

Суспільство
Як правильно дезінфікувати одяг та взуття після вулиці
Ви робите все можливе в умовах карантину, щоб захистити себе від коронавірусу: ретельно миєте руки, носите маску та користуєтесь антисептиком. Але все одно є неприємне відчуття і переживання за речі, які ти приніс додому? Дезінфекція одягу та взуття є також необхідною.
На щастя, на цей час не було зафіксовано жодних випадків передачі нового коронавірусу через одяг та взуття. Проте, якщо ви довгий час перебуваєте на вулиці чи контактуєте з людьми – дезінфекцію потрібно робити. Ми поспілкувались з лікарем-інфекціоністом Романом Пономаренко та з’ясували, як правильно дезінфікувати одяг та взуття після вулиці.
Одяг малого ризику
Насправді, дезінфікування одягу та взуття не є найважливішим етапом захисту себе. В першу чергу, важливо дотримувати гігієни рук, використовувати антисептик та носити маски. У нашій країні люди більше б дезінфікувати одяг, якби було більше випадків захворювання.
COVID-19, грипоподібна респіраторна хвороба, спричинена новим коронавірусом, поширюється дихальними крапельками. Кашель та чхання зараженої особи в безпосередній близькості від іншої людини – найімовірніший спосіб прямої передачі. Однак нам відомо, що новий коронавірус здатний виживати поза людським тілом на різних поверхнях, що може призвести до передачі при дотику. Залежно від поверхні, вірус може жити від кількох годин до кількох діб. Тому дезінфекція одягу та взуття є важливою.
Читайте також: Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу
Якщо ви опікуєтесь або часто перебуваєте у близькості до людини з COVID-19, прання часто є важливою частиною профілактичної гігієни. Це стосується, зокрема, осіб високого ризику, таких як медичні працівники чи осіб, які постійно працюють при контакті з людьми.
Якщо ви вийшли на швидку прогулянку чи за покупками в магазин, то навряд чи зможете заразитись на COVID-19 через одяг чи взуття. Однак, якщо ви не змогли тримати безпечну соціальну відстань від інших або, що ще гірше, хтось кашляв чи чхав у вашій безпосередній близькості, прання одягу було б хорошою ідеєю.
Як правильно дезінфікувати одяг?
1. Залишайте верхній одяг у гардеробній та не заносьте у дім.
Можна мати окрему зону при вході в будинок, куди ви будете складати брудний одяг.
2. Міняйте комплекти одягу
Було б чудово, якби ви мали 3-4 комплекти одягу. У такому випадку достатньо просто залишити куртку, джинси, шапку та взуття на тиждень, а наступного разу використовувати інший комплект.
3. Правильно періть речі
Прати одяг, у якому ви ходите на вулиці, потрібно у пральній машині з температурою води не менше 60 градусів. Не потрібно додавати ніякої хлорки – тільки звичайний порошок. Під час прання краще використати режим додаткового полоскання.
4. Використовуйте відпарювач
Одним з найефективніших способів дезінфекції одягу є гаряча пара. Тому, якщо у вас є відпарювач, то скористайтесь ним після повернення додому. Це є чудовим варіантом особливо для верхнього одягу, який тяжко прати після кожного виходу з дому.
Зауважте, що ця техніка є досить недешева, тому для дезінфекції можна використати звичайну праску у режимі відпарювача.
5. Ультрафіолетова лампа – чудовий варіант
Для дезінфекції одягу та взуття ультрафіолетова лампа теж підходить. Але її потрібно використовувати виключно для предметів, бо UV-промені можуть викликати подразнення на шкірі.
Проте такі лампи більше використовуються у закладах охорони здоров’я, де висока концентрація вірусу в повітрі. Тому, якщо у вас немає лампи, то можна використати інші засоби дезінфекції.
Читайте також: Антисептик: де купити та як зробити в домашніх умовах
6. Провітрюйте одяг
Щоб швидко і просто продезінфікувати одяг, варто просто повісити його на сонці. Ультрафіолетові промені розправляються з усіма вірусами. Проте, якщо сонця немає, то можна повісити одяг на свіжому повітрі на два-три дні.
Важливо не витрушувати одяг, щоб вірус не потрапив у повітря, а потім і на слизові оболонки людини.
7. Використовуйте антисептик
Це ще один швидкий і простий спосіб дезінфекції. Але при використанні антисептика потрібно звернути увагу на матеріали, з якого зроблений одяг, щоб не зіпсувати його.
Пам’ятайте, що вміст спирту в санітайзері повинен бути не менше 70%.
А що ж зі взуттям?
Взуття, як правило, набагато брудніше, ніж одяг саме за своєю природою. Таким чином, воно швидше переносить бактерії та інші забруднення додому.
Взуття можна обробити хлоровмісними або спиртовмісними засобами. Вони допоможуть вбити віруси. Підошва взуття – основне місце розмноження на взутті вірусів, бактерій і грибків. При цьому цілком імовірно, що віруси, які переносяться хворою людиною по повітрю, можуть осісти на верхній частині взуття, на шнурках тощо. Тому, заходячи в будинок, взуття краще залишити за порогом.

Підошву краще обробити спиртовим антисептиком. Шкіряне взуття після вулиці краще обробляти мильним розчином, щоб видалити видимий бруд. Далі потрібно приготувати суміш з 70% спиртом і водою. Але перед цим протестуйте суміш на невидимій частині, щоб не зашкодити взуттю.
Ще один надійний спосіб дезінфекції – прання при високих температурах (не менше 60 градусів). Тому мокасини, або кросівки можна просто закинути у пральну машину. Тільки кладіть в барабан лише одну пару взуття і періть її в спеціальному мішку.
Для дезінфекції краще не використовувати розчини з дуже високим вмістом спирту або абразивні порошкові засоби. Ці засоби можуть нашкодити улюбленій парі взуття.
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel