Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
donate shotam

Суспільство

Роблять килимки та віддають на благодійність: як у соціальному магазині «Ласка» дають друге життя старим речам

Опубліковано

Вживаному одягу, взуттю та книгам завжди можна продовжити життя та віддати його тим, хто потребує. У благодійному магазині «Ласка» цим займаються з 2011 року — коли екологічний стиль життя ще не був мейнстримом. Там речі сортують за кількома напрямами, а потім передають у благодійні фонди. Іншу частину продають гуртом та вроздріб, а з 2015 року виготовляють із футболок килимки.

Проєктна менеджерка «Ласки» Аліса Бойко розповіла про круговерть речей у соціальному бізнесі, зокрема, як започаткували проєкт Recycled Rugs, у якому підопічні будинку для людей похилого віку плетуть килимки.

Аліса Бойко

Аліса Бойко

проєктна менеджерка благодійного магазину «Ласка». Навчається на четвертому курсі спеціальності «міжнародні комунікації» в Інституті міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Прийшла в «Ласку», бо хоче робити щось значуще для людей та екології.


Як влаштований збір речей

Соціальний проєкт «Ласка» — це два невеликі магазини в Києві: на вулиці Липинського, 3 та Малопідвальній,15. Там розташовані сортувальні пункти, куди люди приносять непотрібні речі. Коли контейнери заповнюються одягом, їх вивозять на склад, що теж міститься в магазині. Менеджерки складу сортують весь одяг і розподіляють за напрямами.

Основна місія — благодійна. Ми передаємо 60-80% одягу тим, хто його потребує: дітям-сиротам, молоді з вразливих категорій та їх сім’ям, людям похилого віку, безпритульним, переселенцям та біженцям. Заразом боремося із текстильним сміттям: даємо речам друге життя та пропагуємо свідоме споживання.

Благодійний магазин «Ласка»
За весь час існування «Ласка» передала на благодійність 500 080 кг речей та 1243 481 грн

Закликаємо людей приносити речі без вішаків, а взуття без коробок. Адже пластик, як правило, потім відправляється на високотемпературне спалювання. Деякі пакети використовуємо повторно в наших магазинах. Якщо людина робить покупку, ми їй віддаємо річ у пакеті, у якому нам щось принесли. Так, ми не ідеально екологічні, але стараємося робити, що можемо.

 

Все почалося на горищі бару

Давати речам нове життя, значить сприяти розв’язанню глобальної екологічної проблеми. Відтак «Ласка» існує, щоб ініціювати діалог про стійкість та усвідомленість у моді та заохотити до активної позиції щодо проблеми надмірного споживання.

Десять років тому крамницю заснували Олена Лінькова, Ганна Уварова та Ганна Грищенко. Спочатку це була онлайн-торгівля. Згодом дівчата відкрили офлайн-магазин завдяки коштам від трьох виграних грантів на загальну суму 17 тис.грн. Це були стартові інвестиції, з яких почався розвиток бізнесу.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Перший офлайн-магазин знаходився на горищі київського бару «Фазенда». Тоді речі приносили родичі, друзі, друзі друзів. Через пів року магазин «переїхав» в інше, більш зручне та просторе приміщення на вулицю В’ячеслава Липинського, 3, де знаходяться по сьогодні.

Як розподіляють речі

60–80 % речей передаємо, як гуманітарну допомогу в зони соціальної незахищеності. Це дитячі будинки, центри для людей з інвалідністю, будинки для людей похилого віку, інтернати, реабілітаційні центри. З більшістю таких фондів працюємо вже багато років.

Благодійний магазин «Ласка»
У 2020 році 14 фондів отримали допомогу від проєкту

20–40 % переданих речей продаємо у магазинах та гуртовим закупникам. Це дає змогу покривати витрати магазинів: сплачувати податки, зарплату працівникам, оренду та комунальні послуги. А також забезпечує нам фінансову стійкість та можливості для розвитку. У цьому році, наприклад, ми зробили ремонт у другому магазині на вулиці Малопідвальна, 15 та обладнали там якісніший сортувальний пункт.

Іноді ми на комерційній основі сортуємо одяг для маленьких бізнесів, які займаються апсайклінгом. Такими речами можуть бути джинси, які вже не придатні для носіння, або інший різновид одягу.

Що йде в організацію «Україна без сміття»

Якщо приносять речі, які більше не придатні для носіння, то ми вимушені відправляти їх кожні два місяці на високотемпературне спалювання до громадської станції сортування «Україна без сміття». Це платна послуга, але пишаємося, що завдяки цьому, у проєкті більше немає текстильного сміття взагалі. Усе кудись розподіляємо.

За 2020 рік у Ласку принесли 78 440 кг речей. З них 318 кг передали на спалювання в «Україна без сміття». До проєкту Recycling Rugs потрапило 93 кг футболок. Усе ж, непридатних для носіння речей приносять більше, ніж хотілося б.

Контейнери для свідомого бізнесу

У 2016 році запустили послугу зі встановлення контейнерів для збору вживаного одягу в компаніях та організаціях. Це комплексний платний сервіс із регулярного вивезення, сортування та розподілу зібраних речей. Поки що у Києві встановили вісім таких контейнерів. До ініціативи вже долучилися ТЦ Rive Gauche, Ernst & Young, Beetroot, EVO та інші. Один контейнер вміщує 120 кг одягу.

Коли ми тільки починали впроваджувати цю послугу, зробили презентацію та надсилали представникам різних компаній і, якщо їм було цікаво, домовлялися про співпрацю.

Цей напрям роботи насправді став одним із пріоритетних. І зараз десь 15 % усього одяг та взуття, які приймаємо та сортуємо, надходить з контейнерів.

Читайте також: Притулок для речей: як старий гардероб зробить вас благодійником

Нещодавно ми зробили ребрендинг і переробили конструкцію боксів, щоби було зручно здійснювати їх монтаж та демонтаж. До цього траплялися випадки, коли контейнер не проходив у двері. Новенькі бокси вже відвезли в автомобільну компанію.

Для компаній такий сервіс — можливість дійсно об’єднати команду навколо ідеї свідомого споживання. А також сформувати репутацію бізнесу із соціальною відповідальністю.

Просто не викидати

До нас приходить загалом молодь. Я відповідаю на дзвінки, що надходять на телефон магазину, й найчастіше питають про таке: «А я чула, що вам можна здати непотрібні речі, це правда?». Зазвичай це голоси дорослих, або літніх людей. Таких набагато менше ніж молоді, але вони також хочуть бути екосвідомими.

Ми на слуху з 2012 року й люди приходять через сарафанне радіо. Усе більше, і більше людей нам довіряє.

Намагаємося донести, що маленькі зусилля однієї людини не можуть щось глобально змінити, але маленькі зусилля багатьох людей можуть змінити багато що. У кожного з нас є речі, які ми не носимо. Тому ми хотіли б, щоби в українській культурі стало нормою — не викидати.

Килимки зі старих футболок

Ласка співпрацює з фондом «Наша Перемога», який опікується людьми похилого віку в селі Перемога Баришівського району Київської області. Там живе й незмінний майстер килимків Валерій Стельмах, який має інвалідність. З 2015 року він бере участь у спільному екосоціальному проєкті фонду та благодійного магазину — Recycled Rugs. Чоловік плете кольорові килимки з уживаних футболок, які сортують у магазині та передають до Перемоги. Кожного місяця виходить приблизно 30 кг футболок на апсайклінг. Готові вироби продають у магазинах «Ласка». Це дає змогу Валерію бути фінансово незалежним та займатися улюбленою справою.

Валерій Стельмах, який проживає в будинку для людей похилого віку в селі Перемога, що під Києвом. Чоловік плете з ганчір’я килимки для проєкту Recycled Rugs

Виготовляє килимки на дерев’яній рамі

Валерію 49 років. Його з дитинства вабило все, що можна виготовити руками. Розповідав, що як був малим, найцікавішим було сидіти біля бабусі та спостерігати, як вона в’яже. Відгукуватися, коли вона просила про допомогу. Коли Валерій роз’яснює гостям закладу, де він проживає, як плетуться його Recycled Rugs, то просто говорить: «Отак нарізаємо стрічки, отак зав’язуємо, формуємо основу на рамці й далі сплітаємо косицями».

Валерій під час роботи над килимком

На виготовлення одного виробу майстру потрібно декілька днів. Плести килимки можна й гачком. Але чоловік використовує спеціальні дерев’яні рамки. У нього їх три види. Відрізняються вони тільки розміром, відповідно ширина й довжина виробу також різна. Стандартні килимки, виготовлені на рамці 50х80, мають найбільший попит. Також замовляють квадратні зі стрічками для зав’язування, їх використовують як чохли для стільців.

Плести — основна робота

У якості сировини йде одяг, який уже не підходить для прямого використання. На один килимок потрібно приблизно десять чистих футболок у складі яких 5 –10 % синтетики.

Кожний килимок унікальний. Майстер продумує, який буде візерунок: чи то в традиційну смужку, чи то із сюжетними елементами. Можна замовити виріб за індивідуальним дизайном. Наприклад, з нескладним малюнком тваринки.

екосоціальний проєкт «Ласки» та БФ «Наша перемога»
Для плетіння одного килимка необхідно близько 10 трикотажних футболок з невеликим % синтетики

Роботи Валерія обирають, як оригінальну ідею подарунку, або як елемент створення домашнього затишку. Звичайно для нього, досить молодого чоловіка з інвалідністю, — це неабияка підтримка емоційного, соціального і фінансового характеру. Проєкт сприймає як основну справу свого теперішнього життя в будинку для людей похилого віку.

Суспільство

Ohra Home: як мами дітей з інвалідністю створюють стильну постіль

Опубліковано

“Постільна білизна, що робить дім затишнішим, а світ добрішим”, – каже Юлія Бігун, засновниця бренду Ohra Home. Це унікальний проєкт, адже постіль створена незвичайними жінками – мамами особливих дітей. Зазвичай, їм складно знайти роботу, адже більшість часу потрібно проводити з малечею. Ohra Home розв’язує цю проблему. Тепер мами мають можливість працювати та створювати стильну постільну білизну. А кошти від продажу йдуть на медичну допомогу дітям з інвалідністю.

Юлія Бігун розповіла нам про те, як вдалось заснувати проєкт, особливості соціального бізнесу та допомогу мамам дітей з інвалідністю.

Мами дітей з інвалідністю не можуть знайти хорошу роботу

Історія почалась два роки тому. Я завжди любила та вміла шити, але ніколи не мала швейної машинки. Та якось друзі здійснили мою мрію і подарували її. Спочатку я почала шити одяг для храму, де служить мій чоловік. Адже церковна продукція дуже дорога, тому я створювала її сама. Але згодом подумала, що можна було б зайнятись пошиттям постільної білизни на продаж.

Юлія Бігун разом з чоловіком

Чотири роки тому я заснувала фонд “Твоя любов”, де ми допомагаємо дітям з інвалідністю з Фастівського реабілітаційного центру. За час роботи ми побачили, що 70% сімей з такими дітками є неповними та  малозабезпеченими. Є величезна проблема – мами не можуть влаштуватись на роботу зі звичайними графіками, адже потрібно постійно доглядати за малечею. Тому вони зазвичай працюють прибиральницями, або взагалі сидять вдома. Їм дуже складно.

 

І якось ми з чоловіком сиділи біля храму і я розповіла про свою ідею шити постільну білизну. Тоді він і каже, що можна спробувати навчати цих мам дітей з інвалідністю шити і дати хорошу роботу. І у цей же момент мені написала знайома волонтерка з Німеччини, мовляв, знайшла грант, давай щось вигадаємо і подамося. Їй сподобалась моя ідея і ми подали заявку. Так отримали 3 500 євро від Partnerschaft Ost-Bistum Magdeburg на обладнання, машинки та перші тканини.

Читайте також: Екотовари руками незрячих. Історія вінницького підприємства «КлубОк»

Я почала навчатись та читати багато інформації, бо зовсім не розумілась на веденні бізнесу. Спочатку навіть не уявляла, як це все працюватиме – було лише бажання допомогти цим мамам.

Зарплата вище ринкової та можливість реалізації

Зі своєю ідеєю я звернулась до директора Фастівського реабілітаційного центру, де ми з фондом допомагаємо сім’ям. Там почали запитувати мам чи хотіли б вони попрацювати у нас. Знайшлося вісім жінок, які погодились. Але потім зіштовхнулись з новою проблемою – навчити їх шити. Довгий час ми шукали технолога, а потім виявилось, що одна з мам дітей з інвалідністю професійна швачка. Зараз вона працює у нашому проєкті та навчила всіх інших шити. Це зайняло близько пів року, адже почати з нуля працювати на машинці важко.

Спочатку долучитись до проєкту погодилось вісім мам, а залишилось п’ять. Було декілька критеріїв відбору – бажання вчитись, відповідальність та акуратність. Деякі мами прямо казали, що це не для них.

Зараз ми ще навчаємо двох мам – одна буде шити, а інша – пакувати продукцію. Всі працівниці мають вільний графік роботи, але є  чіткі терміни виконання 1-3 дні. Кожна мама саме бере в роботу стільки комплектів, скільки може зробити – хтось може 10, а хтось і 20. Але обов’язково потрібно здати продукцію у чіткі терміни. Звичайно, ми зважаємо і на складні ситуації жінок. Наприклад, якщо у дитини з синдромом Дауна стаються приступи, то звісно мама може не працювати в цей час.

Зараз наші працівниці отримують хорошу зарплату – вищу за ринкову на 20-30%. Я спеціально дізнавалась ціни на різних фабриках. Наш проєкт розв’язує головну проблему – мами дітей з інвалідністю можуть працювати та отримувати за це гідну оплату.

Люди повертаються за новими комплектами

Перші продажі постільної білизни у нас почались лише місяць тому, але підготовка до запуску бренду зайняла майже два роки. Спочатку ми виграли грант, а потім навчання мам припало на мою вагітність. У мене був сильний токсикоз, тому я не могла повноцінно керувати процесами. Планували запуститись у березні 2020 року, але через карантин все відклали.

Читайте також: Сім українських брендів текстилю з льону

Але найбільша пауза була пов’язана з пошуком тканин. Знайти дійсно якісну однотонну бавовну в Україні дуже складно. Багато постачальників пропонують щось на кшталт 7-го кілометра, якусь тканину у квіточки чи поганої якості. Також пропонували матеріал 50 на 50 з поліестером, але ми одразу вирішили, що нашу постіль будемо шити тільки з 100% бавовни без ніяких домішок. Зараз закуповуємо тканину в Азербайджані, Молдові, Польщі та Білорусі. Поки в асортименті лише однотонна постіль, але ми плануємо співпрацювати з художниками та робити унікальні принти. Та на все потрібні ресурси. Грантові кошти давно закінчились, а щоб втілити ідею в життя потрібно докладати чимало своїх грошей.

Поки прибутку проєкт не має, коштів вистачає тільки на оренду приміщення, тканину та зарплату працівникам. Але хоч ми і працюємо лише місяць, проте вже маємо багато клієнтів, яким подобається і колір, і якість продукції.  Але найбільше мене радує те, що вони повертаються за другим, третім комплектом. Це неймовірно.

Постіль від Ohra Home створена зі 100% бавовни. Ціни на комплекти від 800 до 1600 гривень.

Поки ми продаємо постіль тільки онлайн. Скоро будемо представлені на “Куражі” і “Всі. Свої “. Крім того, плануємо вийти на міжнародну платформу Etsy. 

Особливі мами з особливими історіями

Знаєте, от часто у мене бувають важкі моменти, коли щось йде не по плану і опускаються руки. Тоді мені здається, що проєкт взагалі нікому не потрібний і ми робимо все даремно. У такі моменти мене заспокоюють мої працівниці. Я радію від того, що вони щасливі працювати у нас, можуть собі заробляти на життя та стають незалежними від чоловіків.

Також ми ще й намагаємось допомагати дітям. От у нас є мама з інвалідністю і у її сина вади слуху. Минулого року ми купили для Назарчика слуховий апарат. Емоції дитини, коли вона починає чути, просто не передати словами. Так само і мама розцвіла. Вона має ще трьох дітей, жила в селі, ніде не могла працевлаштуватись і сиділа вдома. А тепер заробляє на життя. Я розумію, що проєкт справді корисний.

Читайте також: Проєкт «не про жалість». Як працює інклюзивна кондитерська «ФіолЄтово»

Всі наші працівниці особливі жінки з власними історіями. Я планую зібрати історію кожної, щоб розказати про них людям.

От у нас ще є мама, яка всіх навчила шити. Алла справжня бджілка – налаштовує процеси, перевіряє якість та дає настанови іншим. У неї хлопчик з інвалідністю, його звати Андрійко. У нього вроджена вада серця. Алла часто приводить його в майстерню і він нам охоче допомагає – то тканину перенесе, то щось подасть. Я взагалі хочу облаштувати якийсь куточок у майстерні, де б діти змогли проводити час, поки мами працюють. Адже дуже часто мамам немає з ким залишити малечу навіть на кілька годин.

На фото зображені мами, які працюють в Ohra Home, разом зі своїми дітками

Ще одна мама зараз навчається і скоро буде у нас працювати. Її старший син має ДЦП. Вони живуть в селі у дуже старому будинку, де стеля була повністю вкрита пліснявою. Ми вирішили їм допомогти. Мій чоловік до свого дня народження зібрав кошти і ми повністю утеплили будинок та перекрили дах. Тому такими маленькими кроками допомагаємо сім’ям і в проєкті Ohra Home, і у фонді “Твоя любов”.

Кошти від продажу – на допомогу дітям з інвалідністю

У центрі “Твоя любов” є 152 родини, якими ми опікуємось. Основний прибуток від продажу постільної білизни плануємо віддавати на реабілітацію дітей, оплату ліків та операцій. Адже були такі моменти, коли терміново за добу треба зібрати 25 000 гривень. Це дуже складно, тому потрібно, щоб кошти були завжди для таких випадків.

З цього і вийшла ідея соціального бізнесу з двома основними цілями – забезпечити роботою та реалізацією мам дітей з інвалідністю, а також допомогти цим дітям вчасно.

Читайте також: Інклюзивні теплиці: як на Вінниччині люди з інвалідністю стають аграріями

Наш фонд “Твоя любов” ми заснували ще 4 роки тому. Його створення – це такий поклик душі. На той час я познайомилась зі своїм майбутнім чоловіком і він мені сказав, що мріє усиновити 10 дітей, дати їм освіту та реалізувати у житті. І каже, що було б чудово створити якийсь фонд зараз, щоб можна було допомагати дітям. Тоді я познайомилась з мамою хлопчика, у якого був рак. Я допомагала родині знайти донорів та кошти на лікування. Відтоді ми почали шукати людей, для яких можемо щось зробити. Одразу почали звертатись у дитячі будинки, але там нам відповіли, що їм допомога потрібна тільки фінансова. Тому зараз ми допомагаємо тільки малозабезпеченим родинам і таким центрам, як у Фастові.

Уже 4 роки ми допомагаємо людям. Все почалось з бажання і переросло у велику справу – фонд “Твоя любов” та бізнес “Ohra Home”. Ти розумієш, що ти потрібний і робиш хорошу справу. Я навіть не думала, що ми зможемо врятувати стільки родин.  Ще на початку я не розуміла як допомогти 20-м дітям з інвалідністю. Для мене це було неможливо. А зараз вже є в центрі 152 родини.

Читати далі

Суспільство

В Україні створили інтерактивну мапу місцями Лесі Українки

Опубліковано

Українці створили інтерактивну мапу місцями життя і творчості Лесі Українки – там відображено понад 20 міст світу, де відбулися переломні події у житті письменниці з описами цих подорожей.

Розробила мапу команда журналу «Локальна історія». Переглянути карту можна за посиланням.

«Ми знаємо її як Українку. І часто замикаємо у кордонах України. Ще частіше шкодуємо через хворобу, яка вбила її молодою. Попри те, Лариса Косач за свої 42 роки не мала меж. Ані географічних, ані літературних. Озеро Нечимне на Волині надихнуло її на «Лісову пісню», а «Камінного господаря», дії якого відбуваються в Іспанії, завершила у Грузії», – йдеться у повідомленні.

Читайте такожVR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні

 

Зазначається, що мапа розповідає про те, як Леся Українка вийшла далеко за межі України, при цьому України не втратила.

Нагадаємо, вийшов тизер-трейлер анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня».

Як ми повідомляли раніше, підлітки з Ужгорода зачитали реп-біографію Лесі Українки.

Головне фото: bbc.com.

Читати далі

Суспільство

Вийшов тизер-трейлер анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня» (ВІДЕО)

Опубліковано

До 150-річного ювілею Лесі Українки студія Animagrad представила новий тизер-трейлер повнометражного анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня».

Зазначається, що реліз мультфільму відбудеться в 2022 році.

Про мультфільм

«Мавка. Лісова пісня» – повнометражний анімаційний фільм української студії Animagrad, заснований на образах із драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» та древніх міфів. Це історія про чудодійну силу любові, яка здатна об’єднувати, рятувати і дарувати життя. У проєкті переплітаються безліч елементів традиційної та сучасної української культури: міфології, літератури, музики і танцю.

Персонажі

Сценарій анімаційної стрічки «Мавка. Лісова пісня» засновано на класичному сюжеті драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» та на образах із української міфології.

 

У новому тизері-трейлері розгортаються захопливі події! Головна героїня Мавка приходить на допомогу наляканим зубрам. Вона – Берегиня й Душа Лісу, тонко відчуває настрої лісових жителів і здатна долати їхні страхи. Її магічна сила заспокоює і спрямовує стривожених мешканців Лісу на рятівний шлях.

Ця сцена відображає екологічну місію мультфільму – привернути увагу до захисту тварин, що знаходяться на межі зникнення: зубра, чорного лелеки, євразійської рисі та бурого ведмедя, а також рослин і метеликів. Про цю важливу тему в тизері-трейлері нагадує і зворушливий епізод із риссю та рисеням. Партнером проєкту в цій місії став Всесвітній фонд природи WWF-Україна.

Читайте такожVR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні

Поряд із реальними тваринами у відео можна побачити й міфічних лісових створінь з давніх українських легенд. А ще вперше глядачі побачать коханого Мавки – талановитого музику Лукаша.

Також вперше в українській анімації для роботи над пластикою та рухами 3D-героїні Мавки було запрошено приму-балерину Національної опери, народну артистку України Катерину Кухар. На знімальному майданчику вона відтворювала дії головної героїні, їй навіть довелося виконати кілька трюків. Результат цієї кропіткої, технічно складної роботи можна побачити у сцені з зубрами.

Музика фільму

Також особливу увагу в мультфільмі приділено музиці. До створення саундтреку тизера-трейлера залучили українських музикантів, серед яких – відомий фольклорний мультиінструменталіст Максим Бережнюк. Спільно з італійським композитором Даріо Веро була розроблена концепція об’єднання кінематографічної оркестрової музики та українських народних інструментів.

Читайте також“Так” українському кіно! Як працює онлайн-кінотеатр Takflix

Унікальний та самобутній образ Мавки, зітканий із древніх легенд та елементів живої природи, доповнює низку сильних жіночих характерів, створених студією Animagrad, серед яких – героїні мультфільмів «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила» (2018) та «Роксолана».

Чарівність слов’янської автентики, сюжет, сповнений пригод, багатогранні характери героїв і добрий гумор роблять цей мультфільм привабливим для дітей і дорослих у всьому світі.

Нагадаємо, у Львові стартували зйомки кіносеріалу за романом української письменниці.

Як ми повідомляли раніше, до лонг-листа премії «Оскар» потрапили два українські фільми.

Читати далі