Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нудний бабусин напій зі шкільної їдальні? Не для іноземців! Як в український узвар закохалися в Польщі та Америці

Партнерський матеріал

Опубліковано

З борщем ми наче розібрались: весь світ знає, що це українська страва, а ми стали цінувати унікальні рецепти кожної сімʼї. А як щодо інших традиційних страв та напоїв? 

Згадайте, коли ви востаннє пили узвар? А морс? Підприємець Сергій Баченко зі своєю командою запустив роботу Ярмолинецького консервного заводу на Хмельниччині та відновив автентичні рецепти. Нині український узвар без цукру та морси підкорюють ринки Польщі та США, а Сергій з командою заводу продовжує переконувати українців та ШоТам, що своє – найсмачніше і найкорисніше. 

Сергій Баченко

співзасновник Ярмолинецького консервного заводу на Хмельниччині.

Українські яблука замість імпортних апельсинів

Ми банкіри, і довгий час пропрацювали у фінансовому секторі. Та завжди хотілось робити щось таке, чим самі будемо пишатись. Така нагода випала сім років тому, коли натрапили на старий консервний завод в селищі Ярмолинці на Хмельниччині. Колись потужне підприємство (ще й у такому фруктовому місці!) ледь не повторило долю аналогічних радянських заводів – розграбування на металобрухт. 

Тоді ми підрахували, що найефективнішим буде сфокусуватись на виробництві слабоалкогольних напоїв. Та як то кажуть, перший млинець комом. Це було болючим уроком для нас, та спонукало більше часу приділяти дослідженням ринку: куди рухаються світові тенденції по напоях. Ми мали знайти свою нішу. 

Та все найцінніше завжди знаходиться під носом. Я родом з Рівненщини – регіону лісової журавлини, ожини, груш та інших фруктів. Все життя дивувався, чому на полицях супермаркетів є імпортний апельсиновий сік, а немає рідних морсів та узварів. Ці думки пройшли зі мною крізь все життя і лише у 2018 році привели у свій бізнес. 

Ярмолинці на Хмельниччині – фруктове місце. Фото надав Сергій.

Як банкіри ми звикли до раціональних та обґрунтованих рішень. І стали вивчати, чому ніша узварів незайнята. Проаналізували досвід усіх аналогічних проєктів, які «не злетіли», і знайшли ахіллесову пʼяту конкурентів вони додавали цукор!

І на це є дві причини. 

  • По-перше, в сегменті солодких напоїв безперечні лідери – пепсі та кока-кола. Конкурувати з ними може хіба що апельсиновий сік, а всі інші займають зовсім малу частку ринку;
  • по-друге, в автентичному українському рецепті узвару (якому, до речі, близько 1000 років!) ніякого доданого цукру немає. Це і є наша перевага. Наш узвар – це суперфуд, тобто концентрат вітамінів та корисних речовин. 

Наші технологи відновили історичний рецепт та об’єднали з можливостями сучасного обладнаннями. Саме таке поєднання дає нам конкурентну перевагу. Лише автоматизація – не рішення. Сьогодні ви унікальні, а завтра ваш сусід знайшов таке саме чи навіть кращі машини. І що далі? Згортати бізнес? 

Ми навчились відтворювати смаки наших пращурів та одночасно зберігати максимальну кількість ефірних олій, макро- і мікроелементів та вітамінів. Це можливе завдяки низькотемпературному сушінню, двоступеневій фільтрації для збереження кольору та запарюванні сухофруктів протягом 12 годин. 

У напоях навчились зберігати максимальну кількість ефірних олій, макро- і мікроелементів та вітамінів. Фото надав Сергій.

Нині Ярмолинецький консервний завод має власних 42 гектари садів та є одним з найбільших закупівельників локальних сушених яблук, груш та слив. І саме в цьому головна ідея: нам не потрібен апельсин чи мандарин, ми робимо напої з українських фруктів та ягід, що ростуть на нашій землі.

Переконали дистриб’юторів, що це не «бабусині напої»

Як переконати українців купувати те, що всі звикли пити вдома? Саме таке питання ставили нам дистрибʼютори. Начебто класно пити колу чи фанту, а компот та узвар – це бабусині напої. Нібито це напій зі шкільної їдальні, що це не модно та нецікаво. 

Стереотипів у нашій галузі виявилось більше, ніж ми очікували. Українські традиційні страви та напої сповнені корисністю, і це зовсім не про минуле, а про здорове майбутнє. Ми шукаємо сили в світових авокадо та спіруліна, що беззаперечно також корисні, але ж є ближчі нам смаки, що точно не поступаються за якістю.

Ми вирішили спробувати подолати ці упередження, і звернулись з пропозицією до мережі фітнес-клубів SportLife. Це було рішення на 10/10! Відвідувачі їхніх банних комплексів купували наш узвар, хоча в асортименті були чаї, вода та інші напої. 

Надихнувшись першими успішними продажами, ми наважились на перемовини з супермаркетами. На початку нас сприймали як сезонний продукт на різдвяні свята. Та ми змогли втриматись на полицях всю зиму, а потім і літо. Нині ми представлені у національних торгових мережах, зокрема в «Ашані», «Варусі», «ТавріїВ», «Новусі», «Епіцентрі» та інших.

Смак України: як узвар потрапив на польський ринок

Якщо для українців морс та узвар асоціюються з домом та чимось сімейним, то для іноземців це абсолютно новий і незвичний продукт. Світ звик вживати соки. А от сушити фрукти, а потім їх запарювати – це дивна історія. Але саме такі технології дозволяють зберегти найкорисніше, і допомагають запобігати проблемам зі здоров’ям – судинами, серцем тощо. 

Технології дозволяють зберегти найкорисніше. Фото надав Сергій.

На іноземний ринок ми потрапили на хвилі уваги та підтримки всього українського після 24 лютого. Оскільки ми були представлені в українському Ашані, то нам запропонували співпрацювати з польським дистрибʼютором для організації поставок в польську мережу. Звісно, ми погодились. Це було відкриття як для поляків, так і для нас. Для них узвар нагадував компот, однак без цукру та більш збагачений корисними речовинами – і тому сприймається як суперфуд. А для нас була приємною не тільки увага до продукту, а й така швидка та щира підтримка українського бізнесу.

Єдине, що поляки не розуміли ні слова «узвар», ні наших пояснень. Тому ми знов повернулись до досліджень – як допомогти іноземцям нас зрозуміти? Хто ми для поляків? Так ми прийшли від узвару на українському ринку до нового бренду саме для польського – Lwowski sad. А потім переросло у лозунг «Susz i już», що означає «вже сухий». Тільки поляки могли для себе це так зрозуміло інтерпретувати! 

Для польського ринку створили новий бренд – Lwowski sad. Фото надав Сергій.

Зараз це згадувати приємно, та це велика переговорна робота. Вже після того, як ми «вдарили по руках» з мережами супермаркетів, треба було ще 3-4 місяці на отримання всіх дозволів та розмитнення. Перша партія на 20 тонн вже поїхала, і ми затамувавши подих працюємо далі. 

Конкуруємо не з пепсі, а з водою

Саме користь робить нас альтернативою до води в пляшках, а не солодких напоїв. Тому наразі ми відкриваємо для себе нові ринки. 

Ще з банківських часів ми багато спілкувались з різним бізнесом. Про нас дізнавались все більше і більше людей. І проєкт став, так би мовити, просувати сам себе. Нещодавно до нас звернулись наші колеги-хлібопекарі з Чернівців, які вже працюють на американському ринку. Вони скуштували зі своїми американськими партнерами наші напої – і нині ми готуємо на відправку першу партію на 10 тонн морсів та узварів у Портленд, США. 

Наші дослідження тенденцій на початку роботи виявились правильними. Світ рухається до зменшення споживання цукру в напоях, і ми у правильній течії. Це помітно і за оподаткування західного світу. Наприклад, в Європі для натуральних безцукрових напоїв ставка ПДВ знижена до 5% при звичайній 20%. Всі світові бренди змотивовані зменшувати цукор, а ми виявились попереду цієї течії! Узвар – це і є майбутнє!

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі