Суспільство
Як заробити на пенсії? П’ять проєктів, які працевлаштовують бабусь та дідусів
Життя на пенсії тільки починається! Сучасні бабусі та дідусі активні, займаються спортом, ведуть власні сторінки у соціальних мережах, проходять курси, а також знають, як заробити копійчину на прожиття на пенсії. Вони і нянями підробляють, і створюють стильні сумки, і в’яжуть шкарпетки, і за комп’ютером працюють. У цьому їм допомагають соціальні підприємці, які прагнуть працевлаштувати бабусь та дідусів.
1. Теплі речі від “Бабуся зв’язала”
“Бабуся зв’язала” – це соціальний бізнес киянки Анни Сухецької. Дівчина вирішила об’єднати досвід старшого покоління та енергію молоді. А все для того, щоб люди могли отримувати не тільки класні в’язані речі, а й матеріально підтримати бабусь, допомогти їм оплатити товари, ліки та смаколики для себе і онуків.
“Ідея дуже проста – у нас в країні багато жінок, яких ласкаво називають “бабусі”. Вони вміють в’язати і хочуть знайти собі заробіток. Особливо зараз, коли прожити на одну пенсію майже неможливо. У цих жінок (а можливо і чоловіків) є досвід та вміння. А у нас є інтернет, якесь уявлення про маркетинг, ресурси та можливості достукатись до аудиторії”, – розповідає Анна Сухецька.
Засновниця проєкту почала шукати перших працівниць на барахолках, де бабусі продавали своє рукоділля. Але вони не погоджуватись, боялись шахрайства чи прискіпливого ставлення. Згодом Анні вдалось домовитись з кількома жінками.
Поки штат маленький – від 2 до 5 бабусь. Вони створюють шкарпетки, мітенки, рукавички, шапки та навіть светри. Ціни – від 100 гривень. Купити теплі вироби від бабусь можна на сторінці у Фейсбук. Крім того, “Бабуся зв’язала” – екологічно відповідальний проєкт. Анна заохочує працівниць використовувати старі нитки або розпускати светри. Купуючи такі речі, ви й собі отримаєте частинку тепла від бабусь, а також допоможете їм.
2. Gudzyk – стильні сумки від бізнес-бабусь
Як заробити бабусі на пенсії? Про це подумали 20-річні студенти, які створили соціальний бізнес Gudzyk для пенсіонерів. Бабусі заробляють собі надбавку до пенсії тим, що шиють з фетру чохли для гаджетів та сумки.
“Все розпочалось з моєї бабусі. Я побачила в інтернеті сумочку і, приїхавши до бабусі в гості, запропонувала їй зробити таку ж. Вийшло далеко не ідеально, але я зрозуміла, що бабуся може виробляти такі речі без спеціальної освіти. Старшому та молодшому поколінням є чим ділитись один з одним. У нас багато тем для розмов, нам весело разом, ми можемо бути корисними один одному. Надихати та бути прикладом для спільноти, де вік немає значення”, – розповідає засновниця проєкту Юлія Котюк.
Засновники Gudzyk перед запуском проєкту збирали інформацію і стало зрозуміло: у людей літнього віку немає довіри до сторонньої людини, вони бояться когось пустити у свій дім.
Все ж таки вдалось знайти кілька бабусь – завдяки організації “Добрий обід”, яка безкоштовно годує літніх людей, чий заробіток менше мінімальної зарплати.
Читайте також: Бізнес-бабусі продають сумки через Instagram: історія соціального підприємства Gudzyk
Зараз бабусі у Gudzyk працюють на фрилансі – виготовляють сумки та чохли у себе вдома на власних швейних машинках. Молодь їх повністю забезпечує матеріалом та навчає, якщо додає в асортимент новий виріб (наприклад, чохли для планшета). Бізнес-бабуся отримує фіксовану суму за кожен виготовлений виріб. В асортименті Gudzyk є фетрові сумки різних розмірів, бананки, гаманці та чохли для ноутбуків. Ціни за вироби в середньому 400 гривень.
3. Моїм.Рідним – ековироби з турботливих рук бабусі
“Моїм.Рідним” – це соціальне підприємництво, яке народилося із почуття вдячності до людей, які зробили неоціненний вклад у наше виховання – бабусь. Зазвичай, літні люди на пенсії стають ізольованими від суспільства, вони сумують за спілкуванням з онуками та рідними, а також за відчуттям потрібності. Тому Кіра Охріменко вирішила створити соціальний проєкт “Моїм.Рідним”, яке дає можливості для жінок літнього віку із сіл Сумщині.
“Якось нам згадалося, як кожна бабуся передає торбинку зі смаколиками онукам, вкладаючи любов та словесну присвяту. На запитання “А кому це?”, щиро усміхаючись куточками зморшкуватих очей, відповідає, “А кому ж? Моїм. Рідним”. Саме тому є ця крапка в назві. Тому що читати потрібно без поспіху, вдумуючись у кожне слово. Відчуваючи кожен образ, який пригадується. Та наповнюючись вдячністю до світу, до людей, до життя”, – каже засновниця проєкту.
У “Моїм.Рідним” створюють ековироби ручної роботи. Тут і екоторби, і мішечки для фруктів, і свічки, і прикраси. Бренд не спеціалізуються на чомусь одному, адже кожна з бабусь має з юності своє хобі – хтось в’яже, хтось шиє, хтось вишиває, а хтось вирощує прянощі. Саме тому їм не хочуть обрізати крила творчості. Цей проєкт – це не про бізнес, а про досягнення соціальних цілей. У вартість кожного виробу закладена певна сума, яка допомагає реалізовувати соціальні цілі. Наприклад, розчищення снігу у дворах бабусь, скошування трави, закупівля льодоходів, теплого взуття, підписка на газети, організація їх зустрічей між собою заради спілкування. Завдяки “Моїм.Рідним” бабусі відчувають себе потрібними, а вік тільки додає бажання творити.
4. Ба та Ді фрілансери
Створити власний сайт у 60 років? А чому б і ні? Пенсіонерка Галина Плотницька долає всі стереотипи про літніх людей. У проєкті Ba&Di Freelance вона допомагає бабусям та дідусям знайти роботу і соціалізуватись у місті, надаючи різні послуги. Ба та Ді можуть стати нянями на кілька годин, приготувати вечерю, доглянути за домашніми улюбленцями чи зробити дрібний ремонт.
“Найбільше до створення проєкту мене підштовхнула одна розмова. Я гуляла у парку з онуками і кілька днів спостерігала як одна жінка дивилась на нас. І, знаєте, в її очах була не заздрість, а туга. Якось я не витримала і підійшла до неї. А вона каже: “У мене теж є онуки, але вони не зі мною”. І від цього болісно. Тоді я почала задумуватись над тим, а як же допомогти таким самотнім пенсіонерам”, – розповідає Галина Плотницька.
Ba&Di Freelance – це проєкт, який поєднує різні покоління. Послуги няні – не новина для великих міст, але тут пенсіонери самі хочуть працювати і допомагають мамам забрати дитину зі школи, провести додому, відвести на гурток чи просто пограти. Окрім послуг няні, можна замовити і догляд за квартирою, і вигул домашніх тварин, і приготування їжі, і проведення майстер-класів, і мініекскурсію містом, і відеопривітання до Дня народження.
Читайте також: Створила сайт у 60 років! Як бабуся в Івано-Франківську робить з пенсіонерів фрілансерів
“От у нас є Ба-Люда, яка у свої 60 років є вегетаріанкою. Тому вона може приготувати вегетаріанські та веганські страви. Рецепти та поради вона шукає не в Інтернеті, а в Аюрведі. Її часто запрошують скласти меню та приготувати страви на різні вегетаріанські вечірки. Наші Ба та Ді настільки різні і я захоплююсь цими людьми. Бо у свої 60-65 років вони живуть повноцінним життям”, – каже Галина Плотницька.
Зараз проєкт допомагає з роботою 30-м пенсіонерам. Поки Ba&Di Freelance знаходиться на самофінансуванні, а також допомагають волонтери не байдужі люди.
5. БФ Життєлюб – шукає дорослих стажерів
Танцюють аргентинське танго, працюють моделями, подорожують, вчать англійську та знаходять нових друзів. Так, все це про сучасних пенсіонерів.
БФ “Життєлюб” створює можливості для людей третього віку. Тут створюють агентство дорослих моделей, проходять навчальні, спортивні та розважальні заходи для людей старшого віку. А весь теплий період року працює перший в Україні хаб для пенсіонерів “Кіно-Сад Життєлюб”. Серед іншого фонд забезпечує щоденне харчування бабусь та дідусів, а також навчає охочих комп’ютерної грамоти.
“Найголовніша можливість, яку створює фонд – жити тут і зараз, повноцінно і радісно, не боятися часу і бути активною частиною сучасного світу”, – кажуть засновники фонду.
Фонд створив проєкт #трудолюби, де збирають актуальні вакансії для життєлюбів та їх резюме, щоб допомогти компаніям знайти свого життєлюба в штат співробітників. Також влаштовують “Тижні дорослого стажера”, аби показати, що люди старшого віку вміють добре співпрацювати разом та отримувати унікальний результат. Тому якщо ви життєлюб і хочете опанувати нову професію або пройти курси профорієнтації, пишіть на пошту ia.trudolub@gmail.com з темою листа “Я – трудолюб”.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі