Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Як діяти волонтерам під час надзвичайних ситуацій? 5 порад після поїздки на Херсонщину

Опубліковано

6 червня росіяни підірвали дамбу Каховської ГЕС. Одразу ж із Києва, Одеси, Харкова та інших міст на Херсонщину вирушили каравани волонтерів з гуманітарною допомогою та обладнанням, щоб допомогти військовим і рятувальникам евакуювати якомога більше людей і тварин, забезпечивши їм гідний тимчасовий прихисток.

Разом із нашими друзями – благодійним фондом Civil Resistance and Assistance Foundation – ми вирушили на Херсонщину й пробули там три дні. І оскільки у війні з росіянами ніхто не може бути певний, що більше масштабних катастроф не трапиться, вирішили зробити замітку з декількома порадами для волонтерів, як діяти в надзвичайних ситуаціях. Вони допоможуть скооперуватися з рятувальними службами, убезпечити себе та допомогти якомога більшій кількості людей.

Фото: Дмитро Трембанчук.

1. Контактуйте й співпрацюйте з місцевими ДСНС і військовими

Дорога з Києва (підставте будь-яке інше місто) до Херсонщини та Миколаївщини займає час. Поки волонтери доїдуть до місця призначення, частина потреб, які були на часі пару годин тому, будуть уже неактуальними. І навпаки – можуть загостритися інші питання. 

Щоби бути максимально ефективними, варто звʼязуватися з місцевими рятувальними службами. Більшість людей, які волонтерять системно, є в чатах волонтерів: там можна знайти або прямі контакти, або того, у кого вони є.

Читайте також: Як ми можемо допомогти довкіллю відновитися після катастрофи на Каховській ГЕС

Разом з фондом BrotherHood ми звʼязалися й працювали напряму з управлінням ДСНС у Херсонській області. Служба одразу надала нам список нагального профільного обладнання з потрібними характеристиками. Купували, зокрема, човни, зарядні станції, навіть кусачки. За нашими спостереженнями, приблизно у 70% моторних човнів ламалися гвинти, тож довозили і їх.  

2. Не намагайтеся в самодіяльність під час евакуацій

Волонтери сильно допомагали з евакуацією людей і тварин. Але щоби зберегти життя собі, а отже допомогти більшій кількості людей, варто завжди координуватися з військовими та ДСНС. Основна причина – треба знати, куди плисти. Під водою опинилися дерева, дорожні знаки та інші перепони, які могли пошкодити човен, а заразом обладнання, яке перевозили.

3. Обовʼязково носіть захисне спорядження

Постійні обстріли з боку росіян вимагають посиленої пильності. Носіть бронежилети, каски й інші засоби безпеки. На волонтерів розраховують багато людей, і ми не можемо їх підвести.

4. Критично мисліть і їдьте не лише в обласні центри 

Про надзвичайні події найчастіше ми чуємо в новинах і від знайомих. Специфіка медіапростору така, що насамперед згадують найбільші міста, але околиці, найімовірніше, теж потребують допомоги.

Коли російські війська підірвали дамбу ГЕС, медіапростір одразу заполонили згадки про Херсон і Нову Каховку, але топити почало і Миколаївщину, наприклад, Снігурівку, і херсонські Токарівку, Микільське та інші села. 

Щоби зрозуміти, де ще та яка потрібна допомога, скористайтеся порадою з волонтерськими чатами. Там ви зможете почути тих, хто вже прибув на місце, і, знову ж, знайти контакти ДСНС.

Фото: Дмитро Трембанчук.

5. Запасіться їжею на 2-3 дні

Критичні ситуації вимагають спонтанних дій. Навіть якщо ви плануєте лише одноденний виїзд, у найкращому випадку зможете передати решту продуктів тим, хто їх потребує. Якщо ж виникне неочікувана потреба залишитися – будете готові. І головне – бережіть себе! Наш із вами шлях іще дуже довгий, щоб зійти з нього через необережність.

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. Усі фото в матеріалі належать автору.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати