Суспільство
Захисник Донецького аеропорту разом із колегами розробив унікальний приціл (ВІДЕО)
Захисник Донецького аеропорта Андрій Маруга долучився до розробки унікального прицілу. І спільно з колегами створив прилад, який робить гранатомети і міномети ще точнішими. Приціли вже працюють на ЗСУ, але зовсім скоро їх стане ще більше.
Історію українського захисника розповідає ШоТам.
Коли у 2014 росія напала на Україну, Андрій Маруга працював у енергетичній компанії. Його одразу ж мобілізували, але він був до цього готовий, бо мав досвід служби прикордонником.
«Я ж не буду від такого пєтлять, ти шо. Щоб я пропустив усе найцікавіше в цьому житті? Ні, так не можна», – каже Андрій.
Невдовзі він із побратимами вже летів обороняти аеропорт, спочатку Луганський. Там Андрій командував мінометним розрахунком 1-ої танкової бригади.
«Тільки починалось: перші вибухи, перші “Гради”, перші 122, перші 152…», – згадує чоловік.
Бойовики несамовито обстрілювали аеропорт, позбавивши його енергопостачання. Але завдяки досвіду Андрія, хлопці винайшли, як садити літаки з підмогою навіть без струму.
«Робота в енергетичній компанії далася взнаки. Ми навіть змогли запустити злітку, ще й літаки саджати в Луганському аеропорту. Це було завдяки тому, що було набуто в цивільному житті», – Андрій Моруга, старший інструктор зі стрільби із закритих позицій БФ «Повернись живим».
А ще в Андрія виходило дуже влучно бити ворога – з одного пострілу міномету. Вираховував дані лінійкою та записував їх у блокнот, недарма пізніше він розробить приціл.
Та до того Андрій із побратимами два місяці тримав заблокований Луганський аеропорт. Аж поки не прибули колони з підкріпленням. Далі було Щастя та Донецький аеропорт.
«Війна артилерії – постійної, цілодобової – там уже було трошки по-іншому. Набагато жорсткіше», – каже захисник.
Дивіться відео: Переселенці з Донецька облаштовують меблями укриття по всій Україні
Під час одного з боїв ворожий снаряд розірвався поруч: Андрія прошило безліччю осколків. Його врятували. Але той бій став для нього останнім.
Повернувшись до цивільного життя, Андрій хотів допомагати армії. Узяв участь у проєкті «ARMOR», долучився до розроблення розрахунково-графічного комплексу.
Цей комплекс дає змогу швидко розрахувати дані для стрільби з гранатометів або мінометів. Також Андрій почав співпрацю із фондом «Повернись живим»: став інструктором зі стрільби.
За роки війни розвіз воїнам тисячі планшетів для керування технікою та навчив ними користуватися. А потім взяв участь у проєктуванні прицілу для гранатомета Мк 19 для стрільби із закритих позицій.
«Цей приціл допомагає працювати із цього гранатомета більш влучно та точно, вражаючи живу силу та техніку противника. Працювати можна із закритих вогневих позицій безпечніше. Що збереже життя та здоров’я наших бійців», – Андрій Моруга, старший інструктор зі стрільби із закритих позицій БФ «Повернись живим».
«Такий приціл можна встановити й на інші гранатомети та міномети будь-яких калібрів. Прилади вже працюють на фронті, але їх завжди не вистачає. Тому «Повернись живим» за підтримки медіа Ukraїner зібрали 13 000 000 грн на 150 прицілів.
Першочергово будуть отримуватися ті розрахунки, які безпосередньо знаходяться… район Бахмута, Запоріжжя, лінії розмежування, які на момент зараз із ранку до ночі в бойових діях. Видача через мене, через навчання, через здачу екзаменів», – розповідає Андрій.
Нагадаємо, у Львові розробляють безпілотник, який може вести спостереження та відеофіксацію за 30 км з безпечної висоти 800 м.
Також у львівському училищі №29 створили електричне багі для військових на передовій.
Суспільство

«Тату, я вагітна!» — кричить у слухавку донька захиснику. Військовий повернувся з полону та одразу дізнався, що стане дідусем. Чоловік зміг почути голос близьких під час чергового етапу обміну важкопоранених та тяжко хворих українських бранців.
Відео з поверненням захисників поширив міністр оборони Рустем Умєров.
Обмін військовополоненими провели у межах домовленостей у Стамбулі. У дописі Рустем Умєров повідомив, що всі визволені українці потребують медичної допомоги та реабілітації, яку їм невідкладно нададуть у профільних медзакладах.
«Памʼятаємо про кожного і заберемо кожного», — додав міністр оборони.
Нагадуємо, що «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі».
Також ми писали, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.
Про це повідомили у центрі.
Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.
Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)
Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.
Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.


Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN
Суспільство

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.
Про це повідомили в ДСНС Львівщини.
Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.
Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини