Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як стати еко-френдлі: правило “п’яти R”

Опубліковано

Чи задумувались ви над тим, який шлях проходить кожний використаний предмет? За останні 100 років кількість відходів на землі збільшилась майже в 10 000%. Тож, саме час задуматись і про те, чим ми можемо допомогти нашій планеті не потонути у океанах сміття.

На щастя, тренд еко останні роки все частіше проникає у наше повсякденне життя: з’явилось безліч організацій, еко-активістів, а на полицях магазинів все частіше можна знаходити еко-товари українського виробництва. А ви ще досі купуєте поліетиленові пакети? Щоб зрозуміти, яким чином ми можемо допомогти природі, ми поспілкувались з еко-активістками Іванною Давиденко та Анастасією Мартиненко. 

Іванна Давиденко

Комунікаційна менеджерка громадської організації “Україна без сміття”. 

Анастасія Мартиненко

Голова громадської організації О.ЗЕРО, а також Zero Waste Alliance Ukraine. 

З чого почати?

Зараз часто зустрічається словосполучення еко-френдлі у щоденних розмовах, назвах магазинів, чи кафе. Це означає бути дружелюбним до навколишнього середовища і не шкодити йому. Щоб це зробити, варто привчити себе до звичок, які будуть позитивно впливати на планету.

На перший погляд, це може здатись надто складним і вклад однієї людини – незначний. Звичайно, якщо дивитись у межах всього світу, то здається, чого там варта, наприклад, одна моя відмова від пластикової трубочки. Але якщо порахувати, що в Києві викидають близько одного мільйона одноразових стаканів в день і кожна людина відмовиться один раз від цього стакану, то це буде на один мільйон менше.

Читайте також:Без синтетики: П`ять доступних брендів української натуральної косметики

Треба розуміти, що це така поступова подорож. Ви щодня дізнаєтесь щось нове і намагаєтесь змінювати своє життя. Наприклад, ви зрозуміли, що поліетиленові пакети – це погано, бо його може з’їсти собака,  або продукти, які ви купуєте контактують з поліетиленом і потім стають шкідливими для вас. Ви шукаєте якусь альтернативу і виявляється, що є якісь мішечки. І ось ви вже зробили один великий крок.

Насправді, на різних людей впливають різні фактори, чому вони стають більш екологічними. Когось хвилює власне здоров’я та їх дітей, когось економічна складова, майбутні покоління, хтось вважає це модним і теж слідує тренду. 

Правило п’яти “R”

У еко-активістів є правило п’яти R”- Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. Це така піраміда з правилами свідомого споживання, про яку нам розповіла Іванна Давиденко. Ти відмовляєшся від надлишкового споживання, зменшуєш, використовуєш повторно, переробляєш, компостуєш органіку.

  • Refuse – відмовитись. Щоб почати свій екологічний шлях для початку варто відмовитись від простих речей: пластикових стаканчиків, трубочок, чеків, пляшок, одноразового посуду. Це ті речі, без яких можна обійтись, а замінники їм знайдуться. 
  • Reduce – зменшувати. Культура споживання стосується, в першу чергу, одягу. Якщо ви переберете свій гардероб, то зрозумієте, що 70% власних речей ви вже давно не носите і навряд чи носитимете. 
  • Reuse – повторно використовувати. Спробуйте хоча б ще раз використати той самий поліетиленовий пакет. І зараз є багато організацій, куди можна віддати свій старий одяг чи техніку. Знайти пристосування старим речам легко. Наприклад, не викидайте старі речі, а зробіть з них підстилку для тварин, чи ганчірки для прибирання будинку. 
  • Recycle – переробити. Це переробка саме вторинної сировини, матеріалів із старих на нові, частина циркулярної економіки. Дерево, метал, папір, пластик – відправляйте на переробку всі відходи, яким можна дати друге життя. 
  • Rot – компостувати органіку. 40-60% відходів на звалищах – це органіка. Через те, що органічні відходи знаходяться під завалами без доступу кисню, починає утворюватись метан, який стає причиною пожеж на звалищах. Під час пожеж горять пластики і всі інші відходи прямо на відкритому повітрі, а потім виділяється дим, частки сажі і інші продукти горіння, в тому числі і канцерогенні речовини.

Є такий лайфхак, якщо ви зробили щось на шкоду природі, наприклад, купили пластиковий стаканчик, то перерахуйте 10 гривень в організацію, яка займається садінням дерев, захищає тварин чи займається переробкою.

Читайте також“Матеріал для тканини виловлюємо з дна океана”: як бренд продає сукні зі сміття

Що змінити ?

Екологічний спосіб життя – не дешевий. Але органічні продукти швидко окупають себе, тому що служать набагато довше. То ж які звички вам потрібно привити, щоб стати еко-френдлі? Про це нам детально розповіла Анастасія Мартиненко.

Відходи 

  • Заведіть два сміттєвих відра. В одне складайте все сухе і чисте, а в інше – вологе і брудне, тобто залишки їжі. Швидше наповниться брудне відро. Коли наповниться відро з пакуванням (сухе), то зробіть аналіз та проведіть аудит сміття. Навіщо це робити? Ви зрозумієте, що у вас знаходиться всередині. Наприклад, у вас багато пластикових пляшок, тоді може саме час завести свою пляшечку, бажано скляну? Ще допоможе розібратись в тому, що ви споживаєте. Сировину з другого відра варто відправити на переробку: знайти поблизу пункт прийому або відвезти на спеціальну станцію, їх з’являється все більше у містах України.
  • Купіть собі скляну чашку або чашку з харчової сталі. Це допоможе зменшити відходи паперових горняток з шаром поліетилену, який при контакті з водою виділяє шкідливі речовини. Власна чашка швидко окупиться, бо деякі кав’ярні навіть роблять знижку, коли клієнт купує напій у власну чашку. 
  • Замініть пакет на авоську. Ви можете знайти вдома якусь торбинку або придбати ту, яка вам подобається. Краще мати кілька штук і розкласти по своїх сумках, щоб ви могли обійтись без великого поліетиленового пакету.
  • Не пийте з пластикових трубочок. Це шкідливо для організму. Просто не купуйте соломинку.

Читайте також: Прикраси зі сміття: як соціальний бізнес піклується про екологію

Одяг

Є сумна статистика, що 80 % нашого гардеробу висить десь у кутках, а 20% ми активно використовуємо. Тому що ми часто купуємо речі імпульсивно, які не підходять один до одного, або чекаємо, коли схуднемо і тд. Через це багато відходів. Як це виправити?

  • Запитуйте себе перед покупками, чи справді це мені потрібно. Якщо порахувати, що на виготовлення однієї білої футболки витрачається 2700 літрів води на полив бавовни, а ще забруднюються річки, якщо футболки фарбують – то може третя мені не так-то і потрібна. 
  • Переберіть ваші речі. Ви зрозумієте, що більшу частину не носите. Тому віддайте їх близьким, родичам, друзям, або влаштуйте вечірку обміну одягом. У вас точно знайдеться те, що б взяв собі ваш друг. 
  • Використайте речі повторно. Якщо якісь старі речі не придатні і для того, щоб віддати, то використайте їх повторно. Елементарно – зробити ганчірки, для прибирання у будинку. Є магазини, які приймають текстиль з будь-яких видів волокон. Потім вони відправляють його на переробку, а з отриманих матеріалів знову шиють речі.

“Ми вирішили з друзями пошити крісло з речей, які не можна вже віддати. Це буде м’яке крісло, набите старими речами, яке несе щось важливе і має друге життя”, – Анастасія.

Читайте такожБізнес на брухті: як сміття може допомогти стати дизайнером

Особиста гігієна

  • Замініть зубку щітку. Можна замінити свою щітку на бамбукову, але знайти відповідальні варіанти, де ви щось знаєте про виробника. Вушні палички теж можна замінити на бамбукові в картонному пакуванні. 
  • Не використовуйте пластикові тюбики зубної пасти. У нас є український виробник пасти в алюмінієвих тюбиках, або скляних баночках. 
  • Не використовуйте пластикову зубну нитку. Її часто викидають в туалет, вона потрапляє у водну систему, а ми потім п’ємо ж цю воду з мікро-пластиком. Є замінники, а також можна використати звичайну ниточку від шовкової тканини.
  • Купіть шампунь без пакування. Часто у них навіть кращий склад, ніж у звичайних. 

Побут

  • Замініть губку. Основні речі, які стають сміттям – це губка, адже паралон не розкладається і не переробляється. Її можна легко замінити на звичайну люфу. Вона продається навіть у  переходах. Відрізаєте шматочок і використовуєте як губку. Один такий шматочок може жити більше місяця.
  • Не використовуйте хімічні засоби. Можна мити посуд содою, яка змішана з гірчицею. Це збереже ще і красу ваших рук. Є ще й спеціальні мила для миття посуду на маслах, з хорошим складом. Та й взагалі, щоб прибирати у домі нам не потрібні окремий засіб для підлоги, вікон, унітазу та ванни. Це все можна легко мити содою, лимонною кислотою і оцтом, які не шкодять природі, а ми не дихаємо шкідливими речовинами і не використовуємо зайве пакування.

Читайте також:Бізнес на палаючому поліні. Власник Vogner про те, як поєднати прибуток та екологічність

Робота

  • Не використовуйте пластиковий посуд. Скажіть своєму босу про те, що це шкодить здоров’ю, а багаторазовий посуд – економніший. 
  • Влаштовуйте екологічні ініціативи. Можна обмінюватись книжками, або влаштовувати вечірки обміну одягом. 

Все це маленькі кроки на шляху до чистого довкілля. Але якщо ви хоч щось з цього вже зробили, або тільки починаєте – ви вже рятуєте планету. Якщо кожний буде змінювати свої звички і більш відповідально ставитись до своїх дій,  тоді ми всі будемо жити з кращим здоров’ям, кращою екологією і щось залишимо майбутнім поколінням. 

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення