Суспільство
Як правильно дезінфікувати одяг та взуття після вулиці
Ви робите все можливе в умовах карантину, щоб захистити себе від коронавірусу: ретельно миєте руки, носите маску та користуєтесь антисептиком. Але все одно є неприємне відчуття і переживання за речі, які ти приніс додому? Дезінфекція одягу та взуття є також необхідною.
На щастя, на цей час не було зафіксовано жодних випадків передачі нового коронавірусу через одяг та взуття. Проте, якщо ви довгий час перебуваєте на вулиці чи контактуєте з людьми – дезінфекцію потрібно робити. Ми поспілкувались з лікарем-інфекціоністом Романом Пономаренко та з’ясували, як правильно дезінфікувати одяг та взуття після вулиці.
Одяг малого ризику
Насправді, дезінфікування одягу та взуття не є найважливішим етапом захисту себе. В першу чергу, важливо дотримувати гігієни рук, використовувати антисептик та носити маски. У нашій країні люди більше б дезінфікувати одяг, якби було більше випадків захворювання.
COVID-19, грипоподібна респіраторна хвороба, спричинена новим коронавірусом, поширюється дихальними крапельками. Кашель та чхання зараженої особи в безпосередній близькості від іншої людини – найімовірніший спосіб прямої передачі. Однак нам відомо, що новий коронавірус здатний виживати поза людським тілом на різних поверхнях, що може призвести до передачі при дотику. Залежно від поверхні, вірус може жити від кількох годин до кількох діб. Тому дезінфекція одягу та взуття є важливою.
Читайте також: Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу
Якщо ви опікуєтесь або часто перебуваєте у близькості до людини з COVID-19, прання часто є важливою частиною профілактичної гігієни. Це стосується, зокрема, осіб високого ризику, таких як медичні працівники чи осіб, які постійно працюють при контакті з людьми.
Якщо ви вийшли на швидку прогулянку чи за покупками в магазин, то навряд чи зможете заразитись на COVID-19 через одяг чи взуття. Однак, якщо ви не змогли тримати безпечну соціальну відстань від інших або, що ще гірше, хтось кашляв чи чхав у вашій безпосередній близькості, прання одягу було б хорошою ідеєю.
Як правильно дезінфікувати одяг?
1. Залишайте верхній одяг у гардеробній та не заносьте у дім.
Можна мати окрему зону при вході в будинок, куди ви будете складати брудний одяг.
2. Міняйте комплекти одягу
Було б чудово, якби ви мали 3-4 комплекти одягу. У такому випадку достатньо просто залишити куртку, джинси, шапку та взуття на тиждень, а наступного разу використовувати інший комплект.
3. Правильно періть речі
Прати одяг, у якому ви ходите на вулиці, потрібно у пральній машині з температурою води не менше 60 градусів. Не потрібно додавати ніякої хлорки – тільки звичайний порошок. Під час прання краще використати режим додаткового полоскання.
4. Використовуйте відпарювач
Одним з найефективніших способів дезінфекції одягу є гаряча пара. Тому, якщо у вас є відпарювач, то скористайтесь ним після повернення додому. Це є чудовим варіантом особливо для верхнього одягу, який тяжко прати після кожного виходу з дому.
Зауважте, що ця техніка є досить недешева, тому для дезінфекції можна використати звичайну праску у режимі відпарювача.
5. Ультрафіолетова лампа – чудовий варіант
Для дезінфекції одягу та взуття ультрафіолетова лампа теж підходить. Але її потрібно використовувати виключно для предметів, бо UV-промені можуть викликати подразнення на шкірі.
Проте такі лампи більше використовуються у закладах охорони здоров’я, де висока концентрація вірусу в повітрі. Тому, якщо у вас немає лампи, то можна використати інші засоби дезінфекції.
Читайте також: Антисептик: де купити та як зробити в домашніх умовах
6. Провітрюйте одяг
Щоб швидко і просто продезінфікувати одяг, варто просто повісити його на сонці. Ультрафіолетові промені розправляються з усіма вірусами. Проте, якщо сонця немає, то можна повісити одяг на свіжому повітрі на два-три дні.
Важливо не витрушувати одяг, щоб вірус не потрапив у повітря, а потім і на слизові оболонки людини.
7. Використовуйте антисептик
Це ще один швидкий і простий спосіб дезінфекції. Але при використанні антисептика потрібно звернути увагу на матеріали, з якого зроблений одяг, щоб не зіпсувати його.
Пам’ятайте, що вміст спирту в санітайзері повинен бути не менше 70%.
А що ж зі взуттям?
Взуття, як правило, набагато брудніше, ніж одяг саме за своєю природою. Таким чином, воно швидше переносить бактерії та інші забруднення додому.
Взуття можна обробити хлоровмісними або спиртовмісними засобами. Вони допоможуть вбити віруси. Підошва взуття – основне місце розмноження на взутті вірусів, бактерій і грибків. При цьому цілком імовірно, що віруси, які переносяться хворою людиною по повітрю, можуть осісти на верхній частині взуття, на шнурках тощо. Тому, заходячи в будинок, взуття краще залишити за порогом.
Підошву краще обробити спиртовим антисептиком. Шкіряне взуття після вулиці краще обробляти мильним розчином, щоб видалити видимий бруд. Далі потрібно приготувати суміш з 70% спиртом і водою. Але перед цим протестуйте суміш на невидимій частині, щоб не зашкодити взуттю.
Ще один надійний спосіб дезінфекції – прання при високих температурах (не менше 60 градусів). Тому мокасини, або кросівки можна просто закинути у пральну машину. Тільки кладіть в барабан лише одну пару взуття і періть її в спеціальному мішку.
Для дезінфекції краще не використовувати розчини з дуже високим вмістом спирту або абразивні порошкові засоби. Ці засоби можуть нашкодити улюбленій парі взуття.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі