Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Три роки тому чотири школярі запропонували ідею, яку досі не змогла впровадити держава — громадський моніторинг якості повітря. EcoCity розповідає українцям про стан забруднення повітря у містах та дозволяє аналізувати ці дані. Ініціатори проєкту тепер точно знають, хто ж найбільше забруднює повітря в Україні та як із цим боротися.

Громадський моніторинг зміг вивести Україну з тіні. З їх допомогою світ вперше зміг дізнатися, наскільки безпечно дихати повітрям в нашій країні. До цього такі ініціативи існували тільки в країнах Євросоюзу, США, Китаю та інших розвинених держав.

Олексій Трелевський,
Олексій Трелевський,

Куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity
співавтор проєкту «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніці в школах м. Івано-Франківськ», співавтор проєкту «Дитяча 3D-лабораторія», керівник ГО «Фрі Ардуіно»

Ідею з моніторингом повітря вигадали діти

Я вже давно проводжу безкоштовний гурток робототехніки для дітей в Івано-Франківську. Коли набралася третя група у 2018 році, в ній були вже більш досвідченні діти, які почали займатися програмуванням на мові Arduino. Вони створювали різні роботизовані пристрої. На одному з підліткових хакатонів у чотирьох школярів з групи виникла ідея створити в місті автоматизовану мережу оцінювання якості повітря. Там їх ідею не підтримали — вони не посіли жодне призове місце.

Однак я бачив майбутнє у цьому задумі й запропонував своїм юним робототехнікам податися на грантову програму від Urban Space 100 в Івано-Франківську. Ці гранти надає ресторан, в якому власники 80% свого прибутку віддають на різні соціальні проєкти міста. Вони мене послухали, подали свою ідею, її там підтримали. Подібного на той час в Україні не було, тож задум хлопців їм сподобався.

Для реалізації проєкту потрібно було розробити перші п’ять станцій прототипу моніторингу, налаштувати сайт, оформити карту моніторингу. Для цього було необхідно 29 тисяч грн. За умовою гранту, приблизно 18 тисяч грн ми отримали від Urban Space 100, ще 30% покрили допоміжні спонсори. І вже того ж року в Івано-Франківську з’явилися п’ять перших автоматизованих станцій моніторингу. Всі дані в режимі онлайн виводилися на карту EcoCity й показували реальні показники якості повітря.

Команда громадського моніторингу якості повітря EcoCity

Наші пристрої вивели Україну з тіні

Від початку проєкту ми виготовили і встановили вже приблизно 500 станцій моніторингу, з яких близько 250 постійно виводять дані у режимі онлайн. Наші станції зараз збирають дані по всій країні. Дані з сенсорів на станції обробляються платформою Arduino і надсилаються на сервер. Після цього дані виводяться в зручному вигляді на сайті. Наявність таких станцій дозволяє контролювати забрудненість у містах, а також аналізувати ці дані. Екологи можуть використовувати дані зі станцій для різного роду розрахунків. Також таким чином можна доводити інформацію про стан забрудненості повітря в маси та популяризувати екологічний рух серед населення.

Крім того, ми наші сервери відправляємо на всесвітню карту моніторингу якості повітря WAQI.info. Наш проєкт першим вивів Україну на цю мапу. Наша країна була сірою частиною цієї карти — не ній не було показано жодної станції, яка контролює якість повітря в Україні.

Розумні пристрої самі вмикають витяжки

Також у нас є станції внутрішнього моніторингу, які аналізують якість повітря у приміщенні. Прилади перевіряють наявність дрібнодисперсного пилу в будівлях. Ці станції оптимізовані таким чином, що можуть керувати вентиляцією або витяжкою. Наприклад, якщо вдома піднялася концентрація вуглекислого газу до якогось рівня, який ви задаєте самі, то буде вмикатися вентиляція.

Пристрої для визначення якості повітря

Окрім іншого, в нас є мобільні прилади, які на карті показуються в русі. Вони дозволяють робити заміри якості повітря, наприклад, коли людина їде чи йде. Пристрій відправляє gps-координати в такій динаміці, виводячи дані на карту. Це наша остання розробка, їх можна брати з собою і вимірювати 15 параметрів якості повітря, в тому числі радіаційний фон.

Ми потрібні тим, кому на себе не байдуже

Переважно наші прилади купують активісти, громадські організації та люди, які хочуть розуміти, чим вони дихають. Також звертаються деякі органи місцевого самоврядування, якщо мають кошти на балансі та розуміють, що потрібно контролювати якість повітря. Відтак вони можуть ці кошти спрямовувати через тендери на закупівлю нашого обладнання. Ми вже мали такий досвід з Хмельницькою, Кам’янець-Подільською міськрадами, зараз Луцька міська рада ще хоче придбати.

Найпростіший прилад коштує 1475 гривень. Від дорожчих вони відрізняються наповненням. Хоча концепт скрізь однаковий — показники дрібнодисперсного пилу, термокомпенсації, температури, вологи та тиску. Пристрій може бути на кронштейні — це вже додатково для того, щоб регулювати якість повітря на будівлях. Ми рекомендуємо людям все ж таки брати станції з кронштейнами щонайменше у 40 сантиметрів від стіни. Річ у тім, що стінами завжди йде темно, тому вона — тепліша. Завдяки кронштейну сенсор досліджує справжнє повітря, яке є на вулиці.

Хто ж шкодить більше: люди чи заводи?

За цей час ми зібрали достатньо даних, щоб стверджувати, що найбільше повітря забруднює виробництво. Це теплові електростанції, металургійні заводи, коксохімічна промисловість. Вони викидають бруд далеко в атмосферу, якщо в них високі труби. Забруднення відносить далі, відповідно, відбувається більше розсіювання в атмосферу. А коли ще й несприятливі метеорологічні умови, тоді все це одразу осідає на найближчих населених пунктах.

Однак значна частина бруду потрапляє в повітря й через людей. Йдеться, зокрема, про спалювання решток рослинності, яке в нас відбувається кожної весни й осені, коли люди починають палити суху траву. Також сильно забруднюють атмосферу твердопаливні котли.

Рівень забруднення повітря в Україні станом на вечір 12 лютого 2020 року

Рівень забруднення коливається відносно пори року. В опалюваний сезон по всій Україні спостерігається перевищення показників, адже коли вітряна чи дощова погода — бруд видувається, очищається водою. Коли немає вітру та дощу, забруднення накопичується.

«Поїзди-шкідники» — на смітник

Зробити повітря чистішим можна чітким законодавством. Досі нормально не врегульована відповідальність за забруднення повітря. Якщо подивитися на штрафи державної інспекції, вони просто смішні. Уявіть, штраф за самовільне спалювання листя вищий, ніж за забруднення повітря. Це терміново треба переглянути. За викиди в атмосферу штрафи високі, але підприємство покарати дуже важко, якщо в нього з дозволами все нормально.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Зараз починають змінювати законодавство. Планується, що і штрафи будуть вищі, і кримінальна відповідальність може з’явитися. Країні потрібна зрозуміла процедура звернень громадян і чіткі нарахування збитків за забруднення повітря. Якщо такий закон ухвалять, багато що зміниться. Навіть половину поїздів, які їздять Україною, потрібно буде замінити. Адже зараз в них немає необхідної вентиляції, відповідних фільтрів — вони їздять на дизелі й опалюють вагони вугіллям. Люди, які їдуть в таких поїздах, наражають своє здоров’я на можливу онкологію.

В Європі вже давно такого немає. Там знають, що вугілля — це найбрудніша складова спалювання. Коли воно горить, то виділяє в повітря багато забруднювальних речовин. Тому коли буде чітке законодавство, тоді буде все врегульовано. Однак з ухваленням таких норм не поспішають, адже всі розуміють, що коли буде таке законодавство, то буде дуже багато затрат.

Повітря вбиває й у власній оселі

Українцям варто почати стежити за якістю повітря, звертаючи на це більше уваги. Тому що коли ми заходимо в магазин, зазвичай вибираємо собі якісніші продукти з нормальним терміном придатності й більшою кількістю натуральних інгредієнтів. Також купуємо очищену воду — з крана вже майже ніхто не п’є. А от на повітря, без якого людина не може прожити й двох хвилин, не часто звертаємо увагу. Люди просто не розуміють, що дуже значний відсоток хвороб — від неякісного повітря.

Особливо страшно те, що це джерело забруднення може бути в нашій оселі, наприклад, через неякісні оздоблювальні матеріали, які постійно виділяють різні органічні хімічні сполуки, як от альдегіди та формальдегіди. Важливо завжди звертати увагу, щоб таких компонентів не було. Також шкідливими часто є мийні засоби: вони виділяють токсині речовини, які потрапляють у повітря. Відповідно, перевагу варто надавати натуральним засобам. Чим більше люди будуть цікавитися усім, що їх оточує, тим здоровішою ставатиме нація.

Суспільство

Переселенець з Горлівки виграв у лотерею 190 тис. грн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Львівській області 65-річний переселенець з Горлівки, на ім’я Олександр, який проживає в Моршині, виграв 190 тис. гривень у лотерею.

Про це повідомили на сайті М.С.Л Державні лотереї.

Зазначається, що кожного тижня Олександр їздить з Моршина до Стрия, щоб купити кілька лотерейних білетів. Ці подорожі стали для чоловіка єдиною розвагою.

«Щотижня я подорожую у сусіднє місто, дивлюсь на людей, купую лотерейні білети, спілкуюсь с продавцем лотерей. Для мене лотерея – це символ надії та світла в кінці тунелю. Я живу чекаючи на диво, і ось воно сталося. Я дивився прямий ефір і мені здалося, що номер виграшного білета, який назвав ведучий, дуже схожий на мій. А виявилося, що це і є мій білет», — сказав Олександр.

Дивіться відео«Гуртом вчать мову жестів»: виробник унікальних подушок переїхав із Харкова до Рівного

Про виграш переможець дізнався переглядаючи трансляцію розіграшу на YouTube.

Олександр Леонідович безмежно радий своєму виграшу, але для повного щастя йому не вистачає повідомлення про перемогу у війні та звістки про те, що можна повернутися до дому, до української Горлівки.

Нагадаємо, вийшла серія відео «ВПО — Великий Приклад Об’єднання» про інтеграцію переселенців у громадах.

Також ми розповідали, як переселенці з Донецька облаштовують меблями укриття по всій Україні.

Фото: msl.ua.

Читати далі

Суспільство

Воїн в окопі написав дитячу книжку (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Військовий написав книжку для своїх малих дітей в окопах, і вона має такий успіх, що українці розібрали вже два тиражі.

Про автора книги «Подорожі Україною та чарівний дракон» Макса ван Форсайда (Андрія Максимчука) розповідає ШоТам.

Воїн прямо в окопі написав дитячу книжку, завдяки якій придбав уже два дрони для свого підрозділу. Андрій Максимчук прийшов до військкомату на другий день повномасштабної війни.

Брав участь у деокупації Чорнобиля. Саме тоді й знайшов нове хобі. У вільний від бойових завдань час почав писати дитячу поему для своїх маленьких синів.

Читайте такожЯ фіксую історію на фото. Це Анна Сенік – етнофотографка, яка відроджує забуті українські традиції

Досвіду казкаря Андрій набув ще вдома, коли розповідав дітям перед сном різні історії. Молодший Мирослав захопився драконами й просив батька написати про них книжку.

І за сім місяців рядки сплелися в повноцінну книжку «Подорож Україною та чарівний дракон». Першими читачами стали побратими: попри побоювання автора, їм дуже сподобалося. А з ілюстраціями та грошима на першу тисячу примірників допомогли друзі.

Книжку продавали за донати. Тираж розійшовся за три тижні. За виручені кошти Андрій придбав два дрони та мріє з наступних тиражів купити броньовики для ЗСУ. Замовити книжку можна на сайті автора. Посилання лишаємо для вас у дописі.

Нагадаємо, військові створили проєкт для відродження українських казок.

Також ми розповідали, що київський актор створив телеграм-канал із казками для дітей, які переховуються у бомбосховищах.

Читати далі

Суспільство

Бійці ССО скоригували вогонь HIMARS по ворожій станції РЕБ «Синиця» на Харківщині (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

На Куп’янському напрямку Харківської області воїни Сил спеціальних операцій скоригували вогонь HIMARS по станції РЕБ «Синиця».

Про це повідомили у Командуванні ССО ЗС України.

Зазначається, що військові 3-го окремого полку ССО під час спеціальної розвідки на Куп’янському напрямку виявили ворожу станцію РЕБ Р-934Б «Синиця».

Екіпаж БпАК скоригував та навів по цілі вогонь HIMARS артилерійського підрозділу Сил оборони

У результаті вогневого ураження станцію РЕБ знищено.

Читайте такожБочки з томатною пастою були пробиті снарядами й уламками. На Херсонщині відновив роботу консервний завод, який майже знищили росіяни

Про ССО України

Сили спеціальних операцій Збройних сил України — окремий рід сил Збройних сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. Неофіційним гімном є пісня «Тихо прийшов, тихо пішов», написана під час російсько-української війни. Під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну воїни ССО виконали низку важливих спецоперацій, зокрема:

  • підірвали понтонний міст окупантів на Луганщині;
  • знищили ворожі «Гради», що обстрілювали Сіверськодонецьк;
  • виявили та знищили станцію зв’язку окупантів на Харківщині;
  • підірвали ворожий КамАЗ у глибокому тилу ворога;
  • підірвали у тилу ворога міст на Донеччині;
  • захопили БПЛА «Орлан-10» із заводською документацією.

Нагадаємо, ССО спільно з СБУ та розвідниками виявили і знищили «Солнцепек».

Фото: facebook.com/usofcom.

Читати далі