Суспільство
Як українка стала першою жінкою-офіцером у світі (ВІДЕО)
Європейці захоплювались її відвагою, а росіяни ненавиділи. Пів століття вона билася за незалежність України, разом із січовими стрільцями ганяла ворогів по Карпатах у часи Першої світової. А ще — потрапляла на перші шпальти європейських газет, поштові марки та, подейкують, навіть у серце тодішнього прем’єра Польщі. Про героїчну Олену Степанів розповідає ШоТам.
Ця українка стала сенсацією в Європі, а росіяни її боялися і ненавиділи. Галичанка Олена Степанів – перша в світі жінка-офіцер і легенда січових стрільців. Саме її загін у Першу світову змусив росіян зробити «жест доброї волі» із Карпат.
Українка-воїн вразила європейців, її фото були на перших шпальтах усіх видань. На честь Олени Степанів тоді навіть випустили поштову марку. Подейкують, навіть прем’єр Польщі Юзеф Пілсудський мав до Олени почуття.
Але в її житті була не лише слава, а й жорстокість, російський полон і тюрми…
Здобула звання офіцерки у часи Першої світової
Олена Степанів народилася 7 грудня 1892 року в селі Вешнівчик на Львівщині. Отримала вищу освіту та брала участь у січово-стрілецькому русі.
Із початком Першої світової росіяни швидко рухались до Галичини, і Олена вирішила долучитися до оборони краю. У ті часи жінок до армії не брали, але Олена добилася дозволу стати в стрій.
Вона воювала так завзято, що незабаром отримала звання офіцера. Уперше в історії. Її загін змусив росіян відступити з Карпат, але це не вбрегело Олену від полону. Коли імперці побачили, що їм дала відсіч жінка, були шоковані, а потім зненавиділи. Знецінювали її бойові заслуги, визнаючи лише «миле обличчя і хорошу фігуру».
У таборах Олена важко захворіла, але врятувала популярність – її визволили з полону. Повернення Олени популяризувало ідею української незалежності. І в 1919 році Олена була вже серед дипломатів ЗУНР.
Читайте також: «Ми не селяни, не землероби. Ми – нація воїнів», – парамедикиня «Госпітальєрів» Катерина Галушка
У той час вона одружується з січовим стрільцем Романом Дашкевичем, народжує сина. Аж тут Друга світова. Роман змушений тікати на захід, а Олена обирає залишитися. І вдруге потрапляє до таборів: після завершення війни її запроторили туди разом із сином.
Ув’язнили на 10 років за «антирадянську» діяльність і зберігання українських книжок. Олена вийшла на волю в 1956, після смерті Сталіна.
Через 6 років її не стало. На її похороні лунали залпи з рушниць та стрілецький реквієм «Чуєш, брате мій». А в часи незалежності в Україні з’явилися вулиці Олени Степанів у Львові та Києві.
Нагадаємо, матір трьох дітей нищить окупантів у складі тероборони на Харківщині.
Окрім того, працівниця ломбарду стала воїном і керує розрахунком гранатомета.
Також ШоТам розповідав, як 19-річна кулеметниця з Франківська захищає Україну на передовій.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі