Суспільство
Як реформується українська спиртова галузь
Держава відмовляється від монополії у виробництві спирту і почала продаж спиртзаводів. Першим нового власника знайшов Немирівський спиртовий завод виробнику горілки Nemiroff. Чому це хороший крок?
З часів Незалежності виробництво спирту в Україні контролювалося державою. У нашій країні розташовано 80 підприємств, які знаходяться в управлінні ДП «Укрспирт» і у концерну «Укрспирт». З них офіційно працювали менше половини.
У чому проблема спиртової галузі?
Останні роки в Україні постійно зростала частка нелегальної продукції. 55% виробництва спирту знаходилося в тіні, а державні спиртові заводи більше 10 років контролювали кримінальні угруповання, неодноразово говорили в уряді.
Через інтернет можна без проблем придбати так званий “тетрапак пшеничної горілки” об’ємом 10 літрів за 370 гривень. «Тобто пляшка коштуватиме десь 15-18 гривень. А ми купуємо в магазині по 90-100 гривень. Працюють тіньові підприємства. Але як вони працюють, хто їх кришує?, – цікавляться чиновники. За оцінками Офісу президента, через наявність нелегального ринку спирту державний і місцевий бюджети недоотримують 8 мільярдів гривень щорічно. Ці кошти можна було б спрямувати на будівництво нових шкіл, реконструкцію доріг та оновлення інших об’єктів інфраструктури. Податковій службі довгі роки не вдавалося впоратися з нелегальним ринком спирту: обшуки на підприємствах, установка лічильників на заводах і GPS-трекерів на спиртовозах не давали результатів.
Нелегальне виробництво спирту – вигідна справа. Мінімальна вартість пляшки горілки на полиці магазину складає 89,4 грн, в якій податків і акцизів – на 41 грн. А ось витрати на покупку спирту становлять всього 6 грн. Якщо не платити податки і мита, націнку магазину, то на кожній пляшці можна непогано заробляти не тільки нелегальним виробникам горілки, але і спирту.
Чому це важливо? В уряді сподіваються, що після демопополізації ринки спирту, з полиць на ринках зникне нелегальна продукція. Частіше за все вона виробляється у підпільних цехах, тож за якість алкоголя ніхто не несе відповідальності. Щороку в Україні фіксуються тисячі випадків отруєння неякісними напоями. Продаж спиртзаводів може вирішити цю проблему.
Читайте також: Про що треба пам’ятати підприємцю. Принципи роботи бізнесмена Василя Хмельницького
Що змінилося?
У минулому році Верховна Рада внесла зміни в законопроект «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності в сфері виробництва спирту етилового». У законопроекті передбачено відразу кілька нововведень: скасування державної монополії на виробництво спирту, обмежень на приватизацію існуючих виробництв, ліцензування виробництва та оптової торгівлі спиртом, обмеження імпорту спирту до 1 січня 2022 року. Після того, як всі заводи будуть продані, а це станеться влітку наступного року, бізнесмени зможуть отримувати дозвіл на будівництво підприємств «з нуля».
Хто може купити спиртзаводи?
За інформацією «Укрспирту», найвищий інтерес до спиртзаводів у алкогольних компаній і агрохолдингів. Але придбати підприємство може будь-який бізнесмен, за винятком осіб з російським громадянством або тих, хто веде бізнес в Росії. Торги проходять на майданчику “Prozorro.Продажі.” Інформація про торги та стартову ціну з’являється за місяць до дати їх проведення, учасник вносить заставу і чекає призначеного часу. Якщо претендентів на покупку підприємства немає, то актив виставляється на торги повторно. Якщо учасник один, він викуповує спиртзавод за вказаною ним ціною, а якщо претендентів двоє і більше, то починається процес торгів. Виграє той, хто готовий заплатити більшу суму.
Перші торги з продажу Немирівського спиртзаводу (Вінницька обл.) пройшли 15 жовтня. Претендент був один – компанія ЛВН Лімітед (виробник горілки під ТМ Nemiroff), який при стартовій ціні в 49,6 млн грн заплатив за завод 55 млн грн. Спиртзавод довгий час простоював, тому компанії доведеться зайнятися його модернізацією, а також виконати ще одну вимогу – зберегти не менше 70% робочих місць. Можливо, інших претендентів не було ще й тому, що спиртзавод розташований в декількох сотнях метрів від потужностей горілчаного заводу Nemiroff. Місцезнаходження грає головну роль при виборі виробничого майданчика.
Читайте також: Податкова перевірка. Що робити, якщо підприємець не згоден з її результатами
Коли продадуть решту підприємств?
Продаж спиртзаводів буде відбуватися постійно. Наприклад, на цьому тижні вдало пройшли конкурси з продажу Артемівського спиртзавода (Харківська обл.) та Овечацького спиртзавода (Вінницька обл.) – на кожне підприємство було декілька претендентів. Тільки до кінця жовтня Фонд держмайна планує продати п’ять заводів. ДП «Укрспирт» вже передав фонду 26 заводів для продажу, документи для решти підприємств планується підготувати на початку наступного року.
Спочатку фонд продасть непрацюючі заводи, а під час міжсезоння – в лютому-березні – і ті, що працюють. Це потрібно для того, щоб не спровокувати дефіцит спирту. На оформлення всіх документів після оприлюднення результатів торгів переможцю необхідно не менше двох місяців. Тобто весь цей час підприємства не будуть функціонувати.
Чи вигідно купувати спиртзавод?
Алкогольні компанії хочуть убезпечити себе від можливих перебоїв з поставками спирту – основної сировини для виробництва горілки. Аграрним компанія вони необхідні для випуску біоетанолу, що використовується як паливо. Медичні компанії можуть випускати на цих майданчиках спирт, який є одним зі складових цілої групи препаратів. Виробничими майданчиками можуть зацікавитися й інші підприємці, які можуть переобладнати завод під упаковку продукції або випуск, наприклад, деталей для автомобілів. У заводів, розповідають у Фонді держмайна, є великі переваги – зручні під’їзні шляхи і власна залізнична гілка.
Продаж спиртзаводів «Укрспирту» не призведе до зниження цін на алкогольні напої, оскільки частка спирту в собівартості готової продукції становить близько 10%. Проте алкогольні компанії зможуть експортувати спирт за кордон – особливим попитом він користується, наприклад, в Туреччині, де його використовують для парфумерної промисловості. Український спирт цінується в країнах СНД. Ніяких перешкод для експорту не буде. Українські підприємства можуть експортувати 10,2 млн декалітрів на рік. Як правило, цю квоту заводи не використовують і на половину.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі