Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/RY7Omg9m8kA?si=wcjAWTO1LLSKztOBSSSSSS

Суспільство

Захисник Донецького аеропорту разом із колегами розробив унікальний приціл (ВІДЕО)

Опубліковано

Захисник Донецького аеропорта Андрій Маруга долучився до розробки унікального прицілу. І спільно з колегами створив прилад, який робить гранатомети і міномети ще точнішими. Приціли вже працюють на ЗСУ, але зовсім скоро їх стане ще більше.

Історію українського захисника розповідає ШоТам.

Коли у 2014 росія напала на Україну, Андрій Маруга працював у енергетичній компанії. Його одразу ж мобілізували, але він був до цього готовий, бо мав досвід служби прикордонником.

«Я ж не буду від такого пєтлять, ти шо. Щоб я пропустив усе найцікавіше в цьому житті? Ні, так не можна», – каже Андрій.

Невдовзі він із побратимами вже летів обороняти аеропорт, спочатку Луганський. Там Андрій командував мінометним розрахунком 1-ої танкової бригади.

«Тільки починалось: перші вибухи, перші “Гради”, перші 122, перші 152…», – згадує чоловік.

Бойовики несамовито обстрілювали аеропорт, позбавивши його енергопостачання. Але завдяки досвіду Андрія, хлопці винайшли, як садити літаки з підмогою навіть без струму.

«Робота в енергетичній компанії далася взнаки. Ми навіть змогли запустити злітку, ще й літаки саджати в Луганському аеропорту. Це було завдяки тому, що було набуто в цивільному житті», – Андрій Моруга, старший інструктор зі стрільби із закритих позицій БФ «Повернись живим».

А ще в Андрія виходило дуже влучно бити ворога – з одного пострілу міномету. Вираховував дані лінійкою та записував їх у блокнот, недарма пізніше він розробить приціл.

Та до того Андрій із побратимами два місяці тримав заблокований Луганський аеропорт. Аж поки не прибули колони з підкріпленням. Далі було Щастя та Донецький аеропорт.

«Війна артилерії – постійної, цілодобової – там уже було трошки по-іншому. Набагато жорсткіше», – каже захисник.

Дивіться відео: Переселенці з Донецька облаштовують меблями укриття по всій Україні

Під час одного з боїв ворожий снаряд розірвався поруч: Андрія прошило безліччю осколків. Його врятували. Але той бій став для нього останнім.

Повернувшись до цивільного життя, Андрій хотів допомагати армії. Узяв участь у проєкті «ARMOR», долучився до розроблення розрахунково-графічного комплексу.

Цей комплекс дає змогу швидко розрахувати дані для стрільби з гранатометів або мінометів. Також Андрій почав співпрацю із фондом «Повернись живим»: став інструктором зі стрільби.

За роки війни розвіз воїнам тисячі планшетів для керування технікою та навчив ними користуватися. А потім взяв участь у проєктуванні прицілу для гранатомета Мк 19 для стрільби із закритих позицій.

«Цей приціл допомагає працювати із цього гранатомета більш влучно та точно, вражаючи живу силу та техніку противника. Працювати можна із закритих вогневих позицій безпечніше. Що збереже життя та здоров’я наших бійців», – Андрій Моруга, старший інструктор зі стрільби із закритих позицій БФ «Повернись живим».

«Такий приціл можна встановити й на інші гранатомети та міномети будь-яких калібрів. Прилади вже працюють на фронті, але їх завжди не вистачає. Тому «Повернись живим» за підтримки медіа Ukraїner зібрали 13 000 000 грн на 150 прицілів.

Першочергово будуть отримуватися ті розрахунки, які безпосередньо знаходяться… район Бахмута, Запоріжжя, лінії розмежування, які на момент зараз із ранку до ночі в бойових діях. Видача через мене, через навчання, через здачу екзаменів», – розповідає Андрій.

Нагадаємо, у Львові розробляють безпілотник, який може вести спостереження та відеофіксацію за 30 км з безпечної висоти 800 м.

Також у львівському училищі №29 створили електричне багі для військових на передовій.

Суспільство

Естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів

Опубліковано

Депутат Естонського Парламенту Крісто Енн Вага, розпочав велопробіг із Таллінна до Києва, маючи намір пройти приблизно 1700 кілометрів за 6 днів. Депутат закликає світ надавати допомогу Україні.

Про це Крісто Енн Вага розповів на своїй сторінці в Іnstagram.

У віці 27 років Крісто Енн Вага став депутатом лише минулого року, проте він вже відомий як естонський спортсмен. Його проєкт публічної дипломатії “Ride for Victory! Tallinn to Kyiv” має три основні мети.

По-перше, він бажає підкреслити, що російська агресія проти України відбувається зовсім поруч від Таллінна, на відстані, яку можна пройти на велосипеді. Це нагадує, що війна не є віддаленою подією.

Читайте також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

По-друге, він закликає естонське суспільство та інші європейські країни продовжувати надавати  підтримку Україні (фінансову та гуманітарну).

По-третє, потрібно зібрати кошти для закупівлі позашляховиків і безпілотників для підрозділу ССО та 79-ї бригади ЗСУ.

“Я глибоко вдячний Крісто та його друзям, які їдуть разом із ним, за цей вчинок. Сприймаємо його як вияв солідарності усього естонського народу, який є надзвичайно дружнім до українського. З такими друзями маємо віру в швидшу перемогу”, —  написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Нагадаємо, в Україні хочуть створити Єдиний реєстр адрес.

Фото: Крісто Енн Вага

Читати далі

Суспільство

З онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок

Опубліковано

700 російських книжок було вилучено з продажу в інтернет-магазинах. Держкомтелерадіо продовжує здійснювати моніторинг вітчизняного ринку видавничої продукції.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

За результатами Держкомтелерадіо у квітні 2024 року Держкомтелерадіо встановив факти незаконного розміщення на маркетплейсі Prom.ua та на створених на платформі вебсайтах 17 українськими інтернет-магазинами комерційних пропозицій щодо продажу майже 700 найменувань книжкових видань.

Завдяки співпраці з адміністрацією маркетплейсу знайдені товарні пропозиції видалили з інформаційних ресурсів, а суб’єктам електронної комерції надіслали попередження щодо неприпустимості провадження діяльності у видавничій справі з порушенням вимог законодавства України.

Читайте також: Мінкульт розпочав короткотривалі гранти: як вони працюють та як подати заявку

Також адміністрація маркетплейсу внесла зміни у правила розміщення інформації на Prom.ua.

Крім того, Держкомтелерадіо вжив заходи для припинення протиправної діяльності щодо реалізації видавничої продукції держави-агресора чотирма стаціонарними книгарнями – «Ера Водолія», «Країна казок», «Відьмин Котел» у м. Києві та «Буквиця» в м. Миколаєві.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Харкові можуть з’явитися вулиці на честь Олени Пчілки, Тичини й Гребінки

Опубліковано

У Харкові розпочалися громадські обговорення щодо перейменування ще 161 топоніма, серед яких провулок Боткіна, вулиця Вавилова, в’їзд Челюскінців 3-й і вулиця Валдайська.

Про це повідомили у Харківській міській раді.

«Харків’янам пропонують перейменувати низку вулиць, назви яких пов’язані з країною-агресором», — зазначили у Харківській міській раді.

Серед пропозицій з перейменування наявні такі:

Читайте також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

  • провулок Боткіна хочуть перейменувати на провулок Олени Пчілки;
  • вулицю Вавилову планують назвати на честь Ісмаїла Гаспринського;
  • в’їзд Челюскінців 3-й запропонували перейменувати на в’їзд Євгена Гребінки;
  • вулицю Валдайську хочуть назвати на честь Павла Тичини.

З повним списком пропозиції можна ознайомитись за посиланням.

Свої пропозиції чи підтримку щодо перейменувань можна надіслати на пошту rename@city.kharkiv.ua або за номером (057) 760-79-68

Нагадаємо, у Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: Харківська міська рада

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: