійні заводи, коксохімічна промисловість. Вони викидають бруд далеко в атмосферу, якщо в них високі труби. Забруднення відносить далі, відповідно, відбувається більше розсіювання в атмосферу. А коли ще й несприятливі метеорологічні умови, тоді все це одразу осідає на найближчих населених пунктах.

Однак значна частина бруду потрапляє в повітря й через людей. Йдеться, зокрема, про спалювання решток рослинності, яке в нас відбувається кожної весни й осені, коли люди починають палити суху траву. Також сильно забруднюють атмосферу твердопаливні котли.

Рівень забруднення повітря в Україні станом на вечір 12 лютого 2020 року

Рівень забруднення коливається відносно пори року. В опалюваний сезон по всій Україні спостерігається перевищення показників, адже коли вітряна чи дощова погода — бруд видувається, очищається водою. Коли немає вітру та дощу, забруднення накопичується.

«Поїзди-шкідники» — на смітник

Зробити повітря чистішим можна чітким законодавством. Досі нормально не врегульована відповідальність за забруднення повітря. Якщо подивитися на штрафи державної інспекції, вони просто смішні. Уявіть, штраф за самовільне спалювання листя вищий, ніж за забруднення повітря. Це терміново треба переглянути. За викиди в атмосферу штрафи високі, але підприємство покарати дуже важко, якщо в нього з дозволами все нормально.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Зараз починають змінювати законодавство. Планується, що і штрафи будуть вищі, і кримінальна відповідальність може з’явитися. Країні потрібна зрозуміла процедура звернень громадян і чіткі нарахування збитків за забруднення повітря. Якщо такий закон ухвалять, багато що зміниться. Навіть половину поїздів, які їздять Україною, потрібно буде замінити. Адже зараз в них немає необхідної вентиляції, відповідних фільтрів — вони їздять на дизелі й опалюють вагони вугіллям. Люди, які їдуть в таких поїздах, наражають своє здоров’я на можливу онкологію.

В Європі вже давно такого немає. Там знають, що вугілля — це найбрудніша складова спалювання. Коли воно горить, то виділяє в повітря багато забруднювальних речовин. Тому коли буде чітке законодавство, тоді буде все врегульовано. Однак з ухваленням таких норм не поспішають, адже всі розуміють, що коли буде таке законодавство, то буде дуже багато затрат.

Повітря вбиває й у власній оселі

Українцям варто почати стежити за якістю повітря, звертаючи на це більше уваги. Тому що коли ми заходимо в магазин, зазвичай вибираємо собі якісніші продукти з нормальним терміном придатності й більшою кількістю натуральних інгредієнтів. Також купуємо очищену воду — з крана вже майже ніхто не п’є. А от на повітря, без якого людина не може прожити й двох хвилин, не часто звертаємо увагу. Люди просто не розуміють, що дуже значний відсоток хвороб — від неякісного повітря.

Особливо страшно те, що це джерело забруднення може бути в нашій оселі, наприклад, через неякісні оздоблювальні матеріали, які постійно виділяють різні органічні хімічні сполуки, як от альдегіди та формальдегіди. Важливо завжди звертати увагу, щоб таких компонентів не було. Також шкідливими часто є мийні засоби: вони виділяють токсині речовини, які потрапляють у повітря. Відповідно, перевагу варто надавати натуральним засобам. Чим більше люди будуть цікавитися усім, що їх оточує, тим здоровішою ставатиме нація.

Суспільство

Танкісти ЗСУ влучним пострілом знищили російську «Мотолигу» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Танкісти 22 окремого мотопіхотного батальйону знищили російський бронетранспортер МТ-ЛБ, який окупанти безуспішно намагалися сховати.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці батальйону.

За словами військових, броньовану техніку противника було виявлено під час розвідки безпілотником. Росіяни заховали «Мотолигу» (так військові називають МТ-ЛБ) в закинутому ангарі, сподіваючись не потрапити в поле зору українських дронів.

Утім замість надійної схованки окупанти перетворили свою бронетехніку на ціль для українського танка Т-64М.

«Під час проведення розвідки в районі відповідальності 22 окремого мотопіхотного батальйону, нашими воїнами було виявлено броньовану техніку противника. Військовослужбовці гарно показали, як з танку Т-64 БМ вони уражають МТЛБ ЗУ-23-2, яку на думку загарбників було надійно сховано. Нищимо російських окупантів разом з їхньою бронетехнікою», – розповіли бійці.

Про МТ-ЛБ

МТ-ЛБ – багатоцільовий тягач легкий броньований. Він створений для перевезення людей і вантажів, а також виконує роль артилерійського тягача. У деяких частинах використовувався для перевезення особового складу мотострілкових підрозділів, хоча і спочатку не призначався для цієї ролі.

Фото: mil.in.ua.

Нагадаємо, ЗСУ завдали нових ударів по Каховському мосту та звели нанівець спроби окупантів відремонтувати його.

Також ми писали, що на Донеччині українські прикордонники зірвали чергову спробу окупантів форсувати річку Сіверський Донець.

Фото: скриншот з відео.

Читати далі

Суспільство

Естонія передасть Україні міномети та протитанкову зброю

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Естонія схвалила новий пакет військової допомоги для України. Зокрема, йдеться про міномети та протитанкове озброєння.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони країни. 

Крім додаткової партії летальної допомоги Естонія також надішле до України польовий госпіталь. Також військові інструктори країни долучаться до навчання воїнів Збройних сил України у Великій Британії.

«Бої в Україні продовжують бути інтенсивними. Хоча все більше і більше західної зброї потрапляє на лінію фронту, наш моральний обов’язок полягає в тому, щоб продовжувати підтримувати Україну. Вони борються за наші спільні цінності. І якщо ми можемо щось надіслати українцям – ми маємо це зробити», – заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

Він також запевнив, що Сили оборони Естонії особливо досвідчені у підготовці резервістів для ведення бойових дій у інтенсивній війні проти більшого супротивника.

«Тобто саме для тієї війни, у якій зараз перебуває Україна», – додав Певкур.

Загалом Естонія надала Україні військову допомогу на 250 мільйонів євро. До неї входять протитанкові ракетні комплекси Javelin, гаубиці, протитанкові міни, протитанкові гранатомети, міномети, різне легке озброєння, боєприпаси, транспортні засоби, засоби зв’язку, медичне обладнання та інвентар, засоби індивідуального захисту (шоломи, бронежилети), а також продовольчі пайки військовослужбовців.

Нагадаємо, литовці збирають 5 мільйонів євро, аби придбати 100 дронів-камікадзе для воїнів ЗСУ. У такий спосіб народ Литви планує привітати Україну з Днем Незалежності.

Також ми розповідали, що українські військові вже «пересіли» на британські бронемашини Wolfhound («Вовкодав») та активно використовують техніку у боротьбі з окупантами.

Фото: twitter.com/oleksiireznikov.

Читати далі

Суспільство

Spotify створив спеціальний плейлист до Дня незалежності України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Музичний сервіс Spotify створив спеціальний плейлист UNITED24: Music For Ukraine до Дня незалежності України.

Про це повідомили в пресслужбі стримінгового сервісу.

До оновленого плейлисту увійшли українські пісні та треки закордонних виконавців, які підтримали Україну в боротьбі проти російських окупантів.

У такий спосіб сервіс прагне підтримати Україну та українців. Також слухачів закликають дізнатися більше про платформу UNITED24 для збору коштів та задонатити на підтримку нашої країни.

Крім цього, Spotify опублікував спеціальне звернення Володимира Зеленського, у якому він закликає меломанів по всьому світу слухати українські пісні, поширювати їх та допомагати Україні.

Послухати плейліст можна за цим посиланням.

Раніше ми писали, що на сайті IMDb опублікували добірку з 50 фільмів, які допоможуть глядачам краще зрозуміти Україну.

Також нагадаємо,  Український інститут у партнерстві з ірландською компанією usheru запустили сайт, який знайомить світового глядача з українським кіно.

Фото: скриншот з сайту Spotify.

Читати далі