Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нудний бабусин напій зі шкільної їдальні? Не для іноземців! Як в український узвар закохалися в Польщі та Америці

Партнерський матеріал

Опубліковано

З борщем ми наче розібрались: весь світ знає, що це українська страва, а ми стали цінувати унікальні рецепти кожної сімʼї. А як щодо інших традиційних страв та напоїв? 

Згадайте, коли ви востаннє пили узвар? А морс? Підприємець Сергій Баченко зі своєю командою запустив роботу Ярмолинецького консервного заводу на Хмельниччині та відновив автентичні рецепти. Нині український узвар без цукру та морси підкорюють ринки Польщі та США, а Сергій з командою заводу продовжує переконувати українців та ШоТам, що своє – найсмачніше і найкорисніше. 

Сергій Баченко

співзасновник Ярмолинецького консервного заводу на Хмельниччині.

Українські яблука замість імпортних апельсинів

Ми банкіри, і довгий час пропрацювали у фінансовому секторі. Та завжди хотілось робити щось таке, чим самі будемо пишатись. Така нагода випала сім років тому, коли натрапили на старий консервний завод в селищі Ярмолинці на Хмельниччині. Колись потужне підприємство (ще й у такому фруктовому місці!) ледь не повторило долю аналогічних радянських заводів – розграбування на металобрухт. 

Тоді ми підрахували, що найефективнішим буде сфокусуватись на виробництві слабоалкогольних напоїв. Та як то кажуть, перший млинець комом. Це було болючим уроком для нас, та спонукало більше часу приділяти дослідженням ринку: куди рухаються світові тенденції по напоях. Ми мали знайти свою нішу. 

Та все найцінніше завжди знаходиться під носом. Я родом з Рівненщини – регіону лісової журавлини, ожини, груш та інших фруктів. Все життя дивувався, чому на полицях супермаркетів є імпортний апельсиновий сік, а немає рідних морсів та узварів. Ці думки пройшли зі мною крізь все життя і лише у 2018 році привели у свій бізнес. 

Ярмолинці на Хмельниччині – фруктове місце. Фото надав Сергій.

Як банкіри ми звикли до раціональних та обґрунтованих рішень. І стали вивчати, чому ніша узварів незайнята. Проаналізували досвід усіх аналогічних проєктів, які «не злетіли», і знайшли ахіллесову пʼяту конкурентів вони додавали цукор!

І на це є дві причини. 

  • По-перше, в сегменті солодких напоїв безперечні лідери – пепсі та кока-кола. Конкурувати з ними може хіба що апельсиновий сік, а всі інші займають зовсім малу частку ринку;
  • по-друге, в автентичному українському рецепті узвару (якому, до речі, близько 1000 років!) ніякого доданого цукру немає. Це і є наша перевага. Наш узвар – це суперфуд, тобто концентрат вітамінів та корисних речовин. 

Наші технологи відновили історичний рецепт та об’єднали з можливостями сучасного обладнаннями. Саме таке поєднання дає нам конкурентну перевагу. Лише автоматизація – не рішення. Сьогодні ви унікальні, а завтра ваш сусід знайшов таке саме чи навіть кращі машини. І що далі? Згортати бізнес? 

Ми навчились відтворювати смаки наших пращурів та одночасно зберігати максимальну кількість ефірних олій, макро- і мікроелементів та вітамінів. Це можливе завдяки низькотемпературному сушінню, двоступеневій фільтрації для збереження кольору та запарюванні сухофруктів протягом 12 годин. 

У напоях навчились зберігати максимальну кількість ефірних олій, макро- і мікроелементів та вітамінів. Фото надав Сергій.

Нині Ярмолинецький консервний завод має власних 42 гектари садів та є одним з найбільших закупівельників локальних сушених яблук, груш та слив. І саме в цьому головна ідея: нам не потрібен апельсин чи мандарин, ми робимо напої з українських фруктів та ягід, що ростуть на нашій землі.

Переконали дистриб’юторів, що це не «бабусині напої»

Як переконати українців купувати те, що всі звикли пити вдома? Саме таке питання ставили нам дистрибʼютори. Начебто класно пити колу чи фанту, а компот та узвар – це бабусині напої. Нібито це напій зі шкільної їдальні, що це не модно та нецікаво. 

Стереотипів у нашій галузі виявилось більше, ніж ми очікували. Українські традиційні страви та напої сповнені корисністю, і це зовсім не про минуле, а про здорове майбутнє. Ми шукаємо сили в світових авокадо та спіруліна, що беззаперечно також корисні, але ж є ближчі нам смаки, що точно не поступаються за якістю.

Ми вирішили спробувати подолати ці упередження, і звернулись з пропозицією до мережі фітнес-клубів SportLife. Це було рішення на 10/10! Відвідувачі їхніх банних комплексів купували наш узвар, хоча в асортименті були чаї, вода та інші напої. 

Надихнувшись першими успішними продажами, ми наважились на перемовини з супермаркетами. На початку нас сприймали як сезонний продукт на різдвяні свята. Та ми змогли втриматись на полицях всю зиму, а потім і літо. Нині ми представлені у національних торгових мережах, зокрема в «Ашані», «Варусі», «ТавріїВ», «Новусі», «Епіцентрі» та інших.

Смак України: як узвар потрапив на польський ринок

Якщо для українців морс та узвар асоціюються з домом та чимось сімейним, то для іноземців це абсолютно новий і незвичний продукт. Світ звик вживати соки. А от сушити фрукти, а потім їх запарювати – це дивна історія. Але саме такі технології дозволяють зберегти найкорисніше, і допомагають запобігати проблемам зі здоров’ям – судинами, серцем тощо. 

Технології дозволяють зберегти найкорисніше. Фото надав Сергій.

На іноземний ринок ми потрапили на хвилі уваги та підтримки всього українського після 24 лютого. Оскільки ми були представлені в українському Ашані, то нам запропонували співпрацювати з польським дистрибʼютором для організації поставок в польську мережу. Звісно, ми погодились. Це було відкриття як для поляків, так і для нас. Для них узвар нагадував компот, однак без цукру та більш збагачений корисними речовинами – і тому сприймається як суперфуд. А для нас була приємною не тільки увага до продукту, а й така швидка та щира підтримка українського бізнесу.

Єдине, що поляки не розуміли ні слова «узвар», ні наших пояснень. Тому ми знов повернулись до досліджень – як допомогти іноземцям нас зрозуміти? Хто ми для поляків? Так ми прийшли від узвару на українському ринку до нового бренду саме для польського – Lwowski sad. А потім переросло у лозунг «Susz i już», що означає «вже сухий». Тільки поляки могли для себе це так зрозуміло інтерпретувати! 

Для польського ринку створили новий бренд – Lwowski sad. Фото надав Сергій.

Зараз це згадувати приємно, та це велика переговорна робота. Вже після того, як ми «вдарили по руках» з мережами супермаркетів, треба було ще 3-4 місяці на отримання всіх дозволів та розмитнення. Перша партія на 20 тонн вже поїхала, і ми затамувавши подих працюємо далі. 

Конкуруємо не з пепсі, а з водою

Саме користь робить нас альтернативою до води в пляшках, а не солодких напоїв. Тому наразі ми відкриваємо для себе нові ринки. 

Ще з банківських часів ми багато спілкувались з різним бізнесом. Про нас дізнавались все більше і більше людей. І проєкт став, так би мовити, просувати сам себе. Нещодавно до нас звернулись наші колеги-хлібопекарі з Чернівців, які вже працюють на американському ринку. Вони скуштували зі своїми американськими партнерами наші напої – і нині ми готуємо на відправку першу партію на 10 тонн морсів та узварів у Портленд, США. 

Наші дослідження тенденцій на початку роботи виявились правильними. Світ рухається до зменшення споживання цукру в напоях, і ми у правильній течії. Це помітно і за оподаткування західного світу. Наприклад, в Європі для натуральних безцукрових напоїв ставка ПДВ знижена до 5% при звичайній 20%. Всі світові бренди змотивовані зменшувати цукор, а ми виявились попереду цієї течії! Узвар – це і є майбутнє!

Суспільство

Військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції

Опубліковано

В Україні вперше виконали мікрохірургічну операцію, яка дозволила зберегти ногу пораненому військовому та уникнути ампутації. Операція тривала 13 годин.

Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.

Як виконували операцію

Українському військовому робили операцію у клінічній лікарні «Феофанія». Реконструктивний хірург Михайло Сауляк разом із командою хірургів-травматологів провів складну трансплантацію шкірно-м’язового клаптя latissimus dorsi flap. У МОЗ зазначили, що це одна з найскладніших мікрохірургічних операцій, і її можуть виконати лише кілька фахівців в Україні.

Кожен етап втручання вимагає від лікарів високої точності. Додаткові ускладнення під час операції виникали через тяжкість отриманих травм. Найскладнішим етапом стало виконання мікросудинного анастомозу — з’єднання судин діаметром 1-3 міліметри, що забезпечують кровопостачання трансплантованого клаптя.

«Операція пройшла успішно. Протягом місяця військовий перебував під ретельним наглядом лікарів, щоб уникнути можливих ускладнень. Сьогодні його гомілка повністю загоїлась, кінцівку вдалося зберегти. Попереду наступний етап лікування для відновлення великогомілкової кістки»‚ — написали в МОЗ.

Читайте також: Військовий, якого визнали загиблим, зумів вижити попри тяжкі травми (ВІДЕО)

У відомстві розповіли, що військовий отримав тяжку мінно-вибухову травму, яка пошкодила значну частину м’яких тканин та кісток гомілки. Через масштабність ураження чоловікові неодноразово пропонували ампутації, та він відмовлявся. У «Феофанія» вирішили спробувати зберегти кінцівку та провели операцію.

Нагадаємо, що у «Дії» надсилатимуть медичні сповіщення: як це працюватиме.

Фото: сайт МОЗ

Читати далі

Суспільство

Київщина співпрацюватиме з британським графством Бакінгемшир

Опубліковано

Представники Київської обласної державної адміністрації та графства Бакінгемшир, що у Великій Британії, підписали угоду про встановлення партнерських відносин.

Про це повідомив очільник т.в.о. голови Київської ОДА Микола Калашник.

Завдяки співпраці сторони співпрацюватимуть у таких сферах:

  • освіта;
  • охорона здоров’я;
  • бізнес;
  • інвестиції;
  • відбудова.

Разом із цим у документі передбачили взаємодію сторін задля розвитку культури, туризму, чистої енергії та цифрових технологій.

Читайте також: «Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал»

Микола Калашник зазначив, що завдяки співпраці Київська область отримає нові можливості для втілення важливих проєктів. Сторони створять робочу групу для координації спільних ініціатив, а також для взаємодії між підприємствами обох регіонів.

«Це партнерство — новий крок до відновлення та розвитку Київщини! Впевнений, що наша співпраця стане прикладом ефективного міжнародного партнерства та взаємної підтримки»‚ — написав очільник КОВА.

Нагадаємо, що Київська область співпрацюватиме з корейською компанією Hyundai XiteSolution.

Фото: фейсбук-сторінка Миколи Калашника

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал»

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва 21 березня 2025 року відбудеться лекція «Невідомий вокзал».

Про це повідомили в УЗ.

Лекцію вестиме письменник-краєзнавець та фахівець Центральної бібліотеки Солом’янки імені Григорія Сковороди Олександр Михайлик. Він розкаже про:

  • будівництво залізниці в Києві;
  • архітектора першого вокзалу Івана Фрідріха-Вишневського;
  • етапи розвитку споруди та її фінальну деконструкцію.

Захід відбудеться у лекторії Iron Land Центрального залізничного вокзалу Києва. Лекцію розпочнуть 21 березня о 16:00, вона триватиме годину.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» продовжила маршрут потяга Київ – Івано-Франківськ.

Раніше ми повідомляли, що в Києві не зупинятимуть рух громадського транспорту під час повітряних тривог.

Фото обкладинки: сайт сервісу «Київ Цифровий»

Читати далі

Шопочитати